Dodany: 27.07.2015 13:27|Autor: Rbit

Rbita lektury lipca 2015


61. Portret damy (James Henry) (ocena 3,0)
Sięgnąłem po Jamesa, ponieważ Joseph Conrad uważał go za mistrza. I nie powiem - niektóre elementy psychologii postaci są dobre (i to rozwinął później Conrad), ale pozostałe składniki powieści są dla mnie niestrawne. Przede wszystkim szkoda czasu. Zdecydowanie zbyt przegadane, rozwlekłe i nudne. Nawet jak na standardy XIX-wieczne. A już używanie co pół strony określenia, że główna bohaterka jest "inteligentna" i odmiana tego słowa przez wszystkie przypadki - osłabia szczególnie. Ogólna wymowa książki, czyli ponoszenie odpowiedzialności za podjęte decyzje życiowe jest warta uwagi i podoba się. Forma - zdecydowanie nie. Już lepiej obejrzeć film w reż Jane Campion z Nicole Kidman w roli głównej.

62. Obcy (Camus Albert) (4,0)
Widać, że Camus napisał dokładnie to, co chciał i napisał to dobrze. Przedstawił pewien pogląd filozoficzny na życie i świat. Wszystko niby ok, ale jakoś to wszystko zbyt wydumane dla mnie, dobre jako ilustracja, ale nie wzbudza to we mnie emocji.

63. Niewola (Spiró György) (5,5)
Jest coś w Spiro, co mnie do niego przyciąga. Widzę niedociągnięcia, zdarzające się dłużyzny i powtórzenia, kłopoty z zakończeniami książek, ale nie zwracam na to uwagi. Bo chyba nadaję z nim na tych samych falach. Jego podejście do życia, "ludzcy" bohaterowie (tj. niejednoznaczni, ani dobrzy, ani źli), i bezbłędne wykorzystywanie realiów historycznych, sprawiają że nie chce mi się opuszczać światów stworzonych przez niego w powieściach.
W świat przedstawiony "Niewoli" wchodziłem powoli, wraz z głównym bohaterem poznawałem realia I wieku, jednocześnie wgłębiając się w fenomen życia człowieka i jego sensu. Mistrzowskie z tej 900 stronicowej powieści było te ok. 100 stron, które Spiro przetworzył z Flakkus: Pierwszy pogrom Żydów w Aleksandrii (Philo Judaeus (Filon Aleksandryjski, Filon z Aleksandrii)) Pokazał uniwersalne mechanizmy my-oni, narastanie waśni i przemocy, samooszukiwanie się ofiar, skłóconych wewnętrznie itd., wszystko od razu narzucało skojarzenia z II wojną światową i antysemityzmem XX-wiecznym. Ale, że to sięga tak głęboko w przeszłość, tego się nie spodziewałem.
"Niewola" uwodzi antykiem. Oprócz wspomnianego Filona z Aleksandrii mamy dużo z Józefa Flawiusza ale też Owidiusza, księgi Henocha i nieodzownego Swetoniusza. Gdy u tego ostatniego czytamy brutalne opisy, wydają się oddalone w czasie i nie poruszają. Ale gdy Spiro obleka je w bardziej przystępną otoczkę i dodaje ludzkich emocji, wtedy poruszenie jest wielkie (na przykład śmierć córki Sejana, czy córki Kaliguli). Na szczęście węgierski autor nie przesadza z epatowaniem przemocą. Ale po lekturze upewniam się w przekonaniu, że w antyku nie chciałbym żyć.

64. Gdzie jest moja siostra? (Nordqvist Sven) (4,5)
Rewelacyjna wizualnie książka obrazkowa, z nieco słabszym tekstem.

65. Grzeczna (Dahle Gro, Nyhus Svein) (2,0)
Zachwalana, "nowoczesna" ksiązka obrazkowa, mnie się zdecydowanie nie podobała. Tekst przeciętny, a rysunki niepokoją (przerażają?) bardziej niż laleczka Chucky czy postaci z ekranizacji "Koraliny" Gainmana.

66. "Pan raczy żartować, panie Feynman!": Przypadki ciekawego człowieka (Feynman Richard Phillips) (4,5)
Ciekawe wspomnienia interesującego człowieka. Wielka zachęta do samodzielnego myślenia. Ocena nieco obniżona, bo kilka razy autor zaczynał zbytnio przypominać typ "erotomana - gawędziarza".

67. Inna dusza (Orbitowski Łukasz) (5,0)
Bardzo dobra powieść obyczajowo-kryminalna, na kanwie realnych dwóch morderstw dokonanych przez nastolatka w latach 90-tych w Bydgoszczy. Siłą "Innej duszy" jest z jednej strony drobiazgowe oddanie realiów lat 90-tych, z drugiej strony bardzo dobre pokazanie życia rodzin dwóch głównych bohaterów (w jednej z nich świetnie oddana postać ojca - alkoholika), z trzeciej pobudzenie do rozważań nad istota zła drzemiącego w zwykłym młodym człowieku. Pierwsze skojarzenia to Musimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel) oraz film "Matka Teresa od kotów". Styl Orbitowskiego jak zawsze bardzo prosty i oszczędny. Dużo krótkich zdań, mało złożonych. Ale pasuje to do ponurych klimatów jego książek.

68. Marsjanin (Weir Andy) (4,5)
"Tajemnicza wyspa" Verne'a i MacGyver w jednym :) Dobry, rozrywkowy bestseller na lato. Jednocześnie zachęta do nauki (bo bez wiedzy główny bohater nigdy by sobie nie poradził).

69. Wiersz, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go w dupę pocałowali (Tuwim Julian) (4,0)
Klasyk satyry. Lubię za ukazanie przekroju społeczeństwa Polski z dwudziestolecia międzywojennego.

Krótkie książki obrazkowe w serii wydawniczej Mały Klub Bunkra Sztuki, wszystkie dostępne w internecie na stronie: http://issuu.com/seriamkbs (zachęcam do zajrzenia w wolnej chwili)
Oceniałem jako całość. W niektórych lepsze są ilustracje, w innych tekst. Okazuje się przy tym, że nie zawsze dobry pisarz potrafi pisać dla młodszych w niesztampowy sposób. Na szczególne wyróżnienie zasługują świetne wizualnie "Przygody Vendetty" Sylwii Chutnik i ironiczny "Kopciuszek idzie na wojnę" Sławomira Shuty, przypominający mi klimatem opowiadanie "Jak pisałem bajkę" ze świetnego zbioru Między innymi makabra (Sawaszkiewicz Jacek)
70. Przygody Vendetty (Chutnik Sylwia) (5,0)
71. Kopciuszek idzie na wojnę (Shuty Sławomir (właśc. Mateja Sławomir)) (5,0)
72. Dzieci z jeziora (Orbitowski Łukasz) (4,5)
73. Historia Myszki Franciszki (Stoch Magdalena) (4,0)
74. Dziewczynka ze światła (Rejmer Małgorzata) (4,0)
75. Dom na polach (Twardoch Szczepan) (3,5)
76. Marcin i pełnia w zoo (Bargielska Justyna) (3,0)
77. Magiczny las (Stoch Magdalena) (3,0)
78. Zdarzenie nad strumykiem (Żulczyk Jakub) (2,5)
79. Las Latających Wiewiórek (Łukasiewicz Krzysztof, Bator Joanna) (2,0)

80. Asklepios (Stancu Horia) (4,0)
Całkiem przyjemne w czytaniu przygody antycznego, greckiego lekarza wędrującego przez Egipt, Nubię, Etiopię, Asyrię do domu. Trochę drażni marginesowe wspominanie tez "danikenowskich".

W TRAKCIE:
Oblężone: Piekło 900 dni blokady Leningradu w trzech przejmujących świadectwach przetrwania (antologia; Koczyna Jelena, Bergholc Olga, Ginzburg Lidia)
Trzy poruszające (szczególnie oszczędny w słowach dziennik Jeleny Koczyny) relacje mieszkanek Leningradu z czasów jego wojennej blokady (słynne 900 dni). Opis milionów ludzi w czasach ekstremalnego głodu i mrozu wzbudza tym większe emocje, że pokazany jest z perspektywy kobiecej.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 3681
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 19
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 27.07.2015 13:59 napisał(a):
Odpowiedź na: 61. Portret damy (ocena 3... | Rbit
Dzięki za link do serii MKBS. Oglądałem kiedyś te książki na jakichś targach, ale nie wiedziałem, że są dostępne online. Na pewno kiedyś przeczytam.

Szkoda, że "Grzeczna" nie podeszła. Ja (i w sumie cała rodzinka) uwielbiamy - również za te przerażające ilustracje.
Użytkownik: Checkpoint 27.07.2015 20:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki za link do serii M... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Ha! Rowniez dziekuje za link. Wszystkie przeczytane. Mila odskocznia po przygnebiajacej lekturze - "Droga" C. McCarthy.
Chociaz "Dzieci z jeziora" byly przerazajace.
Użytkownik: Rbit 28.07.2015 14:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Ha! Rowniez dziekuje za l... | Checkpoint
Orbitowski nawet jak pisze bajkę to efekt (nastrój) ponury. Następca braci Grimm się znalazł :)
Użytkownik: Checkpoint 29.07.2015 12:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Orbitowski nawet jak pisz... | Rbit
Kiedy skonczylam te bajke to sie zastanawialam czy ona jest na pewno dla dzieci. Mysle, ze idealna jest dla doroslych. W szczegolnosci dla tych, ktorzy maja dzieci lub planuja wlasna rodzine. Dla tych, ktorzy maja czas lub go mniej maja.
:)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 27.07.2015 14:32 napisał(a):
Odpowiedź na: 61. Portret damy (ocena 3... | Rbit
Do Oblężone: Piekło 900 dni blokady Leningradu w trzech przejmujących świadectwach przetrwania (antologia; Koczyna Jelena, Bergholc Olga, Ginzburg Lidia) polecam posłuchać VII Symfonii "Leningradzkiej" Szostakowicza - szczególnie finału. Pozwala poczuć wojenny klimat :)
Użytkownik: Rbit 27.07.2015 14:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Do Oblężone: Piekło 900 d... | LouriOpiekun BiblioNETki
Olga Bergholc (pracowała w Leningradzkim radio) kilka razy o tej symfonii wspomina, tym bardziej pasuje jako tło.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 27.07.2015 14:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Olga Bergholc (pracowała ... | Rbit
:)
Nie zraź się pierwszą częścią - to szostakowiczowski eksperyment podobny do "Bolera" Ravela (idea jeszcze sprzed wybuchu wojny).

A idąc za ciosem - zaschowkowane mam także coś w temacie: Dyrygent (Quigley Sarah)
Użytkownik: Rbit 27.07.2015 14:49 napisał(a):
Odpowiedź na: :) Nie zraź się pierwszą... | LouriOpiekun BiblioNETki
Jak dotąd z Szostakowicza największe emocje wzbudzała we mnie V symfonia z czasu czystek.

Wskazana przez ciebie książka zapowiada się ciekawie, nawet bardzo.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 27.07.2015 14:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak dotąd z Szostakowicza... | Rbit
A, czyli widzę, że znasz jego twórczość :) Ja akurat omijam propagandową jej stronę, bo w większości przypadków "rewolucyjne" tytuły miały ułatwić przemycanie "imperialistycznych" tematów muzycznych. No - za najlepszą uważam IV Symf., która musiała poczekać przez wojnę i stalinizm do odwilży z prawykonaniem. Prócz tego I, XI, XII i XV to moje faworytki. Choć XIII "Babi Jar" ma w sobie ważki ładunek historyczny prócz muzycznego...

No to zobaczymy, który z nas pierwszy "Dyrygenta" przeczyta ;)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 04.08.2015 14:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Olga Bergholc (pracowała ... | Rbit
Jeszcze w temacie coś niedługo wyjdzie: Leningrad: Oblężenie i symfonia (Moynahan Brian)
Użytkownik: Agnieszka-M4 28.07.2015 10:30 napisał(a):
Odpowiedź na: 61. Portret damy (ocena 3... | Rbit
Przepraszam, że to powiem, ale ten Tuwim (mimo może trochę innej sytuacji społecznej) jest taki... aktualny... :)
Użytkownik: Rbit 28.07.2015 14:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Przepraszam, że to powiem... | Agnieszka-M4
Ciebie też męczą "Absztyfikanci Grubej Berty"? ;)
Użytkownik: Agnieszka-M4 28.07.2015 15:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciebie też męczą "Absztyf... | Rbit
Nie tylko oni... :D Kiedyś widziałam taką koszulkę z napisem "Ile rzeczy należałoby mieć w d***e to się w głowie nie mieści" :D Genialne hasło i myślę, że Tuwim by się ze mną zgodził. Poza tym uważam, że ten wiersz powinno się omawiać na lekcji historii jako wspaniałe źródło obrazujące sytuację społeczną w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym :)
Użytkownik: misiak297 15.01.2016 10:03 napisał(a):
Odpowiedź na: 61. Portret damy (ocena 3... | Rbit
Rbit, czy w "Innej duszy" jest motyw przemocy na zwierzętach? Mam ochotę dodać sobie tę książkę do schowka, ale jeśli tam męczą zwierzęta, to sobie daruję.
Użytkownik: Rbit 15.01.2016 11:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Rbit, czy w "Innej duszy"... | misiak297
O ile dobrze pamiętam jest tylko jedna scena. Ale bez epatowania szczegółami. Bardziej jest to opisane ze strony narratora jako fakt, którego on by nie zrobił, a kolega zrobił.
Za to szczegółowo są opisane dwie zbrodnie na ludziach (odtworzone na podstawie akt sądowych).
Użytkownik: Rbit 15.01.2016 11:37 napisał(a):
Odpowiedź na: O ile dobrze pamiętam jes... | Rbit
Dopiero po chwili mi się przypomniało, że jednak szczegóły tego jednego wydarzenia ze zwierzętami są. Ale możesz pominąć jedną stronę bez utraty kontekstu.
Użytkownik: misiak297 15.01.2016 12:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Dopiero po chwili mi się ... | Rbit
Dzięki za szczegółowe wyjaśnienia. Wyrzucam ze schowka. To nie jest książka dla mnie.
Użytkownik: Rbit 15.01.2016 12:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki za szczegółowe wyj... | misiak297
Szkoda. Pamiętam, że Śniła się sowa (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy)) czytałeś. A tam jednak okrucieństwa jakby więcej.
"Inną duszę" warto m.in. ze względu na opis dorastania w latach 90-tych oraz obraz rodziny z ojcem - alkoholikiem.
Użytkownik: misiak297 15.01.2016 12:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Szkoda. Pamiętam, że Śnił... | Rbit
Wiem, że to zapewne pozycja warta lektury.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: