Dodany: 31.12.2014 13:52|Autor: lusinka1992

Czytatnik: Niewypowiedziane myśli się starzeją...

Przeczytane w 2014

Zmiana studiów na studia z nieodpowiednich (nie dajcie sobie wmówić,że dobry humanista upienięży się i uposaży wyłącznie na prawie), na jedyne słuszne (polonistyka i tylko polonistyka!), przywróciła mi radość czytania i pisania o czytaniu:) Moje bibliofilskie nawrócenie umocniły wybory książkowe, jakie przyniósł ten rok. Rzutem na taśmę udało mi się zrealizować wyzwanie czytelnicze "52 książki", a nawet przekroczyć tę czarodziejską liczbę o całą jedną pozycję:)
Zanudzę więc wszystkich, przedstawiając krótkie zestawienie miłostek i nienawiści roku pańskiego 2014.

Zauroczenie numer 1
Bezpowrotnie utracona leworęczność (Pilch Jerzy)
Narty Ojca Świętego (Pilch Jerzy)
Marsz Polonia (Pilch Jerzy)

Romans upojny i intensywny, zakończony gwałtownym i drapieżnym stosunkiem- oto moja relacja z prozą Jerzego Pilcha. Pan Jurek oczarował mnie absolutnym obnażaniem siebie i swoich słabości w każdej powieści, zgryźliwym poczuciem humoru połączonym z inteligencją i oczytaniem, a także wplataniem interesujących wątków onirycznych.
Niestety po pewnym czasie wyczuwa się w jego utworach pewien schemat i pożądanie nieco stygnie.

Randkowy maraton z Christie
Zbrodnia na festynie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Rendez-vous ze śmiercią (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Godzina zero (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Podróż w nieznane (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Zło czai się wszędzie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Zerwane zaręczyny (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
4.50 z Paddington (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Kot wśród gołębi (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Słonie mają dobrą pamięć (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Tajemnicza historia w Styles (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))

Agatha Christie jest mi bliska od zawsze. Pisze kryminały z klasą i w dobrym tonie. Błyskotliwe fabuły i misternie skonstruowane zagadki, z nawiązką rekompensują pewne braki w stylu Królowej Zbrodni (schematyczni bohaterowie, niekiedy mało ciekawy język). Osobom, które chcą rozpocząć przygodę z autorką polecam wątek na forum: Akcja: rok 2014 z Agathą Christie

Miłości od serca i na zawsze
Pięć najlepszych pozycji, do których zdecydowanie powrócę i które bezspornie każdy powinien znać i kochać wraz ze mną:
Silmarillion (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel))
Mitologia Śródziemia- doceni każdy fan Tolkiena. Zwłaszcza ten, który nieco obraził się na Petera Jacksona za nieco efekciarskiego Hobbita.
Madame (Libera Antoni)
Historia dojrzewania bardzo inteligentnego i ambitnego chłopca, który zakochuje się w pięknej i wyniosłej nauczycielce języka francuskiego.
Poczwarka (Terakowska Dorota)
Wzruszająca, ale niebanalna historia dziecka z zespołem Downa.
Sońka (Karpowicz Ignacy)
Równie pięknie wydana jak przez Karpowicza napisana. Bolesne życie Sońki- wiejskiej starowiny jako pretekst do snucia rozważań o tym, czy sztuka umie jeszcze zachować prawdziwość i autentyczność. Kupiłam "Sońkę" i czasem nie omieszkam jej pogłaskać przed snem.
Na Zachodzie bez zmian (Remarque Erich Maria (właśc. Remark Erich Paul))
Jeśli po przeczytaniu tej książki jest jeszcze osoba uznająca wojnę za dobre wyjście, to przepraszam za wyrażenie, ale ma raczej nierówno pod kopułą.

Z cyklu: bardzo dobre i świetnie się czytało
Gra anioła (Ruiz Zafón Carlos)
Gra o tron (Martin George R. R.)
Kraina Chichów (Carroll Jonathan)
Przepowiednia Dżokera (Gaarder Jostein)
Trzej muszkieterowie (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre))
Pan Lodowego Ogrodu: Tom 1 (Grzędowicz Jarosław) (chętnie pożyczyłabym drugi tom od jakiejś dobrej duszyczki:)
Czas pogardy (Sapkowski Andrzej)
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (Larsson Stieg)
Dom duchów (Allende Isabel)
Emma (Austen Jane)
Najstarszy zawód świata: Historia prostytucji (Karpiński Marek)
Bóg nigdy nie mruga: 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu (Brett Regina)
Ubik (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred))

"Cierniaki" czyli trudne i raniące, ale... warto
Podróż Bena (Lessing Doris)
Lala (Dehnel Jacek)- Nie mogłam znieść fragmentu, w którym niegdyś dzielna i piękna kobieta przekształca się w robiącą pod siebie roślinę.
Droga (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles))
Wniebowstąpienie (Konwicki Tadeusz)
E. E. (Tokarczuk Olga)
Ostatnie historie (Tokarczuk Olga)

Przeciętniaki i słabiaki
Rodzina Borgiów (Puzo Mario)
Inferno (Brown Dan)
Charakternik (Piekara Jacek (pseud. Craft Jack de))- Pierwsza książka Piekary, którą przeczytałam i wszędzie słyszę, że mam się nie zrażać, bo najgorsza. Ale nie jestem pewna, kiedy pan Jacek dostanie drugą szansę...
Arsène Lupin, dżentelmen-włamywacz (Leblanc Maurice Marie Émile (Leblanc Maurycy))
Sprawiedliwość owiec: Filozoficzna powieść kryminalna (Swann Leonie (pseud.))
Wołanie kukułki (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert))
Amerykańscy bogowie (Gaiman Neil)

Najgorsza książka roku
Pięćdziesiąt twarzy Greya (James E. L. (właśc. Leonard Erika))
"Są książki, których grzbiety i okładki stanowią najlepszą ich część." Tyle w temacie. Dziękuję panie Dickens za ładną puentę.

Na koniec- klasycznie czyli niezmiennie satysfakcjonująco:
Szkoła żon (Molier (właśc. Poquelin Jean Baptiste))
Ojciec Goriot (Balzac Honoré de (Balzak Honoriusz))
Lilla Weneda (Słowacki Juliusz)
Małżeństwo z kalendarza (Bohomolec Franciszek)
Poganka (Żmichowska Narcyza)
Sztuka rymotwórcza (Dmochowski Franciszek Ksawery)
Zofiówka (Trembecki Stanisław)- Polecam zapoznanie się z fascynującym życiem Trembeckiego-mimo, że żył tak dawno wydaje się taki współczesny w swoich ludzkich przywarach...
Profesor Milczek (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))

Jednym słowem- udany rok. Życzę wszystkim (także sobie), aby 2015 był pełen niezwykłych odkryć na półkach bibliotecznych. Dobrych książek i dobrych zdarzeń- czegóż chcieć więcej:)

Zapraszam do dyskusji:)