Dodany: 11.04.2023 11:08|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zagłosuj na książkę kwietnia!

Czas na głosowanie na BiblioNETkową książkę kwietnia! Wybierzcie swoje faworytki spośród zgłoszonych przez Was propozycji książek, nawiązujących do motywu przewodniego - par w historii literatury światowej.

Temat przewodni wybrał dla Was idiom1983. Zgłosiliście 21 tytułów, które nawiązują do tego motywu. Poniżej prezentujemy wszystkie propozycje, na które możecie oddać głos.

Przypominamy, że każdy z Was może zagłosować na 3 propozycje, przypisując je do miejsc 1-3, gdzie:
- za 1. miejsce dana propozycja otrzymuje 5 punktów,
- za 2. miejsce książka otrzymuje 3 punkty,
- za 3. miejsce tytuł otrzymuje 1 punkt.

Po zsumowaniu wszystkich głosów, propozycja z największą liczbą punktów zostanie książką miesiąca. Na Wasze głosy czekamy do 16 kwietnia do końca dnia.

Lista zgłoszonych tytułów z uzasadnieniem (w kolejności alfabetycznej):

1. Agonia dźwięków (Cabré Jaume) (zgłasza: fugare)
Hiszpania, może lata 20. czy 30. XX w., choć równie dobrze mógłby to być wiek np. XII . Druga para to antagoniści. Matka Dorotea - przeorysza klasztoru klauzurowego o niezwykle wymagającej regule, której celem jest „podkręcanie śruby” wszystkim otaczającym ją istotom, siebie nie wyłączając. Kostyczna, nieprzejednana, bezlitosna w swojej „prawości” i wymierzaniu „sprawiedliwości”. Jej przeciwieństwem jest oskarżony przez nią i postawiony przed kościelnym sądem Brat Junoy - jako spowiednik skierowany do klasztoru, w ramach „pokuty” za swoją pasję do muzyki, przez równie zasadniczego co Matka Dorotea, opata swojego macierzystego zgromadzenia. Brat Junoy jest przeciwieństwem obojga, reprezentuje wolnomyślicieli wyrozumiale spoglądających na świat i ludzi. A że to romantyk kochający muzykę, nie upatruje w umartwianiu się drogi do osiągnięcia doskonałości. W relacji tej pary bardzo iskrzy. Można też odnaleźć w powieści katalońskiego pisarza wiele odniesień do różnych sytuacji współcześnie nam towarzyszących.

2. Cyberiada [1967] (Lem Stanisław) (zgłasza: Marylek)
Trurl i Klapaucjusz - w dobie coraz bardziej panoszącej się sztucznej inteligencji (albo tego, co za takową uznajemy) warto przypomnieć lemowską parę konstruktorów, ich wieczne kłótnie i współzawodnictwo i radość, jaką wciąż potrafią dać czytelnikowi.

3. Droga do szczęścia (Yates Richard) (zgłasza: LouriOpiekun BiblioNETki)
Na dokładkę dorzucę Droga do szczęścia (Yates Richard) i małżeństwo głównych bohaterów: Franka i April Wheelerów. To historia nie tylko burzliwej relacji, ale i opowieść o tym, jak proza życia zderza się z romantycznymi pomysłami na nie – i jak to potrafi dwójkę kochających się ludzi wznieść – ale i potem z owej wysokości tym mocniej cisnąć o ziemię.

4. Duma i uprzedzenie (Austen Jane) (zgłasza: ilia )
Jedną z najwspanialszych par w historii literatury światowej tworzą Elizabeth Bennet i pan Darcy (Fitzwiliam Darcy). Historia miłości, która musi pokonać wiele przeciwności losu, a największą są uprzedzenia. Uprzedzenia, które ludzie mają do innych, nie znając ich, ani motywów ich działań, sądząc tylko po pozorach i powierzchownej obserwacji.

5. Dziwne losy Jane Eyre (Brontë Charlotte (Brontë Karolina; pseud. Bell Currer)) (zgłasza: jolekp)
Jane Eyre i pan Rochester - ona brzydka, on brzydki, a razem tworzą najpiękniejszą parę na świecie, przy okazji udowadniając, że miłość to jeszcze nie powód, aby sprzeniewierzyć się swoim wartościom.

6. Imię róży (Eco Umberto) (zgłasza: idiom1983)
Historia na pozór tylko kryminalnego śledztwa, jakie w XIV wiecznym włoskim klasztorze prowadzą Adso z Melku i Wilhelm z Baskerville, uczeń i mistrz, to pasjonująca podróż po meandrach wiary i niewiary, skrzętnie skrywanych wstydliwych tajemnicach Świętej Instytucji Kościoła Katolickiego, którą wypełniają na wskroś przesiąknięci grzechem i słabościami, ułomni i bardzo niedoskonali ludzie. To wreszcie podróż do owianej aurą tajemniczości epoki średniowiecza, która po bliższym przyjrzeniu się, nie różni się wcale aż tak bardzo od rzeczywistości XXI wieku.

7. Komu bije dzwon (Hemingway Ernest) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Robert i Maria - para, która odkrywa siebie pośród koszmaru szalejącej wokół wojny, i mając świadomość, że każde z nich w każdej chwili może zginąć, wykorzystuje dany sobie czas najlepiej, jak potrafi i jak w tych warunkach może. Nie znam piękniejszej sceny miłosnej w literaturze.

8. Krótka historia o długiej miłości (Kuźniak Angelika, Karpacz-Oboładze Ewelina) (zgłasza: ilia )
Mała, czyli Wiesława Pajdak i Ju - Jerzy Śmiechowski przebywali w stalinowskich więzieniach od 1947 do 1953 roku. Piszą do siebie listy, mają swoje fotografie, ale tak naprawdę widzą się dopiero na swoim ślubie w 1953 roku. Od tej pory są już razem - 55 lat. Była to miłość w którą trudno uwierzyć, a jednak zdarzyła się naprawdę. A tak to się zaczęło: "Doskonale zapamiętała tę chwilę. Jak gdyby wszystko ważne zdarzyło się tylko wtedy. Była sobota, grudzień czterdziestego siódmego roku. W ścianę sąsiedniej celi zastukała przed północą. Cicho, cichuteńko. Pytała alfabetem Morse'a, krótko, rzeczowo. Kto tam siedzi? Z jakiej sprawy? Może przyszedł niedawno i wie, co na wolności? Przyłożyła ucho do ściany. Ściana się odezwała. On się odezwał".

9. Mam na imię Jutro: O psie, który zgubił swojego pana (Dibben Damian) (zgłasza: Ged)
Mało popularna książka, sądząc po liczbie ocen, ale spróbujmy. Może zachęcę kogoś do przeczytania. Tytuł mówi sam za siebie, dodam tylko, że to piękna, nietypowa i wzruszająca opowieść. Gorąco polecam.

10. Miasto niedźwiedzia (Backman Fredrik) (zgłasza: jolekp)
Kevin i Benjamin - przyjaciele od dziecka. Ich relacja stanęła nad krawędzią, bo okazuje się, że czasem, aby zachować się jak człowiek, trzeba być nielojalnym. I jest to opisane w naprawdę przejmujący sposób.

11. Myszy i ludzie (Steinbeck John) (zgłasza: Losice)
Początek lat trzydziestych w Stanach Zjednoczonych, czas wielkiego kryzysu i dwaj wyrzuceni poza nawias społeczeństwa przyjaciele, upośledzony umysłowo Lennie i George. Ich wędrówka przez okrutny świat, który nie kocha przegranych, słabych, wrażliwych ...... i zapomnianych przez Boga. Krótka powieść, wywołująca skrajne reakcje i oceny moralne, poruszająca historia przyjaźni, wierności, oddania i poświęcenia.

12. Nędznicy (Hugo Victor (Hugo Wiktor)) (zgłasza: LouriOpiekun BiblioNETki)
Oczywiście ową sztandarową i wiekopomną parą są tu Jean Valjean i inspektor Javert. To wokół ich antagonizmu obraca się gros fabuły, to ich mniej lub bardziej spodziewane spotkania są głównym motorem akcji. To dzięki tej relacji otrzymaliśmy jeden z najciekawszych i pobudzających do dyskusji dylematów etycznych. Nie do przecenienia!

13. Noce i dnie (Dąbrowska Maria) (zgłasza: ewa1207)
Barbara i Bogumił są przykładem pary małżeńskiej, jakich wiele było, jest i będzie w rzeczywistym świecie, bo oni są prawdziwi i ponadczasowi.

14. Pożegnanie z bronią (Hemingway Ernest) (zgłasza: Losice)
Napisana w 1929 roku powieść, która dopiero po śmierci autora w 1961 roku, ukazała swoją sekretną twarz. Krytycy amerykańscy, mówią często o "drugiej teutońskiej ranie", którą Hemingway; poza urazem nogi odniesionym w wyniku wybuchu pocisku moździerzowego wystrzelonego przez austriackich żołnierzy; wyniósł z I Wojny Światowej.
Agnes von Kurowsky, amerykańska pielęgniarka Czerwonego Krzyża, córka niemieckiego imigranta, jego pierwsza i największa utracona miłość, niespełniona obietnica - dziewczyna, której listy miał przy sobie do samej śmierci, a która kiedyś, nagle porzuciła go dla innego mężczyzny. Rodzaj pięknego marzenia, które trzeba zabić, bo marzenie to jest tak silne, że nie można z nim żyć. Bolesne rozliczenie pisarza z uczuciem, o którym tak przejmująco napisał w jednym ze swoich opowiadań:"Łajdaczył się przez cały czas, a gdy to się skończyło i gdy zobaczył, że nie potrafi zabić swojej samotności, a tylko ją pogarsza, napisał do niej, do tej pierwszej, do tej, która go opuściła, o tym właśnie, że nie potrafi zabić samotności... I o tym, że raz, gdy stał przed kawiarnią "Regence", wydało mu się, że widzi jej sylwetkę, i że zrobiło mu się mdło i słabo, i że potrafi godzinami chodzić bulwarem za jakąś kobietą, która mu ją przypominała, bojąc się sprawdzić, że to nie ona, i bojąc się jednocześnie stracić uczucie nadziei. I o tym, że ilekroć spał z jakąś kobietą, było mu jeszcze bardziej tęskno za nią. I o tym, że to, co zrobiła, nie ma żadnego znaczenia, albowiem nie potrafi się nigdy wyleczyć z miłości do niej. Pisał ten list zupełnie na trzeźwo w klubie i wysłał go do Nowego Jorku z prośbą, by odpisała na adres paryskiego biura. To wydawało mu się najpewniejsze. I tegoż wieczoru tęsknił za nią tak okropnie, że poczuł w sobie straszliwą pustkę i wyszedł na miasto (...)."

15. Przeminęło z wiatrem (Mitchell Margaret) (zgłasza: idiom1983)
Historia miłości Rhetta Butlera i Scarlett O'Hary jest tak samo burzliwa, jak czasy, w których dane jej było zaistnieć. Ameryka na progu wojny domowej, drugiej i prawdziwej rewolucji amerykańskiej, która wstrząśnie dogłębnie amerykańskim narodem i ukształtuje chyba na zawsze jego tożsamość, to coś więcej, niż zwykły, nawet najbardziej płomienny romans. Outsider i arystokratka, pośród huku dział, licznych przeciwności i własnych silnych i niekoniecznie zgodnych ze sobą charakterów, będą musieli spróbować znaleźć odpowiedź na trudne pytanie: Co jest w życiu najważniejsze i najcenniejsze?

16. Romeo i Julia (Szekspir (Shakespeare William)) (zgłasza: marcin19)
Sam tytuł jest już uzasadnieniem.

17. Władca Pierścieni (zgłasza: Marylek)
Sam i Frodo z trylogii Tolkiena Władca Pierścieni. Związek, który zaczyna się od banalnego układu: pan i jego służący, przekształca się podczas wędrówki w przyjaźń pełną oddania, lojalności, zrozumienia.

18. Władca skalnej doliny (Curwood James Oliver) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Tyr i Muskwa – para, w której starszy i silniejszy partner, spotkawszy osieroconego i niepełnoletniego przedstawiciela gatunku może nie wrogiego, ale raczej z natury niezaprzyjaźnionego, zgodnie ze swymi instynktami mógłby malucha trzepnąć łapą i przetrącić mu kark. Ale jeden miły gest ze strony małego niedźwiadka sprawia, że stary zgryźliwy samiec staje się dla niego czymś pomiędzy ojcem, nauczycielem i przyjacielem. Nawet, jeśli to nieprawda, to wzrusza i daje do myślenia.

19. Zabójczy żart (Moore Alan (pseud. Pierwotny Scenarzysta), Bolland Brian) (zgłasza: Ged)
Proponuję odwiecznych wrogów, którzy jednak żyć bez siebie chyba nie mogą: Batman i Joker w jednej z najsłynniejszych publikacji o tych bohaterach.

20. Zamknięte drzwi (Szabó Magda) (zgłasza: fugare)
Węgry lata 50. XX wieku. Dwie kobiety i dwie odmienne, choć silne osobowości. Zdobywająca popularność pisarka – młoda, otwarta, wykształcona, nowoczesna, emocjonalna i zatrudniona przez nią do prowadzenia domu służąca Emerenc – kobieta prosta, surowa, szorstka, dosłowna, z bagażem trudnych doświadczeń i własną filozofią życia. Ich wzajemna relacja, niezwykła i niepozbawiona nagłych zwrotów jest treścią tej psychologicznej powieści. Dodam, że w mojej ocenie doskonałej, więc bardzo się cieszę z możliwości polecenia jej.

21. Znajomi z pociągu (Highsmith Patricia Mary (pseud. Morgan Claire)) (zgłasza: ahafia)
Para, od której nie mogę się uwolnić już od kilku lat to Guy Hines i Charles Bruno. Jeden to młody, ale odnoszący już pierwsze sukcesy architekt. Pracowity, porządny, uczciwy, z szansą na karierę zawodową i awans społeczny, drugi zaś zajmuje się głównie przepuszczaniem fortuny ojca, od której został właśnie odcięty. Pijany Bruno wpada na Hinesa w pociągu i prześladuje go przez całą podróż bredząc o morderstwie doskonałym - nie znają się, nikt nie wie, ze teraz rozmawiają, więc nikt ich nie połączy, gdy każdy z nich zabije kogoś, kogo ten drugi chciałby się pozbyć. Guy zaprzątnięty własnymi problemami nie potrafi pozbyć się intruza, ale też nie traktuje go poważnie. Do czasu, aż zostaje zamordowana jego żona. Wtedy pomiędzy mężczyznami zaczyna się długa i wyniszczająca psychicznie gra. Świetny, ale duszny i męczący thriller, mocno spłycony przez, mimo wszystko niezłą, adaptację Hitchcocka.

Dodatkowo, poza konkursem (propozycja zgłoszona powyżej limitu 2) Fugare zaproponowała Doktor Żywago (Pasternak Borys). Tytuł ten nie jest uwzględniony w głosowaniu.

Więcej informacji o naszej zabawie znajdziecie tutaj:
BiblioNETkowa książka miesiąca: wybory 2023
BiblioNETkowa książka miesiąca 2023: wszystkie zgłoszone propozycje

Użytkownik: marcin19 12.04.2023 12:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na głosowan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Romeo i Julia (Szekspir (Shakespeare William)) (zgłasza: marcin19)
2. Komu bije dzwon (Hemingway Ernest) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
3. Noce i dnie (Dąbrowska Maria) (zgłasza: ewa1207)
Użytkownik: ksiomolek 15.04.2023 15:06 napisał(a):
1. Zamknięte drzwi - Szabó Magda,
2. Imię róży - Eco Umberto,
3. Myszy i ludzie - Steinbeck John
Użytkownik: ewa1207 15.04.2023 17:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na głosowan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Noce i dnie (Dąbrowska Maria)
2. Imię róży (Eco Umberto)
3 Agonia dźwięków (Cabré Jaume)
To tak, żeby uwzględnić różne rodzaje związków łączących bohaterów w pary.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 17.04.2023 15:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na głosowan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wyniki: Poznaliśmy BiblioNETkowe książki kwietnia! :-)