kalais - użytkownik BiblioNETki

 • Login: kalais
 • Miasto: Toruń / Lubicz
 • W BiblioNETce od: 28 sierpnia 2007
 • O sobie:

  "Książka jest lustrem, gdy zajrzy do niej małpa, nie odzwierciedli ona apostoła"
  George Christoph Lichtenberg


  "Czytać należy intensywnie. Czasami powinieneś czytać z intensywnością większą od tej, z jaką pisano tekst, który czytasz. Czytać należy gorliwie, z pasją, z uwagą i bezlitośnie. Autor może paplać, lecz ty czytaj rozumnie; każde słowo, jedno po drugim, tam i z powrotem, wsłuchując się w książkę, wypatrując śladów, które prowadzą w gąszcz, uważając na tajemnicze sygnały, które sam autor mógł przeoczyć, gdy kroczył naprzód w puszczy swojego dzieła. Nigdy nie należy czytać lekceważąco, od niechcenia, jak ktoś, kogo zaproszono na królewską ucztę, a on tylko dłubie końcem widelca w potrawach. Czytać trzeba elegancko, wielkodusznie. Czytać należy tak, jakbyś w celi śmierci czytał ostatnią książkę, którą ci przyniósł strażnik więzienny. Czytać trzeba na śmierć i życie, bo to największy ludzki dar. Pomyśl: tylko człowiek umie czytać."
  "Księga ziół" Sandor Marai


  "Człowiek buduje domy, ponieważ żyje, ale pisze książki, bo wie, że umrze. Mieszka w gromadzie, bo jest stworzeniem stadnym, czyta natomiast, bo zdaje sobie sprawę ze swej samotności. Lektura dotrzymuje mu towarzystwa, nie zajmując miejsca nikogo innego, ale też niczyje inne towarzystwo nie mogłoby jej zastąpić. Nie zapewnia człowiekowi żadnego ostatecznego wytłumaczenia jego losu, jednak tka gęstą sieć wzajemnego porozumienia między życiem a nim. Ulotną i tajną sieć porozumienia, która wyraża paradoksalną radość życia, wydobywając jednocześnie tragiczną absurdalność istnienia. Także nasze racje czytania są równie dziwne co nasze racje życia. I nikt nie ma prawa kazać nam się tłumaczyć z tej zażyłości."
  "Jak powieść" Daniel Pennac


  "Wziąłem sobie do serca to, czego nauczał nas Isochar. A mówił on, że są cztery rodzaje czytelników. Jest czytelnik gąbka, czytelnik lejek, czytelnik cedzidło i czytelnik sito. Gąbka wchłania w siebie wszystko, jak leci, jasne jest, że potem dużo z tego pamięta, lecz nie umie wydobyć najważniejszego. Lejek - przyjmuje jednym końcem, drugim zaś wszystko, co przeczytane,z niego wylatuje. Cedzak przepuszcza wino, a zatrzymuje winny osad; ten w ogóle nie powinien czytać i lepiej, żeby zajął się rzemiosłem. Sito zaś oddziela plewy, żeby otrzymać najlepsze ziarno.
  "Chciałbym, żebyście byli jak sito i nie zatrzymywali tego, co niedobre i nudne" - mawiał do nas Isochar.
  "Księgi Jakubowe" Olga Tokarczuk


Najnowsze czytatki

Brak czytatek do wyświetlenia

Najnowsze wypowiedzi na forum

Podziękowania dla Biblionetkołaja 2021 r.

Autor: kalais Dodany 14.12.2021 14:33

Drogi Biblionetkołaju z Radomia! Serdecznie dziękuję za Umarli pozostają młodzi i miłe słowa do niej dołączone :-) liczę na satysfakcjonującą okołoświąteczną lekturę. Historia tej przesyłki musi być naprawdę ciekawa - priorytet wysłany 25 listopada odnalazł mnie 13 grudnia. Może Pan Listonosz przy okazji przeczytał :-)

Zobacz całą dyskusję

Ginący czar bibliotek?

Autor: kalais Dodany 27.09.2021 16:29

"To te unikaty powinno się czytać w bibliotekach" Niestety, to głos wołającego na puszczy. Aż z ciekawości sprawdziłam statystykę wypożyczeń od 1 września - tylko 15% zamówionych w tym czasie książek ma datę wydania starszą niż 2000 rok. Lud czytający pragnie nowości wydawniczych. "Mam wrażenie, że teraz ludzie tam pracujący nie zdają sobie sprawy z tego, co mają. Choćby minimalnym wysiłkiem mogą zweryfikować ceny i dostępność" Bibliotek...

Zobacz całą dyskusję

Akcja czytelnicza: Biennale Proustowskie 2021-2022

Autor: kalais Dodany 04.02.2021 10:53

Mam nadzieję, że współpracują :)

Zobacz całą dyskusję
Najnowsze recenzje

Brak recenzji do wyświetlenia

Wkład w rozbudowę BiblioNETki
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: