Dodany: 28.08.2023 19:25|Autor: mafiaOpiekun BiblioNETki

Książki i okolice> Książki w ogóle

5 osób poleca ten tekst.

Wspomnienia z sierpnia 2023

Zapraszam. :)
Użytkownik: ilia 29.08.2023 20:45 napisał(a):
Literatura faktu
1. Grzech jest kobietą (antologia; Bałuk Kamil, Flis Daniel, Kołodziejczyk Marcin i inni) (4,5)
Literatura polska
2. Trudno z miłości się podnieść: Manuela Gretkowska w rozmowie z Patrycją Pustkowiak (Gretkowska Manuela, Pustkowiak Patrycja) (4,5)
Literatura zagraniczna
3. Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek (Müller Herta) (5) Noblistka z 2009 r., cytat z książki
Romans
4. Dom nad jeziorem (Carey Ella) (4)
Kryminał
5. Elita zabójców (Child Lee (właśc. Grant Jim)) (5) t. 11 cyklu "Jack Reacher"
6. Ukochany z piekła rodem (Rogoziński Alek) (4) t. 1 cyklu "Joanna Szmidt"
7. Morderstwo na Korfu (Rogoziński Alek) (4) t. 2 cyklu "Joanna Szmidt"
Literatura młodzieżowa
8. Samotne wyspy i storczyk (Onichimowska Anna) (4,5)
9. Mój brat strażnik (Carteron Marine) (5,5) t. 1 cyklu "Podpalacze książek"
10. Moja siostra wojowniczka (Carteron Marine) (5,5) t. 2 cyklu "Podpalacze książek"
Użytkownik: Aquilla 30.08.2023 23:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Chyba już do jutra nic nowego nie przeczytam

Wszystko zależy od przyimka (Bralczyk Jerzy, Markowski Andrzej, Miodek Jan, Sosnowski Jerzy (ur. 1962)) (5,5) - jak miło poczytać rozmowy czwórki kulturalnych ludzi. Panowie sprzeczają się o język, o sposób jego używania, popełniane błędy, gwary, a wszystko to staranną polszczyzną. Przyjemne, szkoda tylko, że audiobooka przy okazji nie nagrano.

Boska cząstka: Jeśli Wszechświat jest odpowiedzią, jak brzmi pytanie? (Lederman Leon M., Teresi Dick) (5,5) - z zasady unikam książek o fizyce starszych niż 20 lat, ale pomyliła mi się data wydania z datą wznowienia no i kupiłam. I bardzo dobrze, bo książka jest absolutnie fantastyczna. Trudna, trzeba się momentami mocno skupić, ale pięknie wyjaśnia idee kwantów, elektronów, mionow - tej całej najmniejszej ferajny, z której zbudowany jest świat. A jak już się robi za trudno, to wchodzi kilka anegdotek i ploteczek ze świata naukowego. Walczyłam z nią okoła miesiąca, ale była to wyjątkowo satysfakcjonująca walka.

Kształt wody (Camilleri Andrea) (3,5) - kryminał osadzony na Sycylii. Ani mnie grzał, ani ziębił, ot taka sobie historyjka. Kilka bardzo dobrze napisanych dialogów, ale rozwiązanie zagadki - trochę znienacka i zbyt oparte na poszlakach. Trochę mnie zachęciło do netflixowego serialu, może obejrzę, bo to akurat powinna być wdzięczna książka do ekranizacji.

Diabeł na wieży (Kańtoch Anna) (4.0) - drugi kryminał - tym razem fantasy. A właściwie seria opowiadań, jedne lepsze, drugie trochę gorsze. Pomysły generalnie dobre, z wykonaniem trochę gorzej - zwłaszcza pierwsze opowiadanka trochę kulały logicznie - gdzieś się pora dnia pomyliła, gdzie indziej wertowałam kilka stron tam i z powrotem, bo czułam, że jedna z informacji się zgubiła. Do tego zakończenie na cliffhangerze, co nie pasowało do formuły książki. Ale do kolejnego tomu mnie trochę ciągnie, więc całkiem źle nie było.

Lot nad kukułczym gniazdem (Kesey Ken) (5.0) - klasyk. Film znam, książka równie dobra. Felietony na jej temat napisano, raczej nic mądrzejszego nie wyskrobie. Po prostu - jedna z tych powieści, które warto znać.
Użytkownik: ktrya 31.08.2023 17:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Sierpień zawsze upływa u mnie pod znakiem wyjazdów i filmów, więc na czytanie czasu i chęci za bardzo nie ma.

Romantika (Marecki Piotr) - 4
Zakręcona narzeczona (Czarkowska Iwona) - 4
Unicestwianie (Houellebecq Michel) - 4
Pomówmy szczerze... (Barnes Julian (pseud. Kavanagh Dan)) - 4,5
Sprawa osobista (Ōe Kenzaburō) - 4

Plus kilka porzuconych i niestrawnych lektur, w dwóch przypadkach za sprawą koszmarnego tłumaczenia:
Nowe życie (Pamuk Orhan)
Fatum i furia (Groff Lauren)
Elmet (Mozley Fiona)
Użytkownik: Rbit 03.09.2023 18:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Upiór opery - 3 Zamkn... | helen__
Perswazje tak słabe?
Użytkownik: helen__ 04.09.2023 11:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Perswazje tak słabe? | Rbit
Dla mnie tak, niestety, jak sobie zestawię z "Dumą i uprzedzeniem", to uu...
Użytkownik: Rbit 31.08.2023 21:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Dwanaście miesięcy z archeologią (Kokowski Andrzej) (4,0)
Rozmaitości archeologiczne z dominującą nutą goryczy wywołanej zniszczeniami dokonywanymi przez poszukiwaczy detektorystów. Kilka tekstów bardzo ciekawych, ale jednak to popularyzacja dla średniozaawansowanych.

Wojenna korona (Cherezińska Elżbieta) (4,0)
Odrodzone Królestwo (Cherezińska Elżbieta) (3,5)
Zamknięcie cyklu. Odczucia jak zwykle mieszane. Fabularyzacja historii, mruganie okiem do czytelnika, dialogi, dialogi, dialogi. Na szczęście tym razem autorce pomogli świetni konsultanci naukowi. Popularyzacja dla niewymagających.

Roderyk: Opowieść o błędnym rycerzu (Długosz Jan M.) (4,5)
Zgrabna wariacja na temat romansu rycerskiego. Lekko, dowcipnie, przyjemnie. Dobra lektura na lato.

Umówmy się na Polskę (antologia; Kisilowski Maciej, Wojciuk Anna, Bukowski Maciej i inni) (2,0)
Szacunek dla autorów za intencję i pracę. Idea bardzo dobra wykonanie bardzo słabe. W części teoretycznej przeciętnie. Dużo kwestii dyskusyjnych, błędy rzeczowe, zafiksowanie na kilku kwestiach. Brak oceny ryzyk. W części literackiej słabiutko.

Gaz łupkowy w Polsce: Historia, magia, protest (Szołucha Anna) (5,0)
Miało być Eldorado, przyszłość mlekiem i miodem płynąca. Czas magii gazu łupkowego. Zapomnieliśmy, jak bardzo rozpalał każdego. Polityków, dziennikarzy, naukowców, rolników. Część ogólna znakomita. Tej o 400 dniach blokady Chevronu w Żurawlowie brak naukowego obiektywizmu.

Ser i robaki: Wizja świata pewnego młynarza z XVI w. (Ginzburg Carlo) (4,5)
Brawurowo napisany klasyk mikrohistorii. Warto znać. Choćby dla niesamowicie angażującego stylu. Dla mnie Ginzburg wyciąga zbyt daleko idące wnioski na podstawie wątłych przesłanek. Mimo to sława zasłużona.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.09.2023 07:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Terry Pratchett: Życie z przypisami (Wilkins Rob) (6) [recenzja: Sir Terry jak żywy ]
Kocia Szajka i klątwa starego kina (Romaniuk Agata [dziennikarka]) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka VIII 23 ]
Historia nauki: Od rolnictwa do sztucznej inteligencji (Cruse Mary) (4) [recenzja: Podstawy i postępy ]
Zaskocz mnie (Shipstead Maggie) (4,5) [recenzja: Czasem marzenia spełniają się inaczej ]
Nevermoor: Przypadki Morrigan Crow (Townsend Jessica) (3) [recenzja: Jest magicznie, lecz niemagnetycznie ]
Janosch – Miś i Tygrysek idą do szkoły [ Tygryskowa szkoła: Jak Miś i Tygrysek uczą się czytać i liczyć (Janosch (właśc. Eckert Horst)) , Tygrysek musi mieć rower: Opowieść o tym, jak Tygrysek uczył się jeździć na rowerze (Janosch (właśc. Eckert Horst)) , Na pociechę coś pysznego: Gotuj z Misiem i Tygryskiem (Janosch (właśc. Eckert Horst)) , Miś i Tygrysek chodzą po mieście: Opowieść o tym, jak Miś i Tygrysek pewnego razu wybrali się do miasta (Janosch (właśc. Eckert Horst)) , Słownik obrazkowy Misia i Tygryska (Janosch (właśc. Eckert Horst)) (3,5) [czytatka: Czytatka-remanentka VIII 23]
Oczarowanie: Jak odzyskać zauroczenie światem (May Katherine) (4) [recenzja: Może warto przystanąć w tym pędzie? ]
Kot filozof (Klimek Franciszek Jan) (5,5) [czytatka: O kotach można nieskończenie ]
Punkt zero (Enger Thomas, Horst Jørn Lier) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka VIII 23 ]
Zasłona dymna (Enger Thomas, Horst Jørn Lier) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka VIII 23 ]
Drzewo tańca (Hargrave Kiran Millwood) (4) [recenzja: Źle by się żyło w takich czasach ]
A w Wigilię przyjdzie niedźwiedź (Janosch (właśc. Eckert Horst)) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka VIII 23 ]

Rendez-vous z Agathą Christie:
Literatura kryminalna: Śledztwo w sprawie gatunków (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) (4) [recenzja: Kryminał niejedno ma imię ]

Własna półka:
Kapelusz pełen nieba: Opowieść ze Świata Dysku (Pratchett Terry) (powt.; zmiana oceny z 4 na 5) [recenzja: Bo chodzi o to, żeby pomagać ]
Już czas (Picoult Jodi) (2,5) [recenzja: Już czas... przestać mylić gatunki! ]
Pat ze Srebrnego Gaju (Montgomery Lucy Maud) (4) + Pani na Srebrnym Gaju (Montgomery Lucy Maud) (3,5) [czytatka: Obiektywnie? Chyba nie aż tak... ]

Użytkownik: Monika.W 03.09.2023 19:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Ilościowo - najlepszy miesiąc od dawna. Jakościowo - słąbiutko. Na szczęście była Virinia Woolf oraz Tuszyńska, uratowały mi sierpień.

60. Nemezis (Siembieda Maciej), ocena: 3
Siembiedę znałam z cyklu Jakub Kania - schemat ten sam: współczesne śledztwo, a w tle zawsze historia, mało znane a ciekawe sprawy. Ciekawe kryminały, historia w tle - czegóż chcieć więcej?
Zupełnie nie zauważyłam, że tym razem to cykl Katharsis. I tym razem Siembedzie się nie udało. Opowieść ciągnie się 60 lat i mamy w niej wszystko: Opole przed II wojną, Berlin czasów Hitlera, jednostkę specjalną Skorzonego, odbicie Mussoliniego, PRL z UBecją, więzieniem, cyrkiem, Sudety z ukrytymi przez Niemców różnymi różnościami, tajną rosyjską kopalnię uranu, Egipt z fabryką rakiet V2, współpracę Skorzonego z Mossadem, Niemcy powojenne - obóz jeniecki i podstawy cudu gospodarczego odbudowy. I jeszcze wiele, wiele innych rzeczy - pewnie pominęłam z połowę. Skutek - wszystko to jest powierzchowne. A przez to wręcz nudne - co 25 stron kolejna rewelacja. Ale nadmiar znużył już po 100 stronach.
Lepsze jest wrogiem dobrego. Siembieda o tym zapomniał.

61. Miasto Śniących Książek: Powieść z Camonii autorstwa Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów (Moers Walter), ocena: 3,5
Wielkie rozczarowanie. Miało być urocze fantasy o książkach. A była jakaś powieść akcji - bez uroku. I co najgorsze - z fatalnie pokazanymi książkami. Książki to źródło zła: morderstw, kradzieży, przemocy, itd. Cenione są za okładki lub pierwsze wydania, ale nie za treść czy przesłanie. Jedyne, co mi się spodobało, to buchlingi. Nikt poza nimi książek nie kochał.
Myślę, że powieść dla nastolatków, dla których książka staje się czymś tak abstrakcyjnym, jak potwory zamieszkujące katakumby.

62. Portrety i rozmowy (Iwaszkiewicz Maria), ocena: 4
Dwa krótkie wywiady i mnóstwo krótkich portretów ludzi, których Maria Iwaszkiewicz spotkała w życiu. Ciekawe. Ale nic wybitnego.

63. Lesbos (Lis Renata), ocena: 3,5
Lubię Renatę Lis. Ale ta pozycja mnie rozczarowała. Mamy w niej trochę biografii Sofii Parnok, Anny Kowalskiej i Jeanette Winterson. Poza Kowalską - o 2 pozostałych usłyszałam po raz pierwszy, rozumiem, że zostały wybrane - bo wszystkie 3 to takie Safony. A do tego - reportaż Lis z pobytu na wyspie Lesbos, przy czym reportaż ma się nijak do Safony czy poezji czy którejkolwiek biografii, są w nim głównie uchodźcy. Taki to zlepek, nie lubię, nie cenię.

64. Do latarni morskiej (Woolf Virginia), ocena: 5
Przepiękna opowieść - 2 dni lata na Hybrydach, odległe o 10 lat i I wojnę. Strumienie świadomości, poetyckość, znów strumienie, pytania. Nostalgia i refleksje. Coś się dzieje: malowanie obrazu, kolacja, spacer na plażę, oświadczyny, podróż do latarni..., ale nie to jest istotne. Istotne jest to wszystko pomiędzy. Przepięknie to Woolf opisała.

65. Tyrmandowie: Romans amerykański (Tuszyńska Agata), ocena: 5
Młoda amerykańska żona opowiada o 15 latach życia z Tyrmandem. Zaskakująco dobre. Dużo listów. Tyrmand przedstawia się bardzo ciekawie. W Polsce był liberałem, w USA - konserwatystą.

66. Złota: Legenda Haliny Konopackiej (Ostrowska-Metelska Agnieszka (Metelska Agnieszka)), ocena: 3
Potencjał był - bo Konopacka ciekawa, jest o czym pisać. Ale napisane jest to bardzo źle. Żadnej analizy, pean bezkrytyczny.

67. Dom (Morrison Toni (właśc. Woffword Chloe Anthony)) (akcja Nobliści), ocena: 4
To moja 2 Morrison, znacznie lepsza niż pierwsza. Ale wciąż o tym samym - jak bardzo, bardzo źle jest czarnoskórym w Ameryce.

68. Rude siostry (Garcia Pavón Francisco), ocena: 4
Miał być kryminał, była bardziej powieść zwykła - Hiszpania, lata 70 XX wieku. Rozliczenia z wojną domową, opis społeczeństwa. Krótkie i konkretnie miłe.

69. Szkarłatny kwiat kamelji: Opowieści z życia Japonji (Ossendowski Ferdynand Antoni), ocena: 3
Ossendowskiego cenię za reportaże, a głównie za bardzo dobrego Lenin (Ossendowski Ferdynand Antoni). A to jest zbiór opowiadań, a do tego - miłosnych. A tego Ossendowski nie umie.

70. Mitologia Słowian (Gieysztor Aleksander), ocena: 4,5
Choć nie jest to Mitologia Parandowskiego - rzecz ciekawa. Panteon bogów mieli Słowianie potężny, tylko mitów mało się zachowało. Mamy zatem więcej nauki niż literatury, dużo odtwarzane wyłącznie z badań archeologicznych. Dla mnie nowe i ciekawe - wspólnota praindoeuropejska i z niej wywodzące się niektóre rzeczy.

71. Gabinet Nr 13 (Wallace Edgar (Wallace Richard Horatio Edgar)), ocena: 4,5
Kryminał brytyjski w starym stylu - lordowie, kluby, kamerdynerzy. Urokliwe. I nawet zakończenie zaskakuje.
Użytkownik: Losice 03.09.2023 20:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Ilościowo - najlepszy mie... | Monika.W
Do latarni morskiej (Woolf Virginia) - widzę, że stale ulegasz urokowi Virginii Woolf - u mnie też było wysoko 6.0.

Ciekawe, jak byś odebrała tkwiącą "głęboko korzeniami" w prozie Woolf i nagrodzoną Pulitzerem w 1999 - Godziny (Cunningham Michael).
Użytkownik: Monika.W 06.09.2023 19:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Do latarni morskiej - wid... | Losice
Pomyślę nad tym Cunninghamem. Może bym i film obejrzała?
Użytkownik: misiak297 06.09.2023 20:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Pomyślę nad tym Cunningha... | Monika.W
To jest chyba mój nr 1 wśród filmów.
A Cunningham to jeden z ukochanych autorów, choć akurat cenię najbardziej inne jego książki.
Użytkownik: Raptusiewicz 07.09.2023 11:46 napisał(a):
Odpowiedź na: To jest chyba mój nr 1 wś... | misiak297
Książki nie czytałam, ale film popieram bardzo, naprawdę dobry :)
Użytkownik: ktrya 07.09.2023 20:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Książki nie czytałam, ale... | Raptusiewicz
Zgadzam się! Film jest znakomity, poruszył mnie do głębi!
Użytkownik: Losice 07.09.2023 17:33 napisał(a):
Odpowiedź na: To jest chyba mój nr 1 wś... | misiak297
Misiaku, może zdradzisz tytuły :)
Użytkownik: misiak297 07.09.2023 22:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Misiaku, może zdradzisz t... | Losice
Jedną z książek mojego życia jest Dom na krańcu świata (Cunningham Michael). Ogromne wrażenie zrobiło też na mnie Z ciała i z duszy (Cunningham Michael).

Uwielbiam i inne jego książki - przeróbki klasycznych dzieł literatury. O "Godzinach" i "Pani Dalloway" już było. Nim zapadnie noc (Cunningham Michael) to wariacja na temat "Śmierci w Wenecji", a Królowa Śniegu (Cunningham Michael) - wiadomo. Kapitalne są też jego przeróbki baśni: Dziki łabędź i inne baśnie (Cunningham Michael)
Użytkownik: paren 06.09.2023 13:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Ilościowo - najlepszy mie... | Monika.W
Virginia Woolf już zamówiona w mojej bibliotece. Dzięki, Moniko. :)
Użytkownik: jolekp 04.09.2023 18:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Ciężki miesiąc, mnóstwo książek porzuconych po paru stronach, ale też trochę pozytywnych zaskoczeń.

1. Agnes Grey (Brontë Anne (pseud. Bell Acton)) - 4.0, niezłe, ale "Lokatorka Wildfell Hall" zdecydowanie lepsza
2. Smażone zielone pomidory (Flagg Fannie (właśc. Neal Patricia)) - 5.0
3. Myszy i ludzie (Steinbeck John) - 5.0, największe zaskoczenie miesiąca, bo po pierwsze - nie lubię Steinbecka ("Tortilla Flat" było okropne), a po drugie - myślałam, że to jedna z tych książek, do których się nie podchodzi, jeśli się nie ma doktoratu z literaturoznawstwa, a ja nie mam i o dziwo chyba wszystko zrozumiałam i nawet się za bardzo nie spociłam
4. Jutro (Musso Guillaume) - 2.0, książka durna jak szpadel i absolutna strata czasu, jak dotąd najmocniejszy kandydat na gniota roku
5. Zawsze przychodzi noc (Vlautin Willy) - 4.5
6. Uśpieni (Carcaterra Lorenzo) - 5.0
7. Miasto niedźwiedzia (Backman Fredrik) - powtórka, nadal mocne 100/10 i kocham bardzo
8. My przeciwko wam (Backman Fredrik) - j.w.
9. Kaspar: Książę kotów (Morpurgo Michael) - 4.0, nie ma to jak poczytać dziecku na dobranoc o największej katastrofie morskiej w dziejach świata, nieprawdaż
10. Pokój na piętrze (Hawkins Rachel) - 3.0, bardzo słaba wariacja na temat Jane Eyre
11. Lucynka, Macoszka i ja (Reiner Martin) - 3.5
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 04.09.2023 23:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciężki miesiąc, mnóstwo k... | jolekp
U mnie Myszy i ludzie (Steinbeck John) ma 4.0, Grona gniewu (Steinbeck John) 3.0 ale szczęśliwie się nie zniechęciłem i Na wschód od Edenu (Steinbeck John) ma 5.5, nieomal 6.0 – spróbuj jej, na pewno nie pożałujesz! Prawdziwa powieść totalna.
Użytkownik: misiak297 04.09.2023 23:49 napisał(a):
Odpowiedź na: U mnie Myszy i ludzie ma ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Jeśli skorzystasz z tej polecanki, Niedziu, wiem, kto Ci może pożyczyć tego Steinbecka i nawet wiem kiedy... Znam dzień i godzinę :p
Użytkownik: jolekp 05.09.2023 09:41 napisał(a):
Odpowiedź na: U mnie Myszy i ludzie ma ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Szczerze mówiąc, gabaryty mnie trochę odstraszają. No i się obawiam się, czy to nie będzie dla mnie jednak za ciężka książka (ja się bardzo boję arcydzieł). Zastanowię się nad tym:)
Użytkownik: Marylek 05.09.2023 10:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Szczerze mówiąc, gabaryty... | jolekp
To jest powieść obyczajowa. Pisana w czasach, gdy książki były do czytania, a nie do analiz literackich i zdobywania nagród. Po prostu świetna powieść z ciekawą akcją i wyrazistymi bohaterami. W jej przypadku gabaryty to zaleta.

To książka do czytania. A że przy okazji bardzo dobra, to chyba też zaleta, nie?
Użytkownik: jolekp 05.09.2023 10:12 napisał(a):
Odpowiedź na: To jest powieść obyczajow... | Marylek
"Pisana w czasach, gdy książki były do czytania, a nie do analiz literackich i zdobywania nagród."

To były dobre czasy, komu to przeszkadzało? Chyba mnie przekonałaś :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 05.09.2023 10:39 napisał(a):
Odpowiedź na: "Pisana w czasach, gdy ks... | jolekp
Marylek wspaniale wszystko ujęła! I jedynym mankamentem objętości jest, że zbyt mała ;) Podobnie zresztą z Na południe od Brazos (McMurtry Larry). To nie są literackie wydmuszki ani sążniste wywody. I jeszcze z jednego powodu nie jest to "współczesna literatura" (zaczynam traktować to określenie jak przyganę) – akcja nie pędzi na łeb, na szyję, byle tylko podkręcać i utrzymać uwagę czytelnika.

Wypisałem sobie z "Na wschód od Edenu" takie cytaty, które powieść ta może z powodzeniem przyłożyć do siebie:

"Żadna historia nie ma mocy ani trwałości, jeżeli nie czujemy w głębi serca, że jest prawdziwa i że mówi prawdę o nas samych. Jakież ogromne brzemię winy dźwiga człowiek!" [379]
"Jeżeli dana opowieść nie mówi o słuchaczu, ten nie będzie jej słuchał. Tutaj stawiam regułę: wielka i trwała opowieść musi mówić o każdym, bo inaczej nie przetrwa. To, co dalekie i obce, nie jest interesujące - tylko rzeczy głęboko osobiste i blisko nam znane." [382]
Użytkownik: jolekp 05.09.2023 11:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Marylek wspaniale wszystk... | LouriOpiekun BiblioNETki
O, a to mi z kolei ostudziło entuzjazm, bo od McMurty'ego bardzo szybko odpadłam. No i ja nie uważam, że książka musi mieć 100 lat, żeby przedstawiać sobą jakąś wartość, nie mam nic przeciwko współczesnej literaturze (i w sumie głównie taką czytam) i lubię, żeby się coś w książce jednak działo, bo zachwycanie się dajmy na to opisywaniem ziemniaka przez 20 stron to jest kompletnie nie moja bajka.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 05.09.2023 11:26 napisał(a):
Odpowiedź na: O, a to mi z kolei ostudz... | jolekp
Nie no, te książki są różne i o czym innym – chodziło mi po prostu o rozmiar :)
Użytkownik: Marylek 05.09.2023 12:00 napisał(a):
Odpowiedź na: "Pisana w czasach, gdy ks... | jolekp
Bardzo się cieszę! Warto :)

Od McMurty'ego też odpadłam, pierwsze 50 stron zmuliło mnie strasznie. Siedzieli tam pod drzewem w upale i gadali. Łomatkojodyno! Ale przekonano mnie, żeby spróbować jeszcze raz. I dobrze się stało, bo faktycznie, jak się już akcja rozkręci, to książka okazuje się być świetna.
Użytkownik: mchpro 05.09.2023 12:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo się cieszę! Warto... | Marylek
No to kolej na Ulice Laredo (McMurtry Larry)
Użytkownik: Marylek 05.09.2023 13:41 napisał(a):
Odpowiedź na: No to kolej na Ulice Lare... | mchpro
Mam w planach! :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 05.09.2023 14:26 napisał(a):
Odpowiedź na: No to kolej na Ulice Lare... | mchpro
A wiesz, że wydany zostanie w końcu pierwszy tom cyklu? Szlak umrzyka (McMurtry Larry)
Użytkownik: mchpro 05.09.2023 15:39 napisał(a):
Odpowiedź na: A wiesz, że wydany zostan... | LouriOpiekun BiblioNETki
Tak, wiem i czekam. A może ukaże się kiedyś i czwarta część - "Comanche Moon" czyli "Księżyc Komanczów"?
Użytkownik: Marylek 05.09.2023 09:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciężki miesiąc, mnóstwo k... | jolekp
Na wschód od Edenu (Steinbeck John) także polecam. Ogromnie! Świetna, panoramiczna powieść.
Użytkownik: ktrya 05.09.2023 16:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciężki miesiąc, mnóstwo k... | jolekp
Mnie "Myszy i ludzie" chyba najmniej przypadli do gustu, choć chyba pamiętam je lepiej niż "Tortillę Flat".
Polecam "Grona gniewu", a jak chcesz coś cieńszego to "Zagubiony autobus" - to moja ukochana powieść, od której nieoczekiwanie zaczęłam przygodę ze Steinbeckiem.
Użytkownik: verdiana 05.09.2023 17:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
151. "Tango z rożnem" Iwona Banach (4.5)
152. "Tajemnica Dąbrówki" Katarzyn Berenika Miszczuk (4)
153. "Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie" (3.5)
154. "Tryzna. Antologia słowiańska" (4)
155. "Opowiadania nominowane do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2022"
156. "Poszukiwacz zwłok" Mieczysław Gorzka (4.5)
157. "Cztery pory magii" (5)
158. "Gdzie śpiewają diabły" Magdalena Kubasiewicz (4.5)
159. "Wszystko pochłonie morze" Magdalena Kubasiewicz
160. "Cały człowiek" (4.5)
161. "Nieszczęścia chodzą trójkami" Magdalena Kubasiewicz (4)
162. "Spalić wiedźmę" Magdalena Kubasiewicz (4)
Użytkownik: yyc_wanda 05.09.2023 21:44 napisał(a):
Kroniki birmańskie (Delisle Guy) ocena: 4
Autobiograficzna opowieść w formie komiksu o rocznym pobycie w Burmie. Żona autora, która pracuje dla francuskiej organiuzacji MSF, zostaje skierowana na placówkę w Yangon. Podczas gdy ona spędza czas w pracy lub na wyjazdach do jednostek medycznych, położonych na niedostępnych turystom terenach, Guy pozostaje w mieście, opiekując się kilkumiesięcznym synkiem, zwiedzając zabytki, zaznajamiając się z kulturą burmijską i robiąc szczegółowe notatki i rysunki z codziennych zajęć. Ciekawe, ale bardzo powierzchowne. Po raz kolejny stwierdzam, że komiks nie zaspakaja moich czytelniczych oczekiwań.

Savage Messiah: How Dr Jordan Peterson Is Saving Western Civilization – Jim Proser; ocena: 5
Dr Jordan Peterson jest znaną postacią; prowadzone przez niego wywiady i rozmowy cieszą się ogromną popularnością. Jest bezwzględnym wyznawcą prawdy oraz wrogiem wokizmu i doprowadzonej do absurdu poprawności politycznej, co w dobie „cancel culture” nie przynosi mu łatwej sławy. Książka Jima Prosera ukazuje nam prywatne oblicze Dr Petersona, zmagania z depresją, problemy rodzinne i zawodowe. Widząc na ilu frontach musi walczyć jednocześnie, nabieram jeszcze większego szacunku dla tego człowieka, dla determinacji z jaką prowadzi tę samotną walkę. Dr Peterson jest wyjątkową postacią, warto śledzić jego działalność.
Czytatka: Samotna walka Dr Petersona

The Bookworm – Mitch Silver; ocena: 4
Thriller polityczny, w którym przeplatają się trzy różne wątki. Najciekawszy z nich sięga okresu II wojny światowej i manipulacji USA i Wielkiej Brytanii, mającej na celu przyspieszenie ataku Niemiec na Związek Radziecki, a tym samym odsunięcie uwagi Hitlera od Wielkiej Brytanii. Współcześnie zaś akcja rozgrywa się w Moskwie i częściowo na Alasce, przy wierceniach ropy naftowej. Powieść całkiem ciekawa o politycznych knowaniach w przeszłości i obecnie. Gdyby nie zmaltretowana końcówka, w której jest dużo zamieszania a mało logiki, ocena byłaby wyższa.

Zew krwi (London Jack (właśc. Chaney John Griffith)) ocena: 5,5
Nowelka o życiu na dalekiej Północy opowiedziana z perspektywy psa, Bucka. Jest rok 1897, czas gorączki złota w Klondike, na terenie kanadyjskiego terytorium Jukon, gdzie jedyną formą transportu są zaprzęgi psie. Zabójczy klimat i mordercza praca w zaprzęgu, która dla Bucka, rozpieszczonego psa z Kalifornii, jest prawdziwym wyzwaniem. Opowieść piękna choć okrutna; brutalna tak, jak życie na tym mroźnym odludziu. Ale warto ją poznać, bo pies Buck skradnie serce każdego czytelnika.

Więcej szczegółów: Przeczytane: Q3, 2023
Użytkownik: beatrixCenci 08.09.2023 00:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
W sierpniu gorąco, ale nie pod względem lektur, które pozostały raczej letnie:

1.Świdermajerowie (Chudyńska-Szuchnik Katarzyna) (4) - historie drewnianych domów zwanych Świdermajerami i ich właścicieli z różnych epok. Miejscami trochę od Sasa do lasa, a chyba dla zwiększenia liczby stron raczej na siłę doczepiono "krewnych" tego rodzaju budownictwa. Najbardziej przeszkadzało mi, że dobrane do książki fotografie niezbyt się miały do opisywanych w danym miejscu budynków i nie zamieszczono też zbyt wiele materiałów archiwalnych. Ale te domy mi też się bardzo podobają, więc przyjemnie było o nich poczytać.

2. Dziewczyna z zespołu (Gordon Kim) (3.5) - miałam wrażenie, że autorka napisała tę książkę na fali zainteresowania "Poniedziałkowymi dziećmi" Patti Smith, tylko nie wyszło jej tak dobrze. Poza tym zamiast "Dziewczyna z zespołu" powinna się chyba nazywać "Była Thurstona Moore'a", bo o nim jest tu zdecydowanie najwięcej, podobnie jak o rozwodzie tej pary.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 08.09.2023 12:59 napisał(a):
Odpowiedź na: W sierpniu gorąco, ale ni... | beatrixCenci
Nienapawające otuchą to, co piszesz o "Świdermajerach" – a pytałem też Ktryę o zdanie, była dość krytyczna. Przeglądałem ostatnio w Otwocku tę książkę, jak dla mnie zbyt mało zdjęć, jak na tego typu pozycję. Ten temat wymaga solidnego albumu albo monografii!

Ale zachęcam do naocznego przekonania się o pięknie owych domów – co roku odbywa się Festiwal Świdermajer, w ramach którego można m.in. wybrać się z lokalnymi przewodnikami na zwiedzanie ocalałych budynków:

www.facebook.com/festiwalswidermajer
Użytkownik: beatrixCenci 08.09.2023 23:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Nienapawające otuchą to, ... | LouriOpiekun BiblioNETki
No właśnie, strona zdjęciowa to największy zawód związany z tą książką, niestety, choć przecież te budynki, wydawałoby się, są bardzo fotogeniczne... Tekstowi też czegoś trochę zabrakło. Teraz czytam "Źle urodzone" Springera i to zupełnie co innego, książka, która rzeczywiście wciąga. Szkoda, ale cóż robić.

A na spacer spróbuję się wybrać w miarę możliwości, dzięki za trop. :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 15.09.2023 07:45 napisał(a):
Odpowiedź na: No właśnie, strona zdjęci... | beatrixCenci
W temat na swój sposób wpisuje się Nasz Świdermajer (Litwin Hanna), ale jest to w sumie kronika rodzinna, która spojona jest jednym z otwockich świdermajerów.
Użytkownik: beatrixCenci 18.09.2023 13:41 napisał(a):
Odpowiedź na: W temat na swój sposób wp... | LouriOpiekun BiblioNETki
Jak gdzieś znajdę, to rzucę okiem. :)
Użytkownik: ka.ja 05.10.2023 13:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Ma spory poślizg, przez cały wrzesień nie udało mi się znaleźć czasu na spisanie wrażeń z lektur sierpniowych, ale na szczęście jeszcze je pamiętam.

Taniec niedźwiedzia (Dousková Irena) - kolejny bardzo udany przykład fabularyzowanej biografii, tym razem ograniczonej do kilku ostatnich miesięcy życia Jarosława Haszka. Arcyczeska książka, gorzka, dowcipna, chociaż czasem posługująca się grubym, przaśnym dowcipem, przyglądająca się ułomnej ludzkiej naturze przez soczewkę z dna kufla piwa.

Mein Gott, jak pięknie (Springer Filip) - nie wiem, na ile Springer chciał naśladować Sebalda, ale to jest bardzo Sebaldowska narracja - mapy, zdjęcia, narratorzy z przeszłości, przenikające się światy itd. Nie jestem pewna, czy udało mi się ogarnąć całość tej opowieści, ale szczegóły i drobiazgi całkiem mnie uwiodły.

Jacek Janczarski: I tak dalej, i tak dalej… (Janczarska Marianna) - wychowałam się na radiowej Trójce, więc Janczarskiego znam od zawsze, często odruchowo mówię Janczarskim, bo był niekwestionowanym mistrzem dialogów, powiedzonek i puent, a jego tekst do piosenki "Nerwica w granicach normy" za każdym razem powoduje u mnie ściskanie w gardle i wilgotnienie oczu. Biografia nawet niezła, ale zawsze, teraz też, mam wątpliwości, czy najbliżsi krewni nadają się na biografów.

Sekretne życie pobożnych kobiet (Philyaw Deesha) - świetne opowiadania, barwne, zmysłowe, intensywne.

Wzgórze Złej Rady (Oz Amos) - trzy opowiadania, które się ze sobą przenikają, Jerozolima, wojna, nieobecne matki, smutni ojcowie i dorastający synowie, niby to wszystko już u Oza było, ale wciąz dobrze się czyta i wciąż można znaleźć nowe wątki.

Steinbeck: Wściekły na świat: Biografia (Souder William) - porządna biografia, faktycznie wyjaśnia genezę powstania "Gron gniewu" i "Na wschód od Edenu" oraz pozwala zrozumieć "naiwność "Dziennika z podróży do Rosji".

Hard Land (Wells Benedict) - nie przebrnęłam. Prawdopodobnie jestem za stara i brak mi cierpliwości do literatury tzw. young adult.
Użytkownik: JERZY MADEJ 05.10.2023 19:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Dawno mnie nie było dlatego w tych wspomnieniach Lektury przeczytane w miesiącach - LIPIEC, SIERPIEŃ, WRZESIEŃ 2023 r.

1. Warszawianka (Żmiejewska Ida) (5)
2. Gdy zgasną światła (Żmiejewska Ida) (5)
3. Od zmierzchu do świtu (Żmiejewska Ida) (5)
4. Taniec szkieletów (Kłodzińska Anna (pseud. Załęski Stanisław lub Mierzański Stanisław)) (4)
5. Beata Tyszkiewicz: Portret damy (Augustyn-Protas Anna) (4,5)
6. Śledztwo prowadzi porucznik Szczęsny (Kłodzińska Anna (pseud. Załęski Stanisław lub Mierzański Stanisław), Radzicki Józef) (4,5)
7. Horoskop (Butrym Marian) (4,5)
8. Kryminałek (Lasota Maciej) (4)
9. Polowanie na szczupaka (Kubikowski Zbigniew (pseud. Joachim Jacek)) (4,5)
10. Snobizm i nieco przemocy (Beaton M. C. (właśc. Chesney Marion)) (4,5)
11. Za wcześnie na śmierć (Beaton M. C. (właśc. Chesney Marion)) (4,5)
12. W cieniu zbrodni (Beaton M. C. (właśc. Chesney Marion)) (4,5)
13. Nasza biedna, wielmożna pani (Beaton M. C. (właśc. Chesney Marion)) (4,5)
14. Jolanta i Apokalipsis (Korkozowicz Kazimierz) (4,5)
15. Niewierni wierni: Rozmowy o prawdziwym Kościele (Sowa Kazimierz) (5)
16. Wielki Diament: Tom 1 (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) (5)
17. Wielki Diament: Tom 2 (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) (5)
18. Rendez-vous w hotelu "Royal" (Barcz Andrzej Krzysztof) (4)
19. Zbrodnia na eksport (Bożkowski Jeremi (właśc. Ciecierska-Więcko Bożena)) (4)
20. Toccata (Bordowicz Maciej Zenon) (4 - powtórka, ocena bez zmian)
21. Rubinowy ślad (Ziemski Krystyn (właśc. Godziemski Wiesław, Świątecka Krystyna)) (4 - powtórka, ocena bez zmian)
22. Dziwna sprawa (Kostecki Tadeusz (pseud. Christine W. T. lub Wand Krystyn T. lub Kryswan Tadeusz)) (4,5)
23. Jędrek z Koliby (Ziółkowska Maria) (4,5)
24. Tajemnicza historia w Styles (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (5)
25. Cicha jak ostatnie tchnienie (Słomczyński Maciej (pseud. Alex Joe lub Kwaśniewski Kazimierz)) (5)
26. Patelnią w łeb (Lewicz Gina) (4)
27. Maska śmierci (Kostecki Tadeusz (pseud. Christine W. T. lub Wand Krystyn T. lub Kryswan Tadeusz)) (4,5)
28. Geriatryczne Biuro Śledcze (Banach Iwona) (4,5)
29. Kto zabił Kopciuszka? (Rogoziński Alek) (4,5)
30. Rachab: Odnajdź swoje miejsce w rodowodzie Jezusa (Sianożęcka Debora) (5)
31. Piękna kobieta w obłoku spalin (Bożkowski Jeremi (właśc. Ciecierska-Więcko Bożena)) (4,5)
32. Убийство во время прилива (Гарднер Эрл Стэнли) - The Case of The Turning Tide (Gardner Erle Stanley) (5)
33. Miłość i aspiryna (Kursa Małgorzata J.) (5)
34. Jasna sprawa (Kursa Małgorzata J.) (5)
35. Najlepsze jest najbliżej (Kursa Małgorzata J.) (5)
36. Tajemnica Sosnowego Dworku (Kursa Małgorzata J.) (5)
37. Diablęta i anioły (Kursa Małgorzata J.) (5)
38. Pierwsza lepsza (Fredro Aleksander) (5)
39. Czerwony Parasol (Mrok Wiktor (pseud. Jakow Jurij)) (5)
40. Msza za mordercę (Bożkowski Jeremi (właśc. Ciecierska-Więcko Bożena)) (4,5)
41. Wigilia Wszystkich Świętych (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (5)
42. Kopciuszek: Powieść (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.)) (5)
43. Pomroka (Jeż Agnieszka (Jeż-Kaflik Agnieszka)) (5)

W ciągłym czytaniu:

1. Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)
2. Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dnie roku: Podług najwiarogodniejszych źródeł wyjętych z dzieł ojców i doktorów Kościoła św. (< praca zbiorowa / wielu autorów >)