Dodany: 16.01.2024 11:04|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

BiblioNETkowa książka stycznia - zgłoś swoje propozycje

W nowym roku powraca też BiblioNETkowa książka miesiąca - wybór tytułu nawiązującego do wybranego motywu przewodniego. Sprawdźcie, jaki temat obowiązuje w styczniu i zgłoście swoje propozycje!

Motyw na styczeń wybrała dla Was dot59 - będą to wyrzutkowie i wygnańcy. Sprawdźcie, jak argumentowała swój wybór:

Ponieważ autor książki, która w poprzednim miesiącu zwyciężyła, opisywał w innych swoich utworach losy ludzi doświadczających nietolerancji, zmuszanych do migracji wbrew własnej woli, to niech będzie motyw "Wyrzutkowie i wygnańcy". Myślę, że takich mniej lub bardziej tragicznych postaci trochę się w literaturze znajdzie.

Zatem do dzieła! Przypominamy krótkie zasady naszej zabawy:
W pierwszym etapie zabawy odbywa się wyłącznie zgłaszanie książek - wraz z uzasadnieniem, w jaki sposób nawiązują do motywu przewodniego. Można zgłosić maksymalnie dwie propozycje. Nie ma potrzeby popierania lub głosowania na konkretne tytuły - wszystkie propozycje przechodzą do kolejnego etapu, w którym będzie można oddać głosy na 3 wybrane kandydatki. Propozycja, która uzyska najwięcej głosów, otrzymuje tytuł BiblioNETkowej książki miesiąca.

Na Wasze propozycje czekamy do 22 stycznia do końca dnia.

Użytkownik: mchpro 16.01.2024 12:36 napisał(a):
Odpowiedź na: W nowym roku pow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Proponuję Blaszany bębenek (Grass Günter)

Bohaterem powieści jest Oskar – chłopiec z mieszczańskiej rodziny niemieckiej mieszkającej w Wolnym Mieście Gdańsk.
W wieku 3 lat, na znak sprzeciwu wobec otaczającej go rzeczywistości dorosłych, Oskar postanawia przestać rosnąć. Tytułowy blaszany bębenek stanowi narzędzie komunikacji niedostosowanego chłopca z otoczeniem. Uderzanie w instrument jest sposobem na komentowanie otaczającej rzeczywistości.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 16.01.2024 13:17 napisał(a):
Odpowiedź na: W nowym roku pow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Jako pierwszy przyszedł mi na myśl Jan Valjean, który przez znaczną część swego życia traktowany był jak wyrzutek, nawet, gdy swoim postępowaniem zdążył już udowodnić, że jest człowiekiem prawym i miłosiernym - a więc Nędznicy (Hugo Victor (Hugo Wiktor)).

Jako drugi - jeden z ulubionych bohaterów sag fantasy, Drizzt Do'Urden, będący wyrzutkiem i wygnańcem niejako podwójnie: urodził się ze skazą genetyczną, wskutek której nie miał w sobie okrucieństwa i podstępności charakterystycznych dla swojej rasy, wobec czego współziomkowie zamierzali się go pozbyć; opuściwszy podziemną krainę, także nie był bezpieczny, bo przedstawiciele innych ras posądzali go o wszelkie zło tylko dlatego, że wyglądał tak jak wyglądał (Wygnanie (Salvatore Robert Anthony)).
Użytkownik: idiom1983 17.01.2024 17:25 napisał(a):
Odpowiedź na: W nowym roku pow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Znachor (Dołęga-Mostowicz Tadeusz (pseud. Dęboróg W. M.))

Nie od parady będzie umieścić w zestawieniu "Znachora". Książka o chirurgu, który porzucony przez żonę, traci pamięć po tym, jak szukając zapomnienia w alkoholu, zostaje pobity przez złodzei, chętnych zawartości jego portfela. A potem, błąkając się niczym włóczęga po wioskach II Rzeczypospolitej, jako Antoni Kosiba odnajduje swoje powołanie, lecząc ludzkie choroby, jako znachor samouk. Ponadczasowa historia o poszukiwaniu szczęścia i własnej tożsamości.

Miasto cudów (Mendoza Eduardo)

Błyskotliwa opowieść o Onufrym Bouvili, katalońskim Wokulskim, Dyźmie i Wielkim Gatsbym swoich czasów, który będąc wyrzutkiem i osobą z marginesu społecznego, z determinacją wspina się na wielkopańskie salony i na sam szczyt drabiny hierarchii społecznej, w Barcelonie burzliwych czasów przełomu XIX i XX wieku.
Użytkownik: fugare 18.01.2024 12:12 napisał(a):
Odpowiedź na: W nowym roku pow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Proponuję książkę, a właściwie książeczkę o pierwszych wygnańcach - Pamiętniki Adama i Ewy (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne)) - tę humorystyczną wersję ich historii można odebrać bezpośrednio lub symbolicznie - jak kto woli, bo to opowieść o różnicach, ale również o tolerancji, zrozumieniu, akceptacji.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 18.01.2024 13:52 napisał(a):
Odpowiedź na: W nowym roku pow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
20 000 mil podmorskiej żeglugi (Verne Jules (Verne Juliusz)) – kapitan Nemo, wygnaniec, walczący o wyzwolenie skolonizowanej ojczyzny – wzorowany przecież pierwotnie na Polaku. Przemierza niezbadane głębiny, niby powracając do tego środowiska, w którym ludzie żyć już nie mogą, skąd ewolucja niejako wygnała ich setki milionów lat wcześniej…
Użytkownik: ilia 22.01.2024 16:05 napisał(a):
Odpowiedź na: W nowym roku pow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dzisiaj ostatni dzień zgłaszania propozycji. Tylko 5 osób wpisało się. Ludzie, obudźcie się, bo zabawa zniknie z łam Biblionetki.
Moją pierwszą propozycją jest książka Normalni ludzie (Rooney Sally). Marianne - można powiedzieć - jest wyrzutkiem. Jest poza swoją grupą rówieśniczą, uważają ją za nienormalną. Tylko dlatego, że ma swoje zdanie, nie brata się z innymi, nie idzie jak owca za wątpliwej jakości licealnymi "autorytetami". Jej chłopak Connell musi ukrywać swój związek z Marianne, bo chce uchodzić za normalnego (cokolwiek to znaczy). Gdyby środowisko w którym się obracają wiedziało, że jest z Marianne, jego też uważaliby za nienormalnego. Jest to smutne, że nadal, a może teraz jeszcze bardziej, nie można mieć swojego zdania bardzo różniącego się od zdania ogółu, nie można być "innym", bo zaliczą cię do nienormalnych. Książka jest bardzo popularna na świecie, nawet nakręcono na jej podstawie serial, może dlatego iż porusza sprawy bardzo aktualne i ważne.

Druga propozycja to Kot Bob i ja: Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy (Bowen James). Opowiada o prawdziwym człowieku i prawdziwym kocie. James Bowen był wyrzutkiem społecznym, nie miał pracy, leczył się z uzależnienia od narkotyków, nie miał wsparcia rodziny, starał się odbić od dna. I któregoś dnia na wycieraczce mieszkania znalazł rudego kota. Przygarnął go, a może to kot przygarnął jego. I wszystko zaczęło się prostować. Bardzo piękna historia.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 22.01.2024 21:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj ostatni dzień zgł... | ilia
:D :D
Ale dałaś energii do wstawiania propozycji!! Brawo!
...a ja jakoś nic nie mogę wymyślić do tego motywu :(
Użytkownik: jolekp 22.01.2024 17:24 napisał(a):
Odpowiedź na: W nowym roku pow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
To ja polecę Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia (Szatrawska Ishbel). Współcześnie nie powstaje już chyba zbyt wiele dramatów, więc choćby z tego powodu warto zwrócić uwagę na tę pozycję. To rzecz nieco eksperymentalna, trochę oniryczna, chwilami niemal surrealistyczna i bardzo bezkompromisowa.
Tytułowy Hersh Libkin to Żyd ocalały z Holocaustu, który w poszukiwaniu lepszego losu wyemigrował do Ameryki. Jest wyrzutkiem, bo musiał opuścić swój ojczysty kraj, a jednocześnie nie czuje żadnego związku z tym nowym, w którym nikt nie rozumie jego doświadczeń. Zasługuje na to miano także z paru innych powodów, których nie podam, żeby nie psuć zabawy potencjalnym czytelnikom.

Moją drugą propozycją jest jedna z moich ukochanych książek, czyli Inny chłopiec (Russell Willy). Głównym bohaterem jest Raymond, który był zupełnie zwyczajnym, lubianym chłopcem do czasu, aż pewne niewinne, wydawałoby się, wydarzenie przekreśla rysującą się przed nim zwykłą, szczęśliwą przyszłość raz na zawsze. Całe jego późniejsze życie podporządkowane jest dążeniu, aby na powrót stać się normalnym, miłym chłopcem, a tego "innego" zostawić daleko za sobą, co okazuje się bardzo trudnym zadaniem.
Użytkownik: ewa1207 22.01.2024 17:49 napisał(a):
Odpowiedź na: W nowym roku pow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Najbardziej do hasła "wyrzutek" pasuje mi Robin Hood - pozytywny bohater mojego dzieciństwa za sprawą uroczej (tak ją przynajmniej wspominam) książki Wesołe przygody Robin Hooda (Pyle Howard). Postać Robin Hooda jako wyjętego spod prawa, ale szlachetnego banity jest w niej opisana zabawnie, lekko i sympatycznie i tę książkę zgłaszam.
Poprzednia książka przez swój humorystyczny ton może nie do końca odpowiada duchem uzasadnieniu, jakie do motywu dołączyła dot59Opiekun BiblioNETki , więc żeby zrównoważyć ten pierwszy niezbyt poważny tytuł, proponuję także inną lekturę z dzieciństwa:
Latarnik (Sienkiewicz Henryk (1846-1916)) w prosty, przystępny dla każdego sposób opowiada o dramacie człowieka kochającego ojczysty kraj i nie mogącego do niego wrócić.
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 22.01.2024 18:07 napisał(a):
Odpowiedź na: W nowym roku pow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Outsiderzy (Hinton Susan Eloise) - sam tytuł już sugeruje co znajdziemy na kartach książki. 16-letnia autorka tej lektury opisuje w mocno sugestywny sposób rywalizację dwóch gangów, życie wyrzutków, dzieci ulicy.

Nomadland: W drodze za pracą (Bruder Jessica) - reportaż o ludziach, którzy za pracą (niskopłatną) przemierzają cały kraj, nie posiadają własnego domu, a nawet często nie stać ich na wynajem małego mieszkania. Wykorzystywani przez firmy, często zapomniani przez innych i wyrzuceni poza nawias klasy średniej, jednak walczący o lepsze jutro.
Użytkownik: Marylek 22.01.2024 19:11 napisał(a):
Odpowiedź na: W nowym roku pow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Czarnoksiężnik z Archipelagu (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber)) - Ged nigdzie nie był u siebie. Na rodzinną wyspę Gont nie ma po co wracać. U swojego pierwszego mistrza - maga Ogiona, nauczył się wszystkiego, co mógł, musi szukać innego miejsca. Szkoła czarnoksiężników na Roke to też tylko przystanek na drodze życia. Żadne z kolejnych miejsc nie jest tym docelowym, gdzie może w spokoju osiąść. Ba, bywa nawet we własnym ciele czuje się obcy. Takie mentalne wygnanie może okazać się najtrudniejsze do zniesienia.
Użytkownik: yyc_wanda 22.01.2024 19:57 napisał(a):
Odpowiedź na: W nowym roku pow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Cud chłopak (Palacio R. J. (właśc. Jaramillo Raquel)) - Auggie jest chłopcem, który na skutek zaburzeń genetycznych urodził sie ze zdeformowaną twarzą. Do szeptów i ukradkowo rzucanych spojrzeń już się zdążył przyzwyczić. Ale teraz, w wieku 10 lat, po raz pierwszy idzie do szkoły. Jak sprostać presji, jak nie czuć się wyrzutkiem wśród normalnej młodzieży? Nie jest łatwo być dzieckiem o tak osobliwej fizjonomi.

Dziewczyna z konbini (Murata Sayaka) - Japonia to kraj, który nie toleruje odmienności. A Keiko Furukura jest zdecydowanie inna. Pomimo dojrzałego wieku (30+) nie znalazła jeszcze męża, a do tego pracuje w konbini, sieci sklepów, które zatrudniają młode osoby i w których jest duża rotacja pracowników, bo większość z nich to studenci. Tylko Keiko pozostaje niezmiennie na swoim stanowisku, co zadziwia jej przełożonych, jej rodzinę i przyjaciół. Coraz silniejszy jest na nią nacisk, by zaczęła zachowywać się normalnie, albo na zawsze zostanie „dziwadłem” nie pasującym do japońskiego społeczeństwa.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 22.01.2024 20:10 napisał(a):
Odpowiedź na: W nowym roku pow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Księga Nowego Słońca - Główny bohater tego cyklu, Severian, jest czeladnikiem w konfraterii katów. Zakochuje się w jednej ze skazanych szlachcianek i umożliwia jej samobójstwo, za co zostaje zesłany do prowincjonalnego miasta Thrax. Po drodze przeżywa mnóstwo przygód, wplątuje się w polityczne intrygi, doprowadza do świętokradztwa, a to wszystko jeszcze zanim udało mi się wydostać z miasta pod koniec pierwszego tomu. Później sytuacja zaczyna się komplikować. Jednocześnie główny bohater jest pierwszoosobowym narratorem całego cyklu, który napisany jest w formie pamiętnika, a sam Severian, jak twierdzi, obdarzony jest pamięcią absolutną - czyli nie mamy podstaw by wątpić w opisywane dzieje, ale czy na pewno?

Amy Foster (Conrad Joseph (Conrad-Korzeniowski Joseph; właśc. Korzeniowski Józef Teodor Konrad)) - wbrew tytułowi najważniejszym bohaterem tego utworu nie jest Amy, tylko rozbitek polskiego pochodzenia, który podróżował za ocean za chlebem. Niestety jego statek rozbił się u brzegów brytyjskich, a tam nie mówiący po angielsku Janek został potraktowany jak dzikus i nikt nie chciał mu pomóc. Przygarnęła go Amy, z którą zamieszkał, ale jaki był jej prawdziwy cel? Czy taka historia może mieć szczęśliwy koniec? Ta krótka nowela opisuje nietolerancję i wstręt do obcych, pokazuje jak można zostać samotnym wyrzutkiem w tłumie tzw. cywilizowanych ludzi.
Użytkownik: Losice 22.01.2024 20:43 napisał(a):
Odpowiedź na: W nowym roku pow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Wóz ognisty (White Patrick)

Jedna z najciekawszych powieści australijskiego laureata Nagrody Nobla z 1973 roku. Napisana w 1961 roku i doceniona przez krytyków literackich i czytelników. Historia czterech luźno związanych ze sobą postaci, wyrzuconych poza nawias pozornie tolerancyjnego społeczeństwa australijskiego lat 50-tych XX wieku. Atmosfera przedmieścia, gdzie codzienne życie zdaje się razić swoją monotonią, ale pod jego powierzchnią kipi wzajemnymi uprzedzeniami, przesądami i nietolerancją. Ten ukryty wulkan zła musi znależć swoje tragiczne ujście zmiatając najsłabszych i najbardziej wrażliwych. Mocna i poruszająca proza ....

2. Psie lata (Grass Günter)

Jeszcze raz Günter Grass (po Blaszany bębenek (Grass Günter) zgłoszonym przez mchpro).
Dwaj przyjaciele, katolik Walter Matern i potomek holenderskich Żydów Eduard Amsel urodzili się i mieszkają na Żuławach Wiślanych, gdzie współistnieje i miesza się świat protestantów, katolików i mennonitów. Ich dzieciństwo przypada na surowe lata po I Wojnie Światowej i pełne jest wspomnień o Wiśle, ich rzece rodzinnej, o poprzecinanych kanałami Żuławach i niedalekim wspaniałym, pełnym średniowiecznych zabytów Gdańsku. Czas III Rzeszy radykalnie zmienia ich życie, Walter Matern kroczy utartą narodową drogą ... zdradzony i prześladowany Amsel znika z Gdańska i życia Waltera Materna ...... ale czy na pewno ....
Użytkownik: sapere 22.01.2024 22:16 napisał(a):
Odpowiedź na: W nowym roku pow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
"Potop" i Andrzej Kmicic.