Dodany: 28.01.2024 10:36|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Lektury 2024r.

Poprzednie: Lektury 2023r.
Następne: tbd

STYCZEŃ 2024 (ΣR=Σm=2030s;𝔼m=2030)

1. Letnisko: Subiektywny przewodnik po linii otwockiej (Kowalska Agnieszka [architektura]) Świetny początek roku! Przewodnik ze wspaniałymi zdjęciami, pełen świdermajerów i cudownych krajobrazów. 6.0 (191s)

2. Wieża Jaskółki (Sapkowski Andrzej) powtórka 5.5 (428s)

3. Dzieci Jerominów (Wiechert Ernst) recenzja: Wieś w Prusiech 5.5 (732s)

4. Pani Jeziora (Sapkowski Andrzej) Coś słąbiej mi szedł ten Wiedźmin – już nie odbieram go aż tak dobrze, choć nadal nie jest źle – powtórka na 5.5 (520s)

5. Biblia szatana: Dzieje kart Tarota (Suliga Jan Witold) Nie wiem, co mnie skłoniło do zainteresowania książką – na recenzję Jak Suliga z czytelnikiem w karty grał, czyli... nie taki diabeł straszny, jak go malują na okładce musiałem trafić później. Książeczka raczej nudna, pierwszą połowę trochę kartkowałem. Pokazuje początki jako różne typy gier karcianych, a potem w jaki sposób dodano do tego stopniowo ezoterykę i okultyzm. W miarę kształcące dowiadywać się, jak różni samozwańczy "magowie" i "wtajemniczeni" modyfikują wciąż i wciąż tak samą talię, jak i filozofie doklejane do nich (aż do pop-artowych i new-age'owskich wykwitów). Liczyłem na coś więcej o wpływie astrologii itp. na ważniejsze postacie w dziejach (jak np. w Okultystyczne źródła nazizmu: Tajne kulty aryjskie oraz ich wpływ na ideologię nazistowską: Ariozofowie z Austrii i Niemiec 1890-1935 (Goodrick-Clarke Nicholas) ) albo trochę konkretów, stojących za interpretacjami – wniosek mój jest taki, że "tradycja tarota" jest tak samo ciągła i wielowiekowa, jak "medycyna chińska". 3.0 (159s)

LUTY 2024 (ΣR=4125s;Σm=2095s;𝔼m=2063)

1.(6.) Demon Copperhead (Kingsolver Barbara) czytatka Demon(y) Ameryki 5.0 (607s)

2.(7.) Omon Ra i inne opowieści (Pielewin Wiktor) Pożyczka od koleżanki, którą zafascynowało opowiadanie "Żółta strzała". "Omon Ra" to minipowieść o chłopcu, zafascynowanym podróżą na Księżyc. Udaje mu się stać częścią sowieckiego programu kosmicznego – lecz wszystko rozbija się o kulturę ułudy, fałszu, niewydolności oraz propagandy. Poruszające, niełatwy do przełknięcia obraz komuny w działaniu. "Żółta strzała" z kolei to groteskowa opowieść o życiu, które toczy się w pociągu – kombinatorzy, niejasne zasady, przepisy przeradzające się w rytuały: kafkowski klimat w sowieckiej rzeczywistości. "Samotnik i Sześciopalcy" to ostatnie, najlżejsze i najlepsze dla mnie opowiadanie – określiłbym je mianem "eschatologii brojlerów". Przewrotne, trochę obrazoburcze, ale pomysłowe – i symboliczne na kilku poziomach. 4.5 (300s)

3.(8.) Hieny, Modliszki, Czarne Wdowy czyli Jak kobiety zabijają (Śląski Paweł) czytatka Hieny małżeńskie 4.0 (277s)

4.(9.) Sposób na Alcybiadesa (Niziurski Edmund) Och, czemuż tyle lat zwlekałem z lekturą!! Jest wspaniała, może nawet lepsza od "Marka Piegusa" (którego czytałem ze 40 razy). Jest tu mnóstwo elementów, które uwielbiam: relia szkolne, świetny humor (wiele razy zaśmiewałem się w głos), niebanalna historia z cennym morałem, odpowiedniość dla czytelników w wieku 10-100 lat. Wspaniała! 6.0 (205s)

5.(10.) Zatoka Żarłocznego Szczupaka: Powieść dla młodzieży (Paukszta Eugeniusz) Sztandarowy dla mnie przykład książki POPRAWNEJ. Przyjemna i szybka lektura, mimo rozmiarów. Wspaniałe realia mazurskie, trochę zbyt kochliwy jeden z bohaterów. Jawi mi się jako mieszanka Księga urwisów (Niziurski Edmund) z Pan Samochodzik. Nawet mnie wielce nie drażniły agitki komunistyczne (są delikatne i pozytywne) ani propolskie (zaś antyniemieckie: czy to dziwi w literaturze pisanej krótko po wojnie, w której Niemcy zmiażdżyli Polskę?) tudzież sensacyjna część intrygi. Dobrze się czytało, zapewne nawet w pamięci zostanie! 4.0 (564s)

6.(11.) Tektonika uczuć (Schmitt Éric-Emmanuel) Najnowszy prezent od BNetkołaja, schowkowana 2016-09-20 po Krótka historia o zabijaniu (miłości).... Forma a la dramat (didaskalia jedynie jako swobodny tekst). Błyskawiczna historia różnych postaci miłości, choć dla mnie jest to cokolwiek mocno przetworzona, jednak wariacja nt. Niebezpieczne związki (Choderlos de Laclos Pierre) 4.5 (142s)

MARZEC 2024 (ΣR=6141s;Σm=2016s;𝔼m=2047)

1.(12.) Ostatnich gryzą psy czyli O drodze do bogactwa (Habich Krzysztof) czytatka Balans państwo/wolność gospodarcza 4.5 (301s)

2.(13.) Morderca znad Green River: Historia polowania na najokrutniejszego zabójcę w historii Stanów Zjednoczonych (Rule Ann) książka jest dobra, choć pierwsza połowa zaczyna się dłużyć w pewnym momencie, gdy mamy powtarzające się w dużej mierze rysy biograficzne młodocianych prostytutek, których zwłoki są odkrywane. Szczęściem autorka wpadła na pomysł, by dawać takie intermezza w postaci wprowadzenia do dziejów samego mordercy – początkowo bez wskazywania imienia i konkretniejszych szczegółów. Jest to książka "w porządku", dla mnie 4.5 (617s)

3.(14.) Inny chłopiec (Russell Willy) Schowkowane po Pierwsza ocena w BiblioNETce, szybko się czyta i mogłem tyle nie zwlekać ;) Bohater to w dużej mierze połączenie Holdena Caulfielda z Markiem Piegusem. Intryga jednak jest dużo cięższa, również mam wrażenie, że z jednej strony winić można pecha i koszmarne zbiegi okoliczności, z drugiej jednak – bohater także jest winien przykrościom, które go spotykają! Recenzja Niedźwiedzia powie najwięcej, choć zakończenie nie jest aż tak spektakularne, jak twierdzi wydawca. Duży plus za wbicie paru szpil nadętym psychologizmom. 5.0 (462s) [czyszczenie schowka – leżała od 2016-09-23]

-(--) Grzech miłosierdzia (Richards David Adams) daję sobie spokój po 120 stronach (z ~450), strasznie się męczę. Autor to trochę kanadyjska Ewa Ostrowska: głęboka prowincja, człowiek absolutnie pokorny w zetknięciu z paskudnymi sąsiadami, wg noty historia współczesnego Hioba. Nie odmawiam niczego książce, po prostu nie daję rady jej czytać – może zły moment na to w życiu, może kiedyś wrócę. [czyszczenie schowka]

4.(15.) Jak wytresować lorda: O elitarnych szkołach z internatem (Renton Alex) czytatka "Trening członków kliki"[179] 4.5 (446s)

5.(16.) Rana pełna ryb (Salazar Masso Lorena) Zachęcony przez Rigel90 schowkowałem 20221217. Opowieść o bardzo specyficznej relacji białej kobiety i czarnego chłopca. Wkład do dyskusji o macierzyństwie: czy ważniejsze są więzy krwi, czy stworzona relacja. Momentami relacja ta przyjmuje postać neurotyczną czy wręcz karykaturalną (obsesja bezpieczeństwa). Całkiem zgrabny język. Także ważkie przybliżenie tragicznych zdarzeń w Kolumbii – związanych z tym, z czym łacno nam się ten kraj kojarzy: narkotyki, gangi, niewolnictwo, bieda w egzotycznych realiach. 4.5 (190s) [czyszczenie schowka]

KWIECIEŃ 2024 (ΣR=6141s;Σm=s;𝔼m=)

1.(17.) Wilt (Sharpe Tom) powtórka 4→5.5, czytatka: Wilt po latach (236s)

2.(18.) Dusze i serca (Lesort Paul-André) 4.5 (501s) [czyszczenie schowka]

3.(19.) Anomalia (Le Tellier Hervé) czytatka Eksperymentalne czytadło 3.0 (383s) [czyszczenie schowka]

4.(20.) Szczęśliwe lata udręki (Jaeggy Fleur) Polecana przez Rbita, nie zwlekałem z pożyczką, bo cieniuchna. Nostalgiczna i depresyjna powieść wspomnieniowa z pobytu nastolatki w internacie szwajcarskim, ze śladowymi dialogami. Pustka oczekiwania na życie. Studium marazmu i inercji. Przykre, ale ładny język. 4.0 (88s)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 12.02.2024 08:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Poprzednie: Lektury 2023r... | LouriOpiekun BiblioNETki
Tradycyjnie w komentarzach wrzucam książki zakupione w danym roku.

1. Babie lato (Zalewski Adam) w Mrągowie 2024-02-10 za 56zł, grubaśna (1069 stron) historyczna o IIwś i powojniu na terenie Prus Wschodnich. Może będzie uzupełnieniem "Dzieci Jerominów"? Polecam z okładki. Okazuje się zresztą, że autor prowadził zrzutkę na tę książkę:

"Chciałbym w ten sposób spełnić swoje marzenie wydawnicze, a przy okazji przedstawić historię swojego regionu, Warmii. Następnie uzyskaną kwotę ze sprzedaży książki chciałbym przekazać niepełnosprawnemu dziecku, bądź placówce w Lidzbarku Warmińskim, pełniącą funkcje opieki.

Z wyrazami szacunku
Adam Zalewski"
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 09.04.2024 21:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Tradycyjnie w komentarzac... | LouriOpiekun BiblioNETki
2024-04-09 za 10zł w Biedrze:
Dziewczyny (Cline Emma)
Mam nadzieję, że nie zdublowałem sobie na półce, aczkolwiek kiedyś dałem się nabrać i kupiłem to w audiobooku.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki dzisiaj, 21:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Tradycyjnie w komentarzac... | LouriOpiekun BiblioNETki
Na "Książce za złotówkę" w agrochowskim wydałem całe 2zł:

5. Ziemia tragiczna (Caldwell Erskine)
6. Jenny (Caldwell Erskine)
Użytkownik: jolekp 21.03.2024 20:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Poprzednie: Lektury 2023r... | LouriOpiekun BiblioNETki
Cieszę się bardzo, że "Inny chłopiec" się w Twoich oczach obronił, bo miałam spore obawy :).
Ciekawi mnie, co masz na myśli pisząc, że "bohater także jest winien przykrościom, które go spotykają"?
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 21.03.2024 20:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Cieszę się bardzo, że "In... | jolekp
No cóż, nie był już niewinny w swej obleśnej zabawie, która wszystko rozpoczęła. Potem także potrafił odnosić się do innych bardzo opryskliwie, albo zachowywać skrajnie niedojrzale nawet w wieku 19 lat (narracja podróży do Grimsby). Ale to nawet lepiej – wyglądałby BARDZO niewiarygodnie, jako taka czysta jak łza totalna ofiara losu i okoliczności! Szczerze – dałbym 5.5, gdyby zakońćzenie mnie lekko nie rozczarowało…