Dodany: 19.07.2010 15:39|Autor: Admin

Czytatnik: Adminnik

Walcz z upałami! Podaj pomysł na nowy wodotrysk!



Dzisiaj na serwerze za chwilę pojawi się nieco zmieniony layout. Z badań przeprowadzonych specjalnymi narzędziami wiemy, że przytłaczająca większość użytkowników używa wyszukiwarki by poruszać się po serwisie. Powodów ku temu jest kilka, ale głównym była/jest niekonsekwentna nawigacja, która też w tym nowym układzie będzie teraz bardziej spójna. Sama wyszukiwarka też uległa znacznym zmianon, ich celem były ułatwienia w korzystaniu z niej. Wyszliśmy z założenia że skoro i tak prawie wszyscy szukają książek w ten sposób, to zamiast zmieniać te przyzwyczajenia, lepiej w tym pomóc.

Wprowadziliśmy ostatnio sporo zmian, które leżały na liście do zrobienia i powoli widać już jej koniec. Nie oznacza to oczywiście, że kończą nam się pomysły, a jedynie że nie zostały one wpisane na listę do zrobienia :)

Zamiast jednak dopisywać na szybko kolejne nasze własne pomysły, myślę że czas na to by zapytać Was ponownie czego Wam brakuje, na co najbardziej aktualnie czekacie, i co by nam wszystkim się przydało. Część z Waszych pomysłów już jest (mamy kill-file czyli ignorowanie użytkowników, jest specjalna wersja strony do czytania, lepsze rankingi, podobni użytkownicy i kilka innych rzeczy), część jeszcze czeka, ale na pewno warto uaktualnić listę życzeń (tzw. "Lista Złotej Rybki" jak ją nazwała Carmaniola). Uprzedzę to zapytanie informacją, że większe zmiany wyglądowe będą miały miejsce dopiero po uporządkowaniu nawigacji i struktury.

Na tę chwilę mamy zasoby i czas by zrealizować coś nowe, stąd ten wątek.

Pomysłów jest kilka:

- prywatne wiadomości (coś jak gdyby prywatny wątek na Forum), potwierdzane majlem, z możliwością zablokowania niechcianych użytkowników (by uniknąć pytań o książkę którą ktoś koniecznie chce od nas dostać)
- ocenianie/głosowanie nad recenzjami/czytatkami (to szeroki temat, ale dawanie "plusika" świetnej recenzji, pozwoli zrobić "Polecane przez BiblioNETkowiczów")
- wyświetlanie informacji o tym jak często książka jest oglądana w BiblioNETce
- nowe rodzaje polecanek/rankingów
- podpinanie czytatek do książek (ale jak najlepiej to zrobić?)
- problemy wydajnościowe/przeróbka optymalizacyjna na Forum

Cały czas myślimy też o tym jak wydobyć z przepastnej bazy danych BiblioNETki ciekawe informacje normalnie niedostępne dla użytkownika który nie spędza u nas kilku godzin dziennie by śledzić rzeczy na bieżąco. Niektóre czytatki są naprawdę genialne, ale by do nich dotrzeć trzeba naprawdę się naszukać. Szczególnie kiedy rozkręcają się kolejne konkursy, łatwo przeoczyć coś ciekawego, czas więc powoli na jakieś rozwiązania które będą pomagały w organizowaniu ciekawych treści.

Liczymy na konstruktywną krytykę i kreatywne pomysły :)

Ps. Inspiracja do tytułu dzieki GosiW. :)

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 108519
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 112
Użytkownik: mamyth 19.07.2010 15:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
"Cały czas myślimy też o tym jak wydobyć z przepastnej bazy danych BiblioNETki ciekawe informacje normalnie niedostępne dla użytkownika który nie spędza u nas kilku godzin dziennie" - właśnie, właśnie! :)
Na przykład "tablica ogłoszeń", gdzie możnaby zamieścić ogłoszenie, że szuka jakiejś książki i odkupi ją (możnaby to ograniczyć do książek niedostępnych w księgarniach, żeby się tego nie zrobiło zbyt dużo; albo tylko do używanych) - chyba, że już gdzieś jest takie miejsce (na biblionetce), jeśli tak to proszę o wskazanie i przepraszam. :)
Użytkownik: emem 20.07.2010 09:35 napisał(a):
Odpowiedź na: "Cały czas myślimy też o ... | mamyth
funkcję takiej tablicy ogłoszeń pełni odpowiedni dział na forum
Użytkownik: mamyth 20.07.2010 09:54 napisał(a):
Odpowiedź na: funkcję takiej tablicy og... | emem
Zaraz po swoim poście napisałam drugiego, że właśnie znalazłam takie miejsce (do ogłoszeń) na forum) - dlaczego mój post został usunięty??
Użytkownik: carmaniola 19.07.2010 16:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
No, kruca fuks! Ale ja poproszę o dostęp do "Nowych komentarzy" zewsząd! I jakiś mocniejszy akcencik, bo teraz musiałam się sporo naszukać by znaleźć.

Ja tam nie wiem, jak to jest z nieczytelną nawigacją, ale... podejrzewam, że dla sporej części "starych" i wiernych (Sic!) użytkowników takie gruntowne zmiany layoutu powodują, że musimy Biblionetki uczyć się na nowo. Da się, pewnie. I skoro nowi będą mieli łatwiej, to zgoda. Ale ja bym wolała kolejne wodotryski, pomalutku i bez jednoczesnych zmian całości.

Co do "Listy życzeń do Złotej Rybki:

- tak a propos genialnych czytatek...

Już kiedyś prosiłam o możliwość "znikania" nieinteresujących nas czytatników i działów na Forum, albo raczej poddziałów: żeby sobie można było wyciąć np. konkursy (bez obrazy dla Konkursowiczów, bo zabawa jest świetna i rozwijająca, ale nie wszyscy biorą w niej udział, a ilość wpisów przytłacza i przysłania wszystko inne), albo "matury" z offtopów, albo całe offtopy. Ignorowanie poszczególnych wątków konkursowych jest dość... wyokrąglone.:/

> podpinanie czytatek

Proponowałabym, była już taka propozycja, stworzenie osobnej kategorii pod książką, podobnie jak Miscelanea. I żeby było widać tytuł czytatki i jej twórcę. Dodawać mogliby wszyscy, bez ograniczeń, podobnie jak forumowe tematy do książek. Wbrew pozorom to mogłoby nam nieco oczyścić forum z wklejanych tam często opinii o ksiązce, bez podtekstów do dyskusji.

> ocenianie/głosowanie nad recenzjami/czytatkami (to szeroki temat, ale dawanie "plusika" świetnej recenzji, pozwoli zrobić "Polecane przez BiblioNETkowiczów")

Chodzi o ranking, czy też o polecanki dla użytkownika oceniającego recki? Jeśli to ten drugi przypadek, to ja bardzo proszę o jednoczesne zamontowanie prztyczka "WYŁĄCZ". Tekst może mi się podobać szalenie, będę to chciała w jakiś sposób wyrazić (takim plusikiem), ale to nie znaczy, że chcę aby książka, której dotyczy mi się polecała!

I jeszcze rankingi... też już była prośba o umożliwienie przeglądania wg roku wydania, ale i wg języka oryginału. I od razu byłby jakiś punkt wyjścia do ewentualnego zrealizowania pomysłu dotyczącego nagrody Biblionetki dla twórcy polskiego w danym roku. ;-D

No i... niech działają linki w zgłośbłądach, i przede wszystkim tam niech się uruchomi jakaś linia łączności: poprawiacz-zgłaszający.

Jak już odgłupnę od błędów, to jeszcze się dopiszę. Nie ma "zmiłuj się". ;p
Użytkownik: Admin 19.07.2010 16:48 napisał(a):
Odpowiedź na: No, kruca fuks! Ale ja po... | carmaniola
Będzie pomału i z korektami, nigdzie nie panuje stan ostateczny. :) Może po prostu najnowsze komentarze powinny wylecieć też do menu po lewej, tam np. najlepsze 2010 dublują się z najlepszymi książkami w ogóle, więc miejsce jest.

Te najczęściej używane funkcje muszą być łatwo dostępne. Jeżeli kolejność w menu drugiego poziomu jest zła, to też prosimy o info.

Co do tych zmian, to tylko połączyliśmy oba poziomy menu, które wcześniej były w ogóle ze sobą niezwiązane wizualnie (bo przecięte katalogiem), dla wielu osób nie było jasne, że jakikolwiek związek między nimi istnieje :/.


Użytkownik: Czajka 19.07.2010 18:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Będzie pomału i z korekta... | Admin
W Starcie chyba logiczniej byłaby Księga gości na końcu
W katalogu najpierw wszystkie "nowe" a Allegro na końcu (omatko, taka pokusa w samym centrum :))
W czytatniku "moje" dałabym na koniec i w Forum dodawanie też na koniec.
Bardzo bym chciała "Najnowsze komentarze" po lewej. :))

Ps. A czy nie lepiej byłoby rozwijalne menu też w białych literach? Tak jak jest górne?
W ogóle zmiany są super. :))
Użytkownik: paren 19.07.2010 18:57 napisał(a):
Odpowiedź na: W Starcie chyba logicznie... | Czajka
Ja też bym poprosiła o "Najnowsze komentarze" po lewej. :-)
Użytkownik: Czajka 19.07.2010 18:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Będzie pomału i z korekta... | Admin
I licznik osób też. :))
Użytkownik: Czajka 19.07.2010 18:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Będzie pomału i z korekta... | Admin
I gdyby można było to o czym pisała kiedyś Carmaniola - żeby licznik wyświetleń był obok liczby komentarzy. :)
Użytkownik: gosiaw 30.07.2010 10:12 napisał(a):
Odpowiedź na: No, kruca fuks! Ale ja po... | carmaniola
"I jeszcze rankingi... też już była prośba o umożliwienie przeglądania wg roku wydania, ale i wg języka oryginału. I od razu byłby jakiś punkt wyjścia do ewentualnego zrealizowania pomysłu dotyczącego nagrody Biblionetki dla twórcy polskiego w danym roku. ;-D "

Ja też o to bardzo proszę. Wszelkie rankingi są idealne do tropienia uczciwej inaczej promocji literatury. ;)

Nieuczciwa promocja będzie raczej dotyczyć naszego krajowego podwórka. Ale nie wystarczy odfiltrowanie literatury współczesnej polskiej. Dlatego chciałabym bardzo móc odfiltrować sobie pozycje w języku polskim. A wyświetlenie książek bez ustawionego języka oryginału może być dobrym punktem wyjścia do uzupełniania bazy.
Użytkownik: carmaniola 30.07.2010 11:14 napisał(a):
Odpowiedź na: "I jeszcze rankingi... te... | gosiaw
Taaaa, jak widać, rankingi są dobre na wszystko. ;-)
Użytkownik: szczerbol 19.07.2010 19:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
A mnie się marzy monitorowanie aktywności obserwowanych użytkowników - chodzi mi o wyświetlanie jakiegoś podsumowania, co użytkownik robił, od kiedy ostatni raz sprawdzałam (np. linki do nowych recenzji, komentarzy, no i koniecznie nowo dodane oceny).
Dałoby się? To by było taaaaakie wygodne... :]
Użytkownik: joanna.syrenka 19.07.2010 19:44 napisał(a):
Odpowiedź na: A mnie się marzy monitoro... | szczerbol
Z tym monitorowaniem byłabym ostrożna. Nie wiem, czy bym chciała, żeby inni widzieli co i kiedy robiłam, gdzie zaglądałam, co wyszukiwałam itd. Chyba, że byłaby możliwość wyłączenia tej opcji.
Użytkownik: Sylverka 19.07.2010 19:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Z tym monitorowaniem była... | joanna.syrenka
Fakt, ja też bym nie chciała.
Użytkownik: Admin 19.07.2010 20:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Fakt, ja też bym nie chci... | Sylverka
Nie no, nikt nikogo śledzić nie będzie. To by była tylko informacja o publicznych wypowiedziach i publicznych ocenach, ale odfiltrowana ze wszystkich innych rzeczy. Dla kogoś kto nie ma czasu na bieżąco sprawdzać zmian, byłoby to ułatwienie.
Użytkownik: misiabela 19.07.2010 19:59 napisał(a):
Odpowiedź na: A mnie się marzy monitoro... | szczerbol
A mnie się ten pomysł nie podoba. Przecież wszelkie dane, o których piszesz są w profilu każdego użytkownika, więc po co jeszcze monitorowanie??
Użytkownik: Sylverka 19.07.2010 19:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Moim zdaniem, fajnie byłoby móc dodawać sobie ulubionych użytkowników - np. przyjaciół, żeby również na tej podstawie BiblioNETka polecała pozycje książkowe. Często gdy przeczytam coś fajnego polecam to moim znajomym i im również się podoba.
Użytkownik: chuda 19.07.2010 20:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Zmiany bardzo mi się podobają, ale podobałyby mi się jeszcze bardziej, gdyby działało mi forum, bo obecnie nie działa. To jedyny wątek, na który mogę wejść. :((
Użytkownik: Admin 19.07.2010 20:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Zmiany bardzo mi się podo... | chuda
O widzisz, ten problem dotyczy tylko nielicznych, szczególnie zasłużonych osób. :) Możesz to traktować jako najwyższe wyróżnienie od serwera BiblioNETki :)

Kwestie wydajnościowe to najwyższy priorytet, ale nie należą one do spraw prostych bo nie wiemy kto się czym tak bardzo zasłużył, żeby aż serwer na niego prychał.


Pozwolisz, że będziemy testować poprawki na Tobie? :)
Użytkownik: hidden_g0at 19.07.2010 21:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Być może taka funkcja istnieje, ale jej nie widzę. Mnie by zachwyciła rozpiska tego, co przeczytałem (oceniłem) w danym roku/miesiącu. Takie podsumowania :)
Użytkownik: mamzelka 19.07.2010 21:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Być może taka funkcja ist... | hidden_g0at
Podłączam się pod świetny pomysł Pawła. Byłoby genialnie!
Użytkownik: mamzelka 19.07.2010 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Podłączam się pod świetny... | mamzelka
Oj. :) Dopiero spojrzałam, że mamy już coś takiego. Moje oceny-> Sortuj wg. daty :))
Użytkownik: hidden_g0at 19.07.2010 21:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj. :) Dopiero spojrzałam... | mamzelka
O matko, kiedyś tego nie było chyba :) Dzięki za uświadomienie :))
Użytkownik: Admin 19.07.2010 22:35 napisał(a):
Odpowiedź na: O matko, kiedyś tego nie ... | hidden_g0at
BiblioNETka czyta w myślach? :)
Użytkownik: Virvien 21.07.2010 00:32 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETka czyta w myśla... | Admin
W końcu to ósmy cud ;)


Z mojej strony tyle - odstawiacie tu kawał świetnej roboty, szkoda tylko, że nie mam czasu posiedzieć i o tym poczytać :( Bardzo, bardzo podoba mi się licznik osób ^Dziś czytało nas ... osób^. Dopiero teraz uświadomiłam sobie, że aż tyle osób tu się przewija!
Użytkownik: annmarie 19.07.2010 22:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Ja bym chciała mieć możliwość oznaczania użytkowników jako "ulubionych" czy "znajomych" (no coś w tym stylu...). Żeby gdzieś była lista takich osób, z której szybko bym przechodziła do ich stron. I mogłaby być też funkcja, że byłaby lista ostatnich aktywności znajomych - ostatnio przeczytanych książek, ostatnio dodanych recenzji i czytatek oraz założonych tematów na forum. I znajomi mogliby być wyświetlani na inny kolor niż inni użytkownicy.
Użytkownik: Zoana 19.07.2010 23:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
A mnie się marzy coś takiego:

Obecnie w polecankach mogę sobie zobaczyć, z którymi użytkownikami mam największą zgodność w ocenionych książkach/ocenach. Co mi się bardzo podoba. A ja bym chciała wejść sobie na stronę jakiegoś użytkownika (każdego, dowolnego użytkownika) i kliknąć sobie w guziczek "Sprawdź zgodność" (czy cuś takiego) i zobaczyć, ile mamy wspólnie ocenionych tytułów i jak się do siebie mają nasze oceny. Z całkowitym pominięciem polecanek. Dałoby się? Chyba że już coś takiego istnieje, tylko ja o tym nie wiem? :)

Kiedyś też była mowa o dodawaniu autorów do schowka... Zmieniło się może coś w tym temacie?

Czekam też z niecierpliwością na możliwość podpinania czytatek do książek.

Co do oceniania recenzji... Mogłoby powstać coś takiego. W sensie dodawania plusików, bo już na przykład minusiki, czy kilkustopniowa skala ocen mogłyby stać się narzędziem prywatnej zemsty jakiegoś zminusowanego recenzenta. ;) No, i jak już ktoś wspomniał, żeby danie plusa jakiejś recenzji nie było równoznaczne z tym, że chcę przeczytać recenzowaną książkę. Żeby polecanki tego nie uwzględniały.

Na marginesie: monitorowaniu poczynań użytkowników mówię stanowcze... RACZEJ NIE. Chyba że byłaby opcja "ukrywania się", to znaczy, aby każdy mógł sam zdecydować, czy chce być śledzony, czy nie.

A tak już całkowicie na marginesie - coraz bardziej podoba mi się nowa Biblionetka. :)
Użytkownik: Annvina 20.07.2010 09:00 napisał(a):
Odpowiedź na: A mnie się marzy coś taki... | Zoana
Mnie też się podoba :)
I głosuję za dodawaniem autora do schowka!
Użytkownik: Zoana 21.07.2010 15:26 napisał(a):
Odpowiedź na: A mnie się marzy coś taki... | Zoana
Dzisiaj zauważyłam, że na stronach autorów znajdują się linki do ich stron na Wikipedii... A może dałoby się zrobić takie odsyłacze do oficjalnych stron pisarzy? Dodatkowo albo zamiast Wikipedii? To chyba byłoby bardziej wiarygodne źródło informacji o danym autorze. ;)
Użytkownik: k_ret 21.07.2010 15:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj zauważyłam, że na... | Zoana
Wikipedia ma tę zaletę, że można do niej łatwo podpiąć linki automatycznie (działa dla większości autorów którzy w niej występują). Link do oficjalnej strony trzeba już podać ręcznie - taką opcję też w przyszłości dodamy, ale to będzie związane z przebudową strony edycji autora, a więc jest to większa zmiana.
Użytkownik: pawelw 19.07.2010 23:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Najpierw takie technicznie proste do zrobienia.


Dodatkowe sposoby sortowania książek dla autora:
- według daty wydania. (*)
- według gatunku
- najpierw pozycje samodzielne, potem ze współautorami, potem antologie


A do tego zainspirowało mnie movielense.umn.edu.
Statystyki dotyczące moich ocen:
- 10 najczęściej i najrzadziej ocenianych
- 10 najbardziej różnych od średniej (może być osobno w górę i w dół)
- wykresy paskowe według ocen (tak jak szczegóły ocen przy książce)
- wykresy paskowe według gatunków
- średnia ocena w gatunkach
- statystyka popularności ocenionych książek (movielens jako popularne filmy definiuje 10% najczęściej ocenianych a jako rzadkie - 75 najrzadziej ocenianych. Pewnie trzeba by poeksperymentować.)


Teraz coś technicznie bardziej problematycznego.

Zaznaczanie na forum nowych wpisów. Przykład: Wchodzę o jakiegoś tematu, potem ponownie za kilka dni i te wpisy które już widziałem np. lekko się wyszarzają, a te nowe bardziej biją po oczach. Teoretycznie można sobie posortować chronologicznie, ale wtedy się kontekst traci.
Na dodatek w spisie tematów można by oprócz liczby odpowiedzi dać w nawiasie liczbę nowych odpowiedzi.


Ikonka ze śmietnikiem przy komentarzach, żeby nominować komentarz do usunięcia. Po przekroczeniu progu zgłoszeń idzie automatycznie informacja do admina/moderatora.


A teraz coś bardzo przydatnego, ale raczej wywracające koncepcję bazy danych :)

Przypisanie do książki ról:
- autor
- autor rozdziału
- autor wstępu/posłowia
- ilustrator
- redaktor (być może osobno jeszcze autor wyboru antologii)
- lektor (to do audiobooków, które by wreszcie można sensownie ująć)
- tłumacz

Dlaczego tak?
Inaczej się ocenia książki z dobrymi rysunkami (Szancer, Andrioli) a i komiksy doczekały by się wreszcie uporządkowania.
Są też książki, które komiksami nie są, rysowacz nie jest wymieniony, a bez rysunków książka traci. Sven Nordqvist zasługuje na przypisanie do książek z serii Mama Mu. A sam też pisał.
Dało by się też powiązać autora i tłumaczy. Np. znaleźć wszystkie tłumaczenia Boya, czy Dąbrowskiej.


Rozdzielenie pseudonimów.
Książka podpięta by była pod autora jaki figuruje na okładce. A pseudonimy i różne wersje pisowni nazwiska były by podpięte na ogólnej stronie autora. (być może z notką bibliograficzną lub linkiem do wikipedii?)
np. autorzy J.K. Rowling i Skamander Newt prowadzili by do strony Joanne Murray, a autorzy D. Macdougall i Doug MacDougall prowadziliby do strony John Douglas MacDougall


Ocenianie poszczególnych wersji książki.
Np. Jak czytałem tłumaczenie Skibniewskiej, to takie oceniam. Podobnie jak tłumaczenie Łozińskiego. Jak nie nie wiem jaką wersję czytałem, to oceniam ogólnie.
Po wprowadzeniu audiobooków można by oceniać wersję czytaną przez konkretnego lektora.


Z już wspomnianych wodotrysków głosuję za ocenianiem recenzji (wystarczy mały +/-)


I marzy mi się kategoria "Trele morele", bo Mostowicz, Moody czy Daeniken w kategorii popularnonaukowe powoduje u mnie zgrzytanie zębów.




(*) To by też pomogło uporządkować niektóre serie, które teraz są numerowane według dat powstania, a nie według chronologicznej treści. Przyjęło by się zasadę chronologii treści, a według daty wydania by można sobie posortować.
Użytkownik: mchpro 20.07.2010 15:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Najpierw takie techniczni... | pawelw
Rozdzielenie od autorów pseudonimów popieram oburącz - zresztą spora praca przygotowawcza została już wykonana - głównie przez Bognę, ale i ja miałem w tym spory udział. Mam nadzieję, że kiedyś ta operacja zostanie dokończona.

A w kwestii pseudonimów zbiorowych moja propozycja jest następująca:
Na karcie edycji danych autora w katalogu mógłby pojawić się znacznik "to jest pseudonim". Jeśli w tym kwadraciku postawimy ptaszek, wtedy otrzymujemy możliwość wpisania prawdziwego nazwiska autora wraz z opcją "[więcej autorów]" - tak, jak to jest w przypadku antologii i prac zbiorowych.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 22.07.2010 13:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Najpierw takie techniczni... | pawelw
"I marzy mi się kategoria "Trele morele", bo Mostowicz, Moody czy Daeniken w kategorii popularnonaukowe powoduje u mnie zgrzytanie zębów."

Powinien być jakiś gatunek w stylu "zjawiska paranormalne" albo "paranauka" i tam by mogły sobie spokojnie lądować wszelkie tego typu książki o UFO czy innych sensacjach.
Użytkownik: reniferze 29.07.2010 18:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Najpierw takie techniczni... | pawelw
Na forum fachowym, z którego codziennie korzystam, jest taki znaczek, który przenosi automatycznie do nieprzeczytanego komentarza. Bardzo, bardzo wygodne.
Użytkownik: maramara 20.07.2010 02:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
A ja proszę, tak bardzo proszę - czy na liście książek w wyszukiwarce może być jakoś zaznaczone, że tę i tę już mam w schowku, a tej i tej jeszcze nie? Na przykład taki "zielony ptaszek", jakiego widać w schowku innych użytkowników przy książkach będących także w moim - byłby suuuuuuuuuuuper. Albo niebieski kolor. Albo jakaś pirlipałka graficzna. Cokolwiek! Uważam to za jedną z najbardziej funkcjonalnych, a jeszcze nie przeprowadzonych zmian.
Użytkownik: agatatera 20.07.2010 11:27 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja proszę, tak bardzo p... | maramara
Podpisuję się pod tym pomysłem :)
Użytkownik: Episodex 22.07.2010 15:23 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja proszę, tak bardzo p... | maramara
Dzisiaj taką funkcję dodaliśmy :).
Użytkownik: maramara 22.07.2010 18:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj taką funkcję doda... | Episodex
Bardzo przepraszam, ale gdzie? Bo chyba nic się nie zmieniło, albo oślepłam od upału :((( A tak się ucieszyłam...
Użytkownik: maramara 22.07.2010 21:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj taką funkcję doda... | Episodex
Aaaaaa, faktycznie się zmieniło dla książek, które dzisiaj dodałam do schowka :)))) Na te, co już w schowku były, wypada mi więc - jak mniemam - grzecznie poczekać...

Dziękuję bardzo!
Użytkownik: maramara 23.07.2010 10:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj taką funkcję doda... | Episodex
Jednak nie działa, a raczej działa niekonsekwentnie :((((
Użytkownik: Episodex 27.07.2010 15:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Jednak nie działa, a racz... | maramara
W dalszym ciągu nie działa? U mnie działa dla wszystkich książek i nie wiem co może być przyczyną złego działania. Może teraz już wszystko jest jak powinno? :)
Użytkownik: maramara 28.07.2010 07:51 napisał(a):
Odpowiedź na: W dalszym ciągu nie dział... | Episodex
Jest tak:
- gdy w wyszukiwarce wpiszę tytuł, książka na liście ma zielonego ptaszka;
- gdy w wyszukiwarce wpiszę autora, na liście wstępnej (autorzy o tym samym nazwisku) i na liście docelowej (konkretny autor) ptaszka nie ma;
- gdy w wyszukiwarce wyświetlam listę zawartości serii, ptaszka nie ma.

Nie zrozum mnie źle: ja i tak jestem zachwycona, że mam tego zielonego wróbla czy dzięcioła :) na liście książek, ale to jakby ogranicza funkcjonalność aktualizacji do minimum. Na ogół szybkie określenie, czy dana książka znajduje się w schowku, służy do wyodrębnienia, której pozycji z DANEGO AUTORA lub z DANEJ SERII mi brakuje - tego się teraz nie dowiem :(((
Użytkownik: maramara 28.07.2010 07:55 napisał(a):
Odpowiedź na: W dalszym ciągu nie dział... | Episodex
Teraz widzę, że może po prostu nie wyraziłam jasno swojej prośby: gdzieś tam wyżej pisałam o "liście książek", ale chodziło mi o spojrzenie bardziej ogólne, przenoszące aktualizację także na inne listy wyszukiwarki...

Tak się oto piętrzą prośby :)))
Użytkownik: Bibliomisiek 20.07.2010 08:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Mam uwagę odnośnie RSSa z recenzjami. Fantastycznie, że się pojawił - dzięki temu mam wgląd wprost z mojej strony głównej (igoogle, skądinąd świetny wynalazek). Chyba lepiej by było, gdyby żeby w nagłówku rss pojawiał się zamiast tytułu recenzji - tytuł recenzowanej książki (z autorem tradycyjnie w nawiasie), bo obecnie nie pojawia się on ani w tytule ani w rozwinięciu zajawki. W efekcie w obecnej formie bez wchodzenia w samą recenzję nie wiadomo jakiej książki dotyczy.


REFLEKSJA NATURY OGÓLNEJ: Cieszy postępująca modernizacja Biblionetki. Czasy się zmieniają i tak dalej - i bez modernizacji groziłoby Bnetce prędzej czy później "uskansenowienie". Dobrze, że "włodarze" zdają sobie z tego sprawę. I wbrew obawom konserwatywnego skrzydła społeczności, moim zdaniem nie ma ryzyka, że Bnetkę zaleją "dzieci Neostrady" jak to się stało z Filmwebem - to nie ta materia zainteresowań.

Sympatyczne i przytulne jest to miejsce, a przybywające wielce użyteczne funkcje powodują, że coraz wygodniej się z Bnetki korzysta. Dzięki, Zespole, za waszą pracę.
Użytkownik: Admin 20.07.2010 16:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam uwagę odnośnie RSSa z... | Bibliomisiek
Dzięki za miłe słowo, to bardzo ważne dla nas.

Jesteśmy świadomi, (mówiąc zawodowo, jako twórcy portali społecznościowych), pewnych zaszłości, niekonsekwencji czy wręcz błędów które blokują nam rozwój w niektórych kierunkach. Chcemy się ich powoli pozbywać, ale problem polega na tym że nasi najwierniejsi użytkownicy zdążyli się już do obecnej sytuacji przyzwyczaić, więc nie możemy po prostu "ot tak" wszystkiego poprawić. Jak to się czasem kończy w przypadku innych portali czasem można poczytać w gazetach. :)

Czas leci, Internet się zmienia, konkurencja nie śpi, my się uczymy, a nasza baza książek i ocen rośnie. Rosną też oczekiwania użytkowników i partnerów: bycie serwisem z najlepszą społecznością użytkowników czytających książki (jak to niedawno określiła GW), też zobowiązuje. W takiej sytuacji stanie w miejscu to cofanie się, więc wyboru zabardzo nie mamy i też nie chcemy sami stać w miejscu.

Staramy się usilnie aby BiblioNETka stawała się bardziej wygodna, przejrzysta, przyjazna i nowoczesna, bez chodzenia na kompromis z jej charakterem i atmosferą jaką udało się nam wypracować przez te lata. Chcemy też ułatwić wyszukiwanie często genialnych treści tworzonych przez BiblioNETkowiczów, po to by i oni sami mogli być bardziej widoczni z tym co piszą.

Każde wsparcie i konstruktywna krytyka w tej gestii z Waszej strony będzie mile widziana :)
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 20.07.2010 09:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
1) Mi by się marzyła zmiana w katalogu dla komiksów - chciałbym aby nie był to gatunek tylko forma książki.

Wiem że wymagało by to sporego nakładu pracy, ale gdy obecnie Asteriksy (komiksy typowo dziecięce) są w jednej kategorii z np. "Hellraiserem" (horror), "Fun Home" (autobiograficzny), "Uzbrojonym ogrodem" (komiks historyczno-fantastyczny) czy innymi Garfieldami (satyra) to wygląda to co najmniej dziwnie.

Można by też otworzyć osobną kategorię z własnymi gatunkami (bo jak tu włożyć w istniejące obecnie gatunki mangę czy komiksy o superbohaterach) jak hobby czy literatura popularnonaukowa, ale nie wiem czy warto aż tak zmieniać cały katalog (pewnie wg większości nie warto w ogóle :).

2) Podobała by mi się możliwość przypisywania więcej niż jednego gatunku książkom - tacy "Krzyżacy" to przecież i klasyka i powieść historyczna. Podobnie jak np. cykl barokowy Stephensona - niby to powieści historyczne, ale w zasadzie jest to też science fiction.

Być może obecne podejście jest lepsze z bibliotecznego punktu widzenia, ale mam wrażenie że jest to sztuczne ograniczenie.



A inne moje propozycje są tu:
Propozycje
Użytkownik: gosiaw 20.07.2010 09:30 napisał(a):
Odpowiedź na: 1) Mi by się marzyła zmia... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Absolutnie nie dam rady się pogodzić z tym, żeby komiksy były formą, a nie gatunkiem, jeżeli nie będzie możliwości odfiltrowywania sobie niechcianej formy z polecanek. Komiksów szczerze nie znoszę i pierwsze co zrobiłam to wyrzuciłam je z gatunków, które chcę oglądać w polecankach. :)

Ale może by zrobić ignorowanie formy w polecankach tak czy owak? Niezależnie od rewolucji w komiksach?
Użytkownik: maramara 20.07.2010 09:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Absolutnie nie dam rady s... | gosiaw
Zanim zaczniemy w polecankach odfiltrowywać formy, trzeba pod tym kątem w edycji zrobić rewolucję. Czasem książki są wprowadzane w tak dziwaczny (absurdalny) sposób, że może Ci umknąć coś naprawdę ciekawego. Przykładem choćby Sekrety włoskiej kuchni: Podróż po kulturze i tradycji (Kostioukovitch Elena), którą wpakowano do poradników tylko dlatego, że miała "kuchnię" w tytule... Poprawiłam i dodałam znaczący podtytuł.
Użytkownik: gosiaw 20.07.2010 10:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Zanim zaczniemy w polecan... | maramara
To jest już odrębny temat rzeka - poprawność danych wprowadzanych do katalogu.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 20.07.2010 10:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Absolutnie nie dam rady s... | gosiaw
No ale skoro system poleca, to trzeba spróbować! ;)
Użytkownik: gosiaw 20.07.2010 10:12 napisał(a):
Odpowiedź na: No ale skoro system polec... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Nienienie. Komiksy w domu mam, bo mąż nie gardzi. Chwyciłam takiego Thorgalla i przeszła mi ochota na wszelkie eksperymenty z komiksami.

Dziwiłam się kiedyś czemu polecanki w ogóle mi to serwują. Przecież ja nie oceniam komiksów, więc po co polecanki zawracają mi głowę. Ale okazało się, że oceniłam. Koziołka Matołka z małpką Fiki-Miki. I tu zaczynam chyba trochę przekonywać się do Twojej koncepcji. Może faktycznie niech to będzie literatura dziecięca, z formą komiks.
Użytkownik: aleutka 20.07.2010 11:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Nienienie. Komiksy w domu... | gosiaw
Ale przeciez sa tez komiksy ewidentnie dla doroslych.
Użytkownik: aleutka 20.07.2010 11:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Nienienie. Komiksy w domu... | gosiaw
Moze mogloby byc cos w rodzaju powiesc graficzna? Mozna by wybierac albo literatura dziecieca/komiks albo powiesc graficzna/komiks, sama juz nie wiem...
Użytkownik: maramara 20.07.2010 10:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Absolutnie nie dam rady s... | gosiaw
W ogóle - moim zdaniem - trzeba by się przyjrzeć i kategoriom (gatunkom), i formom - niezależnie od nakładu pracy, jakiego mogłyby wymagać. Wydaje się to koniecznością przy tak rozrastającym się katalogu i chyba (właśnie w związku z tym "rozrostem") dobrze byłoby umieścić to na liście DO ZROBIENIA już teraz...

Przyłączam się do podziękowań Michała Stanka - pomyślcie tylko, w ilu domach gości Biblionetka! Ja tam sobie pracy bez niej nie wyobrażam :))) DZIĘKI.
Użytkownik: mamzelka 20.07.2010 13:06 napisał(a):
Odpowiedź na: W ogóle - moim zdaniem - ... | maramara
Nie było mnie tutaj jakiś czas, a tutaj tyle pozytywnych zmian! Chciałabym serdecznie podziękować adminom serwisu za włożoną pracę, niektóre z nich naprawdę baaardzo ułatwiają i uprzyjemniają odwiedziny :)

Widzę, że pomysł na prywatne wiadomości do konkretnych użytkowników już jest. Chciałabym więc tylko przyklasnąć i powiedzieć, że byłoby cudownie gdyby coś takiego powstało.
Użytkownik: annmarie 20.07.2010 14:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Chciałam jeszcze poprosić o konsekwencję - prawie wszędzie książki, które przeczytałam są wyświetlane na pomarańczowo, a tylko na stronie "Moje oceny" na niebiesko. Mogą też być pomarańczowe?

I jeszcze jedna sprawa. Chciałabym żeby za każdym razem gdy wchodzę na czyjąś stronę od razu wyświetlała mi się cała lista przeczytanych książek i cały schowek. I tak zawsze klikam "pokaż wszystko", ale jest to nieco denerwujące. I wiem, że mogłoby to spowodować wolniejsze ładowanie się strony, ale bardzo bym chciała mieć taką opcję "pokaż wszędzie wszystko".
Użytkownik: Asia. 22.07.2010 11:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałam jeszcze poprosić... | annmarie
Propozycja wyświetlania książek w "Moich ocenach" na pomarańczowo niezbyt mi się podoba. Niebieska lista jest bardziej czytelna i mniej rażąca, a na tej stronie nie ma potrzeby wyróżniania ocenionych książek innym kolorem, bo przecież wiadomo, że wszystkie z nich są przeze mnie ocenione.
Użytkownik: stawek 20.07.2010 15:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Proponuję dodanie funkcji umożliwiającej domyślne ukrycie fragmentu komentarza użytkownika.
Zdarza się że czytelnicy komentując określoną ksiązkę ujawniają fragmenty fabuły co umniejsza przyjemność płynącą z czytania.
Fragment tekstu oznaczony jako "spoiler" czy tez "treść" domyslnie byłby ukryty a po kliknięciu rozwijałby się - rzecz względnie prosta do zrobienia w js a wg mnie przydatna.

Pozdrawiam
Użytkownik: Admin 20.07.2010 15:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuję dodanie funkcji... | stawek
Można to też pisać czarnym kolorem na czarnym tle. Wtedy treść wypowiedzi wyświetla się tylko wtedy kiedy ktoś najedzie na to myszą i zrobi zaznaczenie (wtedy kolory się odwracają).
Użytkownik: Episodex 22.07.2010 15:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuję dodanie funkcji... | stawek
Od dzisiaj już możliwe :). Instrukcja jak to zrobić widoczna podczas dodawania komentarza.

Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Użytkownik: mchpro 20.07.2010 15:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Ten wniosek racjonalizatorski juz zgłaszałem, ale ponieważ powstaje nowa lista wodotrysków, ponawiam:
A gdyby tak w dziale "ODDAM/WYMIENIĘ" mojego schowka przy tytułach książek widniały ikonki informujące, kto tych książek POSZUKUJE, a nie kto - tak jak ja - chce się ich POZBYĆ? Teraz jest tak, że przy kilku takich książkach trafiam wyłącznie na siebie :-(
Użytkownik: carmaniola 20.07.2010 15:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Dorzucę jeszcze trzy grosze:

- nadal wiszą mi w polecankach wykrzywione buźki książek, które oznaczyłam jako nieinteresujące – powinny zniknąć z mych ócz!

- dodanie w kategorii ocen polecankowych – czytane/nieoceniane (była już kiedyś o tym mowa, niektóre rzeczy czytało się tak dawno, że ocenę trudno wystawić, wrzucać do nieinteresujących też się nie chce, bo coś było dobre, ale w polecankach zbędne jest),

- autor do schowka – taktaktak!

- jakieś (jak już będą do wprowadzenia) oznaczenia obok tytułu książki, że jest do niej audiobook (tak jak pokazuje, że jest tekst albo jej obecność w księgarni)

i najważniejsza rzecz – szybki guziczek do Admina ze zgłaszaniem naruszeń regulaminu. Działania poprzez e-mail są mocno kłopotliwe. Byłoby świetny by taki alarm trafiał do Admina jak „zgłośbłędy”.
Użytkownik: lukasz2812 20.07.2010 15:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Można by wprowadzić możliwość oceniania autorów tak jak jest możliwość oceniania książek. I potem ułożyć ranking, najlepiej ocenionych autorów.
Użytkownik: Admin 20.07.2010 16:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Można by wprowadzić możli... | lukasz2812
A co z autorami którzy mają 5 ocen na 6 i takimi co mają 4000 ocen na 4.5?
Użytkownik: lukasz2812 20.07.2010 16:22 napisał(a):
Odpowiedź na: A co z autorami którzy ma... | Admin
Popularność autora może być brana pod uwagę w innym rankingu który bierze pod uwagę ilość głosów i ich wartość a nie samą ocenę.
Użytkownik: aleutka 20.07.2010 16:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Pamietam, ze ktos sugerowal mozliwosc dodawania autorow do schowka. Bardzo mi sie podobal ten pomysl, czy jest to mozliwe technicznie?
Użytkownik: wyssotzky 20.07.2010 16:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Pamietam, ze ktos sugerow... | aleutka
A czy skoro można sortować książki w schowku według daty dodania, istniałaby możliwość wyświetlenia owej daty, albo chociaż miesiąca, kiedy je dodajemy? Biorąc pod uwagę ilość osób, które robią podsumowania przeczytanych książek w kolejnych miesiącach i latach, byłoby super. Ja tę informację dodaję w schowku do noty, ale wolałabym wrzucać tam tylko osobiste refleksje i komentarze...
Użytkownik: Lenia 20.07.2010 22:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
A czy można byłoby dodawać do obserwowanych całe czytatniki, a nie pojedyncze czytatki? Tak żeby były gdzieś zapisane i by łatwo można było je otworzyć.
Chyba że już się tak da, tylko ja nie wiem.
Bardzo podobają mi się zmiany, zwłaszcza ta wersja do czytania i ta duża szukajka u góry; tylko mi się nie podoba to, co jest pod górnym (poziomym) niebieskim menu, z czego mi kursor zjeżdża z jednego na drugie, ale z takimi zawsze tak mam. ;)
Użytkownik: szczerbol 21.07.2010 00:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Popieram dodanie autorów ilustracji do książek.

Będę również bronić swojej propozycji śledzenia aktywności innych użytkowników.
To nie chodzi o to, że chcę oglądać, kiedy ktoś był zalogowany czy po jakich stronach łaził; bardziej interesuje mnie - jeżeli np. uważam, że mamy podobny gust - co czytał w ciągu ostatnich dwóch tygodni (podczas których akurat nie miałam czasu wejść na BiblioNETkę), czy napisał ostatnio jakąś nową recenzję, a może jakąś skomentował. To chyba nie narusza niczyjej prywatności?
Użytkownik: aleutka 21.07.2010 11:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Popieram dodanie autorów ... | szczerbol
Poniekad tak rozumialam funkcje Obserwuj uzytkownika.

Nie wiem, czy to jest docelowe, ale mialam nadzieje, ze jesli kogos bede obserwowac to gdy wejde w obserwowane bede mogla kliknac na nie wiem - nowe wypowiedzi danej osoby, nowe teksty danej osoby itd. Jak na razie jest to po prostu uproszczenie o tyle, ze nie trzeba tejze osoby wpisywac w wyszukiwarke. To udogodnienie, naprawde doceniam, ale wyobrazalam to sobie troche inaczej.

I jeszcze jedno - skoro o sortowaniu schowka mowa, zawsze marzylam, zeby mozna bylo sortowac wg. dodanego do ksiazki komentarza. Ja sobie czesto w schowku priorytetyzuje w sensie pilne, na pozniej itd. i zaznaczam to w komentarzach. Musze przegladac cala liste, zeby to znalezc. Troche to niewygodne. A ja nie mam duzej listy....

Mozna by w ogole dodac rubryke Priorytet w schowku, jesli moge ladnie poprosic :)
Użytkownik: carmaniola 21.07.2010 11:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Poniekad tak rozumialam f... | aleutka
>ale mialam nadzieje, ze jesli kogos bede obserwowac to gdy wejde w obserwowane bede mogla kliknac na nie wiem - nowe wypowiedzi danej osoby, nowe teksty danej osoby itd.

Teraz tak możesz, Aleutko. Jeśli wejdziesz w "Nowe komentarze" i klikniesz w górnym menu "obserwuję", pojawią się tam nowe komentarze osób, które obserwujesz, albo nowe komentarze dyskusji, które chcesz śledzić na bieżąco.
Użytkownik: aleutka 21.07.2010 12:40 napisał(a):
Odpowiedź na: >ale mialam nadzieje, ze ... | carmaniola
Dzieki!! Nie wiedzialam.
Użytkownik: Raincloud 21.07.2010 08:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Nie wiem, czy to się zawiera w planach "- nowe rodzaje polecanek/rankingów ", ale mnie bardzo brakuje funkcji "podobne książki". Tzn., żeby można było znaleźć książki podobne, pokrewne, do tej, która mnie zainteresowała. Przyznaję, że nie wiem, czy w praktyce jest to możliwe, bo nie wiem na czym można by oprzeć takie wyszukiwanie. Istnieje pewna strona, której celem jest właśnie wyszukiwanie podobnych książek (nie wiem czy mogę podać adres? :)), ale według mnie nie spełnia do końca swojego zadania.

Drugie życzenie, myślę, że łatwiejsze do zrealizowania, to powiadamianie o nowych książkach interesującego nas autora. Są pisarze, na których nowe pozycje książkowe się czeka, ale nie sposób być ze wszystkim na bieżąco. Przydatna byłaby możliwość dodawania danego autora do obserwowanych, a kiedy w katalogu Biblionetki pojawiłaby się jego nowa książka, dostawalibyśmy o tym powiadomienie.
Użytkownik: Episodex 21.07.2010 14:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie wiem, czy to się zawi... | Raincloud
Od pewnego czasu trwa u nas dyskusja na jakiej zasadzie proponować podobne książki. Nie jest to takie łatwe ;). Jak już dojdziemy do porozumienia i sensownego algorytmu to taka funkcja na pewno się pojawi :).
Użytkownik: Farary 22.07.2010 10:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Od pewnego czasu trwa u n... | Episodex
Z tymi komiksami to rzeczywiście coś jest na rzeczy. Bo bez sensu, żeby po przeczytaniu "Koziołka Matołka pojawiała się w polecankach manga. Moje polecanki komiksów są zupełnie od rzeczy. Mam pod tym względem specyficzny gust i po przeczytaniu kilku komiksów, które uznaję za świetne sypnęły mi się takie, po które bym nie sięgnął. Wiadomo: "Thorgala" można polecić temu, kto lubi fantasy, "Kota rabina" miłośnikom Singera, "Tytusa" tym, którzy czytają dużo literatury dla dzieci. I wtedy może się się zdarzyć, że zatwardziały wróg komiksów trafi dzięki biblionetce na ten jeden jedyny na świecie komiks, który go olśni:)
Użytkownik: lettrice 30.07.2010 11:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie wiem, czy to się zawi... | Raincloud
A ja grzecznie proszę, aby można wyświetlać stronę "Polecanki" w formie "do czytania", czy "do druku", na której nie byłoby ikonek (i linków) informujących, że książka ma dodaną czytatkę, jest dostępna w księgarni itd. Była kiedyś taka możliwość w Biblionetce.
Użytkownik: Asia. 22.07.2010 12:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Proponuję, aby linki do książek, którym wystawiłam ocenę "Nie jestem zainteresowany(a)" były wyróżnione innym kolorem niż książki rzeczywiście przeze mnie ocenione. Jest to ocena, która różni się od pozostałych, zwykle wystawiam ją książkom, których nie przeczytałam. Byłoby fajnie, gdyby można było je łatwo odróżnić od przeczytanych przeze mnie książek, którym wystawiłam ocenę.
Użytkownik: aleutka 22.07.2010 16:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Czy ja juz pisalam, jak bardzo mi sie podoba nowa wyszukiwarka? Chyba nie :)

Jest fantastyczna, duzo latwiejsza w obsludze i rezultaty lepiej wyswietlane. Same zalety :)

W ogole jak na razie zmiany ida w dobrym kierunku wydaje mi sie. Biblionetka jest coraz bardziej nowoczesna, ale zachowuje charakter. Dziekuje :)
Użytkownik: MartineZ1988 22.07.2010 21:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Może by dodać, możliwość porównania gustów poszczególnych użytkowników? Np wchodzę w profil innego usera, a tam jest opcja, porównaj oceny książek wspólnie wam znanych - i jak w poleć mi - procentowa zgodność/niezgodność gustów. Coś ala Filmweb.
Użytkownik: Korniszon13 23.07.2010 11:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Masowe zarządzanie schowkiem, tzn. chciałbym mieć możliwość przenieść parę książek za jednym zamachem do innej kategorii albo usunąć ze schowka. Dałoby radę?
Użytkownik: gosiaw 25.07.2010 23:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
W związku z akcją werbowania nowych pomocników do katalogu chciałabym poprosić o parę udogodnień dla administratorów katalogu. Niektóre postulaty już kiedyś gdzieś zgłaszałam. Ale chyba nie zaszkodzi o nich przypomnieć. :)


- Przydałoby się przechowywanie informacji kto i kiedy błąd zatwierdził lub odrzucił. Czasem zdarzają się jakieś kontrowersje i sporym ułatwieniem by było wiedzieć od razu z kim należy się wtedy skontaktować. Nie zaszkodziłoby aby taka informacja była dostępna też przy wszystkich innych zmianach statusu zgłoszenia.

- Czasami z różnych powodów zgłoszenie nie może być od razu obsłużone (bo na przykład jest jakiś błąd w serwisie, który to uniemożliwia). Wówczas można zmienić status zgłoszenia na "Odłożone na później". Żeby później łatwiej można było wrócić do sprawy, warto by było odłożone zgłoszenie jakoś skomentować. Po dłuższym czasie naprawdę można mieć trudności z przypomnieniem sobie o co chodziło. Nie jest też tak, że odłożony problem musi potem rozwiązywać ta sama osoba. Komentarz zresztą przydałby się czasem przy odrzucaniu zgłoszenia. Być może warto dać taką możliwość przy każdej zmianie statusu zgłoszenia. Wpisywanie komentarza nie byłoby oczywiście obligatoryjne.

- Skoro wszystkie zgłoszenia, nawet już dawno obsłużone, są przechowywane w bazie danych, to może warto by informacja o ilości zatwierdzonych błędów na stronie użytkownika była linkiem do listy zatwierdzonych zgłoszeń tego użytkownika. Dla uprawnionych mogłaby też przydać się informacja o odrzuconych zgłoszeniach, wraz z linkiem do spisu takowych. Oczywiście rejestracja zgłoszeń pojawiła się dopiero w nowej BiblioNETce, a zatem nie byłaby to kompletna lista. Ale to nie szkodzi.

- Sporym utrudnieniem podczas porządkowania nowo dodanych książek jest fakt, że po edycji nie wraca się już do strony z tym książkami. Czy dałoby się to zmienić? Tu przyłączę się do głosów typu "A stara BiblioNETka była lepsza." - tam to było. ;)

- Czasami książki są z katalogu usuwane i bywa, że prowadzi to do kontrowersji. Bywa, że słowo kontrowersje to spory eufemizm. Dlatego czuję potrzebę istnienia listy usuwanych książek, na której można by było sprawdzić kto usunął książkę, kiedy, i z jakiego powodu. Żeby łatwiej można było poradzić sobie z pytaniami, zażaleniami, groźbami, itp. ;) Informacja o powodach usunięcia książki i tak jest przecież przechowywana. Jest "odkopywana" z bazy, gdy ktoś próbuje taką książkę wprowadzić po raz kolejny, więc wystarczyłoby to wyświetlać w jednym miejscu.

- A może, zamiast dorabiać jakieś ficzery do tego co mamy, przejść na jakiś istniejący system ticketowy? To jest niestety podejście wywracające do góry nogami istniejący system obsługi zgłoszeń i niekoniecznie trywialne by było zintegrowanie czegoś takiego z serwisem. :( Ale kto wie czy w jakiejś dalszej perspektywie by nie było warto.
Użytkownik: paren 26.07.2010 08:03 napisał(a):
Odpowiedź na: W związku z akcją werbowa... | gosiaw
Tak, możliwość skomentowania zgłoszenia bardzo by się przydała.
Użytkownik: gosiaw 26.07.2010 14:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Dostałam ostatnio pytanie z gatunku "Co robić z..." w sprawie pewnej serii wydawniczej. Problem z nią polegał na tym, że wydawane w niej książki były wydawane pod tytułami, które są wpisane w katalogu nie jako tytuł główny, ale inna wersja książki. Problem nie polega na tym, że książek do serii nie można przypisać, ale na tym, że na stronie serii znajdą się pod tytułami innymi niż wypisane na ich okładkach. Co może być mylące (i generujące niepotrzebne zgłoszenia błędów).

- Rozwiązaniem takim na szybko jest wyświetlanie na stronie serii tytułu głównego wraz ze wszystkimi alternatywnymi. Teraz jest tylko główny.

- A poważniejszym wodotryskiem by było to, żeby do serii móc przypisać konkretną wersję książki.
Użytkownik: gosiaw 28.07.2010 23:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Czy można by było dodać do forum możliwość przyklejania tematów? Wówczas przyklejony temat wyświetlałby się na liście tematów w danej kategorii na samej górze. Przydałoby się to do wszelkich ogłoszeń. Nie takich co wiszą przez jakiś czas na pierwszej stronie, ale takich które mają zostać na stałe i w miarę możliwości rzucać się w oczy. Typu ogłoszenia z wytycznymi jak wprowadzać tłumaczy. Nie sposób zawrzeć wszystkiego w regulaminie. I dosyć bez sensu jest co jakiś czas generować w takich tematach sztuczny ruch, tylko po to, żeby wyświetlały się wyżej na liście.

Edit:
Chyba, że może wystarczyłoby wydzielić na forum oddzielną kategorię w dziale "BiblioNETka", gdzie byśmy publikowali ogłoszenia Działu Katalogu i Działu Recenzji. Z wszelkimi wyjaśnieniami okołoregulaminowymi. Użytkownikom byłoby może łatwiej się do tego dokopać, a nam skierować ich do kącika, gdzie mogą sobie co nieco doczytać, jeśli jest taka potrzeba.
Użytkownik: atram78 29.07.2010 12:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy można by było dodać d... | gosiaw
Chciałabym, aby w SCHOWKU można było dodawać własne kategorie. Co Wy na to?
Użytkownik: seremity 29.07.2010 14:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
A ja bym bardzo chciała...

1. Sortowanie wg. dat wydania (i to najlepiej wg. wydania książki w języku oryginalnym, bo polscy wydawcy potrafią namieszać np. u Troisi)

2. Powiązania cykli - np w cyklu "Trylogia Zdrajcy" informacja, że jest on kontynuacją "Trylogia Czarnego Maga".

3. Dodanie możliwości zaznaczenia że coś jest sequelem, ale jednocześnie nadania mu nr tomu (innego niż 0) - jak dla mnie (i nie tylko dla mnie) "Uczennica Maga" należy przeczytać po "Trylogia Czarnego Maga" (choć jest jej sequelem), bo w przeciwnym wypadku sporo się traci (o czym niestety osobiście się przekonałam)

4. Możliwość zmieniania nazw kategorią w schowku (są kategorie z których nigdy nie skorzystam) lub dodawanie własnych

5. Możliwość nadawania kolorów kategorią schowka w ten sposób, jak kolor pomarańczowy jest przypisany do książek ocenionych. Np. przypisuje do kategorii A kolor zielony - jeżeli na oglądanej przeze mnie liście jest książka z kategorii A mojego schowka to widzę ją na zielono (tak jak ocenione widzę na pomarańczowo)

6. W innych widokach niż książki cyklami, cykl w nawiasie (a już szczególnie w książki wg średniej oceny)

7. Powiadomienia kiedy obserwowany użytkownik ocenił książkę

8. Porównywanie siebie z konkretnym użytkownikiem (a nie tylko tymi, na podstawie których generowane są moje polecanki)

9. Nie czyszczenie paska wyszukiwani po nieudanym szukaniu (nie trzeba będzie robić ctr-c, ctr-v, aby poprawić literówkę)

No i na koniec nie zgodzę się z użytkownikiem mielonka27 - książka oceniona jako "nie jestem zaiteresowany" jest oceniona - owszem często jest nieprzeczytana, ale z takich lub innych przyczyn doszliśmy do wniosku, że czytać jej nie chcemy, więc moim zdaniem powinna być takim kolorem jak oceniona... ew. mogłoby to być zmieniane w ustawieniach użytkownika, kto chce to inaczej, kto chce to tak samo...

W chwili obecnej chyba najbardziej zależałoby mi na punkcie 5 - byłabym osobą szczęśliwą mając te kolorki...

Pozdrawiam serdecznie i czekam na wprowadzenie nowych udogodnień :)
Użytkownik: seremity 29.07.2010 14:45 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja bym bardzo chciała..... | seremity
Jeszcze apropos 5 - kiedy książka byłaby jednocześnie w schowku w kolorowej kategorii i została oceniona to priorytet miałoby to, że jest oceniona (skoro już ją przeczytałam to jest dla mnie mniej ważne, że ją mam czy, że znalazłam w bibliotece, bo ponownie czytać już jej raczej nie będę)
Użytkownik: Farary 29.07.2010 23:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Taki drobiażdżek estetyczny. Wodotrysk. Przyjemniej by się czytało recenzje, gdyby autor mógł wyodrębnić graficznie w swoim tekście cytat. Wtedy i strona recenzji wyglądałaby profesjonalniej i lektura byłaby łatwiejsza. Sposób wyodrębnienia cytatu dowolny, za przykład może posłużyć formatowanie cytatów w Wikipedii.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 30.07.2010 12:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Ja bym prosił o możliwość zapisania "Schowka" (dla całości lub wybranej kategorii) do pliku (najlepiej chyba w formacie xls lub xml) w dwóch wersjach:
1) To co widać w schowku.
2) Wszystkie dane na temat książek ze schowka z katalogu (czyli np. data wydania, tłumacze itd.).
Przy niektórych książkach pola typu "seria wydawnicza" miałyby sporo wpisów, ale byłoby to łatwe w edycji i pozwoliłoby na proste zbudowanie bazy danych o domowej biblioteczce.
Użytkownik: Virvien 01.08.2010 12:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Widziałam już tę propozycję - dobrze byłoby, gdyby również tłumacze mieli własną stronę książek, które przetłumaczyli, tak jak autorzy. W prosty sposób można wtedy sprawdzić, jakie książki tłumaczyła, powiedzmy, Skibiniewska, lub czy Bogumile Nawrot tak dobrze to wychodzi, bo ^siedzi w tym^ od lat, czy ma po prostu talent ;)

(Wybaczcie, nie mam cudzysłowu na klawiaturze.)
Użytkownik: gosiaw 01.08.2010 16:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Nowy sposób prezentacji wyników wyszukiwania ogromnie mi się podoba. Jakoś nie było dotąd okazji by to wyrazić, więc niniejszym teraz naprawiam swoje zaniedbanie. ;)

Ale czy można by dodać małe udogodnienie, żeby przy cyklach i seriach pojawiała się informacja ile książek toto zawiera? Pomogłoby to porządkować cykle i serie - od razu podejrzane by były te puste czy jednoelementowe.
Użytkownik: gosiaw 13.09.2010 14:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy sposób prezentacji w... | gosiaw
Wydawało mi się, że już ktoś to postulował, ale nie mogę znaleźć. To trudno, najwyżej będzie jeszcze raz. ;)
Brakuje wyszukiwania czegoś w uwagach pod książką.

Po co mi to? Przykładowo, na okładce jest autor X, ale tak naprawdę książka jest pracą zbiorową pod redakcją autora X. Teraz nie idzie tego w prosty sposób znaleźć. Stosunkowo często zdarza się przez to wprowadzanie do katalogu książki, którą już mamy.
Użytkownik: seremity 02.08.2010 11:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Fajną opcją byłaby możliwość wyświetlania na stronie autora, tylko książek z wybranej kategorii (np. rozwiązane tak, jak w polecankach) i działające na wszystkie 4 widoki.

Zgadzam się, że miło by było móc importować schowek, a także przy książce w schowku nie tylko "usuń" i "edytuj" ale także "usuń z kategorii" (notorycznie usuwam sobie książki ze schowka, choć chcę je tylko usunąć z czytanych).
Użytkownik: gosiaw 02.08.2010 11:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Fajną opcją byłaby możliw... | seremity
"Zgadzam się, że miło by było móc importować schowek, a także przy książce w schowku nie tylko "usuń" i "edytuj" ale także "usuń z kategorii" (notorycznie usuwam sobie książki ze schowka, choć chcę je tylko usunąć z czytanych). "

A czemu nie wystarcza Ci do tego opcja "Edytuj"?
Użytkownik: seremity 02.08.2010 12:37 napisał(a):
Odpowiedź na: "Zgadzam się, że miło by ... | gosiaw
Bo jest mało poręczna. Zwykle klikam to "usuń" zapominając, że to usuwa całkowicie ze schowka, a nie tylko z kategorii "czytam".

Programistycznie* na 99% (nie umiem sobie wyobrazić implementacji, w której byłoby inaczej, ale wszystko jest możliwe) dodanie takiej opcji jest bardzo proste i mało czasochłonne. Jedyna rzecz to może to popsuć wygląd, więc istnienie tego linku mogłoby być konfigurowalne w profilu, tylko że ta konfigurowalność może być już bardziej bolesna...

*jestem programistką, stąd tego typu uwagi
Użytkownik: gosiaw 02.08.2010 12:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Bo jest mało poręczna. Zw... | seremity
Ja tam doskonale wiem, że to nie jest pracochłonna sprawa takie coś zrealizować. I nie ja to będę implementować. Więc jaki problem? Tylko taki, że musiałabym taki dziwny w moim przekonaniu link oglądać, a za bardzo nie chciałabym. :)
Użytkownik: carmaniola 02.08.2010 15:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Gdybym mogła wyrazić jeszcze jedno maleńkie życzenie, to poprosiłabym o jakąś zmianę na stronie książki. Chodzi mi przede wszystkim o link: "dodaj tekst".
W tej chwili jest on albo na samej górze - wśród wielu linków mało widoczny, albo tak dziwnie na zakończenie jakiegoś tekstu maleńkimi literkami. Nie dałoby się jakimś boldem albo wielką bukwą dodać tego linku np. pod liczbą wyświetleń? Tak sobie dumam, że gdyby był wyraźniej podkreślony, to nowym użytkownikom łatwiej byłoby go znaleźć i znacznie mniej tekstów wydawców i recenzji zawieszałoby się na forum.
Użytkownik: Episodex 06.08.2010 16:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Gdybym mogła wyrazić jesz... | carmaniola
To jest w planie z dużym guzikiem z dodawaniem tekstów, bo też zauważyłem, że ciężko go znaleźć :P. Ale całkiem poza tym jest już gotowa pewna niespodzianka mojego pomysłu dotycząca tego menu, która mam nadzieję, że się spodoba ;). Ale to po weekendzie.
Użytkownik: carmaniola 07.08.2010 09:59 napisał(a):
Odpowiedź na: To jest w planie z dużym ... | Episodex
Hurra! Będę czekać niecierpliwie na niespodziankę. I na guziczek też. ;p
Użytkownik: bato3 01.09.2010 22:12 napisał(a):
Odpowiedź na: To jest w planie z dużym ... | Episodex
Znajdziesz jakieś insze ikonki do tej niespodzianki? :P Te mi się nie podobają, mam do nich jakąś awersję...
Użytkownik: Admin 01.09.2010 22:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Znajdziesz jakieś insze i... | bato3
A znasz jakiś zestaw żeby były wszystkie?
Użytkownik: annmarie 02.08.2010 19:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Jeszcze przypomniała mi się jedna rzecz - czy wątki na forum, w których brałam udział, mogłyby być w jakiś sposób wyróżnione? Np. na liście zamiast znaczka ">" mogłaby być np. gwiazdka.
Czasami nie pamiętam, czy już się wypowiedziałam w danym temacie, czy to nowy czy odświeżony temat, więc taka drobnostka byłaby dla mnie jednak pomocna.
Użytkownik: misiak297 02.08.2010 19:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Hm... a może by tak zrobić, żeby wyróżnić nowe "odpowiedzi" użytkowników. Chodzi mi o zakładkę "odpowiedzi na twoje komentarze". Jeśli pojawiłby się jakiś nowy ten napis, bądź odnośnik by się pogrubiał. Mam nadzieję, że wyrażam się jasno:)
Użytkownik: Admin 13.09.2010 00:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Hm... a może by tak zrobi... | misiak297
I jak teraz?
Użytkownik: misiak297 13.09.2010 17:36 napisał(a):
Odpowiedź na: I jak teraz? | Admin
Świetnie!!! Na to właśnie czekałem:)
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 05.08.2010 09:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Przyszedł mi jeszcze taki pomysł, żeby dało się wybierać w obiecankach i rankingach książki wydane miedzy rożnymi latami - np. co system poleci mi z książek wydanych przed rokiem 1918 (to tak przy okazji ostatniej akcji czytelniczej :).

Podobnie w rankingach - teraz można wybrać najlepsze książki dla kilku ostatnich lat, ale wg mnie bardziej użyteczną funkcją by było, gdyby samemu można było definiować zakresy, np. najlepsze książki z lat 2000-2010.
Użytkownik: seremity 18.08.2010 09:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Widoczność statystyk błędów i uznanych i odrzuconych edycji w "mojej biblionetce" a nie tylko w "oficjalnym" profilu - jeżeli te statystyki mają służyć także użytkownikowi, aby mógł się zorientować co zostało zatwierdzone, a co odrzucone (sprawdzanie na stronie książki/cyklu/autora nie wystarczy, bo nie wiadomo, czy odrzucono, czy wisi)
Użytkownik: paren 24.08.2010 13:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Już była o tym wcześniej mowa, więc tylko i ja poproszę: bardzo by się przydała możliwość komentowania "zgłośbłędów". :)
Użytkownik: bato3 01.09.2010 22:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Zastanawiam się, czemu jeszcze nie padła propozycja: *tagi* z możliwością głosowania (pasuje/nie pasuje ) na konkretny tag do książki.
Zastanawiałem się też, czy by nie podzielić tagów na kategorie (np.: miejsce akcji, występujący bohaterowie - to się przyda czytaczom fantasy i SF, itp...)

I może jakieś bardzo proste BB-code (B,I, cite)
Użytkownik: szczerbol 12.09.2010 13:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Wróciłam z urlopu - a tu ile zmian, nowości!
Dziękuję za zgrabne podsumowanie ostatniej aktywności obserwowanych użytkowników - o ileż teraz łatwiej korzystać z tej funkcjonalności :) Bardzo podoba mi się również wygodny narzędnik w rogu.
Użytkownik: janmamut 13.09.2010 01:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj na serwerze za ... | Admin
Może ja zacznę od wyjaśnienia na przykładzie.

Za każdym razem, gdy natrafiłem w wątku na rozmowę Czajki i Emkawu, były to dla mnie głębokie treści. Chciałbym więc mieć narzędzie wspomagające wyszukiwanie takiej koincydencji w danych historycznych.

Konkretnie: skoro możemy znaleźć wypowiedzi jednego użytkownika, czy jest szansa na narzędzie do wyszukiwania wątków, w których wypowiadają się użytkownicy z podanego zbioru; dla ustalenia uwagi: podana para?
Użytkownik: Admin 13.09.2010 14:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Może ja zacznę od wyjaśni... | janmamut
Uj, kaliber mamuci zaiste. Ale zgadzam się że wyszukiwarka Forum też kuleje jeszcze.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: