Dodany: 09.01.2018 14:44|Autor: Sluchainaya

Podsumowanie 2017

W tym roku przeczytałam prawie 58 książek (w tym kilka audiobooków).
Średnia ocen to 3,78, czyli dość rygorystycznie oceniałam książki. Choć przyznam się, że te z oceną 1 to książki, które zostały przeze mnie porzucone, gdyż uznałam je za totalne nieporozumienia.

Pod względem ilościowym rządzi Remigiusz Mróz - wszystkie części serii z Chyłką (Joanna Chyłka) i dwie książki spoza serii. O ile Chyłka jest na tyle wciągającą bohaterką, że niedociągnięcia nie są tak istotne, o tyle dwie pozostałe książki mi się nie podobały. Trudno powiedzieć, żebym była fanką prozy Mroza.

Co innego, jeśli chodzi o Tess Gerritsen, którą też odkryłam w tym roku, a która pisze świetnie. Jedyna książka, która "dorobiła się" 6-tki w tym roku to właśnie Dolina umarłych (Gerritsen Tess)). Pozostałe części przygód Jane Rizzoli i Maury Isles (Jane Rizzoli & Maura Isles) też bardzo wysoko (tylko jedna poniżej 5-tki).

Książką roku jest Pachnidło (Süskind Patrick), które "czytałam" słuchając audiobooka. Zachwycało mnie i chyba tylko ze względu na to nieustannie powtarzające się słowo "oflaktoryczny", które mnie denerwowało nie dałam tej książce 6. A może ze względu na zakończenie? Sama nie wiem, czemu w końcu nie 6, bo nie byłoby to wcale dużym nadużyciem, gdybym przyznała najwyższą notę. Ale niech już będzie to 5,5 :)

Pozytywnym zaskoczeniem było 1Q84 (Murakami Haruki), też przeze mnie słuchane. I pewnie tylko dlatego tak miło to wspominam, bo autor uwielbiał się powtarzać, co przy słuchaniu akurat jest zaletą - gdy uwaga się rozproszy, zbyt wiele się nie traci. Natomiast czytać pewnie by mi się tego nie chciało.

Miło też wspominam Nie opuszczaj mnie (Ishiguro Kazuo), przesłuchane oczywiście tuż po ogłoszeniu laureata Nagrody Nobla. Denerwowała mnie jednak bierność głównych bohaterów wobec ich sytuacji życiowej, stąd 5, a nie 6. Zresztą do 6 czegoś zabrakło. Całość jednak bardzo przyjemna i miła w odbiorze.

Można by jeszcze wspomnieć o 4 i 5 części Millenium Co nas nie zabije (Lagercrantz David), Mężczyzna, który gonił swój cień (Lagercrantz David), ale tutaj niestety jest tylko gorzej niż na początku. Jednak Stieg Larsson był znacznie lepszy w kreowaniu postaci Lisbeth Salander. Przez sentyment do postaci jednak warto było przeczytać.

Tak już ogólnie, wysokiej liczbie przeczytanych książek na pewno sprzyja fakt, że od 2 stycznia 2017 pracuję w bibliotece, więc książki mam na wyciągnięcie ręki, tak samo jak i audiobooki, które właśnie słucham w pracy. Poza tym w Bibliotece Kraków istnieje możliwość bezpłatnego dostępu do e-booków Legimi, a to się wiąże z dostępem do nowości i dawno wyczekiwanych czy upragnionych tytułów. Tak więc pod względem czytelniczym (i nie tylko zresztą) 2017 był dla mnie bardzo łaskawy. Mam nadzieję, że 2018 nie będzie gorszy.

Pozdrawiam ciepło!

PS. Aha, byłabym zapomniała: Safona (Obermeier Siegfried). Książka od BiblioNETkołaja, bardzo wciągające czytadło historyczne. Byłam zadowolona. Na półce jeszcze czeka jedna od Niej lub Niego. Jeszcze raz dziękuję!

1. Światy prota (Brewer Gene) (3,5)
2. Safona (Obermeier Siegfried) (5)
3. Niebo istnieje... Naprawdę!: Niesamowita historia małego chłopca o wyprawie do nieba i z powrotem (Burpo Todd, Vincent Lynn) (2)
4. Kąpiąc lwa (Carroll Jonathan) (1,5)
5. Ślady (Wiśniewski Janusz Leon) (3)
6. Niehalo (Karpowicz Ignacy) (3)
7. Zaginiony symbol (Brown Dan) (5)
8. Dziewczyna z pociągu (Hawkins Paula) (3)
9. Za ścianą (Waters Sarah) (4)
10. Do trzech razy śmierć (Rogoziński Alek) (1)
11. Księżniczka z lodu (Läckberg Camilla (właśc. Läckberg Jean Edith)) (3,5)
12. Pod prąd (Biedroń Robert, Łyczko Magdalena) (5)
13. Co nas nie zabije (Lagercrantz David) (5)
14. Obłęd serca (Cain Chelsea) (1)
15. Zapora (Mankell Henning) (4)
16. Inwigilacja (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) (5)
17. Chirurg (Gerritsen Tess) (5)
18. Skalpel (Gerritsen Tess) (5)
19. Grzesznik (Gerritsen Tess) (5)
20. Kasacja (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) (4,5)
21. Zaginięcie (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) (4,5)
22. Rewizja (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) (4)
23. Karol i fabryka czekolady (Dahl Roald) (3,5)
24. Immunitet (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) (4)
25. Behawiorysta (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) (3)
26. Zakonnice odchodzą po cichu (Abramowicz Marta) (3)
27. Hobbit czyli Tam i z powrotem (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) (4)
28. Sobowtór (Gerritsen Tess) (4)
29. 1Q84: Tom 1 (Murakami Haruki) (3,5)
30. Autopsja (Gerritsen Tess) (5,5)
31. 1Q84: Tom 2 (Murakami Haruki) (4)
32. Ekspozycja (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) (1)
33. Schizofrenia: Moja droga przez szaleństwo (Saks Elyn R.) (4,5)
34. 1Q84: Tom 3 (Murakami Haruki) (4)
35. Norwegian Wood (Murakami Haruki) (3,5)
36. Zapisane w wodzie (Hawkins Paula) (3,5)
37. Sztywniak: Osobliwe życie nieboszczyków (Roach Mary) (3)
38. Podziemny krąg (Palahniuk Chuck) (3,5)
39. Minimalizm: Żyj zgodnie z filozofią minimalistyczną (Babauta Leo) (3,5)
40. Dziedzictwo: Tom 1 (Paolini Christopher) (3,5)
41. Dziedzictwo: Tom 2 (Paolini Christopher) (5)
42. Chcieć mniej: Minimalizm w praktyce (Kędzierska Katarzyna) (3,5)
43. Mężczyzna, który gonił swój cień (Lagercrantz David) (4)
44. Gwiezdny książę (Łuczeńczyk Andrzej) (3)
45. Kiedy otwierają się drzwi (Łuczeńczyk Andrzej) (3,5)
46. Przez puste ulice (Łuczeńczyk Andrzej) (4)
47. Wywiad z wampirem (Rice Anne (pseud. Roquelaure A. N. lub Rampling Anne)) (2)
48. Oskarżenie (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) (3)
49. Mumia (Gerritsen Tess) (5)
50. Źródło (Łuczeńczyk Andrzej) (3)
51. Nie opuszczaj mnie (Ishiguro Kazuo) (5)
52. Temat na pierwszą stronę (Eco Umberto) (3,5)
53. Godziny (Cunningham Michael) (5)
54. Niepotrzebna jak róża: Potrzeba normalności w chorobie psychicznej (Lauveng Arnhild) (2)
55. Pachnidło (Süskind Patrick) (5,5)
56. Dolina umarłych (Gerritsen Tess) (6)
57. Milcząca dziewczyna (Gerritsen Tess) (5,5)
58. Siła woli: Odkryjmy na nowo to, co w człowieku najpotężniejsze (Baumeister Roy F., Tierney John) (4)