Dodany: 04.08.2010 09:48|Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Czytatnik: Wieczorny czas z książką

Moja lista związana z tematem: Czas na klasykę

Postanowiłam przyłączyć się do osób, które postanowiły czytać książki powstałe przed 1918r.
Będę już od września czytać po 3 książki miesięcznie. Całą listę (która może się wydłużyć) zamieszczam poniżej:
Literatura światowa:
18. M. Gogol: Martwe dusze rosyjska
19. M. Twain: Tajemniczy przybysz amerykańska
20. Thomas Hardy: Pierwsza hrabina Wessex angielska

Literatura polska
1. Wacław Potocki: Ogród fraszek (1695)
2. Krasicki: Antymonachomachia
3. Franciszek Karpiński: Sielanki (Laura i Filon, Do Justyny, Bajki, Powrót na wieś) (1780)
4. Niemcewicz: powrót posła (1791)
5. Fredro: Damy i huzary
6. Fredro: Pan Jowialski
7. Słowacki: Fantazy
8. Narcyza Żmichowska: Poganka (1861)
9. E. Orzeszkowa: Marta (1873)
10. Sienkiewicz: Rodzina Połanieckich
11. Rodziewiczówna: Straszny dziadunio (1887)
12. Rodziewiczówna: Wrzos (1903)
13. G. Zapolska: Żabusia (1897)
14. J. Łuszczewska: Panienka z okienka (1898)
15. A. Dygasiński: Zając (1900)
16. B. Prus: Grzechy dzieciństwa

Użytkownik: Natii 04.08.2010 09:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Postanowiłam przyłączyć s... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
U mnie też Ibsen i też Szekspir w tym roku. :-)
Użytkownik: misiak297 05.08.2010 08:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Postanowiłam przyłączyć s... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Jaka smakowita lista! Przeczytałem Austen, Ibsena, "Nędzników", "Zimową opowieść", "Kubusia Fatalistę" i oczywiście "Portret Doriana Graya", "Damę Kameliową" i "Tajemniczego przybysza", a z polskich "Martę", "Powrót posła" i sielanki. Wszystkie bardzo miło wspominam:) Część też na pewno znajdzie się w moich planach czytelniczych - ten "Straszny dziadunio", jak zatęsknię za Rodziewiczówną, "Zająca" mam w biblioteczce, "Pogankę" zawsze chciałem przeczytać, tak samo jak Martwe dusze:)
Powodzenia:)
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 30.09.2010 16:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Postanowiłam przyłączyć s... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Dzięki akcji Czas na klasykę w końcu zamiast tylko myśleć o przeczytaniu docenianych książek sprzed 1918r., wzięłam się za ich czytanie.
Zaczęłam od mojego ulubionego dramatopisarza i jego: Jak wam się podoba (Szekspir (Shakespeare William)) . Na szczęście wybór okazał się dobry (o czym świadczy ocena: 4,5). Nie wiem czy utwór podobałby mi się, gdyby nie tak dobrze nakreślona postać kobieca.
Wybór drugiej książki dokonał się dzięki koledze. Pożyczył mi swój egzemplarz: De profundis: Szkice i listy z domu karnego w Reading (Wilde Oscar) . Dobrze mi się czyta Oscara Wilde. A De profundis (ocena: 5,0)wyjątkowo mocno i szybko wciąga. List- pisany z więzienia w Reading jest wspomnieniem zdarzeń, które poprzedziły wyrok sądu, ale też rozmową o cierpieniu, miłości i przebaczeniu.
Ostatnia w tym miesiącu prewarsalka to: Szkoła żon (Molier (właśc. Poquelin Jean Baptiste)) .
Śmiałam się, gdy czytałam fragmenty o tym jak Arnolf wybrał sobie żonę. Co dla niego okazało się cechą decydującą? Polecam lekturę.

Użytkownik: Virvien 23.12.2010 21:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki akcji Czas na klas... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Miałam tu zachwalać "Sen nocy letniej" ale widzę, że czytałaś ;)
A jak wygląda grudzień?
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 24.12.2010 11:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Miałam tu zachwalać "Sen ... | Virvien
W grudniu jeszcze nic nie przeczytałam z klasyki :( jakoś nie miałam humoru. Dopiero teraz wezmę się chyba za Zolę lub Oscara Wilde'a.
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 07.11.2010 07:45 napisał(a):
Październik- Czas na Klasykę:
Ania z Avonlea (Montgomery Lucy Maud) 4,5 Lubię przenosić się w świat wykreowany przez Montgomery, czasem jednak niektóre postaci okropnie mnie denerwują- np. ciotka Gilberta.
Studium w szkarłacie (Doyle Arthur Conan (Doyle Conan)) 4,5 Chyba wolę filmy z Sherlockiem Holmesem niż książki.
Duch z Kenterwilu; Zbrodnia Artura Saville'a (Wilde Oscar) 4,5 Nadal zachwycam się Wilde'm. A ta małą książeczka przyniosła mi całkiem sporo zabawy. W końcu inny pomysł dot. strasznych duchów starych zamczysk.

Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 24.12.2010 11:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Październik- Czas na Klas... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Listopad- Czas na Klasykę:
Gargantua i Pantagruel (Rabelais François) 2,0 - nie porywa mnie takie poczucie humoru.

Zimowa powieść (Szekspir (Shakespeare William)) 5,0
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 01.02.2011 03:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Postanowiłam przyłączyć s... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Jakoś ciężko idzie mi trzymanie się planu. Ale mam nadzieję wszystko nadrobić :)
Grudzień:
Wachlarz lady Windermere (Wilde Oscar) 4,0 dobrze się czyta. Dużo bohaterów. Ach te konwenanse i ploteczki

Styczeń:
Kobieta bez znaczenia (Wilde Oscar) 4,0 troszkę zbyt przewidywalna akcja, ale i tak bardzo dobrze się czyta

Mąż idealny (Wilde Oscar) 4,5 wizytówki, zaproszenia, codzienne kolacje proszone… Chyba wolę tylko o tym czytać.

Brat marnotrawny (Wilde Oscar) 3,0 czyżby przesycenie?
Użytkownik: KrzysiekJoy 01.02.2011 04:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Jakoś ciężko idzie mi trz... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Co tam plan Olimpio. Najważniejsze są dziś Twoje urodzinki. Wszystkiego najlepszego.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.02.2011 15:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Co tam plan Olimpio. Najw... | KrzysiekJoy
I ode mnie też! Należałby się wierszyk okolicznościowy, ale od paru dni wracam z pracy tak skołowana, że nawet prozą ciężko coś wymyślić...
Użytkownik: misiak297 01.02.2011 07:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Jakoś ciężko idzie mi trz... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Wszystkiego dobrego! I jeszcze wielu świeczek na biblionetkowym torcie:)
Użytkownik: antecorda 01.02.2011 09:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Wszystkiego dobrego! I je... | misiak297
Również przyłączam się do życzeń urodzinowych - wielu, wielu pozytywnych wrażeń z lektury klasyki :)

Użytkownik: margines 01.02.2011 11:30 napisał(a):
Hehehe...ale lista:)!
Ileż tu...Wilde'a w Wildzie:)
Użytkownik: margines 01.02.2011 11:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Jakoś ciężko idzie mi trz... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Tak ogólnie to po to tu wpadłem,
żeby nie od niechcenia
złożyć ci życzenia!
Wszak dziś masz urodzinki:)
Więc tak ...
Byś wśród tej "rodzinki"
tortów takich wiele dostała,
wspaniałe lektury - a przy nich krainy
i szlaki - odkrywała
i nie bez przyczyny
dobrą zabawę tutaj miała.
Tak w ogóle wiele zdrowia:)!
Uśmiech miej w sobie i na twarzy:)

Jednym słowem - Niech ci się darzy!
Użytkownik: misiak297 01.03.2011 19:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Jakoś ciężko idzie mi trz... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Ojej, a ja tak się świetnie bawiłem przy "Bracie marnotrawnym"! Chichrałem się na całego:) Z tego zbiorku zostały mi jeszcze "Mąż idealny" i "Kobieta bez znaczenia".
Użytkownik: antecorda 01.02.2011 09:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Postanowiłam przyłączyć s... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Zgadza się - smakowita lista. Czytam właśnie Potockiego "Wiersze wybrane" i smakuję :)
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 01.02.2011 15:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Postanowiłam przyłączyć s... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Bardzo dziękuję za życzenia :) Ale ten czas leci... to już 7 lat.
Użytkownik: misiabela 01.02.2011 15:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dziękuję za życzen... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Olimpio kochana! 7 lat! Toż to kawał czasu! Wszystkiego najlepszego i coraz lepszych książek!!!
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 28.02.2011 19:04 napisał(a):
Luty
Żabusia (Zapolska Gabriela (Śnieżko-Zapolska Gabryela; właśc. Korwin-Piotrowska Maria; pseud. Maskoff Józef)) 3,5 Główna bohaterka, Żabusia, doprowadzała mnie do nerwowego zaciskania szczęki.
Wszystko dla Pań (Zola Émile) 2,0 nie trafiłam tą książką w swój gust. Jedna z ulubionych książek mojej przyjaciółki.
Historia życia Toma Jonesa (Fielding Henry) 4,0 trochę za długa. Podobał mi się język
Róże i kaprifolium (Ford Paul Leicester) 3,5
Antymonachomachia (Krasicki Ignacy) 3,5
Satyry (Krasicki Ignacy) 4,5 niektóre znałam ze szkoły, np. Żonę modną. Warto było sięgnąć po resztę satyr.
Sonety do Laury (Petrarca Francesco (Petrarka Francesco)) 4,0 kolega cytuje często jakieś fragmenty tej książeczki. Sonety nabierają barwy, potrafię słuchać ich godzinami.

Nadal słabo trzymam się wytyczonego planu, ale ile pięknych książek powstało w okresie przed 1918r!
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 31.03.2011 11:14 napisał(a):
Marzec
Pochwała głupoty (Erazm z Rotterdamu) 4,0 Całkiem niezłe przypomnienie sobie imion bogów greckich itp. Trudno napisać coś o tym utworze, tym bardziej, że czytałam go fragmentami przez dłuższy czas.

Mąż i żona (Fredro Aleksander) 4,5 postanowiłam odnowić znajomość z panem Fredro. Lubię czytać dramaty, lubię ten język i na szczęście nie zawiodłam się na tym utworze.
Mąż Wacław to taki bubek zadowolony z siebie, który narzeka na swoją żonę, lecz w towarzystwie ubóstwia ją i prawi mnóstwo komplementów.
Alfred- lis.
Justysia- służąca, bardzo sprytna młoda dziewczyna.
Elwira- pani domu, romansująca z Alfredem.
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 30.04.2011 08:37 napisał(a):
Kwiecień:
Nędznicy (Hugo Victor (Hugo Wiktor)) 5,0 Przeczytałam wydanie skrócone (654 s.). Mimo to oceniłam Nędzników bardzo dobrze. Piękna proza, szczegółowo opisani bohaterowie. I te ilustracje Antoniego Uniechowskiego! Muszę obejrzeć koniecznie film i może mini serial z Depardieu.

Pan Jowialski (Fredro Aleksander) 3,0 Akcja utworu mnie nie porwała, a humor nie rozbawił.

Dożywocie (Fredro Aleksander) 5,0 Komedia w 3 aktach, akcja- oberża. Jestem ciekawa co też dokładnie napisał Leon do żon Michała i Rafała?

Użytkownik: misiak297 30.04.2011 08:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Kwiecień: Nędznicy 5,0... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Uważaj, ten piękny miniserial jest skrócony do filmu trwającego 172 minuty:/
Użytkownik: margines 30.04.2011 11:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Kwiecień: Nędznicy 5,0... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Jak chcesz to przy najbliższej okazji pożyczę ci PEŁNĄ wersję "Nędzników", w całych czterech tomach. Będziesz mogła napawać się pięknem stylu i języka:)
(Nie, żebym już przeczytał to:P). Całość mam drogą... poselekcyjną:)
Dożywocie (Fredro Aleksander) też mam (taką samą losu koleją), ale też czeka na... lepsze czasy;] Zaciekawiłaś mnie tymi... co tu dużo mówić - listami:)
Jowialskiego też gdzieś miałem, ale chyba oddałem.
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 30.04.2011 16:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak chcesz to przy najbli... | margines
Za Nędzników podziękuję. Nie lubię zbyt szybko wracać do tego samego utworu.
A co do listów w Dożywociu, nie zdradzę fabuły, jeżeli powiem, że było na ten temat tylko kilka zdań, ale jestem ciekawska i chętnie dowiedziałabym się co można napisać jako usprawiedliwienie do żon kompanów od kieliszka.
Użytkownik: margines 30.05.2011 11:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Postanowiłam przyłączyć s... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Właśnie dziś skończyłem czytać Sceny z życia cyganerii (Murger Henri (Murger Henry)), które wpisują się w Akcję jak ulał:)!
Rok 1851:) robi stu woje,
a książkę polecam nawet za dwoje!
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 04.07.2011 16:15 napisał(a):
Maj:
Pierwsza hrabina Wessex (Hardy Thomas (Hardy Tomasz)) 4,0 zbyt przewidywalne

Wielki człowiek do małych interesów (Fredro Aleksander) 3,5 Jenialkiewicz i jego dobre rady i podkreślanie ile osób miał pod opieką- nie przypadło mi do gustu i to ciągłe: „Spuść się na mnie”.

Czerwiec:
Powrót posła (Niemcewicz Julian Ursyn) 3,5
Opactwo Northanger (Austen Jane)&mode=bookshare 4,0 Trochę się wynudziłam. Ocena podniesiona za dobre słowo o powieściach.

Cyd (Corneille Pierre (Kornel Piotr)) 3,0 nic szczególnego, przeciętne.

Przeczytane dzięki PBI oraz Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej:
Ogród nie plewiony i inne utwory z lat 1677-1695 (Potocki Wacław) 4,5 powtórka ze studiów

Sielanki (Karpiński Franciszek) 4,0 powtórka

Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 31.08.2011 21:40 napisał(a):
Lipiec:

Martwe dusze (Gogol Mikołaj) 4,0 Doceniam dobrą książkę, ale jakoś nie przepadam za literaturą rosyjską.

Wrzos (Rodziewiczówna Maria) 4,0 czasem dobrze wrócić do troszkę zakurzonych książek.

Sierpień:

Portret Doriana Graya (Wilde Oscar) 5,0 chyba na temat tej książki nie muszę nic pisać?

Straszny dziadunio (Rodziewiczówna Maria) 4,5 nie chciałabym być tak wychowywana, ale książka mimo wszystko podobała mi się.

Miałam kończyć akcję klasyka, ale... No właśnie- przez rok przeczytałam sporo książek wydanych przed 1918r., ale jakoś z listy którą sobie spisałam, udało mi się niewiele wypożyczyć. Dlatego też przedłużam sobie zabawę (;)) i postaram się gdzieś wypożyczyć interesujące mnie lektury.
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 02.11.2011 01:53 napisał(a):
Wrzesień:

Emma (Austen Jane) Nie oceniłam jej, bo jej nie skończyłam. Nudziła mnie tak bardzo, że zasypiałam po kilku stronach. Obojętnie czy próbowałam czytać w dzień czy w nocy, kończyło się tak samo- zasypiałam.

Październik

Dwaj panowie z Werony (Szekspir (Shakespeare William)) 3,5 Nie urzekł mnie tym razem Szekspir. A jeszcze to, że jedna z bohaterek nazywała się Julia- co chwilę powodowało to, że myślałam o całkowicie innej sztuce dramatopisarza.

Powtórka- czytałam zapomniane sceny lub te ulubione:
Wesołe kumoszki z Windsoru (Szekspir (Shakespeare William)) 4,0

Miarka za miarkę (Szekspir (Shakespeare William)) 4,0

Komedia omyłek (Szekspir (Shakespeare William)) 4,5

Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 31.12.2011 09:36 napisał(a):
Listopad:
Mansfield Park (Austen Jane) 4,0 Gdy byłam nastolatką i przeczytałam Mansfield Park- nie podobała mi się. (Dłużyzny, moralizatorstwo). Po latach stwierdzam, że wtedy za surowo ją oceniłam. Ma kilka momentów, które przypadły mi do gustu (siostrzano-braterska miłość, odmowa małżeństwa z niewłaściwym kandydatem), ale mimo to, nie jest to powieść, która do końca mnie urzekła i którą mogłabym przyrównać do Dumy i uprzedzenia.

Tajemniczy przybysz (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne)) 4,5 Krótka,nieprzegadana, dobra książka. Bohaterami są chłopcy, którzy pewnego dnia poznają Szatana.

Grudzień: aż trudno uwierzyć, ale nie miałam ochoty na czytanie książek napisanych przed 1918r. Dużo pracy, stres- wpłynęło na dobór lektur tych współczesnych, często obyczajowych i kryminalnych.
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 31.01.2012 20:55 napisał(a):
Styczeń:
Wieczór Trzech Króli (Szekspir (Shakespeare William)) 5,0 powtórka

Wszystko dobre, co się dobrze kończy (Szekspir (Shakespeare William)) 4,0 powtórka

Mały lord (Hodgson-Burnett Frances) 4,0 ckliwe, aż do bólu, ale kto nie lubi od czasu do czasu bajek i happy endów?
Użytkownik: afrowiewiora 26.01.2015 15:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Postanowiłam przyłączyć s... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Bardzo interesująca lista. I mówię to zupełnie poważnie.