Dodany: 10.07.2023 07:31|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zagłosuj na książkę lipca!

Rozpoczynamy finałowe głosowanie na BiblioNETkową książkę lipca! Sprawdźcie, na jakie propozycje, nawiązujące do motywu przewodniego, możecie zagłosować.

W lipcu decyzją mafii tematem wiodącym jest wódz - lider, przywódca, dowódca, królSpośród Waszych propozycji wybierzemy najciekawszy tytuł, nawiązujący do tej tematyki.

Przypominamy, że każdy z Was może oddać głos na 3 propozycje, przypisując je do miejsc 1-3, gdzie:
- za 1. miejsce dana propozycja otrzymuje 5 punktów,
- za 2. miejsce książka otrzymuje 3 punkty,
- za 3. miejsce tytuł otrzymuje 1 punkt.

Po zsumowaniu wszystkich głosów, propozycja z największą liczbą punktów zostanie książką miesiąca. Na Wasze głosy czekamy do 16 lipca do końca dnia.

Lista propozycji wraz z uzasadnieniem (w kolejności alfabetycznej):

1. Aleksander (Bunsch Karol) (zgłasza: ilia )
Dla mnie największym wodzem na przestrzeni dziejów był Aleksander Wielki (Aleksander III Macedoński, 356 p.n.e. - 323 p.n.e.). Zafascynowałam się tą postacią historyczną kiedy w młodości przeczytałam "Trylogię antyczną" (Olimpias, Parmenion, Aleksander) Karola Bunscha.

2. Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >) (zgłasza: benzmanOpiekun BiblioNETki)
Jako najznamienitszy przykład opisujący wodza, lidera, króla. Głównie chodzi mi o dwie postaci (jest ich o wiele więcej, pięknych rysów prawdziwych mężów stanu) - Mojżesza i Jezusa z Nazaretu. O pierwszym najwięcej dowiemy się z pierwszych pięciu ksiąg Biblii (Tora), o drugim z pism ewangelistów i listów apostolskich (tzw. Nowego Testamentu). Mojżesz to książkowy przykład wodza, przywódca narodu żydowskiego, niezwykłego hartu ducha, wytrwałości i siły wpływu na społeczność, a o którym taż sama Biblia daje świadectwo, że był "najpokorniejszym człowiekiem na ziemi". No i Jezus, najbardziej znany lider na świecie, który jak sprawozdają pisma Nowego Przymierza jest także królem Izraela, jak i całego świata. Charyzmatyczny, niezwykle inteligentny, o niezwykłej sile charakteru, o wielkiej prawości, wybitnie wymowny, przy tym skromny, pokorny, miłujący wszystkich ludzi. Za ich głosem (Mojżesza i Jezusa) podążały setki tysięcy ludzi. Biblia jest oczywiście Księgą zawierającą dla wierzących Słowo samego Boga, ale jest też książką do czytania, a o tych dwóch niezwykłych liderach dowiemy się nie potrzebując czytać całości.

3. Chłopcy z Placu Broni (Molnár Ferenc (właśc. Neumann Ferenc)) (zgłasza: fugare)
Pierwsza książka, która kojarzy mi się ze wskazanym motywem lipca. Janosz Boka – dowódca jednej z dwóch grup chłopców to - mimo młodego wieku – mój kandydat na literackiego przywódcę idealnego: honorowy, sprawiedliwy i uczciwy, odpowiedzialny za swoich „podkomendnych”.

4. Diuna (Herbert Frank) (zgłasza: Marylek)
Paul Atryda, czyli przykład na to, jak z beztroskiego chłopca wyrasta się na przywódcę, wodza bezwzględnego i śmiertelnie skutecznego, imperatora.

5. Grona gniewu (Steinbeck John) (zgłasza: benzmanOpiekun BiblioNETki)
Tom Joad - prosty człowiek, wieśniak, który stał się przywódcą tylko małej grupki osób, swojej własnej rodziny, ale urzeka wysokim poziomem moralnym, swoją prawością, determinacją, wytrwałością, siłą psychiczno-fizyczną. Wszystko to w bardzo trudnych gospodarczo, moralnie i duchowo czasach tzw. Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych. Niezłomny lider, który ma świadomość odpowiedzialności za swoją rodzinę jaka na nim ciąży. Nie jest sławnym człowiekiem, mężem stanu, ale bardzo chciałbym widzieć jego cechy w tych osobach, które decydują o lasach państw czy większych wspónot narodowych.

6. Gubernator (Warren Robert Penn) (zgłasza: LouriOpiekun BiblioNETki)
Wybitne studium mechanizmów władzy. Odsłaniając brudne mechanizmy i kulisy walki o władzę oraz prowadzenia polityki, Warren snuje niezwykle wysmakowaną fabułę na najwyższym poziomie sztuki pisarskiej.

7. Kompania braci (Ambrose Stephen Edward) (zgłasza: mafiaOpiekun BiblioNETki)
Świetna, na pewno wielu znana powieść, której bohaterami są dzielni żołnierze. Książkę nominuję za dzielnych dowódców: Wintersa, Speirsa i Nixona.

8. Król (Twardoch Szczepan) (zgłasza: idiom1983)
Fascynujący portret wieloetnicznej i wielokulturowej Warszawy u schyłku okresu międzywojennego, u progu II wojny światowej. Jest tu król boksu, król przestępczego półświadka, są namiętności i nienawiści oraz przede wszystkim pełnokrwiści bohaterowie, których fascynującą historię ze wszech miar warto poznać.

9. Król szczurów (Clavell James) (zgłasza: wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
Obóz jeniecki, w którym nie bacząc na wojskowe stopnie i status rządzi Król. Rządy sprawuje przekupstwem, altruistyczną pomocą oraz korzystaniem z szeroko rozumianych umiejętności handlowych (niekoniecznie w tej kolejności). Przekonuje się też jak ulotna może być władza.

10. Książę (Machiavelli Niccolò (Machiavelli Mikołaj)) (zgłasza: LouriOpiekun BiblioNETki)
Oczywista, legendarna pozycja: vademecum sztuki rządzenia, poradnik dla skutecznego, acz cynicznego przywódcy.

11. Ojciec chrzestny (Puzo Mario) (zgłasza: idiom1983)
Świat sportetowany przez Mario Puzo to czas wielkiego przełomu. Wielki kryzys i II wojna światowa dobiegają końca, a szemrane nielegalne interesy w mafijnym konglomeracie klanów, gangów i grup przestępczych, mogą lada dzień okazać się nierentowne. Ale świat nie stoi w miejscu, ani nie znosi też próżni. Coś się kończy, a coś się zaczyna. Trzeba wybierać, ryzykować i walczyć o sukces trochę inaczej, ale na pewno nie mniej ambitnie i zaciekle. Kto, jak nie Don Vito Corleone, potrafi tę rozgrywkę rozegrać i poprowadzić iście po mistrzowsku?

12. Srebrne orły (Parnicki Teodor) (zgłasza: mchpro)
Znakomita powieść o czasach cesarza Ottona III, papieża Sylwestra II i Bolesława Chrobrego, której prawdziwym bohaterem jest ten ostatni. Parnicki to pisarz wybitny, obecnie nieco zapomniany - jakże niesłusznie.

13. Straż nocna (Pratchett Terry) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Właściwie mogłaby to być każda Dyskowa powieść z podcyklu o Straży, ale w tej Vimes daje z siebie najwięcej, udowadniając, że jest komendantem mądrym, godnym szacunku, otwartym na zmiany, a nawet cierpliwym (choć dla niektórych podwładnych to naprawdę trudno tę cierpliwość mieć...).

14. Straż! Straż! (Pratchett Terry) (zgłasza: Marylek)
Lord Havelock Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork - postać z cyklu Świat Dysku Pratchetta. Władca znakomity, wręcz idealny: zawsze opanowany, nieulegający emocjom, mający na celu jedynie dobro miasta i jego mieszkańców. A jeśli przy okazji trzeba dokonać jakichś poświęceń... cóż, od tego jest się władcą, żeby umieć to robić, prawda? Ponoć ktoś powiedział, że Machiavelli przy Vetinarim nie nadawałby się nawet na zarządcę stajni.

15. Ścieżki północy (Flanagan Richard) (zgłasza: fugare)
Dorrigo Evans – wskazany przez Japończyków -dowódca batalionu jeńców australijskich, budujących podczas II wojny światowej „Kolej śmierci” w Birmie. W okolicznościach katorżniczej pracy i codziennego obcowania ze śmiercią swoich żołnierzy próbuje stawić czoła wyzwaniu „niechcianego” przywództwa. Świetna książka, niezwykły bohater.

16. Tecumseh: Powieść dla młodzieży (Okoń Longin Jan) (zgłasza: Ged)
Tym zaczytywałem się w młodości, czyli dawno temu. Tecumseh, jeden z pierwszych indiańskich polityków, dokonał czegoś teoretycznie niemożliwego - zjednoczył potencjalnie wrogie sobie plemiona w walce z najeźdźcą.

17. Walka wodzów (Goscinny René, Uderzo Albert) (zgłasza: Ged)
Tytuł chyba już coś mówi. W skrócie - o tym ile prawdziwy przywódca potrafi zrobić dla swoich ludzi. Do tego z humorem :)

18. Wodnikowe Wzgórze (Adams Richard) (zgłasza: Losice)
Stephen King umieścił tę wydaną przez niewielkie brytyjskie wydawnictwo, w 1972 roku powieść fantasy dla dzieci, wśród swoich 10-ciu książek polecanych do przeczytania. Urzekająca historia wędrówki stada królików, które poszukują nowego miejsca do osiedlenia się i do spokojnego życia. Opowieść o przyjaźni, poświeceniu, odpowiedzialności, odwadze i niezłomnej woli przetrwania. Opowieść o tym, że zwyciężaja ci, którzy są bardziej wytrwali w dążeniu do celu. Historia misji i przywództwa dwóch króliczych braci: Leszczynka i Piątka, historia równie pasjonująca, jak dzieje Aleksandra Macedońskiego, Juliusza Cezara, Wilhelma Zdobywcy i Napoleona.

19. Zimowy monarcha (Cornwell Bernard) (zgłasza: wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
Pierwszy tom quasihistorycznej i mrocznej interpretacji legendy o jednym z najsłynniejszych władców wszechczasów.

20. Znaczy Kapitan (Borchardt Karol Olgierd) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Jest w tej książce wiele - humor, przygody, groza wojny - ale wszystkie te motywy spaja piękny portret szefa szanującego swoich podwładnych i dbającego o nich, szanowanego przez nich i do ostatnich chwil życia będącego dla nich autorytetem.

Więcej o konkursie: BiblioNETkowa książka miesiąca: wybory 2023

Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 10.07.2023 18:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Rozpoczynamy fin... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Kompania braci (Ambrose Stephen Edward)
2. Ojciec chrzestny (Puzo Mario)
Użytkownik: Losice 10.07.2023 19:22 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Kompania braci 2. Ojc... | mafiaOpiekun BiblioNETki
Możesz dodać jeszcze książkę na 3-cim miejscu - chyba, że uznałaś tylko te dwie "za godne" udziału w finale :)
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 10.07.2023 19:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Możesz dodać jeszcze ksią... | Losice
Wiem, że mogę. :)
To, że nie podałam trzeciego tytułu nie oznacza, że inne uważam za "niegodne". Po prostu nie podałam ciesząc się jednocześnie, że tyle tytułów zostało zaproponowano. :)
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 10.07.2023 19:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiem, że mogę. :) To, że... | mafiaOpiekun BiblioNETki
*zaproponowanych.
Użytkownik: Foxie 12.07.2023 13:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Rozpoczynamy fin... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Diuna Diuna (Herbert Frank)

2. Biblia: Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)

3. Wodnikowe wzgórze Wodnikowe Wzgórze (Adams Richard)
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 12.07.2023 14:15 napisał(a):
Użytkownik: nutinka 12.07.2023 21:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Rozpoczynamy fin... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wyjątkowo trudny wybór. Wytypowałam trzy, ale szkoda mi kilku innych, które tak samo zasługują na podium.

1. Diuna (Herbert Frank)
2. Srebrne orły (Parnicki Teodor)
3. Aleksander (Bunsch Karol)
Użytkownik: melania35 13.07.2023 09:20 napisał(a):
Moje głosy

1. Ojciec chrzestny (Puzo Mario)
(to za Marlona Brando odtwórcę tytułowego Ojca)

2. Znaczy Kapitan (Borchardt Karol Olgierd)
(powrót do młodości)

3. Król (Twardoch Szczepan)
Użytkownik: ksiomolek 14.07.2023 22:12 napisał(a):
1. Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)
2. Chłopcy z Placu Broni (Molnár Ferenc (właśc. Neumann Ferenc))
3. Ojciec chrzestny (Puzo Mario)
Użytkownik: ksiomolek 14.07.2023 22:13 napisał(a):
1. Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)
2. Chłopcy z Placu Broni (Molnár Ferenc (właśc. Neumann Ferenc))
3. Ojciec chrzestny (Puzo Mario)