Dodany: 21.02.2022 15:59|Autor: ilia

Filmy, które oglądam - 2022 r.

Uwielbiam filmy. Gdybym miała powiedzieć co bardziej lubię - czytać książki, czy oglądać filmy - trudno byłoby mi dać odpowiedź. Przeczytałam ok. 3 tysięcy książek, filmów i seriali obejrzałam kilkadziesiąt tysięcy. Były okresy, że nic nie oglądałam przez długi czas, a były takie że widziałam kilka filmów dziennie, a właściwie wieczorem lub w nocy; robiłam też całodzienne maratony filmowe.

Najpierw było kino, telewizja, kasety video, kablówkowe kanały filmowe, DVD; teraz korzystam z internetowych platform streamingowych. Ponieważ pięć lat temu pozbyłam się telewizora, przez jakiś czas nie miałam dostępu do filmów (do kina już nie chodzę). Potem zaczęłam kupować filmy na DVD. Trzy miesiące temu spróbowałam internetowego Viaplay, teraz korzystam z HBO.

Trochę o moich upodobaniach.

Ulubionymi reżyserami są: Clint Eastwood, Christopher Nolan, Ridley Scott, Kevin Smith, Pedro Almodóvar, Akira Kurosawa, Joel i Ethan Coen, Kathryn Bigelow, Wojciech Smarzowski, Kazimierz Kutz.

Aktorzy: Jason Statham, Alan Rickman, Gene Hackman, Tommy Lee Jones, Ed Harris, Shaun Evans, Jim Caviezel, Benedict Cumberbatch, Keanu Reeves, Russell Crowe, Josh Holloway, Jean Reno, Louis de Funès, Bartłomiej Topa, Leszek Lichota, Tomasz Kot, Zbigniew Stryj, Sebastian Fabijański, Emil Karewicz.

Aktorki: Frances McDormand, Meryl Streep, Jennifer Garner, Kim Basinger, Sandra Bullock, Patricia Arquette, Gillian Anderson, Claire Danes, Taraji P. Henson, Diane Lane, Magdalena Różczka, Agata Kulesza, Urszula Grabowska, Joanna Kulig, Agnieszka Wagner.

Filmy:
Terminator 1 - 1984, James Cameron
Dogma - 1999, Kevin Smith
Gorączka - 1995, Michael Mann
Fargo - 1996, Joel i Ethan Coen
The Hurt Locker. W pułapce wojny – 2008, Kathryn Bigelow
Ran - 1985, Akira Kurosawa
The Commitments – 1991, Alan Parker
Kabaret - 1972, Bob Fosse
Mamma Mia! - 2008
Paciorki jednego różańca – 1979, Kazimierz Kutz
Róża – 2011, Wojciech Smarzowski.

Seriale:
Mad Men
Gra o tron

STYCZEŃ
-----------------------
1. ENDEAVOUR 6 (Viaplay) - 2018, serial, dramat kryminalno-obyczajowy, 4 odc. wyst. Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser, Sean Rigby, James Bradshaw, Abigail Thaw, Sara Vickers (6/6)

2. ENDEAVOUR 7 (Viaplay) - 2019-2020, serial, 3 odc. (6/6)

3. WERSAL. PRAWO KRWI 1 (Viaplay) - 2015, serial historyczny (o Ludwiku XIV ) francusko-kanadyjski, 10 odc. wyst. George Blagden, Alexander Vlahos, Tygh Runyan, Evan Williams, Stuart Bowman, Elisa Lasowski, Noémie Schmidt, Anna Brewster, Lizzie Brocheré (5,5/6)

4. WERSAL. PRAWO KRWI 2 (Viaplay) - 2017, serial, 10 odc. (5,5/6)

5. WERSAL. PRAWO KRWI 3 (Viaplay) - 2018, serial, 10 odc. (5,5/6)

6. MECHANIK. KONFRONTACJA (Viaplay) - 2016, film akcji, wyst. Jason Statham, Jessica Alba, Tommy Lee Jones (4/6)

7. NIEZNISZCZALNI 2 (Viaplay) - 2012, film akcji, wyst. Sylvester Stallone, Jason Statham, Liam Hemsworth, Dolph Lundgren, Chuck Norris, Jean-Claude Van Damme (4/6) powtórka

8. NIEZNISZCZALNI 3 (Viaplay) - 2014, film akcji, wyst. Sylvester Stallone, Jason Statham, Dolph Lundgren, Wesley Snipes, Antonio Banderas, Arnold Schwarzenegger, Mel Gibson, Harrison Ford, Ronda Rousey (4/6) powtórka

9. TERMINATOR 2. DZIEŃ SĄDU (Viaplay) - 1991, film SF, reż. James Cameron, wyst. Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong, Robert Patrick (6/6) powtórka

LUTY - już filmy z HBO
----------------------
10. TENET - 2020, SF (wsteczna entropia), reż. Christopher Nolan, wyst. John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Kenneth Branagh (5/6)

11. SIOSTRY W OGNIU - 2020, film niemiecki, dramat wojenny, (Kurdystan), reż. Daphne Charizani, wyst. Almila Bağrıaçık (4,5/6)

12. WATAHA 1 - 2014, serial sensacyjny (Bieszczady), 6 odc. wyst. Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Andrzej Zieliński, Jacek Lenartowicz, Magdalena Popławska, Aleksandra Popławska (5,5/6) powtórka

13. WONDER WOMAN - 2017, fantastyka, wyst. Gal Gadot, Chris Pine, David Thewlis (4,5/6)

14. WYCHOWANE PRZEZ WILKI 1 - 2020, serial SF, 10 odc., obejrzane 4 (3,5/6)

15. KTOŚ, GDZIEŚ (Somebody Somewhere) - 2022, serial społeczno-obyczajowy, 7 odc., wyst. Bridget Everett (5/6)

16. WATAHA 2 - 2017, serial, 6 odc., wyst. Leszek Lichota, Anna Donchenko, Andrzej Zieliński, Aleksandra Popławska, Jacek Lenartowicz, Bartłomiej Topa, Grzegorz Damięcki (5,5/6)

17. WATAHA 3 - 2019, serial, 6 odc., wyst. Leszek Lichota, Aleksandra Popławska, Jacek Lenartowicz, Dagmara Bąk, Piotr Żurawski (5,5/6)

18. LODOWY SZLAK - 2021, film drogi/thriller, kręcony w Kanadzie, wyst. Liam Neeson, Amber Midthunder, Laurence Fishburne (4/6)

19. CRY MACHO - 2021, dramat obyczajowy, reż. Clint Eastwood, wyst. Clint Eastwood (4,5/6)

20. EX MACHINA - 2015, SF (sztuczna inteligencja), wyst. Domhnall Gleeson, Alicia Vikander (5/6)

21. CORMORAN STRIKE - 2020, serial kryminalny, 4 odc. wyst. Tom Burke, Holliday Grainger (4,5/6) na podst. 4 tomu cyklu "Cormoran Strike" Zabójcza biel (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert)) - moja ocena książki 5

22. KRÓLESTWO NIEBIESKIE - 2005, dramat historyczny, reż. Ridley Scott, wyst. Orlando Bloom, Jeremy Irons, Liam Neeson, Eva Green, David Thewlis (5/6) powtórka

MARZEC
-----------------------
23. WESTWORLD 3 - 2020, serial SF/dramat, 8 odc, twórcy Jonathan Nolan, Lisa Joy, wyst. Evan Rachel Wood, Thandie Newton, Aaron Paul, Vincent Cassel, Jeffrey Wright, Ed Harris, Luke Hemsworth, Tessa Thompson (5/6)

24. WONDER WOMAN 1984 - 2020, fantastyka/akcja, wyst. Gal Gadot, Chris Pine (2,5/6)

25. OLIVE KITTERIDGE - 2014, serial dramat obyczajowy, 4 odc. reż. Lisa Cholodenko, wyst. Frances McDormand, Richard Jenkins, Peter Mullan (6/6) na podst. Okruchy codzienności (Strout Elizabeth)

26. MARE Z EASTTOWN - 2021, serial dramat obyczajowo-kryminalny, 7 odc., wyst. Kate Winslet, Jean Smart, Julianne Nicholson, Evan Peters (5/6)

27. MATRIX ZMARTWYCHWSTANIA - 2021, film SF, reż. Lana Wachowski, wyst. Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Jessica Henwick, Neil Patrick Harris (4,5/6)

KWIECIEŃ
----------------------
28. PASJA - 2004, dramat religijny, reż. Mel Gibson, wyst. Jim Caviezel, Maia Morgenstern, Monica Bellucci (6/6)

29. BOŻE CIAŁO - 2019, obyczajowy, reż. Jan Komasa, wyst. Bartosz Bielenia, Zdzisław Wardejn, Łukasz Simlat, Eliza Rycembel (5,5/6)

30. ŻANDARM NA EMERYTURZE - 1970, komedia, reż. Jean Girault, wyst. Louis de Funès, Michel Galabru, powtórka (4,5/6)

31. CZEGO PRAGNĄ KOBIETY - 2000, komedia romantyczna, reż. Nancy Meyers, wyst. Mel Gibson, Helen Hunt, Alan Alda (4,5/6) powtórka

32. DZIEŃ, W KTÓRYM ZATRZYMAŁA SIĘ ZIEMIA - 2008, dramat SF, wyst. Keanu Reeves, Jennifer Connelly, Jon Hamm (5/6) powtórka

33. REMINISCENCJA - 2021, SF, reż. Lisa Joy, wyst. Hugh Jackman, Rebecca Ferguson, Thandiwe Newton (4,5/6)

MAJ
-------------------
34. TOKYO VICE 1 - 2022, serial obyczajowo-kryminalny, 8 odcinków, wyst. Ansel Elgort, Ken Watanabe, Rachel Keller, Shô Kasamatsu (5/6); na podstawie Tokyo Vice: Sekrety japońskiego półświatka (Adelstein Jake)

35. HEMINGWAY I GELLHORN - 2012, biograficzny, reż. Philip Kaufman, wyst. Nicole Kidman, Clive Owen (3,5/6)

36. LOGAN: WOLVERINE - 2017, SF, wyst. Hugh Jackman, Patrick Stewart, Dafne Keen (5/6)

37. ODWILŻ - 2022, serial kryminalno-obyczajowy, 6 odc., reż. Xawery Żuławski, wyst. Katarzyna Wajda, Sebastian Fabijański, Bartłomiej Kotschedoff, Cezary Łukaszewicz, Andrzej Grabowski, Bogusław Linda, Monika Krzywkowska (5/6)

38. FILM BALKONOWY - 2021, film dokumentalny, reż. Paweł Łoziński (4,5/6)

39. NIECH GADAJĄ - 2020, obyczajowy, reż. Steven Soderbergh, wyst. Meryl Streep, Candice Bergen, Dianne Wiest, Gemma Chan (3/6)

40. PAKT 1 - 2015, serial sensacyjny, 6 odc.,reż. Marek Lechki, wyst. Marcin Dorociński, Marta Nieradkiewicz, Magdalena Cielecka, Edward Linde-Lubaszenko, Witold Dębicki, Alicja Dąbrowska, Adam Woronowicz, Jacek Poniedziałek (5/6) powtórka

41. PAKT 2 - 2016, sensacyjno-polityczny, 6 odc. wyst. Marcin Dorociński, Magdalena Popławska, Adam Woronowicz, Kinga Preis, Mariusz Bonaszewski, Borys Szyc, Łukasz Simlat (5/6)

42. NIE TAKA PIĘKNA - 2022, amerykański serial dokumentalny, 4 odc. - o szkodliwych substancjach chemicznych w kosmetykach (4/6)

43. NIEZWYCIĘŻONA - 2021, film dokumentalny o Joannie Jędrzejczyk - zawodniczce MMA, muay thai, kickboxingu i boksu; wielokrotnej mistrzyni świata, Europy i Polski (5/6)

44. BILL I TED RATUJĄ WSZECHŚWIAT - 2020, komedia SF, wyst. Keanu Reeves, Alex Winter (3/6)

CZERWIEC
---------------------
45. TOVE - 2020, biograficzny, o Tove Jansson, wyst. Alma Pöysti (4/6)

46. STUART: SPOJRZENIE W PRZESZŁOŚĆ - 2007, dramat biograficzny, wyst. Tom Hardy, Benedict Cumberbatch (5/6)

LIPIEC
---------------------
47. WYBRANI 4 (PERSON OF INTEREST) - 2014-2015, serial kryminalno-sensacyjny, 22 odc. wyst. Jim Caviezel, Michael Emerson, Sarah Shahi, Amy Acker, Kevin Chapman, Enrico Colantoni (5,5/6)

48. MAMMA MIA! - 2008, musical/komedia, z piosenkami ABBY, wyst. Meryl Streep, Pierce Brosnan, Julie Walters, Amanda Seyfried, Colin Firth, Stellan Skarsgård, Christine Baranski (6/6) kolejna powtórka

49. WYBRANI 5 (PERSON OF INTEREST) - 2016, 13 odc. (6/6)

SIERPIEŃ
---------------------
50. WSZYSCY WIEDZĄ - 2018, dramat, reż. Asghar Farhadi, wyst. Penélope Cruz, Javier Bardem (5/6)

51. DOM GUCCI - 2021, dramat biograficzny, reż. Ridley Scott, wyst. Lady Gaga, Adam Driver, Al Pacino, Jeremy Irons, Jack Huston (5/6)

PAŹDZIERNIK
----------------------
52. SUSZA - 2020, kryminał australijski, wyst. Eric Bana (4,5/6) na podst. Susza (Harper Jane) moja ocena książki 5/6

53. NIEREALNE - 2021, serial dramat SF steampunk, 6 odc. wyst. Laura Donnelly, Ann Skelly, Ben Chaplin, Pip Torrens (5/6)

54. PRAWDZIWE KOBIETY SĄ ZAOKRĄGLONE - 2002, obyczajowy - meksykańska rodzina w LA, wyst. America Ferrera (4,5/6) dwie nagrody na festiwalu Sundance

55. PATRICK MELROSE - 2018, serial dramat obyczajowy, 5 odc. wyst. Benedict Cumberbatch, Jennifer Jason Leigh, Holliday Grainger, Pip Torrens, Hugo Weaving, Jessica Raine (5,5/6) na podst. cyklu Patrick Melrose pisarza St Aubyn Edward
Nic takiego; Złe wieści; Jakaś nadzieja (St Aubyn Edward)
Mleko matki; W końcu (St Aubyn Edward)

56. ZŁOTA DAMA (AleKino+) - 2015, dramat, na faktach, historia obrazu Gustava Klimta "Złota Adela", wyst. Helen Mirren, Ryan Reynolds, Daniel Brühl (5/6) na podst. Złota dama (O'Connor Anne Marie)

LISTOPAD
----------------
57. NIE CZAS UMIERAĆ - 2021, sensacyjny (Bond), wyst. Daniel Craig, Léa Seydoux, Jeffrey Wright, Ralph Fiennes (4/6)

58. ROK POD PSEM - 2009, obyczajowy (z psem), wyst. Jeff Bridges, Lauren Ambrose (4/6)

59. FRANCUSKIE WYJŚCIE - 2020, komediodramat, wyst. Michelle Pfeiffer, Lucas Hedges (4/6)

60. SUNSET LIMITED - 2011, dramat psychologiczny, reż. Tommy Lee Jones, wyst. Tommy Lee Jones, Samuel L. Jackson (5/6) na podst. Sunset Limited (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles))

Filmy, które oglądam - 2016 r.
Filmy, które oglądam - 2017 r. (i 2018, 2019)
Filmy, które oglądam - 2020 r. (i 2021)
Filmy, które oglądam - 2023 r.

Użytkownik: fugare 22.02.2022 12:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Uwielbiam filmy. Gdybym m... | ilia
Zauważyłam Urszulę Grabowską wśród Twoich ulubionych aktorek. Chciałabym Ci polecić (o ile jeszcze go nie znasz) doskonały film Feliksa Falka pt. "Joanna", w którym zagrała główną (nagrodzoną zresztą) rolę. To, jak mi się wydaje, mało znany film, a naprawdę, moim zdaniem, warty obejrzenia, ale to ryzykowny krok, bo jak można polecać cokolwiek komuś, kto obejrzał tyle filmów. :)
Użytkownik: ilia 22.02.2022 14:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Zauważyłam Urszulę Grabow... | fugare
Widziałam film "Joanna". Właśnie po nim zachwyciłam się Urszulą Grabowską. Jest to kameralny film dziejący się w czasie II wojny światowej. Samotna kobieta, której mąż, polski żołnierz walczy gdzieś, ratuje żydowskie dziecko; jest jeszcze mężczyzna, Niemiec. Skomplikowana sytuacja.
A co do polecania filmów. To można polecać, bo wszystkiego nie widziałam, gdyż jest to po prostu niewykonalne :)
Użytkownik: fugare 22.02.2022 14:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Widziałam film "Joanna". ... | ilia
To piękny film ze smutną puentą.
Taką smutną, jak to w życiu bywa, kiedy pasmo problemów i kłopotów wynikających z odruchu serca wcale nie kończy się szczęśliwie.
No, ale żeby nie było tak smutno to jeszcze dwa niesmutne z mojej listy (chociaż przypuszczam, że też widziałaś) - "Rewers" Borysa Lankosza i "Statyści" Michała Kwiecińskiego.
Użytkownik: Losice 22.02.2022 15:03 napisał(a):
Odpowiedź na: To piękny film ze smutną ... | fugare
"Rewers" Borysa Lankosza - to również mój film z listy "Filmy, które lubię i polecam".
Użytkownik: ilia 22.02.2022 15:35 napisał(a):
Odpowiedź na: "Rewers" Borysa Lankosza ... | Losice
Po zastanowieniu się - chyba jednak "Rewers" widziałam. Nie zrobił widocznie na mnie takiego wrażenia, bo nie zachowałam go w pamięci. Kiedyś zapisywałam w zeszytach wszystko co obejrzałam. Ale podczas moich licznych przeprowadzek oraz w imię wyznawanego i praktykowanego minimalizmu pozbyłam się tych zapisków.
Użytkownik: ilia 22.02.2022 15:11 napisał(a):
Odpowiedź na: To piękny film ze smutną ... | fugare
Tych filmów nie widziałam. Mało oglądam komedii, nawet jeśli są gorzko smutne. Komedie mnie nie bawią, chyba że jest to francuski film "Goście, goście" z Jeanem Reno i Christianem Clavier, który mogłabym oglądać na okrągło.
Użytkownik: yyc_wanda 07.02.2023 02:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Tych filmów nie widziałam... | ilia
Z komediami tak bywa, że nie zawsze i nie każdego śmieszą. Moje ulubione, do których lubię wracać to Wielka włóczęga z Louis de Funès, Akademia Policyjna i polska komedia Rancho.
Goście, goście oglądałam dawno temu i raczej słabo pamiętam.