Dodany: 07.12.2018 00:34|Autor: J

Czytatnik: #?!

Jotowy grudzień 2018

Ostatnio moje czytelnicze wyniki słąbną z miesiąca na miesiąc. A jak będzie w grudniu?

1 (47). Seksmisja (Machulski Juliusz) (4,0) audio

Tę niedługą, bo trwającą niecałe trzy godziny audioksiążkę-słuchowisko wziąłem sobie na niedzielny spacerek. Nie wiedziałem nawet, że "Seksmisja" wcześniej wyszła już drukiem. Podpiąłem się pod tę pozycję, choć z recenzji Jenny (zob. Scenariusz) wnioskuję, że wersja udźwiękowiona może z książką nie mieć nic wspólnego poza tym, że też powstała na podstawie scenariusza filmowego. Ale jedna rzecz z pewnością jest wspólna: obie wersje składają się głównie z dialogów, a narracja jest bardzo minimalistyczna. Rzecz prosta, wynika to z tego, że oba utwory wywodzą się ze scenariusza filmowego; co jednak jest normalne na ekranie, przeszkadza już trochę podczas słuchania, a przy lekturze tekstu pisanego zapewne doskwiera jeszcze bardziej.

Filmowa "Seksmisja" jest niewątpliwie dziełem znakomitym, bo i prześmieszna z niej komedia, i jest też satyrą polityczną oraz obyczajową ("Kopernik była kobietą!"). Słuchowisko wyreżyserowane przez Tomasza Robaczewskiego raczej nic w stosunku do oryginału nie wnosi. Może być alternatywą dla filmu, gdy ktoś go obejrzeć nie może, tym bardziej, że obsada obu głównych ról jest identyczna (Jerzy Stuhr i Olgierd Łukaszewicz).

2 (48). Dom z liści (Danielewski Mark Z.) (4,0) papier

Mam mieszane odczucia, skłaniając się wszelako ku opinii, że więcej tu szalonej formy, niż interesującej treści. Notatka: Po co komu domy z liści?.

3 (49). 451º Fahrenheita (Bradbury Ray (Bradbury Raymond Douglas)) (4,8) ebook

Książki są niebezpieczne, lepiej je spalić. Niech zapłoną stosy (książek).

4 (50). Chmurdalia (Bator Joanna) (5,4) ebook

Kontynuacja "Piaskowej Góry". Cudem odratowana po wypadku Dominika rusza w świat. Więcej w notatce W chmur dali. Opowieść o opowieściach.

5 (51). Człowiek w cieniu (Rylski Eustachy) (4,5) ebook

Akcja dzieje się w Warszawie, na początku lat 90., lecz retrospekcją sięga wstecz o kilka pokoleń przodków bohatera, stołecznego notariusza Aleksandra Rańskiego. Po swoim dziadku, białogwardziście Artiomie Kiriłłowiczu, odziedziczył Rański "rosyjską duszę" i ukryty gdzieś ślad tego rodowego szaleństwa, którego próżno byłoby się doszukiwać w jego nijakim ojcu. W codzienności notariusza dominowały jednak melancholia, nuda i poczucie, że "rzeczy dzieją się bez jego udziału, że życie biegnie obok, a on stoi na brzegu i nie tyle bezsilnie, co bezczynnie przygląda się jego nurtowi". Rozczarowanie "ofensywą motłochu" w nowej Polsce pchnęło go ku pracy dla lokalnego gangstera, przypadek zaś sprawił, że jego szef zaczął go niesłusznie podejrzewać o powiązania z kazańską mafią. Rański zaś z niekłamaną przyjemnością podjął z nim tę grę...

Z autorem nie miałem wcześniej przyjemności. Ta krótka powieść (a może długie opowiadanie), niedoceniana na portalach czytelniczych, choć zauważona kiedyś przez kapitułę nagrody Mackiewicza, trafiła na mój czytnik dzięki tegorocznemu pakietowi Bookrage. Jest to dziełko niebanalne, napisane językiem bogatym i głębokim, na swój sposób pięknym. Zabrakło mi jakiegoś pełniejszego rozwinięcia postaci głównego bohatera. Bardzo interesujący natomiast był rys historyczny, towarzyszący opowieści o jego przodkach. Z pewnością włączę inne tytuły Rylskiego do swoich czytelniczych planów.

6 (52). nanoFantazje 1.0: Antologia mikroopowiadań (antologia; Rewiuk Krzysztof, Krukowski Łukasz, Dura Adam i inni) (3,25) ebook

Dzisięc miniaturek fantastycznych. Notka: Tyciopowiastki.

N i e u k o ń c z o n e:
* Narodziny gniewu (Jax Joanna (właśc. Jakubczak Joanna)) () ebook
* House i psychologia: Humanitaryzm jest przereklamowany (< praca zbiorowa / wielu autorów >) () ebook
* Wszechświat w twojej dłoni: Niezwykła podróż przez czas i przestrzeń (Galfard Christophe) () audio / ebook
* Szczęśliwy X: Matematyka na co dzień (Strogatz Steven) () ebook
* Polska naszych marzeń (Kaczyński Jarosław) () pdf~
* Tatry Polskie: Przewodnik turystyczny (Nyka Józef) () papier — zarzucam, wraz z końcem tatrzańskiego urlopu subiektywna atrakcyjność przewodnika mocno spadła
* Przewodnik wysokogórski - Orla Perć (Dyląg Dariusz) () papier — zarzucam, jak wyżej
* Wszystkie lektury nadobowiązkowe (Szymborska Wisława) () ebook
* Financial Intelligence / Inteligencja finansowa (Karen Berman) ebook w oryginale — zarzucam, sięgnę za czas jakiś po polską edycję tej książki

Z o b a c z   t e ż:
* Jotowy listopad 2018