Dodany: 29.12.2018 18:51|Autor: J

Czytatnik: #?!

Tyciopowiastki

nanoFantazje 1.0: Antologia mikroopowiadań (antologia; Rewiuk Krzysztof, Krukowski Łukasz, Dura Adam i inni) (3,25) ebook

Z braku chęci na dłuższą formę, znów sięgnąłem po darmowy zbiorek fantastycznych opowiadań, jakich ostatnio całkiem sporo się namnożyło. Tym razem opowiadania z założenia miały być tycie, mikro, a może nawet nano, po kilka stroniczek ledwie zajmujące. A wszystkich raptem dziesięć sztuk, więc rozrywka na dwie godzinki może wraz z przerwami. W dodatku nieoszałamiająca. Myślę, że trzeba nie lada talentu, by w tak krótkiej formie zawrzeć coś naprawdę dobrego.

1. Oddział dla opętanych (Krzysztof Rewiuk). W podupadającym ośrodku badawczym od wielu lat przebywa grupa niegdysiejszych ochotników do eksperymentu, który miał człowiekowi przynieść wieczne życie. Wielu z nich ma już serdecznie dosyć tej egzystencji i podejmuje próby samobójcze, więc regularnie trzeba ich naprawiać i wymazywać częściowo pamięć. Do kolejnego razu. (4,0)

2. Chwyt (Łukasz Krukowski). Eee... klątwa skrzypiącego rowerzysty? (2,0)

3. Kosmiczny biznes (Adam Dura). Stwórz sobie wszechświat i wyślij na konkurs. (3,5)

4. Starsza pani musi zniknąć (Wiktor Orłowski). Tajemniczy specjalista od znikania pomaga pozbyć się upierdliwej teściowej. A właściwie wymienić ją na lepszy model. Opowiadanko kończy się nazbyt dużym niedopowiedzeniem. (3,5)

5. Książę łabędzi (Zbigniew Bierzyński). Zakochany grajek zmieniony w łabędzia? Wtórne i napuszone. (2,0)

6. Ćmy (Emilian Sornat). By pozbyć się predatorów z innego wymiaru, pewien mag z pełnym poświęceniem poświęca kolejne ofiary spośród ocaleńców. (4,0)

7. Modlitwa do Archimedesa (Krzysztof Matkowski). Samotny starszy mężczyzna trafia na gadający obraz. "Archimedes" i co ma wisieć, nie utonie? (4,0)

8. Komar i sito (Alicja Tempłowicz). Niepisarz-syn ojca-pisarza cierpi na niedobór opowieści i w dodatku nie chce być pisarzem. (3,5)

9. Muerte Blanca (Magdalena Świerczek-Gryboś). Autorka zna hiszpańskie słówka, a poza tym nie mam pojęcia, o czym pisze. (2,0)

10. Granica Roche'a (Anna Maria Wybraniec). Grupka studentów antropologii na wakacyjnych badaniach terenowych w jakiejś zapadłej dziurze. Miejscowa szeptucha upatrzyła sobie jedno z nich, transwestytę, na swojego następcę. (4,0)

Zobacz też: Jotowy grudzień 2018