Dodany: 11.03.2007 10:53|Autor: lusinka1992

Książki i okolice> Książki w ogóle

3 osoby polecają ten tekst.

Najlepsza książka historyczna jaką przeczytaliscie


Od zawsze uwielbiam czytać książki historyczne różnych epok. Dla mnie numerem jeden jest Helena Popławska "Na wersalskim trakcie". Na pozycji niżej klasyfikuje się "Gorzka chwała"- Rewelacja! A wy jakie macie typy?
Pozdrawiam: Lusinka 1992!
Wyświetleń: 73614
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 54
Użytkownik: a-grafkaa 11.03.2007 11:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
W moim byłym liceum nauczycielka "zmuszała" nas do czytania historycznych książek. Z początku nuuudny obowiązek, stał się prawdziwą przyjemnością. Ale do rzeczy. Podobały mi się:
- G. Duby "Czasy katedr...";
- J. Huizinga "Jesień średniowiecza";
- T. Manteuffel "Kultura średniowiecznej europy";
- J. Ptaśnik "Kultura wieków średnich". Przed przeczytaniem miałam poczucie, że wiem o "ciemnych sprawach" średniowiecza, ale ta książka mną wstrząsnęła. Po prostu po przeczytaniu fragmentu o umartwianiu się pewnej kobiety nie mogłam przez dłuższy czas zjeść posiłku... :) Ale książka jest fajna, dosyć stara, ale dobrze się trzyma :) Minus: trudno dostępna...;
- na zimowe wieczory, wiosenne popołudnia, wakacyjną pełnię dnia, jesienne deszcze polecam książki Janusza Tazbira, bo choć historyczne, czyta się bez większych kłopotów :)
Użytkownik: wojcio 13.03.2007 08:03 napisał(a):
Odpowiedź na: W moim byłym liceum naucz... | a-grafkaa
Ha!
Podobno gatunek "powieść historyczna" umiera. Ale ukazała się ze dwa lata temu książka, która pokazuje, że przeciwnie: powieść historyczna ma się nieźle, o ile tchnąć w nią nowego ducha.
Chodzi mi o "Rękopis zagubiony w Jeleniewie" - jestem optymistą i uważam, że ta książka na nowo wyznacza standardy, które tak skutecznie zepsuła proza niedouczonego Sienkiewicza.
Autorzy "Rękopisu..." są tak solidnie przygotowani, że nie da się przyczepić do najmniejszego detalu. W każdym razie, jako wielbiciel-amator historii okolic, o których piszą, nie mogę autorom nic zarzucić.
Ktoś czytał?

Uszanowanie
Użytkownik: lusinka1992 18.11.2007 12:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Ha! Podobno gatunek &quo... | wojcio
Sam jesteś Wojcio niedouczony! Odczep się od Sienkiewicza!!!:)
Użytkownik: Sophie7 18.11.2007 12:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Ha! Podobno gatunek &quo... | wojcio
Myślę, że powieść historyczna ma się dobrze, co cieszy mnie niezmiernie:) sama lubię ten gatunek, a szczególnie książki Karola Bunscha ( "Dzikowy skarb","Rok Tysięczny").Od niedawna w księgarni są do kupienia długo oczekiwane książki Pawła Jasienicy.Nic mi nie wiadomo o niedouctwie Sienkiewica - cenię go i szanuję za Trylogię oraz za jej ponadczasowość i patriotyczne treści.
Użytkownik: lirael 18.03.2007 14:55 napisał(a):
Odpowiedź na: W moim byłym liceum naucz... | a-grafkaa
Bardzo polecam "Muzykę i ciszę" Rose Tremain, powieść wywarła na mnie duże wrażenie.
Pozdrawiam.
Użytkownik: Teofila 11.03.2007 14:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Ja uwielbiam książki Gravesa i Krawczuka. Generalnie w ogóle lubię książki historyczne, które nie są napisane zbyt suchym językiem (typu: same fakty i daty). Czytałam jeszcze "Aleksandra Wielkiego" Petera Greena i chyba 2 książki Bunscha (jedną o dzieciństwie Aleksandra Macedońskiego).
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 11.03.2007 16:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Jeśli chodzi o beletrystykę z akcją osadzoną w konkretnym tle historycznym - to mam raczej tradycyjne upodobania: Bunsch, Sienkiewicz, Gąsiorowski (trylogia: "Huragan", "Rok 1809", "Szwoleżerowie gwardii"), z obcych autorów Druon ("Królowie przeklęci"), Graves ("Ja, Klaudiusz"), Follett ("Filary ziemi"), Undset ("Krystyna córka Lawransa").
Natomiast z publicystyki historycznej - na pierwszym miejscu Jasienica ("Polska Piastów", "Polska Jagiellonów", "Rzeczpospolita obojga narodów"), dalej Davies ("Powstanie '44", "Europa", "Boże igrzysko") i Wachowicz (cykl "Wierna rzeka harcerstwa polskiego"); plus jeszcze kilka pojedynczych pozycji, np. "Jesień średniowiecza" Huizingi, "Odległe zwierciadło" Tuchman, "Kobieta w czasach katedr" Pernoud, "Sprawa honoru" Olson i Clouda, i wszystkie albo prawie wszystkie publikacje z serii "Życie codzienne.. .", wydawanej w latach 70-80.
Użytkownik: Vemona 11.03.2007 18:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli chodzi o beletrysty... | dot59Opiekun BiblioNETki
Ja bardzo lubię dylogię "Miecz Kagenowy" Mrówczyńskiego i "Sagę o Jarlu Broniszu" Grabskiego. Pierwsza dzieje się tuż przed bitwą pod Grunwaldem na terenach pomorza zachodniego, druga to czasy Bolesława Chrobrego i powiązania ze Skandynawią.
Użytkownik: raganka 12.03.2007 20:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli chodzi o beletrysty... | dot59Opiekun BiblioNETki
Jak miło,wczoraj znalazłam w nocy tę stronę.Dziś ludzi o podobnych upodobaniach:beletrystyka oparta na faktach historycznych!!!Powyzej wymienione czytałam wszystkie poza Gąsiorowskim,poszukam.Polecam jeszcze:z historii Egiptu książki Christiana Jacq (serie Egipski sędzia,Ramzes Wielki),z historii Anglii:Cynthii Harrod-Eagles(dynastia Morlandów/Wojna Róż XVw.,wydane w głupiej okładce romansidła,a w treści nie gorsze niż "Królowie przeklęci"),książki Noaha Gordona (Medicus itd...)!!!
Użytkownik: emilyb 11.03.2007 19:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Z największym zainteresowaniem czytałam chyba "Szuańską balladę" Łysiaka. W planach mam jego kolejne książki o Napoleonie. Czytałam trochę Jasienicy, ale ciężko szło. Dokończę jeszcze tylko "Rzeczpospolitą Obojga Narodów" i na razie go zostawię. Bardzo podobał mi się też "Kurier z Warszawy" Jeziorańskiego. O, i jeszcze "Bogowie, groby i uczeni" Cerama. To chyba tyle, nie mam zbyt dużego "dorobku" jeśli chodzi o ksiązki historyczne.
Użytkownik: lusinka1992 11.03.2007 21:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Z największym zainteresow... | emilyb
Zapomniałam wymienić mojego ukochanego Sienkiewicza! Co do "Bożego igrzyska" uważam go za jedną z najnudniejszych książek jakie miałam w ręku. Nie starczyło mi samozaparcia aby ją przeczytać do końca.
Użytkownik: emilyb 11.03.2007 22:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapomniałam wymienić moje... | lusinka1992
Też nie przeczytałam "Bożego igrzyska" w całości, ale to przez rozmiary książki. Te fragmenty, które czytałam (dosyć obszerne) wydawały mi się ciekawe. Wydaje mi się, że jest dużo nudniejszych książek historycznych;)

O, przypomniało mi się. Kiedyś czytałam jeszcze ciekawą biografię Katarzyny II Władysława Serczyka.
Użytkownik: Pafo 12.03.2007 12:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Spore wrażenie wywarła na mnie książka angielskiego historyka Timothy Garton Asha pod tytułem "W imieniu Europy. Niemcy i podzielony kontynent". Opowiada o dążeniu Niemców do jedności państwowej w szerokim kontekście historii Europy. Jest sporo o stosunkach Niemców z sąsiadami, nie pomija autor także Polski, o której dziejach pisze z ze znajomością rzeczy. Zna polski, ma żonę Polkę i według mnie wiedza, błyskotliwość i rzetelność tego historyka gwarantują, że nikt nie odłoży tej książki z poczuciem zawodu, nawet jeśli historia nie jest jego konikiem. Tak dobrej książki hstorycznej dotyczącej czasów współczesnych czytelnik nie często ma okazję czytać. Polecam gorąco. :-)
Użytkownik: Siledhel 13.03.2007 11:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Zdecydowanie "Ja, Klaudiusz" Gravesa.
Użytkownik: Gusia_78 13.03.2007 19:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Zależy czy pytasz o powieści historyczne czy literaturę popularnonaukową? Z tej pierwszej podpisuję się pod wieloma powyższymi wypowiedziami, dodam jeszcze cykl "Krzyżowcy" oraz "Pożogę" Zofii Kossak-Szczuckiej,"Filary ziemi" Folleta (tu była chyba jedna z największych niespodzianek).
Jeśli chodzi o druga kategorię: "Bogowie, groby i uczeni" Cerama (klasyk), "Powstanie'44" Daviesa, książki Pawła Jasienicy (szcześliwie będą teraz wznowione), książki Aleksandra Krawczuka, "Gułag" Applebaum, "Obława - losy pisarzy represjonowanych" Siedleckiej i wiele, wiele innych...
Ponadto gorąco zachęcam do poznawania historii poprzez lekturę dzienników, pamiętników i wspomnień. To jest dopiero prawdziwa lekcja historii, a wiele z tych lektur należy do moich ulubionych.
Użytkownik: juka 14.03.2007 13:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Chyba nikt jeszcze nie wspomniał o książkach Parnickiego, a myślę, że warto. A z takich lżejszych, to lubię serię wydawnictwa Publicat, np. "Tajemnice historii Polski", "Tajemnice władców Polski", "Tajemnice polskich rodów arystokratycznych", "Tajemnice miejsc niezwykłych w Polsce", itd.
Użytkownik: Axxan 17.03.2007 20:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Chyba nikt jeszcze nie ws... | juka
Seria ''Ramzes'' Jacq
i oczywiście ''Ja, Klaudiusz'' nie musze mówić kogo? ;D
Użytkownik: itisme 18.03.2007 00:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Najwspanialsza książka historyczna? "Quo vadis" Sienkiewicza. Mogę ją czytać bez końca. Poza tym "Trylogia" i "Krzyżacy" też są świetne! I "Neron" Krawczuka! Nie wiedziałam, że tak lekko i przyjemnie można przedstawić fakty historyczne.
Użytkownik: juka* 18.03.2007 14:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Cała trylogia antyczna Bunsch: 'Olimpias' 'Parmenion' i 'Aleksander. Poprostu genialne!
Użytkownik: eumenes 18.03.2007 23:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Parnicki, Parnicki i jeszcze raz Parnicki. Wszystkie powieści od "Końca <Zgody Narodów>" włącznie (i jest to moim zdaniem najlepsza tradycyjna powieść historyczna polskiego autora - późniejsze to juz tzw. Nowa Powieść), wcześniejsze podobały mi się średnio. Przy nim bledną wszelkie inne... Niestety, po odnowieniu powieści historycznej przez Mistrza żaden znany mi pisarz nie poszedł w jego ślady.
Użytkownik: alamana3 23.04.2007 11:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
hejka:)
a jakie książki historyczne ci się podobają? Ja od maleńkości uwielbiam książki Henryka Sienkiewicza. polecam krzyżaków
Użytkownik: lusinka1992 23.04.2007 15:20 napisał(a):
Odpowiedź na: hejka:) a jakie książki ... | alamana3
Krzyżaków mam już za sobą. Ogólnie cenię sobie powieści historyczne, które poruszają srce, a dodatkowo pomagają poznać historię. Nie pogardzę jednak aatakimi powieściami jak Gorzka Chwała, która jest zapisem zdarzeń z dwudziestolecia międzywojenego. OGÓLNIE UWIELBIAM HISTORIĘ.!!!
Użytkownik: maharana 26.04.2007 16:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Krzyżaków mam już za sobą... | lusinka1992
Oczywiście chętnie wracam do tych wspaniałych ksiązek o moich kochanych Indiach "Pawi tron" Hansena, "Historia Indii" Kieniewicza, "Dzieje Indii" Panikkara, czy "Indie" J. Nehru. One sprawiły że zakochałem się w tym kraju. Pewnie temu mam do nich taki sentyment:)
Użytkownik: kurt1985 26.04.2007 17:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Nikt tu nie wspominał o Mice Waltarim i jego "Egipcjaninie Sinuhe". Gorąco polecam!
Użytkownik: jakozak 26.04.2007 18:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Nikt tu nie wspominał o M... | kurt1985
No jasne, że Egipcjanin Sinuhe jest genialny.
Z tą historycznością książek jest u mnie tak, że nie wiem, co jest historyczne naprawdę, a co na żarty. Nie znam się na historii, bo jej nie lubię. Nudzi mnie, rozprasza i złości. Nie wiem, na ile w tej książce jest zawarta sama prawda historyczna. Obiło mi się o oczy tu na Bnetce (zapewne pisał o tym wspaniały wielki Lykos), że chyba nie do końca jest tak z tą prawdą. Jeśli coś pokręciłam - przepraszam Was, a przede wszystkim Lykosa. :-)
Użytkownik: aiczka 11.07.2009 21:31 napisał(a):
Odpowiedź na: No jasne, że Egipcjanin S... | jakozak
O, właśnie czytałam wątek, żeby sprawdzić, czy dopisane ^_^.
Poza tym dodałabym "Ivanhoe" Waltera Scotta. To wciągający romans przygodowy, który prosi się o traktowanie nie do końca poważne. Jednak dla mnie bardzo ciekawe było np. zestawienie postaci Ivanhoe i Bois-Guilberta, zobrazowanie stosunku ówczesnego społeczeństwa do Żydów, tarcia pomiędzy Normanami i Saksonami.
Użytkownik: mika.monk 15.05.2007 19:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
QUO VADIS!! !
Użytkownik: sito13 08.07.2009 20:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
"Ogniem i mieczem" a tak naprawdę to cała TRYLOGIA :)
Użytkownik: Darmozjad 18.07.2009 15:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
"Idy marcowe" Thorntona Wildera
Użytkownik: RobertP 18.07.2009 18:09 napisał(a):
Odpowiedź na: "Idy marcowe" Thorntona W... | Darmozjad
"Ja Klaudiusz" - od niej zaczęła się moja przygoda ze starożytnym Rzymem .
Użytkownik: tuliusz1971 27.09.2009 20:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Stworzenie świata (Gore Vidal).Polecam również powieści historyczne Miki Waltariego,a napisał ich więcej niż tylko wymieniany "Egipcjanin Sinuhe"
np."Trums niesmiertelny",dylogia "Mikael Karavajalka" i "Mikael el Hakim".
Użytkownik: JoShiMa 27.09.2009 21:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Ja nie do końca jestem pewna, po przeczytaniu szeregu odpowiedzi, czy mowa tu o książkach historycznych (czyli takich co to o historii mówią), czy o powieści historycznej (bo to przecież nie to samo). Zakładając, że jednak chodziło o książki historyczne to ja się ostatnio zaczytałam w Ocean przygody: Wielkie wyzwania, wspaniałe wyprawy, niezwykli odkrywcy (Blond Georges) To po prostu wspaniale napisana historia podboju oceanów.
Użytkownik: misiabela 27.09.2009 21:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
"Stara baśń" Kraszewskiego,
"Barbara Radziwiłłówna" Kuchowicza
Użytkownik: Izzy 28.09.2009 09:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Oprócz już wymienionych dodałabym jeszcze:
Colleen McCullough
- serię rzymską
(Pierwszy w Rzymie, Wieniec z trawy, Wybrańcy fortuny itd.)
- Pieśń Troi
Użytkownik: ybarra 30.09.2009 13:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Ktoś wcześniej wspomniał o Barbarze Tuchman i jej "Odległym zwierciadle"-książce o XVI wieku,czasach Czarnej Śmierci.Ta nieżyjąca już laureatka Pulitzera(za znakomite "Sierpniowe salwy")napisała fenomenalne dzieło o czasach fin de siecle,a więc od końca XIX wieku,do wybuchu I Wojny Światowej-Wyniosla wieza.Z innych jej książek polecam"Telegram Zimmermanna"-o wojnie wywiadów w czasie I W.Ś.
Użytkownik: Margot1984 17.06.2010 14:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Ktoś wcześniej wspomniał ... | ybarra
Ja najbardziej sobie cenie cykl powieści z czasów piastowskich Karola Bunscha - "Dzikowy Skarb", "Rok Tysięczny", "Ojciec i Syn" - to moje ulubione. Poza tym ponieważ interesuje się starożytnym Rzymem nie mogłabym nie wspomnieć o dwóch powieściach Roberta Gravesa - "Ja, Klaudiusz" i "Klaudiusz i Messalina". Gorąco polecam również wyczerpującą biografie Alana Bullock'a - "Hitler i Stalin". Ostatnio przeczytałam i jestem pod wrażeniem pracy Aleksandra Sołżenicyna - "Archipelag Gułag".
Użytkownik: JERZY MADEJ 18.06.2010 12:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
A ja bardzo lubię powieści historyczne i historyczno-obyczajowe Józefa Ignacego Kraszewskiego - a jest ich całe mnóstwo (np. "Historia o Janaszu Korczaku i pięknej miecznikównie", "Bracia zmartwychwstańcy", "Biały książę", "Żywot i sprawy imć pana Medarda z Gołczwi Pełki", "Cet czy licho", "Herod-baba",...).
Drugim autorem, którego bardzo lubię jest Teodor Tomasz Jeż - autor m. in. powieści historycznych z dziejów Słowiańszczyzny Południowej (np. "Zarnica", "Słowiański hercog", "Narzeczona harambaszy", "Dachijszczyzna", "Rotułowicze"...).
Wspomnieć też chcę o niejakim Zygmuncie Kaczkowskim i jego cyklu "Ostatni z Nieczujów".
A ze współczesnych pisarzy polecam cykle Kazimierza Korkozowicza "Ostatni zwycięzca" oraz "Czarny" i powieść "Jeźdźcy Apokalipsy".
A dla młodszych miłośników powieści historycznych znakomity jest Walery Przyborowski (np. "Król Krak i królowa Wanda", "Madejowe łoże", "Szwedzi w Warszawie", "Lelum Polelum",...).

PS. Specjalnie tu propaguję polską klasykę. :)
Użytkownik: nutinka 18.06.2010 13:35 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja bardzo lubię powieśc... | JERZY MADEJ
Mam prośbę do Ciebie o bliższą klasyfikację powieści Jeża, najlepiej pod moją czytatką dotyczącą powieści historycznych. Przy jego książkach nie ma nic o treści i czasie, jakiego dotyczą. Nie czytałam Jeża, więc nie wiem, które tytuły mieszczą się w zakreślonych ramach chronologicznych, a chciałabym je tam umieścić.
Użytkownik: JERZY MADEJ 20.06.2010 20:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam prośbę do Ciebie o bl... | nutinka
Przygotuję listę tytułów wraz z miejscem i czasem akcji.
Pozdrawiam.
Użytkownik: jakozak 18.06.2010 13:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
# Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika)
# Ja, Dago (Nienacki Zbigniew
# Ja, Dago Piastun (Nienacki Zbigniew
# Ja, Dago Władca (Nienacki Zbigniew
# Listy Nikodema (Dobraczyński Jan)
# Szata (Douglas Lloyd Cassel)
# Wielki Rybak (Douglas Lloyd Cassel)

Wszystkie na szóstkę.
Użytkownik: ambarkanta 21.06.2010 23:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Aleksander Dumas, od zawsze "Trzej muszkieterowie", "Hrabia Monte Christo". Poza tym Sienkiewicz, Bunch; Norman Davies. Chciałbym, planuję więcej Waltera Scotta.
Użytkownik: marpill 12.11.2012 11:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Aleksander Dumas, od zaws... | ambarkanta
"Boże igrzysko" Normana Daviesa. Kopalnia wiedzy podanej w interesujący sposób i w bardzo oryginalnej formie. Dodatkowo odniesienia do kultury oraz odrobina dystansu. Po prostu arcydzieło!
Użytkownik: nastka 02.08.2015 17:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
ten gatunek na pewno ma coś w sobie. Ja też bardzo lubię powieści historyczne, ostatnio czytałam Zapomniany legion i przyznam, że książka mnie zachwyciła.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 02.08.2015 17:39 napisał(a):
Odpowiedź na: ten gatunek na pewno ma c... | nastka
A możesz się szerzej podzielić wrażeniami? Napisz parę słów - o fabule, o tym, co Ci się w tej książce podoba. Z ciekawości zerknęłam, jakie ma oceny, ale Twojej tam nie widzę, pewnie zapomniałaś wstawić - piątka czy wyżej?
Użytkownik: mchpro 02.08.2015 17:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Nikt do tej pory nie wymienił:
Faraon (Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander))
A film Kawalerowicza też b. dobry.
Użytkownik: nastka 02.08.2015 18:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
też lubię ten gatunek i zawsze chętnie sięgam po jakieś nowości. Ostatnio miałam okazję czytać książkę zapomniany legion i jestem nią zachwycona. Może i wam się ona spodoba.
Użytkownik: bakir 28.11.2015 13:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że powieści historyczne to gatunek wymarły, można znaleźć bardzo dobre książki historyczne, jak na przykład Żelazne damy. Moim zdaniem jedna z lepszych książek, jakie miałam okazję czytać ostatnio.
Użytkownik: ahafia 28.11.2015 21:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
niegdyś wielkie wrażenie wywarły na mnie Hultaje, złoczyńcy, wszetecznice w dawnym Krakowie (Kracik Jan, Rożek Michał) i Zaciśnięte pięści Judasza Iskarioty (Evander Per Gunnar), ale to było lata temu i nie wiem, jak teraz odebrałabym te książki. Ponadto dobrze się czyta Krawczuka.
Użytkownik: fine_mary 20.02.2016 16:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
też lubię książki historyczne, bo z nich się można dowiedzieć mnóstwo ciekawych rzeczy, znacznie więcej niż na lekcjach historii. Jeśli chodzi o moje propozycje takich książek to mogę wam polecić książkę Patryka Pleskota Zabić. Mordy Polityczne PRL.
Użytkownik: pawska 06.03.2016 23:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Hmm uważam że dobrą trochę historyczną książką odnoszącą się do nas jest "Tajemnica wraku. Teoria domina". Bardzo polecam warto wiedzieć co nieco na temat smoleńska i tego co tam się stało... Takich informacji nigdzie nie można uzyskać....
Użytkownik: rollo tomasi 22.03.2016 19:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Ja ostatnio zacząłem czytać Gyorgy'ego Spiro - "Mesjasze" i "Iksowie" są kawałem dobrej roboty, jeśli chodzi o stworzenie podłoża historycznego w powieści - aż dziwne, że węgierski pisarz odnalazł dla siebie temat w XIX - wiecznym Królestwie Polskim, podczas gdy mało którego Polaka interesowałoby go ono jako literacki punkt wyjścia. O ile "Mesjasze" to barwna, wielowątkowa opowieść rozciągnięta na lata, to "Iksowie" rozgrywają się w jednym roku (1815) i zadziwiają starannością zebranego materiału, jak i spójnością konstrukcji.
Użytkownik: Rbit 23.03.2016 08:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja ostatnio zacząłem czyt... | rollo tomasi
Potwierdzam :) Zadziwia też to, jak bardzo Węgier oddał charakter narodowy Polaków (o ile coś takiego w ogóle istnieje). Z racji tego, że oprócz Wojciecha Bogusławskiego drugim głównym bohaterem "Iksów" jest Niemcewicz, jako uzupełnienie ciekawa może być prześmiewcza, acz rzetelna historycznie pozycja: Niemcewicz od przodu i tyłu (Zbyszewski Karol)
Jako fan Spiro polecam jeszcze jego "Niewolę" z akcją w starożytnym Rzymie.
Użytkownik: jakozak 27.03.2016 10:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Od zawsze uwielbiam czyta... | lusinka1992
Według wystawionych przeze mnie ocen wygląda to tak:

Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika) 6,0
Huragan (Gąsiorowski Wacław 6,0
Ja, Dago (Nienacki Zbigniew 6,0
Ja, Dago Piastun (Nienacki Zbigniew 6,0
Ja, Dago Władca (Nienacki Zbigniew 6,0
Księgi Jakubowe (Tokarczuk Olga) 6,0
Listy Nikodema (Dobraczyński Jan) 6,0
Szata (Douglas Lloyd Cassel) 6,0
Wielki Rybak (Douglas Lloyd Cassel) 6,0
O paniach z krainy szczęścia (Muszyńska-Hoffmannowa Hanna) 5,5
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: