Dodany: 14.11.2023 14:45|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czytamy i polecamy! Listopadowe głosowanie

Zachęcamy do głosowania w zabawie "Czytamy i polecamy!". Po jaką książkę warto sięgnąć w tym miesiącu? O tym zdecydujecie Wy!

Od września w BiblioNETce zytamy i polecamy tytuły, po które warto sięgnąć w najbliższych tygodniach! Po etapie zgłaszania przez Was propozycji czytelniczych, czas na głosowanie! W tym etapie każdy BiblioNETkowicz może zagłosować na trzy książki, których nie zna, a które chciałby przeczytać w najbliższym czasie (co oznacza, że nie można głosować na swoje i przeczytane propozycje). Tak jak w przypadku głosowania na książkę miesiąca, przyznajemy punkty: 5 pkt. - 1. miejsce, 3 pkt. - 2. miejsce, 1 pkt - 3. miejsce.

Czas na oddanie głosu macie do 19 listopada do godz. 23.59.

Lista propozycji w kolejności alfabetycznej:

1. 33 x Trójka: Program Trzeci Polskiego Radia w 33 odsłonach (Weiss Wiesław) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
A ponieważ w listopadzie wspomina się ludzi, którzy odeszli, można też wspomnieć radio, które... może nie całkiem odeszło, ale w tym kształcie, w jakim się liczyło, w jakim kształtowało gust muzyczny i poczucie humoru tylu ludzi, przestało istnieć:
33 x Trójka: Program Trzeci Polskiego Radia w 33 odsłonach (Weiss Wiesław) to prawdziwa kopalnia wiedzy o nieodżałowanej Trójce. Ma tylko jeden minus: waży tyle, że w jednej ręce się jej nie utrzyma, a poza tym same plusy.

2. Berezowska: Nagość dla wszystkich (Czyńska Małgorzata) (zgłasza: Ipecacuana)
Wspaniała biografia bardzo ciekawej polskiej rysowniczki i malarki, która osiągnęła sukces w Paryżu i w Szwecji, narysowała karykaturę Hitlera (za jego życia), przeżyła dwie wojny, w tym trzy lata w obozie koncentracyjnym. I mimo trudnych warunków i wielkiego cierpienia jakiego zaznała w życiu jej twórczość była zwykle wypełniona radością i miłością, w obozie - podnosiła na duchu inne więźniarki, w czasie pokoju cieszyła frywolnością, finezją, piękną kreską, czułością, dowcipem.

3. Berta Isla (Marías Javier (Marías Franco Javier)) (zgłasza: mchpro)
Pierwsza część cyklu, którego bohaterami są Berta Isla i Tomás Nevinson. Powieść o miłości, oczekiwaniu i służbach specjalnych. Pragnę polecić (...) autora, który był jednym z moich cichych faworytów do literackiej nagrody Nobla. Używam czasu przeszłego, gdyż pisarz ten zmarł w ubiegłym roku, przeżywszy 71 lat.

4. Bezsenność w czasie karnawału (Głowacki Janusz) (zgłasza: fugare)
Ostatnia w dorobku, właściwie zbiór zapisków, refleksji, wspomnień z różnych okresów życia Janusza Głowackiego. Gdybym miała w kilku słowach wskazać co mnie w niej urzekło to byłaby to szczerość i brak autokreacji, coś bardzo autentycznego, co czytelnik czyta między słowami, a właściwie czuje. Nieduża objętościowo książka, nie do połknięcia, a do degustacji - naprawdę polecam.

5. Córeczka (Duda Tamara) (zgłasza: wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
Chciałbym polecić powieść opisującą losy mieszkanki Donbasu z czasów tuż przed i po Majdanie. Książka mimo tematyki jest pełna humoru, język jest raczej kolokwialny, ale też oczywiście znajdziemy w powieści sporo wzruszeń, napięcia oraz smutku, bo losy bohaterów bardzo angażują. Wiemy, że nie wszystko może skończyć się dobrze, w końcu to wojna...

6. Fabryka nostalgii: O fenomenie pamięci wieku dojrzałego (Draaisma Douwe) (zgłasza: zielkowiak)
Starość nie radość. Ale jakieś zalety ma. Polecam szczególnie tym, którzy weszli w drugą połowę życia (można zaprzyjaźnić się ze swoim wiekiem) lub/i patrzą z czułością na starzejących się bliskich.

7. Joanna d'Arc: Jej historia (Castor Helen) (zgłasza: idiom1983)
Pełna narracyjnej pasji i literackiej swady, a przy tym solidnie poparta krytyczną alalizą źródeł historycznych oraz udokumentowana w naukowej literaturze biografia Joanny d'Arc. Opowieść o czasach być może najważniejszej wojny w całej historii świata i wielkiej kobiecie, która łamiąc przesądy i stereotypy epoki średniowiecza, swoim bohaterstwem i odwagą, na zawsze zmieniła oblicze świata. Wszystko to oddane do rąk czytelnika niczym fascynująca powieść, którą czyta się z zapartym tchem.

8. Komu ukazał się wiatr (McCullers Carson) (zgłasza: jolietjakeblues)
Zbiór opowiadań o samotności w Stanach Zjednoczonych. To opowieści o wyobcowaniu, z którego po latach migracji, wędrówek przez pół kontynentu w poszukiwaniu pracy, kryzysów i przemian społecznych wiele lat później narodzi się American Dream.

9. Księga wróżb prawdziwych (Bratkowski Stefan (1934-2021)) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Książka, dzięki której, będąc chodzącą tępotą matematyczno-fizyczną, zrozumiałam, jak działa komputer i na... nie powiem, ile... lat zapamiętałam, kim był Jan Czochralski, co to jest półprzewodnik i dlaczego nie powinno się spuszczać ścieków do rzek. Historia i perspektywy nauk ścisłych w wersji dla opornych, a napisana tak, że trudno się było oderwać. Oczywiście dzisiaj aktualna jest tylko część historyczna, a czy sprawdziły się prognozy, można zweryfikować samemu.

10. Miara oddalenia (Maksik Alexander) (zgłasza: ewa1207)
Tym razem chcę polecić Wam opowieść o uchodźczyni, młodej Liberyjce, która przeżywszy swoją prywatną apokalipsę trafia na grecką wyspę, na której ma szanse odnaleźć spokój i zacząć żyć na nowo. Pytanie tylko, czy jest w niej jeszcze wola życia, czy został już tylko instynkt przetrwania. [Książka] wydaje mi się lekturą bardzo aktualną i potrzebną w dzisiejszych czasach, gdy i do Polski licznie ściągają imigranci, a wśród nich uchodźcy mający za sobą traumatyczne przeżycia. Polecam ją zwłaszcza tym czytelnikom, którzy gotowi są spojrzeć na świat oczami kogoś, kto został pozbawiony wygodnego i spokojnego życia, a w zamian otrzymał tylko poczucie winy i niepewność przyszłości.

11. Miasto pamięci (Orlińska Zuzanna) (zgłasza: zielkowiak)
Listopad to dla wielu czas myślenia o przemijaniu i o tym co/kto za nami. Ten przewodnik może pokazać nam wiele ciekawych osobowości i zawiłych losów Polaków z urodzenia i wyboru. I wbrew pozorom nie jest to książka dla dzieci. Nawet jeśli nie możecie zwiedzić osobiście Powązek, warto ją przeczytać.

12. Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek (Babkina Kateryna) (zgłasza: jolietjakeblues)
Dwanaście fragmentów dziecięcego i dorosłego świata kilkorga Ukraińców, dziewcząt i chłopców, w ich najwcześniejszym dzieciństwie oraz jako dorosłych, powiązanych pokrewieństwem, nićmi przyjaźni, bądź zupełnie sobie obcych, spotykających się przypadkowo. Obrazy od czasu sprzed ich narodzin po im współczesne tworzą w opowiadaniach ukraiński krajobraz ruin i zgliszcz.

13. Ostatni uścisk Mamy: Emocje zwierząt i co one mówią o nas samych (Waal Frans de) (zgłasza: fugare)
[Książka] znanego prymatologa i popularyzatora nauki. Czy uwierzylibyście, że nauka do dziś nie jest zgodna co do tego, że zwierzęta mają możliwość odczuwania emocji? To było dla mnie największe zaskoczenie! Byłam pewna, że to dość oczywiste i nie wymaga dalszego potwierdzania badaniami, a jednak jest to jak widać w dalszym ciągu wiedza niełatwa do zaakceptowania.

14. Powróceni (Gurnah Abdulrazak) (zgłasza: idiom1983)
Opowieść tańzańskiego laureata Literackiej Nagrody Nobla o rodzimej Afryce, która zbrukana nikczemnością białych kolonizatorów, nie może się otrząsnąć z ogromu wyrządzonego jej zła. Kiedy odpowiedzią na brutalność jest brutalność jeszcze większa od otrzymanej, nic dobrego nie może z tego wyniknąć. W tej powieści, gdzie spotyka się literacka spuścizna Josepha Conrada i Williama Faulknera, nie ma niewinnych ani sprawiedliwych. Są tylko tacy, którzy rozpaczliwie próbują utrzymać się na powierzchni, nurzając się po szyję w brudnych prawidłach tamtego niesprawiedliwego świata.

15. Przypowieść o siewcy (Butler Octavia E.) (zgłasza: Foxie)
Książka science-fiction o postapokalipsie. Inteligentna główna bohaterka oraz wciągający rozwój wydarzeń. Pomimo pesymistycznego wydźwięku, bardzo mi się podobała.

16. Śpiewaj ogrody (Huelle Paweł) (zgłasza: Marylek)
Potoczysta, niespieszna opowieść rozgrywająca się w wielokulturowym Wolnym Mieście Gdańsku, wypełniona muzyką, pięknymi wnętrzami i krajobrazami, a także folklorem kaszubskim. Aż do dysonansu, gdy czasy zrobiły się złe, potem bardzo złe, a potem jeszcze gorsze. Czy można pięknie opowiadać nawet o złu? Sprawdźcie u Huellego!

17. Tomás Nevinson (Marías Javier (Marías Franco Javier)) (zgłasza: mchpro)
Druga część cyklu [którego bohaterami są Berta Isla i Tomás Nevinson - przyp. red.]. Powieść w zasadzie sensacyjna, lecz jednocześnie kawał dobrej literatury będący zachętą do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością.

18. Trzeci policjant (O'Brien Flann (właśc. O'Nolan Brian)) (zgłasza: Foxie)
Nie widziałam, czego się spodziewać po tej książce i bardzo mnie zaskoczyła. Niby humorystyczna, a jednak skłania do zadumy.

19. Tysiąc szklanek herbaty: Spotkania na Jedwabnym Szlaku (Maciąg Robb (właśc. Maciąg Robert)) (zgłasza: Ipecacuana)
Relacja z wyprawy rowerowej historycznym Jedwabnym Szlakiem. Opowieść przede wszystkim o ludziach, którzy nie boją się zaprosić obcych rowerzystów z Polski pod swój dach, goszczą tym co mają - zwykle zaczyna się od szklanki herbaty a kończy czasem nawet na serdecznej przyjaźni. Jest to książka, która przywraca wiarę w człowieka, tego człowieka z obcych dalekich krajów, o którym media piszą straszne rzeczy a który okazuje się być zwyczajny i podobny do nas - też jest ciekaw przybyszów z innego kraju, też kocha, zakłada rodzinę, gdzieś pracuje lub uprawia ziemię, też mu się powodzi lub klepie biedę. W ten sposób dowiadujemy się bardzo wiele o kulturze krajów, przez które przejeżdżają uczestnicy wyprawy. Niewiele jest o zabytkach, raczej o tym jak się żyje, jak się mieszka, co się jada, jak się modli i pomimo różnic na każdej płaszczyźnie - religijnej, kulturowej a nawet językowej - udaje się dogadać, pogadać, dowiedzieć się czegoś o sobie nawzajem, spędzić razem trochę czasu. A później wsiąść na rower i jechać dalej.

20. Ukochane równanie profesora = 博士の愛した数式 (Ogawa Yōko) (zgłasza: yyc_wanda)
Króciutka opowieść o niecodziennej przyjaźni genialnego profesora, cierpiącego na amnezję i jego prostej gosposi, która z czułością i zrozumieniem traktuje jego dziwactwa i związane z chorobą problemy życia codziennego. Opowieść o przyjaźni i empatii, od której robi się ciepło na sercu. Ale także o matematyce i baseballu, życiowych pasjach profesora, których nawet choroba nie potrafiła zniszczyć.

21. Wielka inwigilacja: Kto, jak i dlaczego nieustannie nas szpieguje? I dlaczego Internet potrzebuje resetu? (Deibert Ronald James) (zgłasza: wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
W temacie mediów społecznościowych, profilowania użytkowników i "permanentnej inwigilacji" napisano już sporo książek, ale chciałbym polecić taką, którą właśnie czytam. Autor jest szefem Citizen Lab, słynnego swego czasu z badań nad Pegasusem i w książce wyraźnie widać, że zna się na rzeczy oraz wie, jak napisać o zagadnieniu w ciekawy i wciągający sposób.

Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 14.11.2023 15:51 napisał(a):
Wybrałem dla siebie 6 z 21, zdecydowałem zagłosować na:

1. Komu ukazał się wiatr (McCullers Carson)

2. Ukochane równanie profesora = 博士の愛した数式 (Ogawa Yōko)

3. Śpiewaj ogrody (Huelle Paweł)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 14.11.2023 17:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Zachęcamy do gło... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Śpiewaj ogrody (Huelle Paweł) (już mam obiecaną pożyczkę, więc na pewno przeczytam jako pierwszą, choć nie wiem, czy w listopadzie zdążę)
2. Miasto pamięci (Orlińska Zuzanna)
3. Fabryka nostalgii: O fenomenie pamięci wieku dojrzałego (Draaisma Douwe)
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 14.11.2023 17:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Zachęcamy do gło... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Sporo dobrych rekomendacji, ale by sobie ułatwić wybieram tylko spośród książek, o których nie wiedziałem nic wcześniej.
Tym razem są to:
1. Miara oddalenia (Maksik Alexander)
2. Berta Isla (Marías Javier (Marías Franco Javier))
3. Joanna d'Arc: Jej historia (Castor Helen)

Użytkownik: ksiomolek 14.11.2023 22:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Zachęcamy do gło... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Księga wróżb prawdziwych (Bratkowski Stefan (1934-2021))
2. Śpiewaj ogrody (Huelle Paweł)
3. Trzeci policjant (O'Brien Flann (właśc. O'Nolan Brian))
Użytkownik: Tygrysica 14.11.2023 23:51 napisał(a):

1. Wielka inwigilacja... - Ronald J. Deibert
2. Miara oddalenia - Alexander Maksik
Użytkownik: zielkowiak 20.11.2023 20:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Zachęcamy do gło... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dam radę chyba tylko jedną przeczytać Tysiąc szklanek herbaty: Spotkania na Jedwabnym Szlaku (Maciąg Robb (właśc. Maciąg Robert))
Użytkownik: mchpro 22.11.2023 08:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Zachęcamy do gło... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Czy znany jest wynik głosowania?