Dodany: 02.01.2019 04:19|Autor: J

Czytatnik: #?!

Jotny styczeń 2019

1. Mały Książę (Saint-Exupéry Antoine de) (4,5) ebook
Myślę, że to jedna z tych książek dla dzieci, które najbardziej spodobać się mogą dorosłym. Kontrastuje dziecięce pojmowanie tego, co ważne, a co nie, z podejściem dorosłych. Pokazuje archetypy władcy, biznesmena, naukowca, pijaka i sumiennego pracownika, każdy sam na swojej autystycznej planetce. Mówi o nawiązywaniu więzi, przyjaźni i miłości.

Z własnego dzieciństwa zapamiętałem "Małego Księcia" w twardej oprawie, a w nim sugestywne ilustracje boa-kapelusza trawiącego słonia i niewiele więcej. Może to kwestia kiepskiej pamięci, a może utknąłem wówczas na początkowych rozdziałach. A teraz, gdy postanowiłem odświeżyć sobie tę lekturę sprzed wielu lat, spośród rozlicznych edycji sięgnąłem po wersję elektroniczną z ilustracjami autora (bo są także z jakimiś imitacjami), bazującą na przekładzie Marty Malickiej (na stronie redakcyjnej stoi, że opracowała Danuta Sadkowska na podstawie wydania z 1947 roku).

2. Narodziny gniewu (Jax Joanna (właśc. Jakubczak Joanna)) (4,0) ebook
Akcja pierwszej części tej opasłej, pięciotomej sagi rodzinnej, napisanej stylem poprawnym, acz zupełnie nie olśniewającym, rozgrywa się w latach 1915-1941. Grono wchodzących w dorosłość bohaterów otwiera Hanka Lewinówna, która wyrwała się z wiejskiej biedy i, wraz z przyjaciółką Alicją Rosińską, robi karierę estradową w stolicy. Dalej Emil, młodszy brat przyrodni Hanki, też robi karierę, ale zupełnie innego rodzaju. Kolejny to Julian Chełmicki, dziedzic miejscowego ziemiańskiego rodu, patriota i obiekt westchnień Ali. Jeszcze Igor Łyszkin, komunista szlacheckiego pochodzenia, który z kolei zakochuje się w Hance. W końcu Adrianna Daleszyńska, narzeczona Juliana, i Jakub Mosel, żydowski komunsta, w którym za młodu bujała się Lewinówna.

Nie pamiętam już, dlaczego nabyłem dwa pierwsze tomy w jakiejś promocji, pewnie spotkałem pozytywną opinię popartą dość wysokimi ocenami. Początkowo jednak byłem książką rozczarowany, czytając ileś rozdziałów o uczuciowych perypetiach młodzieży, z ledwie zarysowanym tłem historycznym. Na szczęście sytuacja fabularna poprawiła się wraz z wybuchem II wojny światowej i okupacją, której bohaterowie już nie mogli ignorować. Choć motywacje emocjonalne wciąż wywierały na większość z nich dominujący wpływ, to akcja się zagęściła na tyle, że pojawił się nawet wątek sensacyjno-szpiegowski. Choć mam zastrzeżenia do kreacji postaci, to ich losy zainteresowały mnie na tyle, że planuję sięgnąć po kolejny tom, a potem – zobaczymy.

3. Eryk (Pratchett Terry) (4,2) ebook
13-letni Eryk (a nie sędziwy Faust), początkujący demonolog, pragnie tego, co wszyscy: wiecznego życia, władzy nad światem i najpiękniejszej kobiety wszech czasów. Niezwykły zbieg okoliczności sprawił, że zamiast demona zdolnego spełnić jego trzy życzenia, w pokoju chłopca zjawił się Rincewind. Wraz z nim Eryk rozpoczyna niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni, podczas której będzie miał okazję wziąć udział w dyskowym odpowiedniku wojny trojańskiej, poznać stwórcę (przez małe "s") wszechświata i w końcu zwiedzić piekło.

Jak zwykle w Świecie Dysku, poza dwoma pierwszymi tomami, przeszkadza mi pewna powtarzalność i przewidywalność. "Eryk" skłonił mnie jednak do sięgnięcia po "Fausta" Goethego. Czy dobrze to, czy źle, ocenię, gdy skończę.

4. House i psychologia: Humanitaryzm jest przereklamowany (< praca zbiorowa / wielu autorów >) (3,5) ebook
Jeśli jesteś fanem serialu o doktorze Housie, ta książka jest dla ciebie. W przeciwnym wypadku, na pewno znajdziesz lepsze pozycje traktujące o psychologii. Notatka: Hausologia.

5. Prohibition in the United States. A history from beginning to end (Hourly History) (4,5) ebook
The Noble Experiment, czyli prohibcja: jej geneza, wprowadzenie i wycofanie w obliczu narastających negatywnych konsekwencji. Notatka: "Szlachetnego eksperymentu" opłakane skutki.

N i e u k o ń c z o n e:
* Ostatnie śledztwo (Ponomarenko Aneta) () ebook
* Faust (Goethe Johann Wolfgang von (Goethe J. W.)) () ebook
* Wszechświat w twojej dłoni: Niezwykła podróż przez czas i przestrzeń (Galfard Christophe) () audio / ebook
* Szczęśliwy X: Matematyka na co dzień (Strogatz Steven) () ebook
* Polska naszych marzeń (Kaczyński Jarosław) () pdf~
* Wszystkie lektury nadobowiązkowe (Szymborska Wisława) () ebook

Z o b a c z   t e ż: