Dodany: 28.01.2024 10:36|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Lektury 2024r.

Poprzednie: Lektury 2023r.
Następne: tbd

STYCZEŃ 2024 (ΣR=Σm=2030s;𝔼m=2030)

1. Letnisko: Subiektywny przewodnik po linii otwockiej (Kowalska Agnieszka [architektura]) Świetny początek roku! Przewodnik ze wspaniałymi zdjęciami, pełen świdermajerów i cudownych krajobrazów. 6.0 (191s)

2. Wieża Jaskółki (Sapkowski Andrzej) powtórka 5.5 (428s)

3. Dzieci Jerominów (Wiechert Ernst) recenzja: Wieś w Prusiech 5.5 (732s)

4. Pani Jeziora (Sapkowski Andrzej) Coś słąbiej mi szedł ten Wiedźmin – już nie odbieram go aż tak dobrze, choć nadal nie jest źle – powtórka na 5.5 (520s)

5. Biblia szatana: Dzieje kart Tarota (Suliga Jan Witold) Nie wiem, co mnie skłoniło do zainteresowania książką – na recenzję Jak Suliga z czytelnikiem w karty grał, czyli... nie taki diabeł straszny, jak go malują na okładce musiałem trafić później. Książeczka raczej nudna, pierwszą połowę trochę kartkowałem. Pokazuje początki jako różne typy gier karcianych, a potem w jaki sposób dodano do tego stopniowo ezoterykę i okultyzm. W miarę kształcące dowiadywać się, jak różni samozwańczy "magowie" i "wtajemniczeni" modyfikują wciąż i wciąż tak samą talię, jak i filozofie doklejane do nich (aż do pop-artowych i new-age'owskich wykwitów). Liczyłem na coś więcej o wpływie astrologii itp. na ważniejsze postacie w dziejach (jak np. w Okultystyczne źródła nazizmu: Tajne kulty aryjskie oraz ich wpływ na ideologię nazistowską: Ariozofowie z Austrii i Niemiec 1890-1935 (Goodrick-Clarke Nicholas) ) albo trochę konkretów, stojących za interpretacjami – wniosek mój jest taki, że "tradycja tarota" jest tak samo ciągła i wielowiekowa, jak "medycyna chińska". 3.0 (159s)

============================
LUTY 2024 (ΣR=4125s;Σm=2095s;𝔼m=2063)

1.(6.) Demon Copperhead (Kingsolver Barbara) czytatka Demon(y) Ameryki 5.0 (607s)

2.(7.) Omon Ra i inne opowieści (Pielewin Wiktor) Pożyczka od koleżanki, którą zafascynowało opowiadanie "Żółta strzała". "Omon Ra" to minipowieść o chłopcu, zafascynowanym podróżą na Księżyc. Udaje mu się stać częścią sowieckiego programu kosmicznego – lecz wszystko rozbija się o kulturę ułudy, fałszu, niewydolności oraz propagandy. Poruszające, niełatwy do przełknięcia obraz komuny w działaniu. "Żółta strzała" z kolei to groteskowa opowieść o życiu, które toczy się w pociągu – kombinatorzy, niejasne zasady, przepisy przeradzające się w rytuały: kafkowski klimat w sowieckiej rzeczywistości. "Samotnik i Sześciopalcy" to ostatnie, najlżejsze i najlepsze dla mnie opowiadanie – określiłbym je mianem "eschatologii brojlerów". Przewrotne, trochę obrazoburcze, ale pomysłowe – i symboliczne na kilku poziomach. 4.5 (300s)

3.(8.) Hieny, Modliszki, Czarne Wdowy czyli Jak kobiety zabijają (Śląski Paweł) czytatka Hieny małżeńskie 4.0 (277s)

4.(9.) Sposób na Alcybiadesa (Niziurski Edmund) Och, czemuż tyle lat zwlekałem z lekturą!! Jest wspaniała, może nawet lepsza od "Marka Piegusa" (którego czytałem ze 40 razy). Jest tu mnóstwo elementów, które uwielbiam: relia szkolne, świetny humor (wiele razy zaśmiewałem się w głos), niebanalna historia z cennym morałem, odpowiedniość dla czytelników w wieku 10-100 lat. Wspaniała! 6.0 (205s)

5.(10.) Zatoka Żarłocznego Szczupaka: Powieść dla młodzieży (Paukszta Eugeniusz) Sztandarowy dla mnie przykład książki POPRAWNEJ. Przyjemna i szybka lektura, mimo rozmiarów. Wspaniałe realia mazurskie, trochę zbyt kochliwy jeden z bohaterów. Jawi mi się jako mieszanka Księga urwisów (Niziurski Edmund) z Pan Samochodzik. Nawet mnie wielce nie drażniły agitki komunistyczne (są delikatne i pozytywne) ani propolskie (zaś antyniemieckie: czy to dziwi w literaturze pisanej krótko po wojnie, w której Niemcy zmiażdżyli Polskę?) tudzież sensacyjna część intrygi. Dobrze się czytało, zapewne nawet w pamięci zostanie! 4.0 (564s)

6.(11.) Tektonika uczuć (Schmitt Éric-Emmanuel) Najnowszy prezent od BNetkołaja, schowkowana 2016-09-20 po Krótka historia o zabijaniu (miłości).... Forma a la dramat (didaskalia jedynie jako swobodny tekst). Błyskawiczna historia różnych postaci miłości, choć dla mnie jest to cokolwiek mocno przetworzona, jednak wariacja nt. Niebezpieczne związki (Choderlos de Laclos Pierre) 4.5 (142s)

============================
LUTY 2024 (ΣR=4426s;Σm=301s;𝔼m=)

1.(12.) Ostatnich gryzą psy czyli O drodze do bogactwa (Habich Krzysztof) 4.5 (301s)

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 12.02.2024 08:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Poprzednie: Lektury 2023r... | LouriOpiekun BiblioNETki
Tradycyjnie w komentarzach wrzucam książki zakupione w danym roku.

1. Babie lato (Zalewski Adam) w Mrągowie 2024-02-10 za 56zł, grubaśna (1069 stron) historyczna o IIwś i powojniu na terenie Prus Wschodnich. Może będzie uzupełnieniem "Dzieci Jerominów"? Polecam z okładki. Okazuje się zresztą, że autor prowadził zrzutkę na tę książkę:

"Chciałbym w ten sposób spełnić swoje marzenie wydawnicze, a przy okazji przedstawić historię swojego regionu, Warmii. Następnie uzyskaną kwotę ze sprzedaży książki chciałbym przekazać niepełnosprawnemu dziecku, bądź placówce w Lidzbarku Warmińskim, pełniącą funkcje opieki.

Z wyrazami szacunku
Adam Zalewski"