Dodany: 23.01.2024 15:15|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zagłosuj na BiblioNETkową książkę stycznia!

Czas na wybór BiblioNETkowej książki stycznia! Głosowanie na najciekawszy tytuł nawiązujący do wybranego motywu przewodniego potrwa do końca tygodnia. Sprawdźcie zgłoszone propozycje i wybierzcie 3 najlepsze!

W styczniu motyw przewodni zabawy wybrała dla Was dot59Opiekun BiblioNETki. Wasze propozycje dotyczyły więc wyrzutków i wygnańców. Zgłosiliście 23 tytuły, spośród których wskażecie najciekawszy - Waszym zdaniem - tytuł, nawiązujący swoją treścią do wybranego głównego tematu styczniowej odsłony minikonkursu.

Standarowo, każdy BiblioNETkowicz może zagłosować na trzy pozycje, przypisując je do miejsc 1-3, gdzie:
- za 1. miejsce dana propozycja otrzymuje 5 punktów,
- za 2. miejsce książka otrzymuje 3 punkty,
- za 3. miejsce tytuł otrzymuje 1 punkt.

Głosowanie trwa do 28 stycznia do końca dnia.

Zgłoszone propozycje w kolejności alfabetycznej:

1. 20 000 mil podmorskiej żeglugi (Verne Jules (Verne Juliusz)) (zgłasza: LouriOpiekun BiblioNETki)
Kapitan Nemo, wygnaniec, walczący o wyzwolenie skolonizowanej ojczyzny – wzorowany przecież pierwotnie na Polaku. Przemierza niezbadane głębiny, niby powracając do tego środowiska, w którym ludzie żyć już nie mogą, skąd ewolucja niejako wygnała ich setki milionów lat wcześniej…

2. Amy Foster (Conrad Joseph (Conrad-Korzeniowski Joseph; właśc. Korzeniowski Józef Teodor Konrad)) (zgłasza: wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
Wbrew tytułowi najważniejszym bohaterem tego utworu nie jest Amy, tylko rozbitek polskiego pochodzenia, który podróżował za ocean za chlebem. Niestety jego statek rozbił się u brzegów brytyjskich, a tam nie mówiący po angielsku Janek został potraktowany jak dzikus i nikt nie chciał mu pomóc. Przygarnęła go Amy, z którą zamieszkał, ale jaki był jej prawdziwy cel? Czy taka historia może mieć szczęśliwy koniec? Ta krótka nowela opisuje nietolerancję i wstręt do obcych, pokazuje jak można zostać samotnym wyrzutkiem w tłumie tzw. cywilizowanych ludzi.

3. Blaszany bębenek (Grass Günter) (zgłasza: mchpro)
Bohaterem powieści jest Oskar – chłopiec z mieszczańskiej rodziny niemieckiej mieszkającej w Wolnym Mieście Gdańsk.
W wieku 3 lat, na znak sprzeciwu wobec otaczającej go rzeczywistości dorosłych, Oskar postanawia przestać rosnąć. Tytułowy blaszany bębenek stanowi narzędzie komunikacji niedostosowanego chłopca z otoczeniem. Uderzanie w instrument jest sposobem na komentowanie otaczającej rzeczywistości.

4. Cud chłopak (Palacio R. J. (właśc. Jaramillo Raquel)) (zgłasza: yyc_wanda)
Auggie jest chłopcem, który na skutek zaburzeń genetycznych urodził sie ze zdeformowaną twarzą. Do szeptów i ukradkowo rzucanych spojrzeń już się zdążył przyzwyczić. Ale teraz, w wieku 10 lat, po raz pierwszy idzie do szkoły. Jak sprostać presji, jak nie czuć się wyrzutkiem wśród normalnej młodzieży? Nie jest łatwo być dzieckiem o tak osobliwej fizjonomii.

5. Czarnoksiężnik z Archipelagu (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber)) (zgłasza: Marylek)
Ged nigdzie nie był u siebie. Na rodzinną wyspę Gont nie ma po co wracać. U swojego pierwszego mistrza - maga Ogiona, nauczył się wszystkiego, co mógł, musi szukać innego miejsca. Szkoła czarnoksiężników na Roke to też tylko przystanek na drodze życia. Żadne z kolejnych miejsc nie jest tym docelowym, gdzie może w spokoju osiąść. Ba, bywa nawet we własnym ciele czuje się obcy. Takie mentalne wygnanie może okazać się najtrudniejsze do zniesienia.

6. Dziewczyna z konbini (Murata Sayaka) (zgłasza: yyc_wanda)
Japonia to kraj, który nie toleruje odmienności. A Keiko Furukura jest zdecydowanie inna. Pomimo dojrzałego wieku (30+) nie znalazła jeszcze męża, a do tego pracuje w konbini, sieci sklepów, które zatrudniają młode osoby i w których jest duża rotacja pracowników, bo większość z nich to studenci. Tylko Keiko pozostaje niezmiennie na swoim stanowisku, co zadziwia jej przełożonych, jej rodzinę i przyjaciół. Coraz silniejszy jest na nią nacisk, by zaczęła zachowywać się normalnie, albo na zawsze zostanie „dziwadłem” nie pasującym do japońskiego społeczeństwa.

7. Inny chłopiec (Russell Willy) (zgłasza: jolekp)
Głównym bohaterem jest Raymond, który był zupełnie zwyczajnym, lubianym chłopcem do czasu, aż pewne niewinne, wydawałoby się, wydarzenie przekreśla rysującą się przed nim zwykłą, szczęśliwą przyszłość raz na zawsze. Całe jego późniejsze życie podporządkowane jest dążeniu, aby na powrót stać się normalnym, miłym chłopcem, a tego "innego" zostawić daleko za sobą, co okazuje się bardzo trudnym zadaniem.

8. Kot Bob i ja: Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy (Bowen James) (zgłasza: ilia )
Opowiada o prawdziwym człowieku i prawdziwym kocie. James Bowen był wyrzutkiem społecznym, nie miał pracy, leczył się z uzależnienia od narkotyków, nie miał wsparcia rodziny, starał się odbić od dna. I któregoś dnia na wycieraczce mieszkania znalazł rudego kota. Przygarnął go, a może to kot przygarnął jego. I wszystko zaczęło się prostować. Bardzo piękna historia.

9. Księga Nowego Słońca (zgłasza: wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
Główny bohater tego cyklu, Severian, jest czeladnikiem w konfraterii katów. Zakochuje się w jednej ze skazanych szlachcianek i umożliwia jej samobójstwo, za co zostaje zesłany do prowincjonalnego miasta Thrax. Po drodze przeżywa mnóstwo przygód, wplątuje się w polityczne intrygi, doprowadza do świętokradztwa, a to wszystko jeszcze zanim udało mi się wydostać z miasta pod koniec pierwszego tomu. Później sytuacja zaczyna się komplikować. Jednocześnie główny bohater jest pierwszoosobowym narratorem całego cyklu, który napisany jest w formie pamiętnika, a sam Severian, jak twierdzi, obdarzony jest pamięcią absolutną - czyli nie mamy podstaw by wątpić w opisywane dzieje, ale czy na pewno?

10. Latarnik (Sienkiewicz Henryk (1846-1916)) (zgłasza: ewa1207)
W prosty, przystępny dla każdego sposób opowiada o dramacie człowieka kochającego ojczysty kraj i nie mogącego do niego wrócić.

11. Miasto cudów (Mendoza Eduardo) (zgłasza: idiom1983)
Błyskotliwa opowieść o Onufrym Bouvili, katalońskim Wokulskim, Dyźmie i Wielkim Gatsbym swoich czasów, który będąc wyrzutkiem i osobą z marginesu społecznego, z determinacją wspina się na wielkopańskie salony i na sam szczyt drabiny hierarchii społecznej, w Barcelonie burzliwych czasów przełomu XIX i XX wieku.

12. Nędznicy (Hugo Victor (Hugo Wiktor)) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Jako pierwszy przyszedł mi na myśl Jan Valjean, który przez znaczną część swego życia traktowany był jak wyrzutek, nawet, gdy swoim postępowaniem zdążył już udowodnić, że jest człowiekiem prawym i miłosiernym.

13. Nomadland: W drodze za pracą (Bruder Jessica) (zgłasza: OlimpiaOpiekun BiblioNETki)
Reportaż o ludziach, którzy za pracą (niskopłatną) przemierzają cały kraj, nie posiadają własnego domu, a nawet często nie stać ich na wynajem małego mieszkania. Wykorzystywani przez firmy, często zapomniani przez innych i wyrzuceni poza nawias klasy średniej, jednak walczący o lepsze jutro.

14. Normalni ludzie (Rooney Sally) (zgłasza: ilia )
Marianne - można powiedzieć - jest wyrzutkiem. Jest poza swoją grupą rówieśniczą, uważają ją za nienormalną. Tylko dlatego, że ma swoje zdanie, nie brata się z innymi, nie idzie jak owca za wątpliwej jakości licealnymi "autorytetami". Jej chłopak Connell musi ukrywać swój związek z Marianne, bo chce uchodzić za normalnego (cokolwiek to znaczy). Gdyby środowisko w którym się obracają wiedziało, że jest z Marianne, jego też uważaliby za nienormalnego. Jest to smutne, że nadal, a może teraz jeszcze bardziej, nie można mieć swojego zdania bardzo różniącego się od zdania ogółu, nie można być "innym", bo zaliczą cię do nienormalnych. Książka jest bardzo popularna na świecie, nawet nakręcono na jej podstawie serial, może dlatego iż porusza sprawy bardzo aktualne i ważne.

15. Outsiderzy (Hinton Susan Eloise) (zgłasza: OlimpiaOpiekun BiblioNETki)
Sam tytuł już sugeruje co znajdziemy na kartach książki. 16-letnia autorka tej lektury opisuje w mocno sugestywny sposób rywalizację dwóch gangów, życie wyrzutków, dzieci ulicy.

16. Pamiętniki Adama i Ewy (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne) (zgłasza: fugare)
Proponuję książkę, a właściwie książeczkę o pierwszych wygnańcach - tę humorystyczną wersję ich historii można odebrać bezpośrednio lub symbolicznie - jak kto woli, bo to opowieść o różnicach, ale również o tolerancji, zrozumieniu, akceptacji.

17. Potop (Sienkiewicz Henryk (1846-1916)) (zgłasza:sapere)
"Potop" i Andrzej Kmicic. [czekamy na dłuższe uzasadnienie]

18. Psie lata (Grass Günter) (zgłasza: Losice)
Dwaj przyjaciele, katolik Walter Matern i potomek holenderskich Żydów Eduard Amsel urodzili się i mieszkają na Żuławach Wiślanych, gdzie współistnieje i miesza się świat protestantów, katolików i mennonitów. Ich dzieciństwo przypada na surowe lata po I Wojnie Światowej i pełne jest wspomnień o Wiśle, ich rzece rodzinnej, o poprzecinanych kanałami Żuławach i niedalekim wspaniałym, pełnym średniowiecznych zabytów Gdańsku. Czas III Rzeszy radykalnie zmienia ich życie, Walter Matern kroczy utartą narodową drogą ... zdradzony i prześladowany Amsel znika z Gdańska i życia Waltera Materna ...... ale czy na pewno ....

19. Wesołe przygody Robin Hooda (Pyle Howard) (zgłasza: ewa1207)
Najbardziej do hasła "wyrzutek" pasuje mi Robin Hood - pozytywny bohater mojego dzieciństwa za sprawą uroczej (tak ją przynajmniej wspominam) książki Wesołe przygody Robin Hooda (Pyle Howard). Postać Robin Hooda jako wyjętego spod prawa, ale szlachetnego banity jest w niej opisana zabawnie, lekko i sympatycznie i tę książkę zgłaszam.

20. Wóz ognisty (White Patrick) (zgłasza: Losice)
Jedna z najciekawszych powieści australijskiego laureata Nagrody Nobla z 1973 roku. Napisana w 1961 roku i doceniona przez krytyków literackich i czytelników. Historia czterech luźno związanych ze sobą postaci, wyrzuconych poza nawias pozornie tolerancyjnego społeczeństwa australijskiego lat 50-tych XX wieku. Atmosfera przedmieścia, gdzie codzienne życie zdaje się razić swoją monotonią, ale pod jego powierzchnią kipi wzajemnymi uprzedzeniami, przesądami i nietolerancją. Ten ukryty wulkan zła musi znależć swoje tragiczne ujście zmiatając najsłabszych i najbardziej wrażliwych. Mocna i poruszająca proza

21. Wygnanie (Salvatore Robert Anthony) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Jako drugi - jeden z ulubionych bohaterów sag fantasy, Drizzt Do'Urden, będący wyrzutkiem i wygnańcem niejako podwójnie: urodził się ze skazą genetyczną, wskutek której nie miał w sobie okrucieństwa i podstępności charakterystycznych dla swojej rasy, wobec czego współziomkowie zamierzali się go pozbyć; opuściwszy podziemną krainę, także nie był bezpieczny, bo przedstawiciele innych ras posądzali go o wszelkie zło tylko dlatego, że wyglądał tak jak wyglądał.

22. Znachor (Dołęga-Mostowicz Tadeusz (pseud. Dęboróg W. M.)) (zgłasza: idiom1983)
Nie od parady będzie umieścić w zestawieniu "Znachora". Książka o chirurgu, który porzucony przez żonę, traci pamięć po tym, jak szukając zapomnienia w alkoholu, zostaje pobity przez złodzei, chętnych zawartości jego portfela. A potem, błąkając się niczym włóczęga po wioskach II Rzeczypospolitej, jako Antoni Kosiba odnajduje swoje powołanie, lecząc ludzkie choroby, jako znachor samouk. Ponadczasowa historia o poszukiwaniu szczęścia i własnej tożsamości.

23. Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia (Szatrawska Ishbel) (zgłasza: jolekp)
Współcześnie nie powstaje już chyba zbyt wiele dramatów, więc choćby z tego powodu warto zwrócić uwagę na tę pozycję. To rzecz nieco eksperymentalna, trochę oniryczna, chwilami niemal surrealistyczna i bardzo bezkompromisowa. Tytułowy Hersh Libkin to Żyd ocalały z Holocaustu, który w poszukiwaniu lepszego losu wyemigrował do Ameryki. Jest wyrzutkiem, bo musiał opuścić swój ojczysty kraj, a jednocześnie nie czuje żadnego związku z tym nowym, w którym nikt nie rozumie jego doświadczeń. Zasługuje na to miano także z paru innych powodów, których nie podam, żeby nie psuć zabawy potencjalnym czytelnikom.

Użytkownik: Miciuś 25.01.2024 15:17 napisał(a):
1. Nędznicy
2. 20 000 mil podwodnej żeglugi
3. Wygnanie
Użytkownik: marcin19 28.01.2024 19:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na wyb&oacu... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Potop (Sienkiewicz Henryk (1846-1916))
2. Znachor
3. Nędznicy

Użytkownik: Valaya 28.01.2024 21:31 napisał(a):
1. 20 000 mil podmorskiej żeglugi
2. Wesołe przygody Robin Hooda
3. Pamiętniki Adama i Ewy
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 29.01.2024 15:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na wyb&oacu... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dziękujemy za wszystkie głosy - oto wyniki: "Czarnoksiężnik z Archipelagu" BiblioNETkową książką stycznia! :-)