Dodany: 27.12.2014 12:39|Autor: Lwiica

Postanowienia na 2015 r.

Postanowiłam także i ja przystąpić do wyzwania. Niektóre podpunkty zmodyfikowałam, niektóre usunęłam, a inne dodałam. Powstała mi taka lista:

1. Książka powyżej 500 stron - Niewidzialna korona (Cherezińska Elżbieta) ocena: 5,5
2. Romans klasyczny - Opactwo Northanger (Austen Jane)
3. Ekranizacja - Drugi oddech (Pozzo di Borgo Philippe) ocena: 2,5
4. Książka opublikowana w 2015 r. - Pogromca lwów (Läckberg Camilla (właśc. Läckberg Jean Edith)) ocena: 4,0
5. Książka z cyfrą w tytule - Dwanaście prac Herkulesa (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) ocena: 3,0
6. Autor książki ma mniej niż 30 lat - Zbuntowana (Roth Veronica) ocena: 3,5
7. Bohaterowie książki nie są ludźmi - Folwark zwierzęcy (Orwell George (właśc. Blair Eric Arthur))
8. Zabawna książka - Paragraf 22 (Heller Joseph)
9. Akcja nie dzieje się w Europie - Chłopak z Birmy (Bandele Biyi (Kandele Biyi)) ocena: 2,5
10. Kryminał/thriller - Po pogrzebie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) ocena: 4,5
11. Jednowyrazowy tytuł - Siłaczka (Żeromski Stefan (pseud. Zych Maurycy)) ocena: 3,5
12. Opowiadania - Opowieści ze świata Wiedźmina (antologia; Kudriawcew Leonid, Wasiljew Władimir (Wasiliew Władimir), Uspienski Michaił i inni) ocena: 2,0
13. Akcja dzieje się w mało znanym kraju - Namibia: 9000 km afrykańskiej przygody (Olej-Kobus Anna, Kobus Krzysztof)
14. Literatura faktu - Wojna nie ma w sobie nic z kobiety (Aleksijewicz Swietłana)
15. Debiut popularnego autora - Carrie (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl))
16. Książka ulubionego autora - Jedwabnik (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert)) ocena: 4,5
17. Książka polecona przez znajomego - Kolor jej serca (Mutch Barbara) ocena: 5,0
18. Nagroda Pulitzera - Kroniki portowe (Proulx Annie E.) ocena: 3,5
19. Książka o prawdziwej historii - Wspinaczka: Mount Everest i zgubne ambicje (Bukriejew Anatolij, DeWalt Weston G.) ocena: 5,0
20. Szary koniec „listy czytelniczej” - Niezgodna (Roth Veronica) ocena: 3,5
21. Nagroda Nike - Ciemno, prawie noc (Bator Joanna)
22. Kolejna książka z zaczętego cyklu - Pomnik cesarzowej Achai: Tom 4 (Ziemiański Andrzej (pseud. Shoughnessy Patrick)) ocena: 4,0
23. Ponad stuletnia książka - Panie z Cranford (Gaskell Elizabeth (Gaskell E. C., Gaskell Elizabeth Cleghorn))
24. Nagroda Nobla - Nikt ze mną nie pójdzie (Gordimer Nadine) ocena: 4,0
25. Szkolna lektura - Dywizjon 303 (Fiedler Arkady) ocena: 4,0
26. Wspomnienia/biografia - Dziennik (Frank Anne) ocena: 4,0
27. Na jeden dzień - Słonie mają dobrą pamięć (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) ocena: 3,5
28. Nagroda Zajdla - Przedksiężycowi: Tom 1 (Kańtoch Anna)
29. Miejsce, które chciałabym odwiedzić - Chłopiec z Włoch (Besson Philippe) ocena: 4,5
30. Książka wydana w roku mojego urodzenia - Umiłowana (Morrison Toni (właśc. Woffword Chloe Anthony)) ocena: 5,0
31. Sportowa - Rafa (Nadal Rafael, Carlin John) ocena: 4,5
32. Książka o Korei - Ostrze miecza: Relacja z walk i niewoli w Korei (Farrar-Hockley Anthony) ocena: 4,0
33. Z dzieciństwa - Zaczarowane baletki (Streatfeild Noel (Streatfeild Mary Noel)) ocena: 4,5
34. Miłosny trójkąt - Pochwała macochy (Vargas Llosa Mario) ocena: 4,0
35. W przyszłości - Ostatni brzeg (Shute Nevil (Shute Norway Nevil)) ocena: 5,0
36. Wojenna - Czarny kwiat (Kim Young-ha (Kim Youngha)) ocena: 3,0
37. Kolor w tytule - Błękitna sukienka (Chevalier Tracy) ocena: 4,5
38. Ma smutne zakończenie - Baśniarz (Michaelis Antonia) ocena: 5,0
39. Magiczna - Ptasiek (Wharton William (właśc. Du Aime Albert)) ocena: 4,5
40. Książka, którą miałam przeczytać w szkole, ale się nie udało - Faraon (Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander))
41. Imię w tytule - Kim była Maria Skłodowska-Curie? (Stine Megan) ocena: 3,5
42. Własna nieczytana - Niewidzialny (Jungstedt Mari) ocena: 3,5
43. Akcja w moim mieście - Chaos (Szmidt Robert J.)
44. Minimum dwóch autorów - Narodziny gubernatora (Kirkman Robert, Bonansinga Jay) ocena: 4,0
45. Książka o Bożym Narodzeniu - Ziemia kłamstw (Ragde Anne B.) ocena: 4,0
46. Autor ma takie same inicjały jak ja - Arsène Lupin, dżentelmen-włamywacz (Leblanc Maurice Marie Émile (Leblanc Maurycy))
47. Książka o górach - Wszystko za Everest: Katastrofalny sezon 1996 w relacji naocznego świadka (Krakauer Jon) ocena: 5,5
48. Zakazana - Zwrotnik Raka (Miller Henry)
49. Nazwa miasta w tytule - Niedziela na basenie w Kigali (Courtemanche Gil)
50. Bohater ma na imię tak jak ja - Nasze szczęśliwe czasy (Gong Ji-young) ocena: 5,0
51. Historyczna - Kacper Ryx i król przeklęty (Wollny Mariusz)
52. Poezja - Liryki najpiękniejsze (Cummings E. E. (Cummings Edward Estlin)) ocena: 4,0

Konkretnych tytułów na razie brak. Pojawiać się będą systematycznie gdy coś ciekawego znajdę. Akurat wyszło 52 pozycje (na razie bez ostatniego podpunktu, ale coś wymyślę), czyli po jednym podpunkcie na tydzień.
Jeśli ktoś ma propozycje do poszczególnych podpunktów piszcie. Przyda się, być może nie tylko mi :)

Użytkownik: Agnieszka-M4 28.12.2014 10:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Postanowiłam także i ja p... | Lwiica
Akcja nie dzieje się w Europie: z moich lektur z 2014 r. polecam Kolor jej serca (Mutch Barbara). Wydawało mi się początkowo, że będzie to taka ckliwa opowiastka, ale byłam mile zaskoczona. Albo np. książki Pearl Buck - tu będziesz miała za jednym razem dwie kategorie: pozaeuropejska (Chiny) i Nobel.
Użytkownik: Lwiica 20.07.2015 12:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Akcja nie dzieje się w Eu... | Agnieszka-M4
Bardzo dziękuję za polecenie książki Mutch. Uwielbiam takie rodzinne sagi - piękne, intrygujące i wywołujące całą gamę uczuć względem bohaterów. W sumie to właśnie bohaterowie, a nie sama historia sprawia, że z takim skupieniem się czyta Kolor jej serca (Mutch Barbara). Każdy z nich bardzo wyrazisty i inny.
Ale książkę zakwalifikowałam jednak do kategorii: polecona przez znajomego :)