Dodany: 22.03.2024 15:34|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

1 osoba poleca ten tekst.

Głosujemy na BiblioNETkową książkę marca!


Czas na ostateczne wybory BiblioNETkowej książki miesiąca! W marcu zebraliśmy propozycje w ramach dwóch motywów - sprawdźcie, na jakie tytuły możecie zagłosować.

Można zagłosować na najlepsze tytuły w ramach jednego lub obu motywów - możecie wybrać 3 propozycje z każdej "kategorii", przypisując je do miejsc 1-3, gdzie:
- za 1. miejsce dana propozycja otrzymuje 5 punktów,
- za 2. miejsce książka otrzymuje 3 punkty,
- za 3. miejsce tytuł otrzymuje 1 punkt.

W marcu wytypujemy dwa tytuły, a motyw na kolejną odsłonę zabawy wybierze osoba, której propozycja otrzyma najwięcej punktów spośród wszystkich książek zgłoszonych w tej edycji zabawy (w ramach obu motywów).

Na Wasze głosy czekamy do wtorku, 26 marca, do końca dnia. Poniżej prezentujemy listę książek w ramach obu motywów w kolejności alfabetycznej.


MOTYW 1: RODZINNE TAJEMNICE (propozycja Louriego)

1. Bękart ze Stambułu (Shafak Elif (Şafak Elif)) (zgłasza fugare)
W tej powieści są aż dwie rodzinne tajemnice. Pierwsza, jak nietrudno się domyślić, dotyczy poczęcia tytułowego „bękarta”. Turczynka Asya mieszka z rodziną złożoną z samych tajemniczych kobiet, nie zna swojego ojca, a do matki zwraca się tak samo jak do każdej z trzech sióstr – jej ciotek. Na końcu powieści dochodzi do zdarzenia, które również z pewnością pozostanie tajemnicą, przynajmniej dla niektórych członków rodziny.

2. Dziady i dybuki (Kurski Jarosław) (zgłasza Marylek)
Skrzętnie skrywane w tej rodzinie dybuki ukrywają się za plecami dziadów. Bo do dziadów można się przyznać, a do dybuków - nie. Nie można, a nawet nie wolno. Bo strach. A dziady takie nasze oswojone, każdy zna, hołubi i się chwali. Kapitalna proza Kurskiego sprawia, że chce się czytać o cudzych duchach i marach; tu nie tylko temat ukrywanych tajemnic jest fascynujący, ale i wykonanie perfekcyjne.

3. Dziwne losy Jane Eyre (Brontë Charlotte (Brontë Karolina; pseud. Bell Currer)) (zgłasza ewa1207)
Jane Eyre ma tak niewielkie szanse na szczęśliwą przyszłość, że ostatnie, czego jej potrzeba, to rodzinna tajemnica ukochanego Edwarda Rochestera. Za to czytelnikowi tajemnica jak najbardziej jest potrzebna i to ona sprawia, że ten XIX-wieczny klasyk literatury nadal jest bardzo popularny i doceniany (ponad trzy tysiące ocen w B-NETce, średnia 4,92).

4. Ja nie jestem Miriam (Axelsson Majgull) (zgłasza idiom1983)
Niezwykle sugestywna, znakomicie napisana opowieść o pogmatwanych kolejach losu niezwykłej bohaterki, która przez całe życie skrywa wielką tajemnicę swojego pochodzenia. Opowieść o piętnie hańby tak samo strasznym, jak trauma Holokaustu podczas II wojny światowej, a także o tym, jak wali się w gruzy mityczny i stereotypowy portret współczesnej Skandynawii - rzekomo otwartej na obce kultury i inne mniejszości, tolerancyjnej, bogatej i wolnej od zła krainy i zamieszkujących ją społeczności, które pozornie żyją właśnie w taki sposób, nieszczerze hołdując liberalnym kosmopolitycznym wartościom.

5. Kłamstwa (Hériz Enrique de) (zgłasza: jolietjakeblues)
W latach dwudziestych, gdy Hiszpanią rządzili dyktatorzy, w jednej z wąskich, zaciemnionych uliczek dochodzących do któregoś z barcelońskich rynków znajdował się sklepik warzywny. Jego wnętrze przesiąknięte było zapachem cebuli, zaplecze zaś zgnilizny, stęchlizny i pleśni. Czy, gdyby syn właściciela tego bardziej straganu niż sklepu nie sprzeciwił się w myślach planom swojego ojca, nie narodziłaby się w owym śródziemnomorskim kąciku megalomania - przyczyna rodzinnych kłamstw w kolejnych dwóch pokoleniach? Oszustw tak bardzo zakorzenionych, że sięgających aż do trzynastego wieku, do wioski gdzieś między Barceloną a skalistymi wysepkami Formigues, zatoki, na wodach której rozegrała się jedna z bitew krucjaty aragońskiej, a nawet do siódmego wieku, w opowieści o wygnanym z dworu chińskiego cesarza poecie Li Po.

6. Pokuta (McEwan Ian) (zgłasza mchpro)
W pewien poranek 1935 roku trzynastoletnia Briony jest przypadkowym świadkiem sceny miłosnej między swoją starszą siostrą, Cecilią, a synem sprzątaczki, Robbiem. Briony skazuje niewinnego człowieka na więzienie. Po latach Briony, która stawia pierwsze kroki jako pisarka, zdaje sobie sprawę ze zła, jakie wyrządziła. Pisarstwo staje się jej pokutą.

7. Powrót do Edenu (Roca Paco) (zgłasza wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
Jako zachętą posłużę się wycinkiem z noty wydawcy: "Paco Roca, opierając się na rodzinnym zdjęciu z 1946 roku zrobionym na starej plaży Nazaret niedaleko Walencji, tworzy fresk o powojennej Hiszpanii. W jego centrum umieszcza jedną ze zwyczajnych hiszpańskich rodzin - odzwierciedlenie ogromnej większości społeczeństwa, które przetrwało pod dyktaturą Franco - (...) po raz kolejny po "Domu" sięga po historię własnej rodziny i zagłębia się w z pozoru idylliczną przeszłość matki. Ale jaka jest prawda? Dlaczego na zdjęciu nie ma ojca? Jakie tajemnice zostaną ujawnione? ".

8. Powtórnie narodzony (Mazzantini Margaret) (zgłasza dot59Opiekun BiblioNETki)
Tajemnica w tej rodzinie nie jest ukrywana od wieków, tylko zaledwie od kilkunastu lat. Ale jest, a jej rozwiązanie wymaga podróży do Sarajewa, gdzie jeszcze wciąż krwawią powojenne rany. Historia mocna psychologicznie, przejmująca, a przy tym świetnie napisana.

9. Sekret mojego męża (Moriarty Liane) (zgłasza yyc_wanda)
Wśród starych dokumentów na strychu Cecylia zanajduje list od męża z adnotacją, by otworzyć go po jego śmierci. Mąż Cecyli wciąż żyje i ma się dobrze, więc należałoby uszanować jego życzenie, pozostawić list w ukryciu i udawać, że nic takiego się nie stało. Przez jakiś czas Cecilia walczy ze swymi emocjami, chce być fair, ale w końcu ciekawość zwycięża. Bo czy mąż ma prawo do ukrywania przed nią tajemnic z przeszłości? Ten list jest jak puszka Pandory i jego otwarcie spowoduje daleko idące konsekwencje. Powieść ta jest ciekawym spojrzenie na rodzinę w kryzysie, na moralne dylematy i decyzje podejmowane pod wpływem impulsu. Uzmysławia czytelnikowi, że nic nie jest czarno-białe i że łatwo jest potępiać kogoś za błędne decyzje, które wydają nam się oczywiste. Ale nic nie jest oczywiste i każda sytuacja ma drugie dno, niewidoczne dla postronnego obserwatora. Ta historia, opowiedziana z perspektywy trzech kobiet, zmusza do zastanowienia, jak zachowalibyśmy się na miejscu jej bohaterów. A odpowiedzi nie przychodzą łatwo. I nie zawsze są poprawne.,

10. Serce tak białe (Marías Javier (Marías Franco Javier)) (zgłasza Losice)
Najsłynniejsza, przetłumaczona na 37 języków, powieść przedwcześnie zmarłego hiszpańskiego pisarza Javiera Mariasa. Jej tytuł został zaczerpnięty z dramatu Makbet (Szekspir (Shakespeare William)).
Pierwsze zdanie powieści zdobyło "szczególną" sławę wśród krytyków i czytelników i idealnie odpowiada motywowi przewodniemu naszego marcowego głosowania:
" „Nie chciałem wiedzieć, ale dowiedziałem się, że jedna z dziewczynek, kiedy już nie była dziewczynką i niedawno wróciła z podróży poślubnej, udała się do łazienki, stanęła przed lustrem, rozpięła bluzkę, zdjęła stanik, odszukała serce i przyłożyła do piersi lufę pistoletu należącego do jej ojca, który z częścią rodziny i trójką gości siedział w jadalni”
Niezwykła powieść "rozpięta" pomiędzy Kubą i Hiszpanią i niezwykła tajemnica ...

11. Tajemnica Filomeny (Sixsmith Martin) (zgłasza: jolietjakeblues)
O nieszczęśliwym mężczyźnie, którego duchowa droga przez Stany Zjednoczone prowadziła od bycia ministrantem, wybitnym uczniem szkół i uczelni wszelkich stopni, fascynacji Demokratami, przez sadomasochistyczne kluby gejowskie, gniazdo Partii Republikańskiej, po zawodowy szczyt u boku prezydentów Stanów Zjednoczonych, a skończyła się na przyklasztornym cmentarzu Sean Ross Abbey w Roscrea.

12. Tego lata, w Zawrociu (Kowalewska Hanna) (zgłasza ilia )
[Książka] jest pierwszym tomem cyklu Zawrocie. Książka zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na powieść polską organizowanym przez Wydawnictwa Zysk i S-ka oraz "Świat Książki"(1998 r.) Główna bohaterka Matylda, miejska dziewczyna, otrzymuje w spadku po babce dworek na prowincji, w Zawrociu. Jest bardzo zdziwiona, bo z babką miała kontakt tylko raz w życiu, jako małe dziecko. Dlaczego go otrzymała? Przecież babka miała dwoje dzieci, inne wnuki. W domu w Zawrociu Matylda znajduje zapiski babki i dziadka. A w nich natyka się na tajemnice rodzinne. Nie wszystko jest dla niej jasne. Będzie musiała odkrywać krok po kroku zawiłe losy swojej rodziny. A jest co odkrywać, także w jej życiu, bo pewne zdarzenia wyparła ze swej świadomości. Książka "Tego lata, w Zawrociu" jest jak kłębek wełny, z którego z tomu na tom odwijamy nitkę i myślimy, że już zaraz dotrzemy do środka, a okazuje się, że jeszcze nie... Cykl "Zawrocie" nie jest takim lekkim, łatwym czytadłem. To książki na poziomie, napisane ładnym językiem, czasem w tonacji poetyckiej, wszak autorka jest także poetką. Dobrze się je czyta. Mnie zauroczyły.

13. Toń (Kisiel Marta) (zgłasza anek7)
Siostry Sternówny wychowywały się bez rodziców, którzy zniknęli z ich życia z dnia na dzień. Ich ciotka wprowadziła surowe zasady, do domu nikogo nie wolno było wpuszczać, pokój ciotki jest zamknięty a dziewczynki (a później dorosłe kobiety) siłą rzeczy izolują się od otoczenia. Niestety, przeszłość upomina się o swoje i trzy kobiety będą musiały się zmierzyć nie tylko z mroczną tajemnicą z życia rodziny, ale również zagłębić w historię Wrocławia i Dolnego Śląska oraz stawić czoło grozie nie z tego świata.

14. Wszystko jest iluminacją (Foer Jonathan Safran) (zgłasza idiom1983)
Opowieść o poszukiwaniu własnych korzeni, w której, w tragikomicznej konwencji, rubaszny humor przeplata się z najbardziej przerażającymi zbrodniami, a aura magicznej niesamowitości idzie pod rękę z zakurzoną swoją pospolitą prozą życia powszednią codziennością. Wyprawa w przeszłość do "jądra ciemności" bezmiaru nazistowskich zbrodni, staje się okazją do oczyszczającego duszę katharsis w usilnym poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytanie, jakie stawia przed nami życie: Kim jestem, po co jestem i dla kogo jestem na tym świecie?

15. Wyznaję (Cabré Jaume) (zgłasza mchpro)
Historia chłopca dorastającego samotnie wśród książek, który musi zmierzyć się z rodzinnymi tajemnicami. Za sprawą osiemnastowiecznych skrzypiec zagłębia się w mroki dziejów hiszpańskiej inkwizycji i piekła dwudziestowiecznej Europy.
Wielowątkowa powieść będąca nie tylko sagą rodzinną. Historia, miłość, muzyka, zagadka – wszystko to jest po mistrzowsku splecione, a od lektury nie sposób się oderwać.


2. WIOSNA (propozycja minutki)

1. Ania z Zielonego Wzgórza (Montgomery Lucy Maud) (zgłasza Miciuś)
Ania na Zielone Wzgórze przybywa wiosną, jadą z Mateuszem kwitnącą aleją. I jest to także wiosna w jej życiu, czyli nowy początek.

2. Brzezina (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter)) (zgłasza Losice)
Napisane w 1932 roku, jedno z najsłynniejszych opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza, genialnie przeniesione na ekran przez Andrzeja Wajdę. Zawsze łączę je z napisanym w 1924 roku, arcydziełem literatury światowej Czarodziejska góra (Mann Thomas (Mann Tomasz)). Młody, chory na gruźlicę Stanisław, powraca z wysokogórskiego sanatorium w Davos (w Szwajcarii) do zagubionej w ostępach leśnych, małej leśniczówki swojego starszego brata Bolesława. Powraca, bo wie, że wkrótce umrze. To jeden z tych licznych pacjentów zaludniających "w tle" stronice powieści Manna, który nie umiera w Davos, a który powraca, żeby umrzeć w domu.
Opowiadanie Iwaszkiewicza w pewien sposób "domyka" niektóre wątki "Czarodziejskiej góry".
Jest maj, a wiosna "szaleje" rozbuchanym pragnieniem nowego życia w otaczającej leśniczówkę przyrodzie, w białych pniach brzóz, w delikatnych zielonych listkach gęstej brzeziny.
"Obeszli dom dookoła. I rzeczywiście z tamtej strony była prześliczna brzezina. Pnie ciągnęły się ku górze jak śnieżyste filary, chrupkie, zdawało się, że z cukru czy ze śniegu. Strugi wątłych liści spadały z góry, ale widać było tylko perspektywę białych filarów.
- Ładnie tu - powiedział Stanisław bez uśmiechu.
Ola nic nie odpowiedziała. Szli po wilgotnej trawie, potem wydeptaną ścieżką. Białe pnie gęstwiły się w mgliste perspektywy, między drzewami wilgoć poczęła parować. Miało być słoneczne popołudnie.
- To tylko taki majowy deszczyk - Ola ciągnęła pomalutku wątek swoich myśli."
Nowe życie, nie tylko kryje się w gęstej brzezinie, nowe życie, pulsuje napięciem pragnienia i pożądania w gibkich i zwinnych ruchach młodej służącej Maliny. Romans Stanisława i Maliny, pełen zmysłowego erotyzmu, pełen wyczerpującej ucieczki przed przeznaczeniem, splata się w szaleńczym pędzie i splątaniu życia i śmierci. Czytelnik może mieć wrażenie, że Malina to uosobienie wiosny, to Primavera z obrazu Sandra Botticellego .....

3. Chłopi (Reymont Władysław (Reymont Władysław Stanisław; właśc. Rejment Stanisław Władysław)) (zgłasza Marylek)
Wiosna jest jedną z części tej gigantycznej opowieści. Jednak nie tylko ziemia budzi się do życia, listki wychodzą z pączków, ptaszki wychodzą z jajek, kiełki zbóż ozimych wychodzą z ziemi, a chłopi wychodzą na pola siać zboża jare, ale też budzą się do życia emocje w ludziach - chłopi biją się o las, baby przygotowują jadło na Wielkanoc, wójt uwodzi Jagnę Jagna - syna organisty, Jasia (w każdym razie przygotowuje grunt), a Boryna obsiewa grunt. Ziemią. Warto przeczytać całość, nie tylko "Wiosnę", bardzo to jędrna proza jest!

4. Pan Tadeusz (Mickiewicz Adam) (zgłasza Miciuś)
Oprócz wielu innych tematów jest tam opisana ta pora roku, o której autor mówi "ja tylko jedną taką wiosnę miałem w życiu", czyli w roku 1812, w którym wraz z wiosną przyszła nadzieja na wyzwolenie.

5. Romans wszechczasów (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) (zgłasza anek7)
Co prawda jest to kryminał i okoliczności przyrody odgrywają w nim rolę marginalną ale akurat wiosenna aura doprowadziła do tego, że Joanna wpakowała się w kolejną kabałę... Bo gdyby nie wracała pewnego marcowego dnia do domu szosą koło Pasłęka nie zobaczyłaby rozwijających się młodych pędów z których postanowiła zrobić bukiet, nie wjechałaby w bagnistą ścieżkę, nie doprowadziłaby silnika w stan zupełnego rozpadu, nie musiałaby oddać samochodu do naprawy i nie jeździłaby komunikacją miejską.
Ponieważ jednak wszystko to się stało "Jego Wysokość Przypadek" zadziałał i Joanna spotkała w miejskim autobusie dwóch panów - jeden spodobał się jej a drugiemu to ona wpadła w oko... I tu zaczyna się już konkretna historia, która nie mogłaby się wydarzyć w innym czasie.

6. Równonoce (Pedrosa Cyril) (zgłasza wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
Komiks opowiada przeplatające się wzajemnie losy kilku bohaterów (przy czym jedna postać żyje tysiące lat przed naszą erą) na tle zmieniających się pór roku. Jest to komiks powolny, refleksyjny, nastrojowy, nostalgiczny, często smutny, a mimo wszystko dający nadzieję. Zawsze kojarzy mi się z wiosną, choć historia zaczyna jesienią, a kończy latem. Jest to jedno z moich ulubionych i najważniejszych dzieł (w rozumieniu książek, komiksów, filmów itp.) i często do niego wracam.

7. Samotna wiosną (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (zgłasza dot59Opiekun BiblioNETki)
Wiosna jest tu tylko rekwizytem, pojawiającym się w cytacie z sonetu Szekspira - a ten cytat jest ważny, będąc dla bohaterki pretekstem do zastanowienia się nad własnym życiem, nad błędami, które popełniła w stosunku do swoich najbliższych.

8. Siedemnastolatek (Tarkington Booth (Tarkington Newton Booth)) (zgłasza ilia )
Inny tytuł "Siedemnasta wiosna". Jest to staroć z 1916 roku, ale wydaje się być ciekawą książką. Nie czytałam, ale mam zamiar przeczytać. Z noty wydawniczej: "Siedemnastoletni bohater powieści odznacza się dużą inteligencją, niebanalną urodą i wytwornymi manierami, zaś jego serce wypełnia owa pierwsza, najwznioślejsza miłość. Jednak zamiast zrozumienia i uznania ze strony najbliższych spotykają go same przykrości".

9. Szaleństwa panny Ewy (Makuszyński Kornel) (zgłasza fugare)
Tu było mi trudno znaleźć przykład bezpośredni, więc drogą skojarzenia wybrałam nieoczywistą propozycję. Nieoczywistą z dwóch powodów: po pierwsze jest już trochę „vintage”, jest młodzieżowa, a może nawet dziecięca i kojarzy mi się z wiosną głównie z uwagi na „wiośniany” wiek jej bohaterki. To Szaleństwa panny Ewy (Makuszyński Kornel) Wiosna - młodość - szaleństwo itd. :)

10. Wiosna (Wajrak Adam) (zgłasza ewa1207)
Czwarty tom cyklu Przewodnik prawdziwych tropicieli zawierający związane z tą porą roku ciekawostki na temat świata zwierząt, opowiedziane w uroczy, gawędziarski sposób, urzekający zarówno młodszych, jak i starszych czytelników

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 28
Użytkownik: mchpro 22.03.2024 21:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na ostatecz... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Głosuję na książki z motywu pierwszego:
1. Wyznaję (Cabré Jaume)
2. Pokuta (McEwan Ian)
3. Dziwne losy Jane Eyre (Brontë Charlotte (Brontë Karolina; pseud. Bell Currer))
Użytkownik: jag07 23.03.2024 12:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na ostatecz... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Oto mój głos na książki z motywu pierwszego:
1. Wyznaję (Cabré Jaume)
2. Pokuta (McEwan Ian)
Użytkownik: bach01 23.03.2024 18:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na ostatecz... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Mój głos - motyw pierwszy:
1. Wyznaję (Cabré Jaume)
2. Pokuta (McEwan Ian)
3. Wszystko jest iluminacją (Foer Jonathan Safran)
Użytkownik: Valaya 23.03.2024 21:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na ostatecz... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Motyw 1

1. Wszystko jest iluminacją
2. Wyznaję
3. Dziwne losy Jane Eyre

Motyw 2

1. Chłopi
2. Pan Tadeusz
3. Ania z Zielonego Wzgórza

Użytkownik: panted 25.03.2024 08:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na ostatecz... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Motyw 1
1. Wyznaję
2. Wszystko jest iluminacją
3. Pokuta
Użytkownik: panted 27.03.2024 15:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na ostatecz... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
A zwycięzcą jest...
Użytkownik: Marylek 28.03.2024 20:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na ostatecz... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Kiedy będą znane wyniki głosowania?
Użytkownik: ilia 29.03.2024 16:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na ostatecz... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zdaje się, że przed świętami nie doczekamy się informacji jaka książka zwyciężyła w głosowaniu, więc podaję nieoficjalne wyniki.

Zwycięzcą jest "Wyznaję" Jaume Cabre - książkę zaproponował mchpro.

Motyw 1 - tajemnice rodzinne
1. Wyznaję (41 punktów)
2. Dziwne losy Jane Eyre (34)
3-4. Dziady i dybuki (21)
3-4. Pokuta (21)
5. Serce tak białe (16)
6. Ja nie jestem Miriam (15)
7-8. Powtórnie narodzony (9)
7-8. Wszystko jest iluminacją (9)
9. Sekret mojego męża (8)
10. Tego lata, w Zawrociu (6)
11. Toń (5)
12. Bękart ze Stambułu (4)
13-14. Kłamstwa (3)
13-14. Tajemnica Filomeny (3)
15. Powrót do Edenu (2)

Motyw 2 - Wiosna
1. Chłopi (32 punkty) - książkę zgłaszała Marylek
2. Wiosna (28)
3. Ania z Zielonego Wzgórza (20)
4. Samotna wiosną (18)
5-6. Brzezina (17)
5-6. Pan Tadeusz (17)
7. Romans wszechczasów (11)
8. Szaleństwa panny Ewy (8)
9. Siedemnastolatek (7)
10. Równonoce (4)
Użytkownik: Marylek 29.03.2024 19:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Zdaje się, że przed święt... | ilia
Dzięki, Mariolu!

Jesteś nieoceniona :)
Użytkownik: mchpro 03.04.2024 09:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Zdaje się, że przed święt... | ilia
Dziękuję bardzo za nieoficjalne wyniki. Z przyczyn osobistych mam nadzieję, że potwierdzą się również oficjalnie :-)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: