Dodany: 11.02.2019 03:35|Autor: J

Czytatnik: #?!

"Szlachetnego eksperymentu" opłakane skutki

Prohibition in the United States. A history from beginning to end (Hourly History) (4,5)

Hourly History – pod taką marką pewien amerykański pasjonat historii sprzedaje na Amazonie minibooki o tematyce historycznej, a regularnie co weekend rozdaje kilka tytułów zupełnie za darmo. Pozycje te są na tyle zwięzłe, by zapoznanie się z każdą z nich zabierało, z grubsza rzecz biorąc, godzinę. Oczywiście dotyczy to osób o raczej biegłej znajomości języka angielskiego. Innym zajmie to zapewne więcej czasu, ale z drugiej strony, będzie to dla nich znakomita okazja, by swoje lingwistyczne umiejętności podszlifować. Zwłaszcza jeśli interesują się historią.

Tym razem autor zajął się historią prohibicji w Stanach Zjednoczonych, obowiązującej w latach 1920-1933. Jakkolwiek temat był mi na pewnym poziomie ogólności znany, z zaciekawieniem przeczytałem tę książeczkę. W zwięzły a interesujący sposób przedstawia ona genezę regulacji zakazujących transportu i sprzedaży alkoholu, ich nieskuteczność i ostatecznie zarzucenie. Jak przekonuje autor, amerykański eksperyment z prohibicją okazał się porażką we wszystkich aspektach i na każdym poziomie. Do najbardziej negatywnych skutków tego szalonego pomysłu zaliczyć należy bezprecedensowy rozrost przestępczości, zwłaszcza zorganizowanej. Spożycie alkoholu niespecjalnie spadło, za to budżet państwa stracił znaczące kwoty, które mógłby ściągnąć z opodatkowania legalnej sprzedaży "napojów wyskokowych"; ubyło też miejsc pracy. W obliczu wielkiego kryzysu 1929-1933 nie było to bez znaczenia. Naiwna wiara propagatorów prohibicji, że wystarczy zakazać alkoholu, by wyeliminować społeczne problemy, takie jak bieda i przestępczość, poległa w zderzeniu z realiami. Rzecz jasna, nie zraziło to wcale sporej części wyznawców, a grupy nacisku, żądające już nie tyle całkowitego zakazu, co rozmaitych ograniczeń sprzedaży i spożycia, aktywne w Stanach są do dziś.

Zwolennicy prohibicji, przekonani zapewne o słuszności swoich poglądów, nie przebierali w środkach. Kłamstwo i manipulacja były na porządku dziennym. Najdalej posunęła się chyba organizacja Anti-Saloon League (ASL), wykorzystując ksenofobię i szerząc nienawiść na tle rasowym, etnicznym (wobec imigrantów) i religijnym (wobec katolików). Kto nie popierał prohibicji, nie mógł być prawdziwym Amerykaninem (brzmi znajomo, nieprawdaż?).

Kilka ciekawostek.
* Promotorom prohibicji zajęło 100 lat, nim udało się im tę ideę wcielić w życie.
* Zwolennicy zakazania alkoholu utworzyli jedną z pierwszych grup lobbingowych, zajmujących się profesjonalnym wywieraniem nacisku na polityków.
* W USA ukazała się ocenzurowana wersja Biblii, z której usunięto wszelkie pozytywne wzmianki o alkoholu.
* W tamtych czasach medycyna wierzyła, że alkohol ma właściwości lecznicze. Po wprowadzeniu prohibicji, lekarze nadal mogli w celach medycznych przepisywać go pacjentom. Jak łatwo odgadnąć, nastąpiła wówczas prawdziwa eksplozja wystawianych recept, na których doktorzy ordynowali pacjentom "leczniczy" alkohol.

Zobacz też:
* Jotny styczeń 2019
* https://www.amazon.com/Prohibition-United-States-History-Beginning-ebook/dp/B07MFRBLJY