Dodany: 01.01.2012 11:35|Autor: norge

Moje lektury - I, II, III 2012

S T Y C Z E Ń

Po Syberii (Thubron Colin) Jedna z najlepszych książek podróżniczych, jakie zdarzyło mi się czytać. Oto czytatka: Książki o Rosji czytam w odrętwieniu.. Ocena 6.
Sánchez i jego dzieci: Autobiografia rodziny meksykańskiej (Lewis Oscar) Amerykański antropolog oddaje głos meksykańskiej rodzinie ze slumsów. Napisane pół wieku temu szokuje swoją aktualnoscią. Ocena 6.
Geneza (Slaughter Karin) i Piętno (Slaughter Karin) Najnowsze książki tej autorki i najlepsze z dotychczasowych. Obydwie ocena 5,5.
Czas Czerwonych Gór (Hůlová Petra) Czeszka pisząca powieść obyczajową, której akcja rozgrywa się we współczesnej Mongolii? Czemu nie? Ocena 5.
Rzym (Saylor Steven) i Cesarstwo (Saylor Steven) Niesamowicie działa na wyobraźnię. Prościutki styl, a jak świetnie się czyta! Jest recenzja: Cesarze, Pinariusze i Rzym Obydwie ocena 5,5.
Bliźniaczki (Loo Tessa de (właśc. Duyvené de Wit Johanna Martina)) Dwie siostry Niemki muszą rozliczyć się z bolesną przeszłością. Jest recenzja: Czy runą mury? Ocena 5.
Rio Anaconda: Gringo i ostatni szaman plemienia Carapana (Cejrowski Wojciech) Parę razy ryknęłam śmiechem, niektóre opisy i dywagacje skłoniły mnie do poważnej refleksji. Natomiast na minus zaliczam te fragmenty książki, które wyglądają mi na czyste "fantasy", a jest ich sporo. Ocena 4,5.
Miłość kształtowała historię (Breton Guy) Interesujące, lekko swawolne, lekkie w czytaniu. Ocena 4,5.
Wyszedł z domu (Tiainen Marja-Leena) W zamierzeniu dla młodzieży, ale nadaje się i na starość. Współczesna Finlandia i jej "smaczki". Ocena 4,5.
Pamiętam wszystko (Desesquelles Isabelle) Jak żyć, gdy samotność zastępuje wszystko, co było? Ocena 4,5.
Godziny (Cunningham Michael) Książka napisana jest pięknym językiem, ale treść mnie nie porwała tak, jak bym się spodziewała. Ocena 4.
Złe rzeczy się zdarzają (Dolan Harry) Wszystko ładnie, ale dlaczego prowadząca śledztwo detektyw chodzi i paple zdradzając najdrobniejsze szczegóły dochodzenia ewentualnym podejrzanym? Ocena 4.
Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa (Dawkins Richard) Ciekawe i pouczające, ale czytanie przez 30 stron o tym, jak różne pająki w różny sposób budują swoje sieci przekracza moje granice wytrzymałości. Ocena 3.
Sekundę za późno (Forstchen William R.) Aż dostałam wypieków z wrażenia. Jednak irytujący styl typu "God bless America" skutecznie zepsuł książkę jako całość. Do tego doszedł beznadziejnie naiwny wątek romantyczny. Ocena 3.
Skandynawia: Wojna z trollami (Griffiths Tony) Zeby tak schrzanić książkę, która mogłaby być świetna! Najciekawszym rozdziałem jest słowo wstępne Tomasza Walata. Jest recenzja Czytanie tej książki to droga przez mękę. Ocena 2.

L U T Y

W dżungli miłości (Pawlikowska Beata) Piękna recenzja kocia, z którą w całości się utożsamiam, mówi resztę o tej książce: W dżungli innych ludzi Ocena 4,5.
Musimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel) Jak kochać, kiedy się nie kocha? Jak dawać, kiedy się nic do dania nie ma? Ocena 5,5.
Ludzie wiatru (Moore Viviane) Normandia, XII wiek. Przeciętnej klasy powieść historyczna napisana w konwencji "Imienia róży". Ocena 3,5.
Moja Antonia (Cather Willa Sibert) Staroć z 1918 roku. Ocena 4,5.
Wyjątek (Jungersen Christian) Współczesna literatura duńska. "Nikt nie wie, czy jest zły. Na tym polega zło. Odrobina wątpliwości, czy człowiek postępuje słusznie, to jedyna szansa na wybór dobra." Ocena 6.
Dallas '63 (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) Już po kilku pierwszych stronach, gdzie nawet nie było mowy o żadnej podróży w przeszłość, świat stworzony przez Kinga pochłonął mnie całkowicie i totalnie. ocena 5,5.
Droga do szczęścia (Yates Richard) Niech nikogo nie zmyli tytuł wskazujący na jakieś tanie romansidło. Ocena 6.
Południca (Franck Julia) Współczesna literatura niemiecka. Jest recenzja: Jak mogła to zrobić?. Ocena 6.
TELENOWELE / W HOLLYWOODZKIM STYLU
Królowa deszczu (Scholes Katherine) Wódz plemienia zakochuje się w białej misjonarce-pielęgniarce. On szlachetny, wysoki, o skórze jak heban, kształcony w Anglii. Ona rudowłosa, niewinna, pełna dobrej woli, głęboko wierząca. Ocena 2.
Tygrysie Wzgórza (Mandanna Sarita) Bollywoodzkie klimaty. Chyba nie dla mnie. Ocena 3.
Biała gardenia (Alexandra Belinda) Niestworzone historie, egzaltacja, nieskalanie dobra i dzielna bohaterka. A końcowy opis podróży bohaterki do Moskwy, to już taki stek bzdur, że nie wiadomo czy śmiać się czy płakać... Ocena 2.
KĄCIK KRYMINALNY
Różańcowe dziewczęta (Montanari Richard) Wkrótce zabieram się do następnej części cyklu w nadziei, że te nieuczciwe chwyty z fałszowaniem dowodów już się nie powtórzą. Ocena 5.
Hipnotyzer (Kepler Lars (właśc. Ahndoril Alexander, Coelho Ahndoril Alexandra)) Nowy, skandynawski kryminał. Zapraszam do wątku: Plusy i minusy . Ocena 4,5.
Wiedeńska krew (Tallis Frank) Słabiutko oceniona w BN, a ja daję 6. Jest recenzja: Wiedeń, rok 1903
Cień (Alvtegen Karin) To bardziej powieść obyczajowa niż kryminał. Ocena 4,5.
Ptasznik (Hayder Mo) Brr, ohyda i żenada. Ocena 1.

M A R Z E C

Jeden dzień (Nicholls David) Wyjątkowo udana powieść w konwencji "komedia romantyczna" (nie cierpię tego gatunku filmów). Lekka, zabawna, ze świetnymi dialogami. Ocena 5.
Złote nietoperze (Jeromin-Gałuszka Grażyna) Miła niespodzianka, zwłaszcza że to powieść-debiut. Oryginalna, dopracowana, trzymająca w napięciu. Ocena 5.
Pod osłoną nieba (Bowles Paul) Kiedy po wszystkich tych czytadłach, kryminałach, powieściach dla pań, bestsellerach zabieram się za czytanie czegoś, co można nazwać literaturą przez duże L, ogarnia mnie zawsze lekkie wzruszenie :) Ocena 5,5.
Zupa z granatów (Mehran Marsha) Egzotyczne smaki, zapachy, barwy, przepisy kulinarne plus pozytywne przesłanie - tak krótko można streścić tę książkę. Lektura łatwa, pogodna i na szczęście nieźle napisana. Ocena 4.
Chłopiec w pasiastej piżamie (Boyne John) Genialne w swojej prostocie. To powinna być lektura szkolna. Ocena 5,5.
Biały król (Dragomán György) Seria wydawnicza "Inna Europa, Inna Literatura" jest warta uwagi! Dzięki niej znalazłam świetnego Pływak (Bánk Zsuzsa). W "Białym królu" też komunistyczne Węgry, tym razem oczyma 11-letniego chłopca. Ocena 5,5.
Fioletowy hibiskus (Adichie Chimamanda Ngozi) Jestem uczulona na takie religijne "za albo przeciw", bo najbardziej lubię niejasności. Ocena 3.
...mój diabeł stróż: Listy Andrzeja Czajkowskiego i Haliny Sander (Czajkowski Andrzej, Janowska Anita Halina (pseud. Sander Halina)) Niezwykła przyjaźń kobiety i mężczyzny zawarta w listach, które przez kilkanaście lat do siebie pisali. Przyjaźń, która graniczyła z miłością albo udawała miłość... Czy to w ogóle możliwe? Mnie ta historia urzekła. Ocena 5.
Wilczy notes (Wilk Mariusz) Pierwsza „rosyjska” książka Mariusza Wilka, plon aż dziewięciu lat spędzonych na Sołowkach, wyspach na Morzu Białym. Ocena 5.
Czarny ptasior (Siedlecka Joanna) Okazuje się, że rzeczywistość jest o wiele ciekawsza i moim zdaniem bardziej wstrząsająca od fantazji. Ocena 5.
Sąsiedzi: Historia zagłady żydowskiego miasteczka (Gross Jan Tomasz) Intencje Jana Tomasza Grossa nie mają dla mnie większego znaczenia; tę książkę powinno się przeczytać. Po to, aby wiedzieć. Ocena 5.
Letnisko (Siddons Anne Rivers) Polecam wszystkim miłośnikom pięknych, wartościowych czytadeł. Mam kilka takich najulubieńszych, szóstkowych: "Przeminęło z wiatrem", "Błękitny zamek" i dołączam do nich "Letnisko" właśnie. Ocena 6.
Lewa ręka Boga (Barrett William Edmund) Oprócz wątku nawracania się na wiarę - dla mnie drażniącego swoją jednoznacznością - książka jest całkiem nieźle napisana. Ocena 4.
I człowiek stworzył bogów...: Jak powstała religia? (Boyer Pascal) Autor zadaje pytanie o źródła myślenia religijnego, właściwego wszystkim kulturom i cywilizacjom, niezależnie od stopnia ich rozwoju. Ocena 6.
Pasje tajemne (Shreve Anita) Historia kobiety maltretowanej przez męża. Pokazuje świat lat 60-tych, kiedy to problem przemocy w rodzinie był mało znany i niezrozumiany. Ocena 4.
Przelot bocianów (Kowalewska Hanna) Jakoś mi szkoda, że to koniec serii i że już nie spotkam Matyldy z jej Zawrociem, pokręconą rodziną i skomplikowanym życiem uczuciowym. Ocena 5.

KĄCIK KRYMINALNY

Profesor (Katzenbach John) Jest króciutka recenzja: Mocna, trzyma w napięciu. Ocena 5.
Gra Geralda (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) 28-godzinny horror, w czasie którego półnaga, przykuta do łóżka Jessie zostaje sama z tym, co czai się w mroku lasu za oknem, w mroku wspomnień, mroku jej duszy :) Ocena 5.
Tam piaski śpiewają (Tey Josephine (właśc. MacKintosh Elizabeth)) Okładka ze "srebrnym kluczykiem" budzi nostalgię, ale ten wydany ponad 30 lat temu kryminał w ogóle się nie zestarzał!. Ocena 5.
Ukryte wady (Egholm Elsebeth) Raczej powieść obyczajowa niż kryminał. Średnio ciekawa. Ocena 4.
Latarnia mroku (Barclay Alex) Przeciętne, miejscami nudne. ocena 3.

Użytkownik: misiak297 13.01.2012 19:00 napisał(a):
Odpowiedź na: S T Y C Z E Ń Po Syber... | norge
Po prostu kocham prozę Cunninghama - ale żeby w pełni docenić Godziny musiałem przeczytać "Panią Dalloway". On świetnie bawi się stylem tzw. klasyków. W "Nim zapadnie noc" "przerabia" Mannowską "Śmierć w Wenecji". Natomiast najlepsze jego książki to według mnie fenomenalne pod względem psychologicznym "Dom na krańcu świata" i "Z ciała i z duszy". Cunningham jest u mnie na drugim miejscu (zaraz po Axelsson) jako wyśmienity twórca powieści psychologicznych. A film "Godziny" to po prostu rewelacja. Jeden z tych niewielu przypadków, kiedy ekranizacja naprawdę przewyższa dzieło. Obejrzałem już z tuzin razy!