Dodany: 31.07.2011 18:08|Autor: norge

Moje lektury - VII, VIII, IX 2011

WRZESIEŃ

Wypalone cienie (Shamsie Kamila) Odkrycie tego miesiąca. Jest recenzja: Wielokulturowa saga rodzinna. Ocena 6.

Krowy, świnie, wojny i czarownice: Zagadki kultury (Harris Marvin) Rozszerzyła moje horyzonty myślowe. Uwielbiam tego typu książki. Napiszę recenzję. Ocena 6.

Eunuchy do raju: Kościół katolicki a seksualizm (Ranke-Heinemann Uta) Żyję w kraju, gdzie moralność ma tyle samo wspólnego z seksualnością, co i z każdą inną, dowolnie wybraną dziedziną życia. Pod recenzją tej książki wybuchła gorąca dyskusja: Każdy czas cierpi na swój własny obłęd Ocena 5,5.

Bogowie, groby i uczeni: Powieść o archeologii (Ceram C. W. (właśc. Marek Kurt Wilhelm)) Wiedza, pasja i talent literacki podniesione do potęgi co najmniej którejś, do tego poczucie humoru. Odrobinkę się zestarzała, ale i tak świetna. Ocena 5.

Śniadanie u Tiffany'ego (Capote Truman (właśc. Streckfus Persons Truman)) Bardziej opowiadanie niż powieść. Klasyczne, proste, bardzo ładane. Ocena 5.

Perswazje (Austen Jane) Uwielbiam wszystkie powieści tej autorki. Ocena 5.

Byłam szczęśliwa w Lowcountry (Siddons Anne Rivers) Przyjemne "czytadlo" dla pan. Krociutka recenzja tej ksiazki jest tu. Wyspa należąca do aligatorów, krabów, szopów i leśnych bocianów. Ocena 5.

Trudne decyzje (Shreve Anita) Z polecanek Misiaka. Jest recenzja: Młode małżeństwo w Afryce Ocena 5.

Trzy połówki jabłka (Kozłowska Antonina) Całkiem, całkiem, ale widzę sporo braków, jak choćby w konstrukcji książki, powtarzalności pewnych watków, w przewidywalnym zakończeniu. Ocena 4,5.

Wszystkim, których kochałem (Gray Martin) Holocaust oczyma polskiego Żyda. Nie wiem, co myśleć. Oceniłam na 4.

Złodziej wody (Pastor Ben) Młodzieży nastawionej na przygodę w historycznej oprawie może się spodobać. Mnie nudziło. Ocena 3.

KĄCIK KRYMINALNY
Szczeniak (Hiaasen Carl) Już po kilku pierwszych stronach zaczęłam się okropnie śmiać, a jak się śmieję, to zawsze daję książce ocenę co najmniej 5.

W labiryncie ulubionych miejsc (Hill Susan) Powolna akcja, szybko wiadomo kto jest mordercą. Teoretycznie nie powinno mi się podobać. A jednak ocena 5.

Przerwane milczenie (Link Charlotte) Czy Niemcy nie potrafią pisać kryminałów? Dałam ocenę 2, bo jedynkę wystawiam jak mnie zupełnie nie interesuje kto jest mordercą, a tu chciałam się dowiedzieć.

Pustkowia (Crouch Blake) Że też można wymyślić tak bezsensowną, naiwną intrygę kryminalną... Ocena 1.

SIERPIEŃ

Gdzież to ja w tym miesiącu nie byłam, kogóż to ja nie spotkałam!

1. Martwa natura z wędzidłem (Herbert Zbigniew) W zachwycie stanęłam przed obrazami malowanymi przez XVII-wiecznych holenderskich mistrzów, odkrywałam tajemnice holenderskiej "tulipanomanii" i oczarowana prozą Herberta dałam 6.

2. Władca równin (Yanes Javier) Mało ocen w BN, a szkoda, bo książka rewelacyjna; opasła saga rodzinna z Afryką w tle. Z młodym hiszpańskim dziennikarzem szukałam śladów jego dziadka, szkockiego podróżnika. Jest recenzja: Hiszpańska saga rodzinna Ocena 5,5.

3. Przez dziurkę od klucza: 30 lat obserwacji szympansów nad potokiem Gombe (Goodall Jane (właśc. Lawick-Goodall Jane van)) O szympansach nie wiedziałam nic!. Czytając tę książkę zapomniałam o całym bożym świecie. Ocena 5,5.

4. Pływak (Bánk Zsuzsa) Znalazłam się "w świecie wytrąconym z równowagi", na Węgrzech, w późnych latach 50-tych. Razem z małą Katą i Istim spędzałam nad brzegiem Balatonu cudowne, niezapomniane chwile. Ocena 5.

5. Księżycowy pałac (Auster Paul) W towarzystwie zwariowanego Marco Stanleya Fogga odbywałam dziwną, ale jakże fascynująca podróż poprzez czas, przestrzeń i kulture (cokolwiek by to miało znaczyć :), a Ameryka lat 60-tych ścieliła mi się do stóp. Ocena 5.

6. Optymizmu można się nauczyć: Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie (Seligman Martin E. P.) Czy z pesymistki (za jaką się uważam) miałabym dla mojego własnego dobra przekształcić się w optymistkę? No, nie wiem... Bardzo ciekawa pozycja (z tego co wiem, polecana studentom psychologii), która wbrew temu, co mówi jej tytuł wcale nie jest żadnym głupawym poradnikiem. Jest recenzja: Optymizm na rozkaz czy z wyboru. Ocena 5.

7. Lustrzane odbicie (French Tana) Asystowałam w śledztwie, które polegało na tym, że policjantka wcieliła się w zamordowaną doktorantkę z Trynity College w Dublinie, a ta z kolei wcześniej wcieliła się w... no, właśnie, może nie zdradzę... To juz druga książka tej autorki po "Zdążyć przed zmrokiem (French Tana). Ocena 5.

8. Zajezierscy (Gutowska-Adamczyk Małgorzata) i Cieślakowie (Gutowska-Adamczyk Małgorzata) Wciągnęły mnie losy Zajezierskich. Przyjemne, niegłupie czytadło napisane z leciutkim dystansem i humorem. Bardzo "polskie". Jednak ciągłe prześlizgiwanie się po tematach i streszczeniowy styl narracji powodowały pewien niedosyt. Ocena 4 i 3.

9. Prowincjonalny romans (Trollope Joanna) Mąż, troje dzieci, nowo zakupiony dom w uroczym angielskim miasteczku, a tu takie dylematy! Bohaterka zakochuje się... w kobiecie. Zakonczenie wymyśliłabym jednak inne. To ksiazkowe jest politycznie poprawne, a co za tym idzie wydumane. Ocena 4,5.

10. Szepczące ściany (Howatch Susan) Przeniosłam się w klimaty rodem z "Rebeki" Daphne du Maurier. Niestety - ku mojemu ogromnemu żalowi oczywiście - wyrosłam z tego typu ksiązek. Ocena 3.

11. Kobieta z wydm (Abe Kōbō (właśc. Kimifusa Abe)) Piasek mnie oślepiał, zasypywał, wciskał się do ust. Sugestywna powieść, ale jakoś mnie mało poruszyła. Ocena 3.

12. Chemia śmierci (Beckett Simon) Osłupiałam, że taki słaby thriller znalazł aż tak wielu zachwyconych czytelników. Ocena 2.

13. Nie tylko pomarańcze... (Winterson Jeanette) Nie poczułam klimatu. Książka mnie wynudziła. Ocena 2.

14. Ostatnie lato (Collier Catrin (pseud. John Katherine)) Jak to się można nabrać! Jest recenzja: Powieść historyczna dla kobiet. Ocena 2.

15. Poczekajka (Michalak Katarzyna (ur. 1969; właśc. Lesiecka Katarzyna)) Książka jest do bólu infantylna. Czarownice, wiedźmy, zaklęcia, latanie na miotle. Ocena 1.

LIPIEC

1. Rozświetlone akwaria (Bassignac Sophie) Moje odkrycie miesiąca. Jest recenzja: Świat Claire. Ocena 6.

2. Okrutny szlak (Salisbury Gay, Salisbury Laney) Polecam miłośnikom dalekiej północy. Jest recenzja: Bohaterowie śnieżnych pustkowi. Ocena 5,5.

3. Samozwaniec: Tom I (Komuda Jacek)
Samozwaniec: Tom II (Komuda Jacek) Miła niespodzianka. Jest recenzja: Orły, sokoły, herosy Ocena 5,5.

4. Królowa Blanka (Pernoud Régine) Królowa Blanka to matka Ludwika Świętego. Nieprzeciętna postać, fascynująca biografia. Ocena 5.

5. Kochanki i królowe: Władza kobiet (Craveri Benedetta) Historia Francji rozpatrywana pod kątem kobiet: królowych i kochanek władców tego kraju. Przystępne, przejrzyste, rzeczowe i arcyciekawe. Bez tanich sensacji. Ocena 5.

6. Dom nad oceanem (Siddons Anne Rivers) Gatunek: romans. Poziom: Odpowiada moim oczekiwaniom. Opisy morza: Piękne. Zakończenie: Może być, choć wydaje mi się mało prawdopodobne, ale co tam. Ocena: 5.

7. Trzy miłości (Cronin Archibald Joseph) Powieść z 1932 roku. Jest recenzja: Klasyczna powieść obyczajowa. Ocena 5.

8. Śniła się sowa (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy)) Wieś widziana oczyma autorki przypomina tę z "Malowanego ptaka" Jerzego Kosińskiego. Ocena 5.

9. Rozbite okno (Deaver Jeffery) Ciekawe, trzyma w napięciu, ale wolałabym żeby nie było tak przekombinowane. Ocena 5.

10, 11, 12 W sieci strachu (French Nicci (właśc. Gerrard Nicci, French Sean)), Tajemniczy uśmiech (French Nicci (właśc. Gerrard Nicci, French Sean)),
Złap mnie, nim upadnę (French Nicci (właśc. Gerrard Nicci, French Sean)) Kryminały w stylu, do którego mam słabość - zwłaszcza na wakacjach. Psychopata prześladujący młodą kobietę to temat wiodący. Nie wiem, zawsze jakoś dziwnie się identyfikuję :) Oceny od 4,5 do 5.

13. Inne czasy, inni ludzie (Żółtowska Janina) Staroświecki język, ale w sumie urocze. Ocena 4,5.

14. Między nami niebotyczne góry... (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy)) Jak może wyglądać małżeństwo. Moim zdaniem trochę zbyt dosłowne. Ocena 4.

15. Córka opiekuna wspomnień (Edwards Kim)
Przeczytać można, ale literatury wielkich lotów spodziewać się się nie należy. W stylu hollywoodzkim. Ocena 4.

16. Ucieczka Spod Obłoków (Goddard Robert) Zraziłam się do tego autora. Książka nudna, akcja wydumana, nawet angielskie klimaty nie są w stanie mnie przekonać. Ocena 3.

17. Trzy metry nad niebem (Moccia Federico) Zadziwia mnie że tego rodzaju paplanina oceniana jest aż tak wysoko w BN. Ocena 1.

18. Łaskawe (Littell Jonathan) Książka tak zła, nudna i bezsensowna, że przerwałam czytanie po kilkudziesięciu stronach. Bez oceny.

Użytkownik: misiak297 01.08.2011 14:18 napisał(a):
Odpowiedź na: WRZESIEŃ Wypalone cien... | norge
A co miałaś na myśli, pisząc, że "Między nami niebotyczne góry" są trochę zbyt dosłowne?:) Jednak cieszę się z takich dobrych ocen dla Ostrowskiej:)
Użytkownik: norge 01.08.2011 19:40 napisał(a):
Odpowiedź na: A co miałaś na myśli, pis... | misiak297
Michale, no po prostu "dosłowne". czyli wszystko jest okropnie dokładnie wytłumaczone, każda myśl po wielokroć powtórzona. Nie ma nic czego można by się domyślać, odkrywać, brak mi jakiegokolwiek zaskoczenia. Owszem, wszystko psychologicznie bez zarzutu, ale nic poza tym.
Użytkownik: misiak297 01.08.2011 22:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Michale, no po prostu "do... | norge
Masz rację, wszystko jest wyjaśnione. Może o to chodziło: wybebeszenie brudów na wierzch? To jej się udało.
Użytkownik: agatatera 01.08.2011 23:04 napisał(a):
Odpowiedź na: WRZESIEŃ Wypalone cien... | norge
Jako, że aktualnie jestem w trakcie czytania Wilczyca z Francji (Druon Maurice (Kessel Maurice)), a w krótkim czasie łyknęłam poprzednie strony, to Twój spis lektur spowodował spuchnięcie mojego schowka o dwie pozycje :P Kochanki i królowe: Władza kobiet (Craveri Benedetta) - bo jakoś ostatnio lubię czytać o historii widzianej z punktu widzenia kobiet. Królowa Blanka (Pernoud Régine) - za to, że już drobne wzmianki o niej i jej synu umieszczone właśnie w cyklu "Królowie przeklęci" wzbudziły we mnie ochotę na lepsze poznanie tych osobistości.