Dodany: 04.05.2021 06:31|Autor: J

Czytatnik: #?!

2021

Oj, słabiutki ten rok będzie...

S t y c z e ń   2 0 2 1

1. Słowo o Jakubie Szeli (Jasieński Bruno (właśc. Zysman Wiktor Bruno)) (2,0) ebook

Po ten poemat w formie ebuka z Wolnych Lektur sięgnąłem na fali zainteresowania tematem, wywołanej zeszłoroczną lekturą "Baśni o wężowym sercu". Jak już jednak niejednokrotnie się przekonałem, poezja nieszczegółnie do mnie przemawia. Zwłaszcza autorstwa działaczy komunistycznych i członków KPZR.

M a j   2 0 2 1

2. Tajemnicze życie grzybów (Hofrichter Robert) (3,5) audio

Mnóstwo wiedzy, czasami nazbyt szczegółówej. Już tytuł wskazuje, że autor próbował uplasować swoje dzieło w grupie popularnych ostatnio książek o przyrodzie, chyba jednak nie do końca mu się to udało. Myślę, że w formie pisanej książkę oceniłbym wyżej. Zrobiłem jednak błąd i wybrałem audioksiążkę, w której niestety nie da się sprawnie prześliznąć wzrokiem po korowodach łacińkich nazw czy mało interesujących danych statystycznych. Lektor (Stanisław Biczysko) też jest dość monotonny.

Nigdy nie byłem fanem zbieractwa grzybowych owocników. Po pierwsze, kiepski jestem w ich wypatrywaniu w leśnej ściółce. Po drugie zakładam, że korzyści z ich konsumpcji są znacząco mniejsze od ryzyka w przypadku pomyłki. Książka Hofrichtera tylko mnie w tym podejściu utwierdziła. "Ponieważ grzyby nie są albo trujące, albo nietrujące. One są jedynie mniej lub bardziej trujące (...)".

3. Przejęcie (Chmielarz Wojciech) (4,0) audio

Trzecia część cyklu o komisarzu Mortce. Jak to u Chmielarza: dość ciekawa historia, wulgaryzmy (do których, niestety, coraz bardziej się przyzwyczajam) i trochę grafomaństwa (przykład). Książka rozpoczyna się zasłyszaną przez autora historią o tym, jak współpracownicy kolumbijskich karteli werbują łatwowiernych młodych ludzi, by zrobić z nich "muły" szmuglujące narkotyki. Potem przeskok w czasie i brutalne morderstwo, w wyjaśnienie którego włącza się oczywiście Mortka. Trupów będzie, rzecz prosta, więcej, a sprawy zawodowe będą przeplatać się z życiem prywatnym Mortki i jego kumpla Kochana, który znowu postanowił wyładować swoje frustracje na żonie. I fajne zaskoczenie na deser (Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu).

Moje notatki z innych tomów cyklu: Mortka na tropie podpalacza, Jotowy marzec 2018 #3, Policjanci i gangsterzy, czyli Mortka #5.

C z e r w i e c   2021

4. Blackout: Najczarniejszy scenariusz z możliwych (Elsberg Marc (właśc. Rafelsberger Marcus)) (4,0) audio

Pomysł katastrofy spowodowanej powszechnym brakiem prądu jest całkiem ciekawy, podobnie próby przewidzenia jego konsekwencji, zarówno w życiu codziennym, jak i w skali bardziej makro. Sama powieść nie jest jednak oszałamiająca, dość drętwa językowo, przegadana i szczególarska (np. detaliczne opisy "chodzenia za potrzebą", poniekąd usprawiedliwione specyfiką sytuacji, ale i tak przesadzone). Słabo z akcją, szczególnie w początkowych rozdziałach; parę bardziej dynamicznych "momentów" było, ale jak na taką cegłę to niewiele. Bohaterowie też trochę nijacy. Dodatkowo w paru miejscach zauważyłem braki merytoryczne w dziedzinie informatyki czy ekonomii. Do tego irytująca maniera językowa tłumaczki, która pewne przedmioty deklinuje tak, jakby były istotami ożywionymi. Zaś ciągłe używanie wobec 62-letniego raptem Bondoniego słów w rodzaju "starzec", "staruszek", "stary człowiek" i "starość" nasunęło mi podejrzenie, że autor pisał to będąc jeszcze szkolnym młodzieniaszkiem...

P a ź d z i e r n i k   2 0 2 1

5. Zapisane w wodzie (Hawkins Paula) (4,2) audio

Thriller psychologiczny. Małe angielskie miasteczko, gdzie wszyscy się znają, nieopodal zakole rzeki zwane topieliskiem, bo w średniowieczu pławiono tam czarownice, a i współcześnie odnotowano kilka udanych prób samobójczych. Dziwnym trafem we wszystkich przypadkach ofiarami byly kobiety, a ostatnią – Nel Abbot, siostra Jules, która na wieść o jej śmierci wraca w rodzinne strony, by zaopiekować się osieroconą siostrzenicą.

Wieloosobowa narracja, prowadzona – zależnie od postaci – w pierwszej albo trzeciej osobie (pod koniec autorka chyba już się sama w tym pogubiła i rozdział o Nickie rozpoczęła tak, a skończyła inaczej...) opowiada o meandrach relacji między bohaterami. Główna chyba oś powieści to głęboki uraz, czy wręcz nienawiść za doznane w dzieciństwie krzywdy, jaką wciąż po latach do zmarłej siostry żywi Jules Abbot.

Dobrze zrobiony audiobook z serii "superprodukcji" Audioteki – czytany przez zespół aktorów, z tłem dźwiękowym – niewątpliwie pozytywnie wpłynął na mój odbiór lektury. Gdyby nie to, zapewne oceniłbym niżej.

L i s t o p a d   2 0 2 1

6. Mistrz i Małgorzata (Bułhakow Michaił (Bułhakow Michał)) (5,5) audio

Drugie odsłuchanie tej książki, ale w zupełnie innej wersji. Inne tłumaczenie i inne wykonanie. Ta tutaj to nowszy przekład rodziny Przebindów i "superprodukcja Audioteki" z zespołem aktorów. Nie zrobiła na mnie jednak takiego wrażenia, jak ta pierwsza, czytana bodajże przez Henryka Boukołowskiego, z którą zapoznałem się już ładnych parę lat temu, nie bardzo dawno, ale na pewno zanim zacząłem zapisywać notatki z lektur w Biblionetce, a więc przed więcej niż 5-6 laty. Nie było już tej aury nowości jak wtedy, a wśród wykonawców najbardziej nie pasował mi narrator, nazbyt kontrastujący z pozostałymi głosami.

O samej treści produkować się nie będę, bo cóż w przypadku tak znanego, klasycznego dzieła mógłbym tu jeszcze dodać? Z pewnością klimatyczna, ciekawa, wciągająca. Ocenę jednak nieco obniżam ze względów, które opisałem wyżej.

7. Chwilowa anomalia: O chorobach współistniejących naszego świata (antologia; Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek), Mączyńska Elżbieta, Lubina Michał i inni) (3,0) audio

[Wpis z 2021-11-29, ale zamieszczam go tutaj dopiero 2023-01-26]

W tym roku w ramach akcji CzytajPL wybrałem książkę Tomka Michniewicza pt. "Chwilowa anomalia". Trochę to chaotyczne; rzecz niby na osnowie pandemii, pokrywa okres od -3 do +6 miesięcy względem "dnia zero". Zawiera obserwacje i przemyślenia autora, od pewnego punktu przeplatane wywiadami z mniej lub bardziej "ciekawymi ludźmi". Część z tych rozmów została na siłę wtłoczona w kowidową narrację, bo co na przykład wspólnego z tematem ma klimatolog? Dobór rozmówców o poszczególnych kwestiach to chyba wynik przypadku, czasami przydałoby się trochę równowagi, a nie oddanie głosu jednej osobie o konkretnych poglądach. Szczególnie mnie to raziło w rozdziale o ekonomii, który był wywiadem z panią Mączyńską, od lat dyżurną medialną specjalistką w tej dziedzinie, zabetonowaną keynesistką, która — wbrew oczywistym faktom — jak zwykle stara się mi wmówić, że płacę za niskie podatki i że koniecznie trzeba je podwyższyć. Ostatnie zastrzeżenie mam do wykonania audiobooka, czytanego raczej monotonnie i trochę zbyt szybko przez trójkę lektorów. Szczególnie odgrywanie na głosy wywiadów brzmiało mi nienaturalnie; o ileż fajniej byłoby wykorzystać po prostu nagrania autora, który przecież jest radiowcem.

8. Sycylijczyk (Puzo Mario) (5,0) audio

[Dopisuję tę pozycję dopiero 2023-01-26, nie zamieszczam komentarza, bo nie zanotowałem sobie nic wtedy, a teraz nie pamiętam już szczegółów].

Zarzucone:
* O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego czyli O utrzymaniu się doskonalszych ras w walce o byt (Darwin Charles (Darwin Karol)) () pdf

Zobacz też:
* IV kwartał 2020