Dodany: 21.02.2024 13:18|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

BiblioNETkowa książka lutego: GŁOSOWANIE

Wybieramy BiblioNETkową książkę lutego! W tym miesiącu motywem przewodnim zabawy są jednostki pływające. Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu na trzy spośród zgłoszonych przez Was propozycji.

Jednostki pływające jako motyw są inicjatywą Marylka, której propozycja została wybrana BiblioNETkową książką stycznia.

Tradycyjnie, każdy BiblioNETkowicz może zagłosować na trzy pozycje, przypisując je do miejsc 1-3, gdzie:
- za 1. miejsce dana propozycja otrzymuje 5 punktów,
- za 2. miejsce książka otrzymuje 3 punkty,
- za 3. miejsce tytuł otrzymuje 1 punkt.

Głosowanie trwa do 26 lutego do końca dnia.

Zgłoszone propozycje w kolejności alfabetycznej:

Asteriks gladiator (Goscinny RenéUderzo Albert) (zgłasza: wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
W tym tomie po raz pierwszy pojawiają się piraci kapitana Krwawobrodego na swoim "słynnym" okręcie pirackim. W zasadzie niemal natychmiast okręt zostaje zatopiony w wyniki abordażu dokonanego przez Asteriksa i Obeliksa. Takie sceny będą miały miejsce w zdecydowanej większości przyszłych albumów - różne sposoby zatapiania pirackiego okrętu (z tą samą załogą) stało się leitmotivem serii. W zasadzie ciężko sobie wyobrazić tę serię bez pirackich wstawek.

Batory: Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku (Aksamit Bożena) (zgłasza: OlimpiaOpiekun BiblioNETki)
Historia polskiego transatlantyku "Batory" - to tutaj można było spotkać najsławniejszych Polaków, obserwować życie salonowe, wielkie romanse. Sądzę, że bardziej znamy historie zagranicznych statków, aniżeli naszych polskich "łajb". Może czas to zmienić?

Demon i mroczna toń (Turton Stuart) (zgłasza: Kakyuu)
Demon albo jakiś zły omen czai się na statku! Samuel Pipps, najwybitniejszy detektyw swoich czasów zostaje oskarżony o straszną zbrodnię, a decyzją gubernatora ma zostać postawiony przed sądem w Amsterdamie, w związku z czym zostaje przetransportowany na statek kupiecki płynący z Indii Zachodnich do rodzinnego kraju. Chwilę przed wypłynięciem statku w rejs zaczynają się dziać tajemnicze i ciężkie do wyjaśnienia rzeczy, a sam statek wydaje się być obarczony klątwą. Pojawiają się trupy, statki-widma, dziwne znaki - śledztwem na statku zajmuje się przyjaciel oskarżonego, Arent Hayes, a rozwiązanie zagadki wcale nie jest takie oczywiste.

Dom nad błękitnym morzem (Klune TJ (Klune Travis John)) (zgłasza: Foxie)
Tytułowy dom mieści się na wyspie, do której można się dostać promem. Ale w książce pojawia się też amfibia.

Dowódca "Sophie" (O'Brian Patrick) (zgłasza: Valaya)
Dawno już czytałam Dowódca "Sophie" (O'Brian Patrick) , która jest pierwszą częścią znakomitego marynistycznego cyklu o kapitanie Aubreyu, ale pamiętam, jakie wrażenie zrobiła na mnie doskonała znajomość słownictwa żeglarskiego - każdego masztu, linki i wielu innych fragmentów takielunku znanych pewnie wyłącznie wilkom morskim. Warto zanurzyć się w przygody kapitana Jacka Aubraya i jego towarzysza Stephena Maturina aby poobcować trochę z żywiołem mórz i armat francuskich. Autor sięgał do opracowań historycznych pisząc te powieści, a w 2003 powstał również film "Pan i władca. Na krańcu świata" na podstawie fragmentów cyklu.

Idąc rakiem (Grass Günter) (zgłasza: Losice)
30 stycznia 1945 roku, w mroźną i wietrzną noc , na wzburzonym Bałtyku, został storpedowany i zatopiony największy niemiecki statek pasażerski "Wilhelm Gustloff". Większość jego pasażerów stanowili cywilni uciekinierzy z Prus Wschodnich i obszaru Wolnego Miasta Gdańsk. Wydarzenie to uznawane jest za największą katastrofę morską w dziejach marynarki - nie jest znana dokładna liczba ofiar, szacuje się że waha się ona od siedmiu do dziewięciu tysięcy osób. Wydarzenie to stanowi kanwę porywającej powieści niemieckiego noblisty opublikowanej w 2002 roku.

Krążownik spod Somosierry (Borchardt Karol Olgierd) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Pierwsza książka, która przychodzi mi na myśl, była już zgłaszana (i w danym miesiącu wygrała plebiscyt), ale na szczęście wspominane w niej jednostki pływające - zwłaszcza wyjątkowy żaglowiec szkolny "Lwów", na którym wyszkoliła się prawie cała międzywojenna kadra oficerska naszej marynarki, a w międzyczasie zdarzało się za silnym marynarzom połamać wszystkie handszpaki, występują i w innych utworach autora.

Koniec "Zgody Narodów": Powieść z roku 179 przed narodzeniem Chrystusa (Parnicki Teodor) (zgłasza: idiom1983)
W 179 roku p.n.e okręt "Zgoda Narodów" płynie rzeką Oksos, wioząc na swoim pokładzie elitę potomków i spadkobierców hellenistycznego dziedzictwa Aleksandra Wielkiego, który przed półtorej wiekiem podbił i "ucywilizował" ogromne połacie bajecznie bogatego Wschodu. Heliodor, szef tajnych służb rządzącej Baktrią dynastii Eutydemidów, z pomocą swojej pięknej i inteligentnej żony Dionei, musi rozwikłać na poły kryminalną, na poły polityczną zagadkę i intrygę, od której może zależeć jego pozycja na królewskim dworze, a być może nawet przyszłość całej dynastii. Świat bowiem dojrzewa do zmiany, a nieliczna elita greckiego pochodzenia coraz mocniej odczuwa presję ze strony swoich licznych irańskich poddanych. Krucha "Zgoda Narodów" wisi na włosku, a każda iskra może podpalić świat do rewolucyjnych przemian. Książka Parnickiego, jest być może zaskakująco aktualna właśnie dzisiaj, kiedy nasza współczesna, z takim trudem wypracowana "Zgoda Narodów" trzęsie się w posadach, a zagrożenie pochodzące ze Wschodu, jest obecnie realniejsze niż kiedykolwiek wcześniej...

Moby Dick czyli Biały Wieloryb (Melville Herman) (zgłasza: LouriOpiekun BiblioNETki)
Oczywista oczywistość: nie tylko statek Pequod, ale i sam biały wieloryb, a także wszelkie inne stworzenia pływające, które są prawdziwym bohaterem zbiorowym tego niezwykłego dzieła – legendy "trudnej lektury", odpłacającej z nawiązką tym, którzy się jej nie przestraszą.

Okręt (Buchheim Lothar-Günther) (zgłasza: EPA!)
Jest to opis jednego z rejsów niemieckiego okrętu podwodnego w czasie drugiej wojny światowej. Niesamowicie sugestywny obraz ludzi, zamkniętych w łodzi jak w żelaznej puszce, ich reakcje na strach, nudę, beznadzieję. A jako kontrast - piękne malarskie opisy morza, powiedziałabym, że wręcz niestosownie piękne wobec trwającej na morzu wojny... Relacja powadzona jest w pierwszej osobie, a fakt, że autor był korespondentem wojennym i odbył wiele podobnych rejsów sprawia, że książka ma również wartość dokumentalną.

Pan Samochodzik i templariusze (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz)) (zgłasza: ewa1207)
Chyba najbardziej znana książka z bardzo popularnego dawniej cyklu dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika - historyka poszukującego w różnych regionach peerelowskiej Polski zaginionych skarbów. Główny bohater zawdzięcza swój przydomek odziedziczonemu po wuju samochodowi-samoróbce. Niepozorne z wyglądu auto posiada ukryte zalety, niejednokrotnie decydujące o przewadze naszego bohatera nad innymi poszukiwaczami skarbów, m.in. potrafi pływać. Ta właśnie cecha uzasadnia zgłoszenie Pana Samochodzika w obecnym konkursie. A że trzeba wybrać książkę, a nie cykl, to proponuję Pan Samochodzik i templariusze (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz)), jako najpopularniejszą (średnia w BiblioNETce - 4,89 i 2574 ocen).

Podróż "Wędrowca do Świtu" (Lewis Clive Staples) (zgłasza: anek7)
Trzecia część "Opowieści z Narnii" toczy się na morzu a tytułowy Wędrowiec jest żaglowcem króla Kaspiana, który wyrusza w podróż aby odszukać zaginionych lordów. I chociaż współczesne jednostki pływające są szybkie, wygodne i nowoczesne to nic nie zastąpi romantycznego łopotu żagli, balansowania na rejach a nawet szorowania pokładu. To jest kwintesencja żeglarskiej przygody.

Polowanie na "Czerwony Październik" (Clancy Tom) (zgłasza: anek7)
Brawurowa ucieczka rosyjskiej jednostki podwodnej, jej rajd przez Atlantyk, szukanie kontaktu z Amerykanami a drugiej strony działania podjęte przez błyskotliwego analityka Jacka Ryan'a to świetna lektura dla wszystkich miłośników adrenaliny. Już nie pamiętam czy najpierw czytałam książkę czy oglądałam film, ale do dzisiaj nie potrafię sobie wyobrazić głównych bohaterów wyglądających inaczej niż Sean Connery i Alec Baldwin.

Rowerem po Amazonce: Bracia Dawid Andres i Hubert Kisiński w podróży przez największą rzekę świata (Chmieliński Piotr) (zgłasza: OlimpiaOpiekun BiblioNETki)
Cytując notę: "Historia niezwykłej wyprawy dwóch braci, którzy przemierzyli największą rzekę świata… na rowerach. Zakrawała na niemożliwe do zrealizowania szaleństwo, okazała się wspaniałą przygodą i cenną życiową lekcją". Podróż rowerami po Amazonce została nagrodzona Kolosem 2015 w kategorii Wyczyn Roku.

Rozbitek: Siedemdziesiąt sześć dni samotnie na morzu (Callahan Steven) (zgłasza: yyc_wanda)
W 1981 roku Steve Callahan wyruszył na swą wielką przygodę w zbudowanym przez siebie jachcie „Napoleon Solo”. Po raz pierwszy brał udział w transatlantyckich regatach samotników. Ale szczęście mu nie dopisywało. Najpierw uszkodzenie jachtu podczas stormu, później zderzenie z wielorybem. Wyrwany ze snu Callahan miał tylko kilka minut na to by spuścić pneumatyczną tratwę, zabrać kilka najpotrzebniejszych rzeczy i opuścić tonący jacht. Tak zaczyna się jego morska odyseja; w gumowej tratwie, na śrdku Atlantyku, setki mil od najbliższego lądu.

Samotny rejs "Opty" (Teliga Leonid (pseud. Sobik Leon)) (zgłasza: ilia )
Leonid Teliga był pierwszym Polakiem, który na jachcie "Opty" samotnie okrążył Ziemię. Wypłynął 25 stycznia 1967 roku z Casablanki na zachód, rejs zakończył się 30 kwietnia 1969 w Casablance. Ostatni etap rejsu przebył jednym "skokiem" z Fidżi na Oceanie Spokojnym do Dakaru (stolica Senegalu) nad Oceanem Atlantyckim (13 260 mil, 165 dni). Pobił tym samym rekord czasu trwania nieprzerwanej samotnej żeglugi oceanicznej, należący od 85 lat do Amerykanina Bernarda Gilboya. Wydaje mi się, że i sam Teliga i jego samotny rejs dookoła świata jest trochę zapomniany, a młodsze pokolenie Polaków pewnie w ogóle o nim nie słyszało. Jego wyczyn tym bardziej jest godny podziwu, że odbył się w czasach, gdy nie było tylu rzeczy ułatwiających przeżycie w tak skrajnych warunkach. Poza tym Teliga był z kraju "głębokiej komuny" i nie wszędzie przyjmowano go życzliwie (np. nie chciano go przepuścić przez Kanał Panamski). Był także chory na raka. Ale dał radę spełnić swoje marzenie. Zmarł w maju 1970 roku.

Spadkobierca z Kalkuty (Sztilmark Robert) (zgłasza: jolietjakeblues)
Proponuję dwie książki z mojego dzieciństwa. Książki, które, a przynajmniej jedna z nich, od dawien dawna, nie były wznawiane. Literatura, od której nie można się było oderwać i przez to lektury szkolne były nieco lekceważone. Powieści awanturnicze, przygodowe, a jakże, także podróżnicze, w których bohaterowie i ich wrogowie przenosili się z kontynentu na kontynent, z oceanu na morze, z wyspy na wyspę statkami, okrętami, w towarzystwie piratów, korsarzy... Cóż by było bez tych pływających domów o jakże dumnych, pięknych a czasami wywołujących trwogę imionach, dzięki którym mogliśmy wraz z bohaterami poznać dalekie krainy i uczestniczyć w niebezpiecznych wydarzeniach?

Solaris (Lem Stanisław) (zgłasza: LouriOpiekun BiblioNETki)
Nieklasycznie: pływają po żywym oceanie jego wytwory o nieznanych funkcjach i przeznaczeniu: mimoidy, symetriady, asymetriady… To, co pływa i po czym pływa, jest symbolem nieznanego i obcego tak bardzo, że wymyka się całkowicie wyobraźni i zrozumieniu. Unikatowa i sugestywna wizja.

Śmierć na Nilu (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (zgłasza: minutka)
Rejs po Nilu wycieczkowym żaglowcem „Karnak”, morderstwo na pokładzie, a wśród pasażerów Herkules Poirot. Jedna z najlepszych książek autorki, z misterną intrygą kryminalną, wyrazistym rysem psychologicznym postaci i bogatym tłem społeczno-obyczajowym.

Tajemnicza wyspa (Verne Jules (Verne Juliusz)) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Druga książka, o której pomyślałam, również była już zgłaszana (i również wygrała, nawet całkiem niedawno) - ale opisana w niej łódź podwodna, wyjątkowa w skali światowej, bo pływająca przez całe lata w ukryciu, i z wyjątkowym kapitanem, który wolność znalazł na podwodnym wygnaniu, również występuje w innej powieści tego samego autora.

Titanic: Pamiętna noc (Lord Walter) (zgłasza: jolekp)
Taki temat nie może się chyba obyć bez nasłynniejszego statku w historii, czyli Titanica. A najlepszą książką o Titanicu jest Titanic: Pamiętna noc (Lord Walter), na bazie której powstał oscarowy film. Jest to bardzo dokładny zapis wypadków, niemal minuta po minucie, dzięki czemu ma się pełny ogląd sytuacji, która budzi skojarzenia z grecką tragedią, a przy tym czyta się to jak rasowy thriller.

Tragedia Lusitanii (Larson Erik) (zgłasza: Marylek)
„Lusitania” płynęła z Nowego Jorku do Liverpoolu. Był rok 1915. Zasady dżentelmeńskiego postępowania wymagały, aby statki pasażerskie poruszały się bezpiecznie, pomimo trwającej wojny, w której zresztą Stany Zjednoczone podówczas nie brały udziału. Pogwałcenie tych zasad zmieniło wszystko. Fascynująca, wspaniale napisana książka Erica Larsona, którą czyta się lepiej niż niejedna powieść, na zawsze została mi w pamięci.

Trzech panów w łódce, nie licząc psa (Jerome Jerome K. (Jerome Jerome Klapka)) (zgłasza: benten)
Pozycja w której łódka jest zarazem bohaterem jak i antagonistą. Lekiem na wszystkie bóle i powodem zadanych bohaterom ran. I w sumie zmierzenie się z nią i wyjście zwycięsko jest pewnym wyznacznikiem angielskości i zdrowia, które to cechy są niezwykle wysoko cenione przez naszych bohaterów.

Tylko Beatrycze (Parnicki Teodor) (zgłasza: idiom1983)
I znowu ponownie Parnicki.
"Nie ma nieba ni ziemi, odchłani ni piekła,
Jest tylko Beatrycze. I właśnie jej nie ma".
Stojąc na pokładzie papieskiego okrętu, targanego falami Bałtyku, wysłany z Awinionu do Polski w celu pobierania świętopietrza Stanisław, zwany też Janem, wspomina i spisuje burzliwe koleje swojego życia. Wspomina moment, kiedy jako dziecko, wysłany w ciemną i zimną noc przez wieleńskich cystersów do Rogoźna, żeby ostrzec króla Przemysła II przed zamachem na jego życie, nie sprostał zadaniu, poznał za to królewską córkę Ryksę Elżbietę, która stanie się największą miłością jego życia i osobą na kształt wykreowanej przez Dantego Beatrycze. Wspomina dramatyczny moment, kiedy jako trybun ludowy próbuje uratować cystersów w klasztorze w Mochach przed buntem zbuntowanych i wyzyskiwanych chłopów. Owo autentyczne wydarzenie z 1309 roku, staje się dla Parnickiego punktem wyjścia do swoich powieściowych rozważań, przesyconych licznymi biblijnymi i kulturowymi aluzjami. Jest w tej powieści strumień świadomości w stylu Joyce'a, erudycja Umberto Eco, poetyka Dantego Alighieri i starania Władysława Łokietka o Koronę Królestwa Polskiego.

Większy kawałek świata (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) (zgłasza: Marylek)
Czyli dwie nastolatki na wakacjach z kajakiem-składakiem. Płyną po jeziorach mazurskich, wszystko wokół jest cudowne i zachwycające, chociaż, w miarę upływu czasu sytuacja zaczyna się robić trochę niepewna… Świetna rozrywka nie tylko dla nastolatków!

Wyprawa Kon-Tiki: Tratwą przez Pacyfik (Heyerdahl Thor) (zgłasza: fugare)
Nie dawano im większych szans w starciu z Oceanem, a jednak... Wyprawa Kon-Tiki: Tratwą przez Pacyfik (Heyerdahl Thor) odbyła się w 1947 r. na tratwie zbudowanej w prymitywny sposób z balsy, a jej odważny kapitan i organizator wyprawy nie umiał pływać. Celem było udowodnienie, że można było przed laty przepłynąć z Peru na Wyspy Polinezji. Kiedyś bardzo popularna książka podróżnicza, która nie powinna pokryć się kurzem zapomnienia.

Wyprawa na Żmirłacza: Męka w ośmiu konwulsjach (Carroll Lewis (właśc. Dodgson Charles Lutwidge)) (zgłasza: fugare)
Dorzucę jeszcze jedną pozycję, bo trudno zapomnieć tę wyprawę na wielce oryginalnym okręcie. Ma jeszcze inne zalety - można popłynąć z dziećmi i samemu nieźle się przy tym zabawić.

Złoto z Porto Bello (Smith Arthur Douglas Howden) (zgłasza: jolietjakeblues​)

Zwariowana łódka czyli Żałosna historia Radosnej Przygody (Mowat Farley) (zgłasza: benten)
Autor wielu znany raczej z istotnych wskazówek jak oznaczyć swoje terytorium, żeby wilk wiedział co i jak. Najwyraźniej poszukiwanie przygód ma we krwi i ciągnie go do najbardziej rozklekotanych środków transportu. Ale jak się ma talent gawędziarski, to z naprawy byle łajby można zrobić wspaniałą epopeję.

Życie na Missisipi (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne)) (zgłasza: Losice)
Autobiograficzna powieść Marka Twaina, który jako siedemnastolatek zaciągnął się na rzeczny statek parowy, i kilka lat pływał po wielkiej i dziewiczej Missisipi, jako pomocnik pilota. Obraz ogromnej rzeki i historyczny już obraz pionierskiej Ameryki u zarania swojej wielkości.

Życie Pi (Martel Yann) (zgłasza: agatta011)
Hinduski chłopiec w ciągu 7 miesięcy spędzonych na Oceanie Spokojnym w małej szalupie ratunkowej w towarzystwie tygrysa bengalskiego zmaga się z niecodziennym trudnościami, które przedstawia w wywiadzie dla pisarza cierpiącego na brak weny twórczej.

Użytkownik: Miciuś 23.02.2024 23:06 napisał(a):
1. Krążownik spod Somosierry
2. Okręt
3. Tragedia Lusitanii
Użytkownik: kamelka 25.02.2024 19:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Wybieramy BiblioNETkową... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. "Większy kawałek swiata" - Chmielewska Joanna 2. " Śmierć na Nilu" - Christie Agatha 3. "Pan Samochodzik i Templerariusze" - Nienacki Zbigniew
Użytkownik: Valaya 26.02.2024 18:16 napisał(a):
1. Moby Dick czyli Biały Wieloryb