Dodany: 18.03.2024 13:02|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

BiblioNETkowa książka marca: zgłoś propozycje!

Kolejna odsłona wyborów BiblioNETkowej książki miesiąca przed nami! W marcu będziemy wspólnie wybierać dwa tytuły  - sprawdźcie szczegóły zabawy.

W lutymw głosowaniu mieliśmy remis, co spowodowało, że w tym miesiącu będziemy wybierać nie jedną, a dwie książki marca! Motywy wybrali dla Was LouriOpiekun BiblioNETki oraz minutka.

Oznacza to czasową zmianę sposobu zgłaszania propozycji - w dalszym ciągu każdy BiblioNETkowicz będzie mógł w pierwszym etapie zgłosić dwa tytuły, jednak musi się to odbyć zgodnie z poniższymi zasadami:
- zgłaszam dwie książki do motywu 1 LUB
- zgłaszam dwie książki do motywu 2 LUB
- zgłaszam po jednej książce do motywu 1 i do motywu 2.

Przypominamy o uzasadnieniach do zgłaszanych propozycji (mogą być krótkie, mogą być nieco bardziej rozbudowane, ale muszą być - inaczej propozycja nie zostanie uwzględniona w kolejnym etapie zabawy).

W drugim etapie będzie można głosować na książki zgłoszone do motywu 1 i do motywu 2. Szczegółowe zasady zaprezentujemy we wpisie dotyczącym kolejnego etapu.

W tym miesiącu propozycje możecie zgłaszać w ramach dwóch motywów przewodnich:

1. RODZINNE TAJEMNICE (propozycja Louriego)
Każda rodzina ma swoje tajemnice: wstydliwe, niewyjaśnione, celujące w ukrycie bogactw lub koneksji. Literatura uwielbia ten temat od stuleci, czy to w powieści historycznej, thrillerze, sadze rodzinnej, a także literaturze faktu. Jakie są Wasze ulubione czy też najznakomitsze książki z tego tematu?

2. WIOSNA (propozycja minutki)
Nadeszła wiosna, czas gdy wszystko budzi się do życia, więc proponuję ją jako temat przewodni. Może to być wiosna występująca w tytule lub istotnym wątku książki, czy w nazwach odpowiednich miesięcy. Może też być metaforyczna, jako czas rozkwitu wszystkiego.

Do dzieła! Czas na zgłoszenie swoich propozycji nawiązujących do motywów przewodnich macie do 22 marca do godziny 12.00!

Jeśli macie wątpliwości dotyczące zasad, śmiało pytajcie w komentarzach.

Udanej zabawy!

Użytkownik: mchpro 18.03.2024 13:48 napisał(a):
Zgłaszam dwie książki do motywu 1:

Wyznaję (Cabré Jaume) – historia chłopca dorastającego samotnie wśród książek, który musi zmierzyć się z rodzinnymi tajemnicami. Za sprawą osiemnastowiecznych skrzypiec zagłębia się w mroki dziejów hiszpańskiej inkwizycji i piekła dwudziestowiecznej Europy.
Wielowątkowa powieść będąca nie tylko sagą rodzinną. Historia, miłość, muzyka, zagadka – wszystko to jest po mistrzowsku splecione, a od lektury nie sposób się oderwać.

Pokuta (McEwan Ian) - w pewien poranek 1935 roku trzynastoletnia Briony jest przypadkowym świadkiem sceny miłosnej między swoją starszą siostrą, Cecilią, a synem sprzątaczki, Robbiem. Briony skazuje niewinnego człowieka na więzienie.
Po latach Briony, która stawia pierwsze kroki jako pisarka, zdaje sobie sprawę ze zła, jakie wyrządziła. Pisarstwo staje się jej pokutą.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 18.03.2024 18:12 napisał(a):
Zgłaszam po 1 książce dla każdego motywu:

Motyw 1: Powtórnie narodzony (Mazzantini Margaret)
Tajemnica w tej rodzinie nie jest ukrywana od wieków, tylko zaledwie od kilkunastu lat. Ale jest, a jej rozwiązanie wymaga podróży do Sarajewa, gdzie jeszcze wciąż krwawią powojenne rany. Historia mocna psychologicznie, przejmująca, a przy tym świetnie napisana.

Motyw 2: Samotna wiosną (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Wiosna jest tu tylko rekwizytem, pojawiającym się w cytacie z sonetu Szekspira - a ten cytat jest ważny, będąc dla bohaterki pretekstem do zastanowienia się nad własnym życiem, nad błędami, które popełniła w stosunku do swoich najbliższych.
Użytkownik: ilia 18.03.2024 23:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Kolejna odsłona ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam jedną książkę do motywu 1 - Rodzinne tajemnice.
Tego lata, w Zawrociu (Kowalewska Hanna) jest pierwszym tomem cyklu Zawrocie. Książka zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na powieść polską organizowanym przez Wydawnictwa Zysk i S-ka oraz "Świat Książki"(1998 r.) Główna bohaterka Matylda, miejska dziewczyna, otrzymuje w spadku po babce dworek na prowincji, w Zawrociu. Jest bardzo zdziwiona, bo z babką miała kontakt tylko raz w życiu, jako małe dziecko. Dlaczego go otrzymała? Przecież babka miała dwoje dzieci, inne wnuki. W domu w Zawrociu Matylda znajduje zapiski babki i dziadka. A w nich natyka się na tajemnice rodzinne. Nie wszystko jest dla niej jasne. Będzie musiała odkrywać krok po kroku zawiłe losy swojej rodziny. A jest co odkrywać, także w jej życiu, bo pewne zdarzenia wyparła ze swej świadomości. Książka "Tego lata, w Zawrociu" jest jak kłębek wełny, z którego z tomu na tom odwijamy nitkę i myślimy, że już zaraz dotrzemy do środka, a okazuje się, że jeszcze nie... Cykl "Zawrocie" nie jest takim lekkim, łatwym czytadłem. To książki na poziomie, napisane ładnym językiem, czasem w tonacji poetyckiej, wszak autorka jest także poetką. Dobrze się je czyta. Mnie zauroczyły.
Użytkownik: jolietjakeblues 19.03.2024 13:13 napisał(a):
Motyw 1

Kłamstwa (Hériz Enrique de)

W latach dwudziestych, gdy Hiszpanią rządzili dyktatorzy, w jednej z wąskich, zaciemnionych uliczek dochodzących do któregoś z barcelońskich rynków znajdował się sklepik warzywny. Jego wnętrze przesiąknięte było zapachem cebuli, zaplecze zaś zgnilizny, stęchlizny i pleśni. Czy, gdyby syn właściciela tego bardziej straganu niż sklepu nie sprzeciwił się w myślach planom swojego ojca, nie narodziłaby się w owym śródziemnomorskim kąciku megalomania - przyczyna rodzinnych kłamstw w kolejnych dwóch pokoleniach? Oszustw tak bardzo zakorzenionych, że sięgających aż do trzynastego wieku, do wioski gdzieś między Barceloną a skalistymi wysepkami Formigues, zatoki, na wodach której rozegrała się jedna z bitew krucjaty aragońskiej, a nawet do siódmego wieku, w opowieści o wygnanym z dworu chińskiego cesarza poecie Li Po.

Tajemnica Filomeny (Sixsmith Martin)

O nieszczęśliwym mężczyźnie, którego duchowa droga przez Stany Zjednoczone prowadziła od bycia ministrantem, wybitnym uczniem szkół i uczelni wszelkich stopni, fascynacji Demokratami, przez sadomasochistyczne kluby gejowskie, gniazdo Partii Republikańskiej, po zawodowy szczyt u boku prezydentów Stanów Zjednoczonych, a skończyła się na przyklasztornym cmentarzu Sean Ross Abbey w Roscrea.
Użytkownik: yyc_wanda 19.03.2024 17:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Kolejna odsłona ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Motyw 1: Sekret mojego męża (Moriarty Liane)
Wśród starych dokumentów na strychu Cecylia zanajduje list od męża z adnotacją, by otworzyć go po jego śmierci. Mąż Cecyli wciąż żyje i ma się dobrze, więc należałoby uszanować jego życzenie, pozostawić list w ukryciu i udawać, że nic takiego się nie stało. Przez jakiś czas Cecilia walczy ze swymi emocjami, chce być fair, ale w końcu ciekawość zwycięża. Bo czy mąż ma prawo do ukrywania przed nią tajemnic z przeszłości? Ten list jest jak puszka Pandory i jego otwarcie spowoduje daleko idące konsekwencje.
Powieść ta jest ciekawym spojrzenie na rodzinę w kryzysie, na moralne dylematy i decyzje podejmowane pod wpływem impulsu. Uzmysławia czytelnikowi, że nic nie jest czarno-białe i że łatwo jest potępiać kogoś za błędne decyzje, które wydają nam się oczywiste. Ale nic nie jest oczywiste i każda sytuacja ma drugie dno, niewidoczne dla postronnego obserwatora. Ta historia, opowiedziana z perspektywy trzech kobiet, zmusza do zastanowienia, jak zachowalibyśmy się na miejscu jej bohaterów. A odpowiedzi nie przychodzą łatwo. I nie zawsze są poprawne.
Użytkownik: idiom1983 19.03.2024 22:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Kolejna odsłona ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam dwa tytuły do motywu Rodzinne tajemnice:

Ja nie jestem Miriam (Axelsson Majgull)

Niezwykle sugestywna, znakomicie napisana opowieść o pogmatwanych kolejach losu niezwykłej bohaterki, która przez całe życie skrywa wielką tajemnicę swojego pochodzenia. Opowieść o piętnie hańby tak samo strasznym, jak trauma Holokaustu podczas II wojny światowej, a także o tym, jak wali się w gruzy mityczny i stereotypowy portret współczesnej Skandynawii - rzekomo otwartej na obce kultury i inne mniejszości, tolerancyjnej, bogatej i wolnej od zła krainy i zamieszkujących ją społeczności, które pozornie żyją właśnie w taki sposób, nieszczerze hołdując liberalnym kosmopolitycznym wartościom.

Wszystko jest iluminacją (Foer Jonathan Safran)

Opowieść o poszukiwaniu własnych korzeni, w której, w tragikomicznej konwencji, rubaszny humor przeplata się z najbardziej przerażającymi zbrodniami, a aura magicznej niesamowitości idzie pod rękę z zakurzoną swoją pospolitą prozą życia powszednią codziennością. Wyprawa w przeszłość do "jądra ciemności" bezmiaru nazistowskich zbrodni, staje się okazją do oczyszczającego duszę katharsis w usilnym poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytanie, jakie stawia przed nami życie: Kim jestem, po co jestem i dla kogo jestem na tym świecie?

Użytkownik: ilia 20.03.2024 15:47 napisał(a):
Motyw 2 - wiosna
Zgłaszam książkę Siedemnastolatek (Tarkington Booth (Tarkington Newton Booth)), inny tytuł "Siedemnasta wiosna". Jest to staroć z 1916 roku, ale wydaje się być ciekawą książką. Nie czytałam, ale mam zamiar przeczytać. Z noty wydawniczej: "Siedemnastoletni bohater powieści odznacza się dużą inteligencją, niebanalną urodą i wytwornymi manierami, zaś jego serce wypełnia owa pierwsza, najwznioślejsza miłość. Jednak zamiast zrozumienia i uznania ze strony najbliższych spotykają go same przykrości".
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 20.03.2024 18:47 napisał(a):
Motyw 1:
Powrót do Edenu (Roca Paco) - Jako zachętą posłużę się wycinkiem z noty wydawcy: "Paco Roca, opierając się na rodzinnym zdjęciu z 1946 roku zrobionym na starej plaży Nazaret niedaleko Walencji, tworzy fresk o powojennej Hiszpanii. W jego centrum umieszcza jedną ze zwyczajnych hiszpańskich rodzin - odzwierciedlenie ogromnej większości społeczeństwa, które przetrwało pod dyktaturą Franco - (...) po raz kolejny po "Domu" sięga po historię własnej rodziny i zagłębia się w z pozoru idylliczną przeszłość matki. Ale jaka jest prawda? Dlaczego na zdjęciu nie ma ojca? Jakie tajemnice zostaną ujawnione? ".

Motyw 2
Równonoce (Pedrosa Cyril) - komiks opowiada przeplatające się wzajemnie losy kilku bohaterów (przy czym jedna postać żyje tysiące lat przed naszą erą) na tle zmieniających się pór roku. Jest to komiks powolny, refleksyjny, nastrojowy, nostalgiczny, często smutny, a mimo wszystko dający nadzieję. Zawsze kojarzy mi się z wiosną, choć historia zaczyna jesienią, a kończy latem. Jest to jedno z moich ulubionych i najważniejszych dzieł (w rozumieniu książek, komiksów, filmów itp.) i często do niego wracam.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 22.03.2024 17:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Motyw 1: Powrót do Edenu... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Już po tym zgłoszeniu przypomniała mi się inna książka, która lepiej pasowała by do motywu nr 1: Czystka (Surmiak-Domańska Katarzyna)
W tym reportażu autorka próbuje zbadać historię własnej rodziny i na tym przykładzie opisuje co się działo podczas rzezi galicyjskiej oraz jak potoczyły się losy osób które przeżyły (odwiedza też rodzinne miejsca). Nie jest łatwo dotrzeć do faktów, bo wspomnienia są zatarte i wyparte, a natura rodziców autorki nie skłania ich do zwierzeń nawet w tych kwestiach, które pamiętają.

Tak więc pozakonkursowo polecam ten reportaż, bo to bardzo dobra lektura. Dla mnie też dość osobista, bo niemal analogiczną historię (choć może trochę mniej dramatyczną) można by napisać o rodzinie mojej żony i dzięki tej książce ona lepiej zrozumiała swoich dziadków.
Użytkownik: fugare 21.03.2024 10:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Kolejna odsłona ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Motyw 1 - Bękart ze Stambułu (Shafak Elif (Şafak Elif))
W tej powieści są aż dwie rodzinne tajemnice. Pierwsza, jak nietrudno się domyślić, dotyczy poczęcia tytułowego „bękarta”. Turczynka Asya mieszka z rodziną złożoną z samych tajemniczych kobiet, nie zna swojego ojca, a do matki zwraca się tak samo jak do każdej z trzech sióstr – jej ciotek. Na końcu powieści dochodzi do zdarzenia, które również z pewnością pozostanie tajemnicą, przynajmniej dla niektórych członków rodziny.

Motyw 2 – tu było mi trudno znaleźć przykład bezpośredni, więc drogą skojarzenia wybrałam nieoczywistą propozycję. Nieoczywistą z dwóch powodów: po pierwsze jest już trochę „vintage”, jest młodzieżowa, a może nawet dziecięca i kojarzy mi się z wiosną głównie z uwagi na „wiośniany” wiek jej bohaterki. To Szaleństwa panny Ewy (Makuszyński Kornel) Wiosna - młodość - szaleństwo itd. :)
Użytkownik: Marylek 21.03.2024 13:27 napisał(a):
Motyw 2:
Chłopi (Reymont Władysław (Reymont Władysław Stanisław; właśc. Rejment Stanisław Władysław)) - Wiosna jest jedną z części tej gigantycznej opowieści. Jednak nie tylko ziemia budzi się do życia, listki wychodzą z pączków, ptaszki wychodzą z jajek, kiełki zbóż ozimych wychodzą z ziemi, a chłopi wychodzą na pola siać zboża jare, ale też budzą się do życia emocje w ludziach - chłopi biją się o las, baby przygotowują jadło na Wielkanoc, wójt uwodzi Jagnę Jagna - syna organisty, Jasia (w każdym razie przygotowuje grunt), a Boryna obsiewa grunt. Ziemią. Warto przeczytać całość, nie tylko "Wiosnę", bardzo to jędrna proza jest!
Użytkownik: Marylek 21.03.2024 13:33 napisał(a):
Motyw 1:
Dziady i dybuki (Kurski Jarosław) - skrzętnie skrywane w tej rodzinie dybuki ukrywają się za plecami dziadów. Bo do dziadów można się przyznać, a do dybuków - nie. Nie można, a nawet nie wolno. Bo strach. A dziady takie nasze oswojone, każdy zna, hołubi i się chwali.
Kapitalna proza Kurskiego sprawia, że chce się czytać o cudzych duchach i marach; tu nie tylko temat ukrywanych tajemnic jest fascynujący, ale i wykonanie perfekcyjne.
Użytkownik: Losice 21.03.2024 15:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Motyw 1: Dziady i dybuki... | Marylek
To była moja książka 2023 roku - porywająca i odkrywcza. Proza, rzeczywiście bardzo piękna.

Aż żałuję, że już czytałem....
Użytkownik: Marylek 22.03.2024 03:18 napisał(a):
Odpowiedź na: To była moja książka 2023... | Losice
W takim razie polecam Ci z całego serca mało znany Dom z dwiema wieżami (Zaremba Bielawski Maciej (Zaremba Maciej))
Równie frapująco napisana. Świetna książka! A historia rodzinna chyba jeszcze bardziej sięgająca w głąb czasu. Powala. Też nadawałaby się do tego tematu, niestety, liczba możliwych propozycji jest ograniczona.
Użytkownik: Miciuś 21.03.2024 15:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Kolejna odsłona ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zglaszam dwie do tematu "wiosna".

1. L.M. Montgomery - "Ania z Zielonego Wzgórza".
Ania na Zielone Wzgórze przybywa wiosną, jadą z Mateuszem kwitnącą aleją. I jest to także wiosna w jej życiu, czyli nowy początek.

2. A. Mickiewicz - "Pan Tadeusz"
Oprócz wielu innych tematów jest tam opisana ta pora roku, o której autor mówi "ja tylko jedną taką wiosnę miałem w życiu", czyli w roku 1812, w którym wraz z wiosną przyszła nadzieja na wyzwolenie.
Użytkownik: Losice 21.03.2024 16:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Zglaszam dwie do tematu "... | Miciuś
Zastanawiałem się, czy nie zgłosić zgłosić "Pana Tadeusza" w motywie "tajemnice rodzinne" - ksiądz Robak i jego tajemnica :)
Użytkownik: Losice 22.03.2024 00:36 napisał(a):
Motyw "Wiosna"

Brzezina (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter))
Napisane w 1932 roku, jedno z najsłynniejszych opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza, genialnie przeniesione na ekran przez Andrzeja Wajdę.
Zawsze łączę je z napisanym w 1924 roku, arcydziełem literatury światowej Czarodziejska góra (Mann Thomas (Mann Tomasz)).
Młody, chory na gruźlicę Stanisław, powraca z wysokogórskiego sanatorium w Davos (w Szwajcarii) do zagubionej w ostępach leśnych, małej leśniczówki swojego starszego brata Stanisława. Powraca, bo wie, że wkrótce umrze. To jeden z tych licznych pacjentów zaludniających "w tle" stronice powieści Manna, który nie umiera w Davos, a który powraca, żeby umrzeć w domu.
Opowiadanie Iwaszkiewicza w pewien sposób "domyka" niektóre wątki "Czarodziejskiej góry".
Jest maj, a wiosna "szaleje" rozbuchanym pragnieniem nowego życia w otaczającej leśniczówkę przyrodzie, w białych pniach brzóz, w delikatnych zielonych listkach gęstej brzeziny.

"Obeszli dom dookoła. I rzeczywiście z tamtej strony była prześliczna brzezina. Pnie ciągnęły się ku górze jak śnieżyste filary, chrupkie, zdawało się, że z cukru czy ze śniegu. Strugi wątłych liści spadały z góry, ale widać było tylko perspektywę białych filarów.
- Ładnie tu - powiedział Stanisław bez uśmiechu.
Ola nic nie odpowiedziała. Szli po wilgotnej trawie, potem wydeptaną ścieżką. Białe pnie gęstwiły się w mgliste perspektywy, między drzewami wilgoć poczęła parować. Miało być słoneczne popołudnie.
- To tylko taki majowy deszczyk - Ola ciągnęła pomalutku wątek swoich myśli."

Nowe życie, nie tylko kryje się w gęstej brzezinie, nowe życie, pulsuje napięciem pragnienia i pożądania w gibkich i zwinnych ruchach młodej służącej Maliny. Romans Stanisława i Maliny, pełen zmysłowego erotyzmu, pełen wyczerpującej ucieczki przed przeznaczeniem, splata się w szaleńczym pędzie i splątaniu życia i śmierci. Czytelnik może mieć wrażenie, że Malina to uosobienie wiosny, to Primavera z obrazu Sandra Botticellego .....
Użytkownik: Losice 22.03.2024 00:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Motyw "Wiosna" Brzezin... | Losice
Wow ... oczywiście starszy brat miał na imię Bolesław .... za długo "spacerowałem" w tej brzezinie ...
Użytkownik: Losice 22.03.2024 00:47 napisał(a):
Motyw "Rodzinne tajemnice"

Serce tak białe (Marías Javier (Marías Franco Javier))
Najsłynniejsza, przetłumaczona na 37 języków, powieść przedwcześnie zmarłego hiszpańskiego pisarza Javiera Mariasa. Jej tytuł został zaczerpnięty z dramatu Makbet (Szekspir (Shakespeare William)).
Pierwsze zdanie powieści zdobyło "szczególną" sławę wśród krytyków i czytelników i idealnie odpowiada motywowi przewodniemu naszego marcowego głosowania:

" „Nie chciałem wiedzieć, ale dowiedziałem się, że jedna z dziewczynek, kiedy już nie była dziewczynką i niedawno wróciła z podróży poślubnej, udała się do łazienki, stanęła przed lustrem, rozpięła bluzkę, zdjęła stanik, odszukała serce i przyłożyła do piersi lufę pistoletu należącego do jej ojca, który z częścią rodziny i trójką gości siedział w jadalni”

Niezwykła powieść "rozpięta" pomiędzy Kubą i Hiszpanią i niezwykła tajemnica ...
Użytkownik: ewa1207 22.03.2024 10:18 napisał(a):
Motyw 1.
Dziwne losy Jane Eyre (Brontë Charlotte (Brontë Karolina; pseud. Bell Currer)) - Jane Eyre ma tak niewielkie szanse na szczęśliwą przyszłość, że ostatnie, czego jej potrzeba, to rodzinna tajemnica ukochanego Edwarda Rochestera. Za to czytelnikowi tajemnica jak najbardziej jest potrzebna i to ona sprawia, że ten XIX-wieczny klasyk literatury nadal jest bardzo popularny i doceniany (ponad trzy tysiące ocen w B-NETce, średnia 4,92).

Motyw 2.
Wiosna (Wajrak Adam) – czwarty tom cyklu Przewodnik prawdziwych tropicieli zawierający związane z tą porą roku ciekawostki na temat świata zwierząt, opowiedziane w uroczy, gawędziarski sposób, urzekający zarówno młodszych, jak i starszych czytelników
Użytkownik: anek7 22.03.2024 11:22 napisał(a):
Motyw 1

Toń (Kisiel Marta) - siostry Sternówny wychowywały się bez rodziców, którzy zniknęli z ich życia z dnia na dzień. Ich ciotka wprowadziła surowe zasady, do domu nikogo nie wolno było wpuszczać, pokój ciotki jest zamknięty a dziewczynki (a później dorosłe kobiety) siłą rzeczy izolują się od otoczenia.
Niestety, przeszłość upomina się o swoje i trzy kobiety będą musiały się zmierzyć nie tylko z mroczną tajemnicą z życia rodziny, ale również zagłębić w historię Wrocławia i Dolnego Śląska oraz stawić czoło grozie nie z tego świata.

Motyw 2

Romans wszechczasów (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) - co prawda jest to kryminał i okoliczności przyrody odgrywają w nim rolę marginalną ale akurat wiosenna aura doprowadziła do tego, że Joanna wpakowała się w kolejną kabałę...
Bo gdyby nie wracała pewnego marcowego dnia do domu szosą koło Pasłęka nie zobaczyłaby rozwijających się młodych pędów z których postanowiła zrobić bukiet, nie wjechałaby w bagnistą ścieżkę, nie doprowadziłaby silnika w stan zupełnego rozpadu, nie musiałaby oddać samochodu do naprawy i nie jeździłaby komunikacją miejską.
Ponieważ jednak wszystko to się stało "Jego Wysokość Przypadek" zadziałał i Joanna spotkała w miejskim autobusie dwóch panów - jeden spodobał się jej a drugiemu to ona wpadła w oko... I tu zaczyna się już konkretna historia, która nie mogłaby się wydarzyć w innym czasie.
Użytkownik: mchpro 22.03.2024 12:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Kolejna odsłona ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłoszono wiele interesujących książek. Nie mogę się doczekać głosowania :-)
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 22.03.2024 15:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgłoszono wiele interesuj... | mchpro
To prawda! Już można głosować: Głosujemy na BiblioNETkową książkę marca! :-)