Dodany: 18.10.2020 02:19|Autor: J

Czytatnik: #?!

IV kwartał 2020

P a ź d z i e r n i k   2 0 2 0

1 (22). Don Kichote (Cervantes Saavedra Miguel de) (4,0) audio

Z Wolnych Lektur. Nie zdawałem sobie sprawy, że dzieło to jest aż tak długie. Nie wiem, czy większa w tym zasługa autora, czy może lektora (Wiktor Korzeniewski), ale regularnie przysypiałem przy wieczornej audiolekturze. Ciekawostka, jaka zapadła mi w pamięć: raz jeden tylko Don Kichot w rozmowie z Sanchem przyznaje, że jego Dulcynea jest chłopką, zaś on wielbi nie tyle ją samą, co wyidealizowane wyobrażenie o niej. Z mądrości Sancha zaś zwróciłem uwagę na następującą: "Nie ma większego głupstwa od rozpaczy. Jeszcze nikt na niej dotychczas nie wyszedł dobrze". Cóż, książka zasadniczo pokazuje, że literatura może być szkodliwa... Zupełnie absurdalne nakłady sił i środków, które możni niby to łożyli, by zabawić się kosztem obłąkanego szlachciury. Zaś gdy zacząłem się przyzwyczajać do myśli, że książka ta nigdy się nie skończy, nagle rach-ciach i Kichot nie żyje.

2 (23). Latarnik (Sienkiewicz Henryk (1846-1916)) (3,5) audio

Kolejna pozycja audio z Wolnych Lektur, tym razem w wykonaniu Jana Peszka, który już w przeszłości przypadł mi do gustu. I kolejna pozycja dowodząca szkodliwości literatury. Stary Skawiński po niezliczonych przejściach osiadł na spokojnej i samotnej posadzie latarnika, lecz książki -- Mickiewicz szczególnie -- w taki go letarg i stupor wprawiają, że o swych codziennych obowiązkach zapomina, posadę traci i znów musi się na tułaczkę po świecie wybrać.

3 (24). Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli (Rak Radek) (4,0) ebook

Z polecenia znajomego. Odnotowuję kawał czasu po przeczytaniu i szczegółów już nie pamiętam, tyle tylko, że baśniowość tej opowieści dość mocno znużyła mnie w początkowej części książki, za to zrobiła się ciekawa, gdy zaczęło się dziać, już po zamianie ról. I że Szela na tyle mnie zainteresował, że trochę sobie o nim poczytałem a nawet sięgnąłem po poemat Jasieńskiego o nim (co akurat nie było najlepszym pomysłem).

N i e u k o ń c z o n e

* Tajemnicze życie grzybów (Hofrichter Robert) () audio

* Kod szczęścia: Dlaczego jedni mają w życiu szczęście, a inni pecha (Wiseman Richard) () audio — ten tytuł wyjątkowo mi nie pasuje w formie audiobooka. Męczę go już kilka miesięcy. Raz niby dosłuchałem do końca, jednak deficyt uwagi skłonił mnie do rozpoczęcia od nowa...

* Wszystkie lektury nadobowiązkowe (Szymborska Wisława) () ebook — na lata starczy :-)

* How Software Works (V. Anton Spraul) [ebook~]
Popularnonaukowa pozycja o oprogramowaniu. Na pierwszy ogień idzie kryptografia. Znowu zawieszone.

* Jak zarobić duże pieniądze (Felix Dennis) [ebook] -- autor szybko i brutalnie rozwiał moje mrzonki o tym, co w tytule. Zawieszone.

Z o b a c z   t e ż
* III kwartał 2020