Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Królowa Śniegu

 • Autor: Cunningham Michael
 • Tytuł oryginalny: The Snow Queen
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Kozłowski Jerzy
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: społeczna, obyczajowa
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 2014
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2014
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 3,91 ; książkę oceniło 38 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): LouriOpiekun BiblioNETki
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Jak dobrze widać w tym dziwnym świetle!

Kiedy mi wpada w ręce coś takiego, jak „Królowa Śniegu”, powraca w myśli odwieczny dylemat co do wyższości treści nad formą (lub odwrotnie). Bo gdybym się kierowała samą fabułą, miałabym problem z określeniem, o czym ta opowieść jest. Na pierwszym planie – dwaj bracia koło czterdziestki (zaokrąglam, dokładny wiek nie ma znaczenia). Barrett egzystuje trochę w oderwaniu od rzeczywistości, ale że oprócz rozmyślań do życia potrzeba gotówki, pracuje – nie przemęczając się zbytnio – w butiku, Tyler...

czytaj całość »

data dodania: 2015-04-18, autor: dot59Opiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Nowa znakomita, przesycona współczuciem powieść Michaela Cunninghama zaczyna się od wizji. Barrett Meeks, raz jeszcze utraciwszy miłość, przechodzi przez Central Park, gdy nagle z niejasnego powodu coś każe mu spojrzeć w niebo, na którym widzi blade, mgliste światło, niczym przyglądające mu się boskie oko. Chociaż Barrett nie wierzy w wizje – ani w Boga, jeśli już o tym mowa – nie może zaprzeczyć temu, co widział.

W tym samym czasie w Bushwick, niezbyt eleganckiej dzielnicy Brooklynu, Tyler, starszy brat Barretta, uzależniony od narkotyków muzyk bez większych sukcesów na koncie, próbuje – bez powodzenia – napisać piosenkę ślubną dla Beth, swej ciężko chorej przyszłej żony. Tylerowi zależy na napisaniu piosenki, która nie byłaby sentymentalną balladą, lecz uniwersalnym peanem na cześć wiecznej miłości.

Barrett, dręczony myślą o ujrzanym świetle, nieoczekiwanie zwraca się ku religii. Tyler nabiera przekonania, że jedynie narkotyki będą w stanie wyzwolić jego najgłębsze moce twórcze. Gdy Beth próbuje znaleźć w sobie odwagę, by stawić czoło śmiertelności i niespodziewanie znajduje wsparcie w przyjaciółce Liz, cynicznej, lecz przewrotnie opiekuńczej starszej kobiecie.

Cunningham śledzi losy Barretta, Tylera, Beth i Liz, gdy każde z nich kroczy własną, odrębną drogą ku transcendencji. W swej subtelnej, klarownej prozie okazuje głęboką empatię wewnętrznie rozdartym bohaterom i wyjątkowe zrozumienie dla tego, co kryje się w samym środku ludzkiej duszy.

"Królowa Śniegu", piękna i wzruszająca, komiczna i tragiczna, udowadnia raz jeszcze, że Cunningham jest jednym w wielkich powieściopisarzy tego pokolenia.

[Rebis, 2014]

czytaj całość »

data dodania: 2014-11-02, autor: Kaya7, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Michael Cunningham Królowa Śniegu

Poleciła mi tę książkę Pani Kasia z mojej ulubionej księgarni, zaznaczając, że była nią zafascynowana, kiedy dopadała ją depresja zimowa albo inna, o której nie chciała mówić. Kupiłem więc i... zaczęły się problemy. Od dłuższego czasu odnoszę wrażenie, że kultura amerykańska jest zupełnie odrębna od naszej, europejskiej. Problem w tym, że ta "europejska" dzieli się na tyle kultur, ile grup i krajów i też jest niekiedy kosmicznie odległa od naszej. A do tego jeszcze niezwykle wolna akcja, jakie...

czytaj całość »

data dodania: 2015-04-12 12:01, autor: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku