Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Ben Hur: Opowieść z czasów Chrystusa

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,42 ; książkę oceniło 346 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): paolamaria
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Od zemsty do Boga

Napisany przez Lewisa Wallace'a „Ben Hur” znany jest dzisiaj przede wszystkim z widowiskowej ekranizacji nakręconej pod koniec lat 50., z Charltonem Hestonem w roli tytułowej. W mojej pamięci tkwią zaledwie fragmenty filmu Williama Wylera, nie będzie też niespodzianką, jeśli powiem, że najlepiej zachowanym jest efektowny wyścig rydwanów, wciąż budzący zachwyt i niepoddający się czasowi pokaz możliwości, jakie daje X Muza. Ale wśród zapamiętanych obrazów są i bardziej kameralne – pierwsze spotkan...

czytaj całość »

data dodania: 2015-02-11, autor: A.Grimm, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Lewis Wallace (1827-1905) - podpisujący swe książki jako Lew Wallace, amerykański pisarz, prawnik, generał i dyplomata. Autor takich książek jak "The Fair God" (Jasny Bóg), "The Boyhood of Christ" (Chłopięce lata Chrystusa), "The Prince of India" (Książę Indii). Prawdziwą sławę jednak przyniósł mu właśnie napisany w 1880 roku "Ben Hur". Powieść tę przetłumaczono na wiele języków. Doczekała się też dwóch ekranizacji, z których późniejsza została obsypana Oscarami.

"Ben Hur" to obok "Quo vadis" i "Szaty" największa powieść religijna naszych czasów. Jej głównym bohaterem jest młody żydowski arystokrata, niesprawiedliwie skazany, wskutek igraszki losu i zdrady rzymskiego przyjaciela, na dożywotnie galery... Porywająca akcja, pełna scen lirycznych i dramatycznych, stanowi zaledwie jeden z wielu elementów składających się na bogactwo i piękno tego arcydzieła. Wątek miłosny przeplata się tu z politycznym, obrazom poetyckim towarzyszą mistrzowskie opisy realistyczne, humor współistnieje z patosem, żądza ziemskiej potęgi walczy o pierwszeństwo z prawdami ewangelicznymi.

Zdumiewa więc fakt, że "Ben Hur" jest powieścią w Polsce właściwie nieznaną. Dotychczasowe przekłady, bardzo stare i, mimo licznych prób ich uwspółcześnienia, językowo mało czytelne, są jedynie mniej lub bardziej udanymi adaptacjami oryginalnego tekstu, w dużym stopniu go zubożającymi. Teraz, dzięki nowemu tłumaczeniu obejmującemu wszystkie rozdziały i księgi, legendy egipskie i wiersze, polscy czytelnicy będą mogli po raz pierwszy poznać arcydzieło Wallace'a w pełnym kształcie.

[PROMIC, 2010]

czytaj całość »

data dodania: 2014-04-12, autor: bezon, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Książka słynna chyba tylko przez swoją tematykę

Książka ''Ben Hur'' autorstwa Lewisa Wallace'a (link: Ben Hur: Opowieść z czasów Chrystusa) jest powieścią, która zaskoczyła mnie swoją niską jakością. Może za wiele oczekiwałem po samej książce, która okazała się powieścią historyczną, która została słabo przygotowana pod względem merytorycznym. Słabego poziomu merytorycznego powieści nie sposób jest wytłumaczyć czasem jej powstania, ponieważ dobre źródła i opracowania w językach nowożytnych do dziejów bliskiego wschodu w pierwszych latach nasz...

czytaj całość »

data dodania: 2012-12-19 16:02, autor: antypater, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku