Emberiza citrinella - użytkownik BiblioNETki

 • Login: Margiela
 • Miasto: Opolszczyzna
 • E-Mail: citrinellaemberiza@gmail.com
 • W BiblioNETce od: 14 października 2019
 • O sobie:

  Cieszą mnie książki, które nie mylą czułości z czułostkowością ani mądrości z błyskotliwą szermierką. Staram się być jak trznadel, który, gdy jego sąsiad zaczyna śpiewać, słucha go milcząc, a kiedy tamten skończy, zabiera głos. Jestem samozwańczą ambasadorką wieku dziewiętnastego.
  Moi najważniejsi (kolejność absolutnie alfabetyczna): Czechow, Dąbrowska (Maria), Mann (Tomasz), Marai, Montgomery, Orzeszkowa, Proust, Singer (Isaac Bashevis), Sołżenicyn, Steinbeck, Żeromski i całe gremia nieznanych (anonimowych) od ballad, legend, bajek, sag i eposów.
  Moje najważniejsze (analogicznie): „Biegnąca z wilkami”, "Cudowne i pożyteczne", „Czarodziejska góra”, „Domek na prerii” (cały cykl), „Dziennik” Maraiego, "Gubernator", „Na południe od Brazos”, „Na wschód od Edenu”, "Nad Niemnem", „Noce i dnie”, "Sztukmistrz z Lublina", „W poszukiwaniu straconego czasu”.
  Słowem: rosyjski western z kieleckiej puszty w ścianach szwajcarskiego sanatorium, gdzie zazwyczaj wszystko kończy się dobrze, wszyscy bowiem kładą się spać wcześnie.

Najnowsze czytatki

Brak czytatek do wyświetlenia

Najnowsze wypowiedzi na forum

Książki, które (przypadkiem?) wpadają nam w ręce

Autor: Margiela Dodany 2022-05-30 14:37

Wyjątek stanowią pozycje niebeletrystyczne, o których od razu wiem, że chcę je przeczytać z racji tematu. Wtedy też się nie waham, choćbym nic o nich nie wiedziała na wstępie.

Zobacz całą dyskusję

Książki, które (przypadkiem?) wpadają nam w ręce

Autor: Margiela Dodany 2022-05-30 14:31

Kopciuszki i królewny też przepiękne! A metaforyczne wręcz niesłychanie i krzepiące w najwyższym możliwym stopniu. Byle czytane w pełnych, klasycznych wersjach, takich, jakie naprawdę opowiadano przy darciu pierza. Bez wygładzaczy i uśliczniaczy wszelkiej maści;) No, ale ja wybitnie nietolkienowska jestem. To znaczy doceniam w pełni i na tym koniec. Tylko "Hobbita" lubię naprawdę od serca. Zorientowałam się właśnie, że z przypadku nie czytam pr...

Zobacz całą dyskusję

Ukraińska dumka z Dzienników J.Iwaszkiewicza

Autor: Margiela Dodany 2022-04-17 12:30

Chyba mam. "Dzienniki", t. 1, wpis z 7 października 1955 roku. "Do tiebie luba wiszeńko jeszczo wiernietsia wiesna, a mołodost' nie wiernietsia, nie wiernietsia ona. Ta piosenka, którą śpiewała zawsze mama. Wtedy to mnie drażniło, nie rozumiałem melancholii starości." I jeszcze tłumaczenie tekstu w przypisie: "Do ciebie miła wisienko jeszcze powróci wiosna, a młodość nie powróci, nie powróci ona. (Przeł. R. Papieski)." Jednak tekst pieśni j...

Zobacz całą dyskusję
Najnowsze recenzje
Redakcja BiblioNETki poleca!
Strażnicy progu
Redakcja BiblioNETki poleca!
Znakomita historia!
Wkład w rozbudowę BiblioNETki
Legenda
 • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
 • - do książki dodano opisy lub recenzje
 • - książka dostępna w naszej księgarni
 • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
 • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: