Dodany: 16.04.2024 12:50|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

BiblioNETkowa książka kwietnia: zgłoś propozycje!

BiblioNETkowa książka miesiąca to zabawa, w której spośród Waszych propozycji wybieramy najciekawszy tytuł, nawiązujący do danego motywu przewodniego. W kwietniu będzie to... historia alternatywna.

Taki motyw wybrał dla Was mchpro, którego propozycja zwyciężyła w marcowej odsłonie BiblioNETkowej książki miesiąca:
Oto moja propozycja: historia alternatywna, czyli co by było, gdyby. Książki, których akcja dzieje się w świecie, gdzie historia potoczyła się innym torem niż w rzeczywistości.

Przypominamy krótkie zasady naszej zabawy:
W pierwszym etapie zabawy odbywa się wyłącznie zgłaszanie książek - wraz z uzasadnieniem, w jaki sposób nawiązują do motywu przewodniego. Można zgłosić maksymalnie dwie propozycje.
Nie ma potrzeby popierania lub głosowania na konkretne tytuły - wszystkie propozycje przechodzą do kolejnego etapu, w którym będzie można oddać głosy na 3 wybrane kandydatki. Propozycja, która uzyska najwięcej głosów, otrzymuje tytuł BiblioNETkowej książki miesiąca.

Dajcie się wciągnąć w świat alternatywnych historii - z niecierpliwością czekamy na Wasze ksiązkowe propozycje nawiązujące do tego motywu. Czas na zgłoszenia macie do 21 kwietnia do końca dnia.

Użytkownik: mchpro 16.04.2024 13:00 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam jedną książkę, za to pokaźnych rozmiarów ;-)

Lód (Dukaj Jacek) Jest rok 1924. Car nadal rządzi Rosją, belle époque trwa, a I wojna światowa nigdy się nie wydarzyła. W sercu tego świata leży Syberia - tygiel, w którym czarna fizyka i zimna logika tworzą nową historię.

Przyczyną tej metamorfozy historii XX wieku był upadek meteorytu tunguskiego. Składał się on z tungetytu - nowej formy materii, ujawniającej ukryty dotychczas związek pomiędzy prawami termodynamiki i logiki.

Benedykt Gierosławski, młody polski matematyk i hazardzista, zostaje wysłany przez czynowników Ministerium Zimy z zamarzniętej Warszawy na Syberię w poszukiwaniu swojego ojca - zesłańca.

Kawał dobrej literatury.
Użytkownik: ilia 16.04.2024 19:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgłaszam jedną książkę, z... | mchpro
Ale fajny motyw przewodni wybrałeś. A Twoja propozycja Lód (Dukaj Jacek) to dla mnie best of the best wśród książek.
Użytkownik: mchpro 16.04.2024 20:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Ale fajny motyw przewodni... | ilia
Dziękuję za miłe słowa.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 16.04.2024 14:55 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Ostatni Władca Pierścienia: Wojna o pierścień oczami Saurona (Jeskow Kirył J. (Yeskow K. J.)) mam nadzieję, że się kwalifikuje, otagowana jest jak należy – lecz jest to historia alternatywna tolkienowskiej Wojny o Pierścień. Tutaj to elfy są wyrachowane, zaś książka niezwykle przenikliwie (i niezbyt krzepiąco) opisuje mechanizmy władzy. Wybitna, drapieżna lektura dla (jak to mówią) dojrzałego, wyrobionego czytelnika.
Użytkownik: Marylek 16.04.2024 17:47 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Człowiek z Wysokiego Zamku (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred))
Państwa Osi wygrały II wojnę światową. Świat podzielony jest na strefy wpływów, Stany Zjednoczone znalazły się pod okupacją japońską. Niezwykłą popularnością cieszy się książka tajemniczego autora pt. "Utyje szarańcza", przedstawiająca alternatywną wizję rzeczywistości, w której wojnę wygrała koalicja aliantów, a Niemcy i Japonia zostały pokonane.
Wszystko jest tu dopracowane - i pomysł, i wykonanie.
Użytkownik: Marylek 16.04.2024 18:08 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Jak zawsze (Miłoszewski Zygmunt)

Para bohaterów, po przeżyciu prawie całego życia (pi razy drzwi 80 lat), dzięki cudownemu zbiegowi okoliczności zostaje odmłodzona o lat 50 i ma szansę przeżyć życie raz jeszcze. Miejsce niby to samo - powojenna Warszawa, ale układ sił politycznych ździebko inny. Alternatywne są tu realia zewnętrzne, natomiast cechy charakterystyczne społeczeństwa, w jakim bohaterowie żyją są - cóż, takie jak zawsze.

Historia z pozoru lekka i zabawna, jednak łyżka dziegciu w tej beczce miodu jest spora.
Użytkownik: ilia 16.04.2024 20:09 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Moją pierwszą propozycją jest Związek żydowskich policjantów (Chabon Michael). Autor za tę książkę dostał najważniejsze nagrody z dziedziny fantastyki. Jest to czarny kryminał dziejący się na Alasce, gdzie w okręgu Sitka przez sześćdziesiąt powojennych lat mieszkali i rządzili żydowscy uciekinierzy z nazistowskiej Europy i wygnańcy z Palestyny. I jak pisze kocio w swojej recenzji - "Nie jest łatwo powiedzieć, w jakim gatunku ta książka się mieści - jest tak sprytnie napisana, że jest zarazem kryminałem, fantastyką oraz żydowską opowieścią o losie, ale ten jedyny w swoim rodzaju miks smakuje niebiańsko i nie da się go rozbić na czynniki pierwsze bez szkody dla całości". Nie czytałam, ale wydaje się, że jest to znakomita książka i w najbliższym czasie mam zamiar ją przeczytać.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 18.04.2024 21:02 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Strażnicy (Moore Alan (pseud. Pierwotny Scenarzysta), Gibbons Dave) - końcówka zimnej wojny i zbliżanie się konfliktu nuklearnego w świecie, w którym w USA działa dr. Manhattan, czyli superbohater z nieomal boskimi mocami, przez co rozwój technologiczny poszedł inną, znacznie szybszą ścieżką. Główna oś fabularny kręci się wokół tego, że ktoś zamordował byłego agenta specjalnego, a wcześniej jednego z zamaskowanych Strażników (superbohaterskiej drużyny przebierańców) i inny członek tej wyjętej spod prawa grupy rozpoczyna prywatne śledztwo wyjaśniające co się stało. Komiks o naturze władzy, o tym czy cel uświęca środki i o tym, co jest warte ostatecznego poświęcenia. Błyskotliwie napisany, perfekcyjnie narysowany oraz skadrowany (np. przeplatające się kadry z czytanej przez nastolatka opowieści o piratach i pogaduszek między kioskarzem a klientami), jest to jeden z najważniejszych tekstów kultury jaki powstał w XX wieku.

2. Wieczny Grunwald: Powieść zza końca czasów (Twardoch Szczepan) - nie jest to klasyczna historia alternatywna, ale raczej symboliczny rajd po różnych możliwych wersjach historii. Pozwolę sobie zacytować Jacka Dukaja, który tak pisze o tej książce w nocie wydawcy: "Jeśli narody mają dusze, to do jakich czyśćców i piekieł one zstępują, do jakich niebios ulatują? »Wieczny Grunwald« nie jest po prostu »powieścią historyczną« - Szczepan Twardoch stworzył tu narrację o losach jednostki i narodu rozpostartą i w przeszłość, i w przyszłość, i wszerz, w życia nieziszczone: roztęcznioną od realizmu faktów historycznych do fantastycznej metafory »ducha narodowego«. Od czasu Teodora Parnickiego nie pisano w Polsce z tak szalonym rozmachem o człowieku rozdzieranym przez żywioł dziejów i schizofrenicznej lojalności mieszańca, dziecka dwóch kultur, bękarta dwóch ojczyzn".
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 23.04.2024 09:23 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Strażnicy - końcówka z... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Poza konkursem chciałbym jeszcze polecić książkę: Wieki światła (MacLeod Ian R.) - alternatywną wizję rewolucji przemysłowej w wiktoriańskiej Anglii opartą o eter, czyli kopalniany surowiec w którym zawarta jest magia. Ponownie posłużę się cytatem z Dukaja: "Jest to powieść po prostu dobrze napisana, miejscami napisana pięknie. MacLeod wykazuje się tyleż wyobraźnią, co wrażliwością pisarską. W niektórych fragmentach - np. ukazujących ostatnie uroki magicznego świata arystokracji eteru, bawiącej się w obliczu nadchodzącej rewolucji, albo w nostalgicznych wspomnieniach »bajkowego« dzieciństwa bohatera - udało się autorowi dzięki użyciu środków fantastycznych wydobyć samą esencję prawdy życiowej, podnieść te wrażenia do poziomu prawie bolesnego dla czytelnika. Fantastyka nie służy tu ucieczce od rzeczywistości; to forma nadrealizmu".
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 23.04.2024 11:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Poza konkursem chciałbym ... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Już zaschowkowałam w bibliotece, dzięki za polecankę, bo zupełnie ten tytuł przeoczyłam!
Użytkownik: mchpro 23.04.2024 12:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Już zaschowkowałam w bibl... | dot59Opiekun BiblioNETki
I ja też.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 23.04.2024 16:07 napisał(a):
Odpowiedź na: I ja też. | mchpro
To był tak dobry temat, że nie mogłem się zdecydować, co wybrać do konkursu :-)
Użytkownik: ilia 18.04.2024 23:37 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Drugą moją propozycją jest cykl Kwiat paproci, którego pierwszy tom to Szeptucha (Miszczuk Katarzyna Berenika). Akcja dzieje się współcześnie w Polsce, tylko że Polska jest monarchią, gdzie rządzą potomkowie Mieszka I, gdzie wierzy się w bogów słowiańskich, gdyż Mieszko I nie przyjął chrztu i historia potoczyła się całkiem inaczej. W całą intrygę książkową wplecione jest spora dawka informacji o dawnych bogach, wierzeniach i obrzędach słowiańskich. A bogowie mają to do siebie, że czasami mieszają się w sprawy i życie ludzi. Główna bohaterka, młoda lekarka z Warszawy, po skończeniu studiów ma odbyć obowiązkową praktykę u szeptuchy, wiejskiej uzdrowicielki/znachorki w Bielinach, niedaleko Łysej Góry, co nie za bardzo jej się podoba, gdyż nie wierzy w te zabobony. A będzie musiała uwierzyć, a także w wiele innych dziwnych rzeczy, bo one po prostu pojawią się w jej życiu.
Użytkownik: anek7 19.04.2024 10:55 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
ilia mnie ubiegła i zgłosiła książkę Katarzyny Bereniki Miszczuk więc musiałam poszukać czegoś innego ;)
I tutaj zgłaszając Spalić wiedźmę (Kubasiewicz Magdalena), aby zachęcić do jej lektury, nieskromnie posłużę się własną recenzją:
"Co by było, gdyby Polska nadal była monarchią, Kraków – stołecznym miastem, a najnowsze zdobycze techniki mieszały się w życiu codziennym z magią? Oj, działoby się, działo...
Na Wawelu rezyduje od kilku lat najmiłościwiej panujący władca Polonii Julian Łukomski, na Uniwersytecie Jagiellońskim oprócz innych kierunków wykładana jest magia, w mieście od czasu do czasu pojawiają się niezbyt przyjaźnie nastawione do ludzi magiczne istoty, o bezpieczeństwo mieszkańców stołecznego grodu (oprócz oczywiście zwyczajnej policji) dbają oddziały specjalne przeszkolone do walki z wodnikami, strzygami i innymi upiorami, a w kraju działa Loża Magów Polonii, kontrolująca osoby obdarzone nadprzyrodzonymi mocami. Najważniejszą po królu personą jest Pierwsza Czarownica Polonii, który to urząd od siedmiu lat piastuje Sara Weronika Sokolska, przez niektórych zwana Saniką."

Drugą propozycją jest Dallas '63 (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl))
Co by było gdyby cofnąć się w czasie i zapobiec zamachowi na JFK? Jake Epping, główny bohater powieści dowiaduje się, że w spiżarni restauracji należącej do jego przyjaciela znajduje się portal czasowy. Jake przenosi się do 1958 roku i tam rozpoczyna nowe życie jako George Amberson, a jego misją staje się udaremnienie zamachu na Kennedy'ego. Czy jednak przeszłość da się zmienić bezboleśnie? I jak wyglądałby świat i Ameryka gdyby JFK przeżył? Czy byłoby lepiej? No własnie...
Użytkownik: jolietjakeblues 19.04.2024 11:27 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Gdyby coraz silniej dochodzące do głosu radykalizmy, fundamentalizmy i konserwatywno-religijne autokratyzmy wraz z niepokojącym odsuwaniem na bok, na margines, w jakąś straszną niszę kultury i sztuki przekroczyły i tak cienkie granice, okazałoby się, że obie niżej wymienione pisarki miały rację tworząc w swoich powieściach świat, gdzie wolność, demokracja i liberalizm zniknęły pośród wszechogarniające lęku i strachu, zaś sztuka, także literatura, nie tyle jest przestępstwem, ale prowokuje agresję. Przerażająca historia alternatywna. Tym bardziej, że zbyt bliska.
Oni (Dick Kay)
Opowieść podręcznej (Atwood Margaret)
Użytkownik: Losice 19.04.2024 16:01 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Metro 2033 (Glukhovsky Dmitry (Głuchowski Dmitrij))
Rok 2033, apokaliptyczny świat po wojnie atomowej W tunelach i na podziemnych stacjach moskiewskiego metra ukryli się i żyją ci, co ocaleli. Nie wiemy, czy gdzieś na powierzchni przetrwało ludzkie życie. W ruinach Moskwy, w skażonej atmosferze, grasują nieznane ludzkości zmutowane formy życia. Próbują penetrować strukturę metra.
Ale i samo metro, w swoich ciemnych i dusznych tunelach, zasypanych przejściach, ukrytych pomieszczeniach kryje tajemnice. Wbrew logice, ocaleni
nie tworzą jednej struktury: mafia, sekty religijne, faszyści, anarchiści, komuniści, trockiści, "hanzeatyckie" koalicje handlowe .... świat pełen demonów, na skraju paniki, świat okrutnej przemocy, ale i altruizmu.... czy nadal istnieje jakiś sens istnienia, jakaś nadzieja ?....

Dmitry Glukhovsky urodził się w 1979 roku w Moskwie. Pochodzi z inteligenckiej rodziny o korzeniach żydowskich. Od kilkunastu lat mieszka na Zachodzie - (wg Wikipedii "W sierpniu 2023 sąd w Moskwie skazał go zaocznie na 8 lat pozbawienia wolności za rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat rosyjskiej armii, a Ministerstwo Spraw Wewnętrzych Federacji Rosyjskiej wysłało za nim list gończy). Razem z Borysem Akuninem jest jednym z najbardziej znienawidzonych przez reżim Putina pisarzy rosyjskich, którzy żyją i tworzą poza Rosją.

2. 1Q84: Tom 1 (Murakami Haruki)
Dystopia gwiazdy literatury światowej i corocznego kandydata do nagrody Nobla. Japonia, tajemnicza sekta religijna i i dziwny świat, w którym świecą dwa księżyce.

PS. Pierwszy raz polecam książkę, do której napisałem kiedyś (w 2018 roku) recenzję. W dużej części, jest ona "obok książki" - 2Q18.

Użytkownik: mchpro 19.04.2024 18:44 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Metro 2033 Rok 2033, ... | Losice
Nie czytałem proponowanych przez ciebie książek i być może dlatego mam wątpliwości, czy aby na pewno mamy do czynienia z historią alternatywną.
Użytkownik: Losice 20.04.2024 00:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie czytałem proponowanyc... | mchpro
Jeśli uznać, że dystopie nie są historiami alternatywnymi, to masz rację - być może moje rozumienie definicji "historii alternatywnej " jest zbyt pojemne :)

Dla mnie Rok 1984 (Orwell George (właśc. Blair Eric Arthur)) jest historią alternatywną. Jeśli nie mieści się on w Twojej definicji "historii alternatywnej", to rzeczywiście obie moje propozycje są poza tematem naszego konkursu i nie należałoby umieszczać ich na liście książek biorących udział w konkursie.
Użytkownik: fugare 20.04.2024 10:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli uznać, że dystopie ... | Losice
Kiedy przeczytałam uwagę mchpro to pomyślałam, że literatura postapokaliptyczna nie powinna znaleźć się wśród historii alternatywnych, ponieważ to jest nasza dość realnie rysująca się przyszłość.
Dodaję do kolekcji skojarzeń :)
A poważnie, to chyba w tej zabawie nie musimy aż tak bardzo dbać o "czystość gatunku".
Użytkownik: jolekp 21.04.2024 17:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli uznać, że dystopie ... | Losice
Idąc tym tokiem myślenia, każda książka z gatunku science fiction mogłaby uchodzić za historię alternatywną.
"Rok 1984" może być historią alternatywną tylko z dzisiejszego punktu widzenia, ale nie był nią w chwili, gdy powstawał.
Użytkownik: Losice 21.04.2024 23:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Idąc tym tokiem myślenia,... | jolekp
Twoje rozumowanie jest słuszne - trudno się z nim nie zgodzić (literatura SF w wielu przypadkach może mieć znamiona historii alternatywnej).

W takim razie, jak potraktować "Rok 1984" dzisiaj, w naszym konkursie (wprawdzie nikt go nie zgłosił), w roku 2024 - wykluczyć, czy pozostawić?

Czy sprawa dotyczy "tylko" daty w tytule?
Metro 2033 (Glukhovsky Dmitry (Głuchowski Dmitrij)) zostało napisane w 2007 roku. Autor spodziewał się, że świat przez niego opisany będzie tak wyglądał w roku 2033 - zgadzam się, że jest to dla nas przyszłość.
Ale czy dokładnie ta sama książka, bez zmiany nawet jednego słowa, byłaby historią alternatywną w naszym konkursie, gdyby autor zatytułował ją "Metro 2023"?

Cóż mi pozostaje ..... chyba poczekam 10 lat w bibioNetce i zgłoszę Metro 2033 (Glukhovsky Dmitry (Głuchowski Dmitrij)) w 2034 :D
Użytkownik: mchpro 22.04.2024 09:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Twoje rozumowanie jest sł... | Losice
Powieść Metro 2033 (Glukhovsky Dmitry (Głuchowski Dmitrij)) byłaby historią alternatywną, gdyby autor napisał ją w roku 2034 :-)
Oczywiście nie jestem literaturoznawcą i nie pretenduję do orzekania, co jest a co nie jest tym czy owym.
Użytkownik: jolekp 22.04.2024 12:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Twoje rozumowanie jest sł... | Losice
Moim zdaniem historia alternatywna to wyobrażenie autora o tym, jak mógłby wyglądać świat, gdyby coś w historii potoczyło się inaczej. Np. film "Bękarty wojny" jest typową historią alternatywną.
Zatem "Rok 1984" nie jest historią alternatywną, tylko wyobrażeniem autora na temat przyszłości, z jego punktu widzenia jeszcze dość odległej.
Użytkownik: mchpro 22.04.2024 13:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Moim zdaniem historia alt... | jolekp
Też tak sądzę.
Użytkownik: idiom1983 21.04.2024 15:53 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETkowa ks... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam Korona śniegu i krwi (Cherezińska Elżbieta) i Niewidzialna korona (Cherezińska Elżbieta) Elżbiety Cherezińskiej. Czasy rozbicia dzielnicowego to stosunkowo słabo znany w świadomości Polaków okres w polskiej historii. A szkoda, gdyż jest to epoka niezwykle fascynująca, z wieloma nietuzinkowymi postaciami, które zapisały się w naszych dziejach mocno i trwale, czasem chwalebnie, a czasem wstydliwie. Rozgrywka o schedę dziedzictwa Piastów na kartach powieści Cherezińskiej w niczym nie ustępuje "Grze o tron". A moim zdaniem w wielu aspektach jest nawet ciekawsza, bowiem jej inspiracja tkwi w prawdziwych wydarzeniach i prawdziwych namiętnościach prawdziwych pełnokrwistych postaci, z wianuszkiem ich licznych zalet i przywar, dumnych wielkości i przykrych słabości. Kiedy wielka historia przeplata się ze światem fantasy na kartach świetnie napisanych powieści, po prostu musi wciągnąć czytelnika po same uszy w swój arcyciekawy i pasjonujący świat. Warto go poznać, do czego wszystkich serdecznie namawiam.