Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Smuga cienia

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,62 ; książkę oceniło 316 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): Panterka
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: List o wyznaniu znad krawędzi

„Przecież, żebyś był samym Homerem, nie zdołasz tak opowiadać i opisywać, żeby ktoś, kto nigdy nie latał, nabrał o tych sprawach właściwego wyobrażenia, no nie? - Przesada – oświadczyłem. – Homer nie był lotnikiem, a gdyby nim był... - Toby pewnie dużo o tym pisał. Ale czytelnicy i tak nie wiedzieliby, jak to jest, póki nie zaczęliby sami latać...”*. Miła Czytelniczko, Miły Czytelniku! Wedle obiegowych wiadomości, Conrad o morzu pisał i o ludziach morza. Tak naprawdę: wcale nie zawsze...

czytaj całość »

data dodania: 2010-02-04, autor: WBrzoskwinia, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Joseph Conrad - Teodor Konrad Korzeniowski (1857-1924), znakomity pisarz angielski, jeden z mistrzów powieści XX wieku, urodził się w Berdyczowie na Ukrainie jako syn poety i działacza patriotycznego Apolla Korzeniowskiego i Eweliny z Bobrowskich. Wcześnie osierocony, jako siedemnastoletni chłopiec opuścił kraj chcąc zostać marynarzem; zaczął od służby na statkach francuskich, w wieku lat dwudziestu zaciągnął się do angielskiej marynarki handlowej i przechodząc kolejno wszystkie stopnie w 1886 otrzymał dyplom kapitana wielkiej żeglugi. W 1894 r., po dwudziestu latach spędzonych na morzu, osiadł w Anglii i poświęcił się pracy pisarskiej.

Doświadczenia z lat służby morskiej wykorzystał w wielu ze swych najznakomitszych utworów. Należy do nich "Smuga cienia", napisana w 1916 r. Bohater, młody kapitan, w czasie swej pierwszej podróży w charakterze dowódcy statku, przechodzi ciężką próbę charakteru, kończącą okres beztroskiej, pełnej nadziei młodości; akceptując ciążącą na nim odpowiedzialność osiąga dojrzałość moralną i przekracza ową tytułową "smugę cienia" - przecinającą życie na dwie zasadnicze części.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1976]

czytaj całość »

data dodania: 2007-02-14, autor: ilia , komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku