Dodany: 06.11.2023 08:32|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czytamy i polecamy! Wybierz książkę na listopad

Jaka ciekawa książka wpadła ostatnio w Wasze ręce? Może chcecie ją polecić innym BiblioNETkowiczom? Ten minikonkurs jest dla Was - czytamy i polecamy tytuły, po które warto sięgnąć w najbliższych tygodniach!

Od września w BiblioNETce trwa wybieranie ksiażkowych polecajek - od Was dla Was ;-) We wrześniu Wasz wybór padł na Chłopki: Opowieść o naszych babkach (Kuciel-Frydryszak Joanna), a w październiku - Spacerujący z książkami (Henn Carsten (właśc. Henn Carsten Sebastian)). Czas na listopadową edycję - poniżej przypominamy kilka zasad zabawy "Czytamy i polecamy".

Zasady zabawy:

1. W pierwszym etapie każdy może zgłosić maksymalnie 2 tytuły, które przeczytał i które chce polecić innym użytkownikom. Kandydatury wraz z uzasadnieniem, dlaczego warto sięgnąć po tę książkę, należy opublikować w komentarzu pod tym wpisem.

2. W drugim etapie każdy BiblioNETkowicz może zagłosować na trzy książki, których nie zna, a które chciałby przeczytać w najbliższym czasie (co oznacza, że nie można głosować na swoje i przeczytane propozycje). Tak jak w przypadku głosowania na książkę miesiąca, przyznajemy punkty: 5 pkt. - 1. miejsce, 3 pkt. - 2. miejsce, 1 pkt - 3. miejsce.

3. Po zsumowaniu głosów ogłaszamy polecany tytuł na dany miesiąc.

Na listopadowe propozycje czekamy w komentarzach do 10 listopada do godziny 12.00.

Użytkownik: idiom1983 06.11.2023 13:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Jaka ciekawa ksi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
W tym miesiącu chciałbym polecić następujące tytuły:

Joanna d'Arc: Jej historia (Castor Helen)

Pełna narracyjnej pasji i literackiej swady, a przy tym solidnie poparta krytyczną alalizą źródeł historycznych oraz udokumentowana w naukowej literaturze biografia Joanny d'Arc. Opowieść o czasach być może najważniejszej wojny w całej historii świata i wielkiej kobiecie, która łamiąc przesądy i stereotypy epoki średniowiecza, swoim bohaterstwem i odwagą, na zawsze zmieniła oblicze świata. Wszystko to oddane do rąk czytelnika niczym fascynująca powieść, którą czyta się z zapartym tchem.

Powróceni (Gurnah Abdulrazak)

Opowieść tańzańskiego laureata Literackiej Nagrody Nobla o rodzimej Afryce, która zbrukana nikczemnością białych kolonizatorów, nie może się otrząsnąć z ogromu wyrządzonego jej zła. Kiedy odpowiedzią na brutalność jest brutalność jeszcze większa od otrzymanej, nic dobrego nie może z tego wyniknąć. W tej powieści, gdzie spotyka się literacka spuścizna Josepha Conrada i Williama Faulknera, nie ma niewinnych ani sprawiedliwych. Są tylko tacy, którzy rozpaczliwie próbują utrzymać się na powierzchni, nurzając się po szyję w brudnych prawidłach tamtego niesprawiedliwego świata.

Użytkownik: Foxie 06.11.2023 17:02 napisał(a):
Witam, ja polecam:
1. Trzeci policjant (O'Brien Flann (właśc. O'Nolan Brian))
Nie widziałam, czego się spodziewać po tej książce i bardzo mnie zaskoczyła. Niby humorystyczna, a jednak skłania do zadumy.

2. Przypowieść o siewcy (Butler Octavia E.)
Książka science-fiction o postapokalipsie. Inteligentna główna bohaterka oraz wciągający rozwój wydarzeń. Pomimo pesymistycznego wydźwięku, bardzo mi się podobała.
Użytkownik: Marylek 06.11.2023 18:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Jaka ciekawa ksi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Polecam książkę, która mnie nieoczekiwanie zachwyciła: Śpiewaj ogrody (Huelle Paweł).
Potoczysta, niespieszna opowieść rozgrywająca się w wielokulturowym Wolnym Mieście Gdańsku, wypełniona muzyką, pięknymi wnętrzami i krajobrazami, a także folklorem kaszubskim. Aż do dysonansu, gdy czasy zrobiły się złe, potem bardzo złe, a potem jeszcze gorsze. Czy można pięknie opowiadać nawet o złu? Sprawdźcie u Huellego!
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 06.11.2023 22:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Jaka ciekawa ksi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
I znów proponuję jedną staroć i jedną prawie-że-nowość.

Księga wróżb prawdziwych (Bratkowski Stefan (1934-2021)) - książka, dzięki której, będąc chodzącą tępotą matematyczno-fizyczną, zrozumiałam, jak działa komputer i na... nie powiem, ile... lat zapamiętałam, kim był Jan Czochralski, co to jest półprzewodnik i dlaczego nie powinno się spuszczać ścieków do rzek. Historia i perspektywy nauk ścisłych w wersji dla opornych, a napisana tak, że trudno się było oderwać. Oczywiście dzisiaj aktualna jest tylko część historyczna, a czy sprawdziły się prognozy, można zweryfikować samemu.

A ponieważ w listopadzie wspomina się ludzi, którzy odeszli, można też wspomnieć radio, które... może nie całkiem odeszło, ale w tym kształcie, w jakim się liczyło, w jakim kształtowało gust muzyczny i poczucie humoru tylu ludzi, przestało istnieć:
33 x Trójka: Program Trzeci Polskiego Radia w 33 odsłonach (Weiss Wiesław) to prawdziwa kopalnia wiedzy o nieodżałowanej Trójce. Ma tylko jeden minus: waży tyle, że w jednej ręce się jej nie utrzyma, a poza tym same plusy.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 07.11.2023 11:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Jaka ciekawa ksi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. W temacie mediów społecznościowych, profilowania użytkowników i "permanentnej inwigilacji" napisano już sporo książek, ale chciałbym polecić taką, którą właśnie czytam: Wielka inwigilacja: Kto, jak i dlaczego nieustannie nas szpieguje? I dlaczego Internet potrzebuje resetu? (Deibert Ronald James) - autor jest szefem Citizen Lab, słynnego swego czasu z badań nad Pegasusem i w książce wyraźnie widać, że zna się na rzeczy oraz wie, jak napisać o zagadnieniu w ciekawy i wciągający sposób.

2. Chciałbym polecić powieść opisującą losy mieszkanki Donbasu z czasów tuż przed i po Majdanie, czyli Córeczka (Duda Tamara). Książka mimo tematyki jest pełna humoru, język jest raczej kolokwialny, ale też oczywiście znajdziemy w powieści sporo wzruszeń, napięcia oraz smutku, bo losy bohaterów bardzo angażują. Wiemy, że nie wszystko może skończyć się dobrze, w końcu to wojna...
Użytkownik: yyc_wanda 07.11.2023 18:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Jaka ciekawa ksi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ukochane równanie profesora = 博士の愛した数式 (Ogawa Yōko) - Króciutka opowieść o niecodziennej przyjaźni genialnego profesora, cierpiącego na amnezję i jego prostej gosposi, która z czułością i zrozumieniem traktuje jego dziwactwa i związane z chorobą problemy życia codziennego. Opowieść o przyjaźni i empatii, od której robi się ciepło na sercu. Ale także o matematyce i baseballu, życiowych pasjach profesora, których nawet choroba nie potrafiła zniszczyć.
Użytkownik: zielkowiak 08.11.2023 10:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Jaka ciekawa ksi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Bardzo polecam Miasto pamięci (Orlińska Zuzanna) . Listopad to dla wielu czas myślenia o przemijaniu i o tym co/kto za nami. Ten przewodnik może pokazać nam wiele ciekawych osobowości i zawiłych losów Polaków z urodzenia i wyboru. I wbrew pozorom nie jest to książka dla dzieci. Nawet jeśli nie możecie zwiedzić osobiście Powązek, warto ją przeczytać.

Fabryka nostalgii: O fenomenie pamięci wieku dojrzałego (Draaisma Douwe) Starość nie radość. Ale jakieś zalety ma. Polecam szczególnie tym, którzy weszli w drugą połowę życia (można zaprzyjaźnić się ze swoim wiekiem) lub/i patrzą z czułością na starzejących się bliskich.
Użytkownik: mchpro 08.11.2023 13:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Jaka ciekawa ksi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Pragnę polecić 2 powieści autora, który był jednym z moich cichych faworytów do literackiej nagrody Nobla. Używam czasu przeszłego, gdyż pisarz ten zmarł w ubiegłym roku, przeżywszy 71 lat.

Berta Isla (Marías Javier (Marías Franco Javier)) - pierwsza część cyklu, którego bohaterami są Berta Isla i Tomás Nevinson. Powieść o miłości, oczekiwaniu i służbach specjalnych.

Tomás Nevinson (Marías Javier (Marías Franco Javier)) - druga część cyklu. Powieść w zasadzie sensacyjna, lecz jednocześnie kawał dobrej literatury będący zachętą do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością.
Użytkownik: fugare 08.11.2023 14:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Jaka ciekawa ksi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ta książka wpadła mi w ręce już jakiś czas temu. Przekonała mnie do twórczości autora, po którego nie sięgałam nigdy wcześniej i dlatego wydaje mi się warta polecenia.
Bezsenność w czasie karnawału (Głowacki Janusz) ostatnia w dorobku, właściwie zbiór zapisków, refleksji, wspomnień z różnych okresów życia Janusza Głowackiego. Gdybym miała w kilku słowach wskazać co mnie w niej urzekło to byłaby to szczerość i brak autokreacji, coś bardzo autentycznego, co czytelnik czyta między słowami, a właściwie czuje. Nieduża objętościowo książka, nie do połknięcia, a do degustacji - naprawdę polecam.

Druga to Ostatni uścisk Mamy: Emocje zwierząt i co one mówią o nas samych (Waal Frans de) znanego prymatologa i popularyzatora nauki. Czy uwierzylibyście, że nauka do dziś nie jest zgodna co do tego, że zwierzęta mają możliwość odczuwania emocji? To było dla mnie największe zaskoczenie! Byłam pewna, że to dość oczywiste i nie wymaga dalszego potwierdzania badaniami, a jednak jest to jak widać w dalszym ciągu wiedza niełatwa do zaakceptowania.
Użytkownik: Ipecacuana 08.11.2023 15:41 napisał(a):
Chciałabym polecić:

1. Małgorzata Czyńska "Berezowska: Nagość dla wszystkich" - wspaniała biografia bardzo ciekawej polskiej rysowniczki i malarki, która osiągnęła sukces w Paryżu i w Szwecji, narysowała karykaturę Hitlera (za jego życia), przeżyła dwie wojny, w tym trzy lata w obozie koncentracyjnym. I mimo trudnych warunków i wielkiego cierpienia jakiego zaznała w życiu jej twórczość była zwykle wypełniona radością i miłością, w obozie - podnosiła na duchu inne więźniarki, w czasie pokoju cieszyła frywolnością, finezją, piękną kreską, czułością, dowcipem.

2. Robert Maciąg "Tysiąc szklanek herbaty" - relacja z wyprawy rowerowej historycznym Jedwabnym Szlakiem. Opowieść przede wszystkim o ludziach, którzy nie boją się zaprosić obcych rowerzystów z Polski pod swój dach, goszczą tym co mają - zwykle zaczyna się od szklanki herbaty a kończy czasem nawet na serdecznej przyjaźni. Jest to książka, która przywraca wiarę w człowieka, tego człowieka z obcych dalekich krajów, o którym media piszą straszne rzeczy a który okazuje się być zwyczajny i podobny do nas - też jest ciekaw przybyszów z innego kraju, też kocha, zakłada rodzinę, gdzieś pracuje lub uprawia ziemię, też mu się powodzi lub klepie biedę. W ten sposób dowiadujemy się bardzo wiele o kulturze krajów, przez które przejeżdżają uczestnicy wyprawy. Niewiele jest o zabytkach, raczej o tym jak się żyje, jak się mieszka, co się jada, jak się modli i pomimo różnic na każdej płaszczyźnie - religijnej, kulturowej a nawet językowej - udaje się dogadać, pogadać, dowiedzieć się czegoś o sobie nawzajem, spędzić razem trochę czasu. A później wsiąść na rower i jechać dalej.
Użytkownik: ewa1207 09.11.2023 19:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Jaka ciekawa ksi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Tym razem chcę polecić Wam opowieść o uchodźczyni, młodej Liberyjce, która przeżywszy swoją prywatną apokalipsę trafia na grecką wyspę, na której ma szanse odnaleźć spokój i zacząć żyć na nowo. Pytanie tylko, czy jest w niej jeszcze wola życia, czy został już tylko instynkt przetrwania. Miara oddalenia (Maksik Alexander) wydaje mi się lekturą bardzo aktualną i potrzebną w dzisiejszych czasach, gdy i do Polski licznie ściągają imigranci, a wśród nich uchodźcy mający za sobą traumatyczne przeżycia. Polecam ją zwłaszcza tym czytelnikom, którzy gotowi są spojrzeć na świat oczami kogoś, kto został pozbawiony wygodnego i spokojnego życia, a w zamian otrzymał tylko poczucie winy i niepewność przyszłości.
Użytkownik: jolietjakeblues 11.11.2023 17:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Jaka ciekawa ksi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Tym razem o zbiorach opowiadań.

Komu ukazał się wiatr (McCullers Carson)

Zbiór opowiadań o samotności w Stanach Zjednoczonych. To opowieści o wyobcowaniu, z którego po latach migracji, wędrówek przez pół kontynentu w poszukiwaniu pracy, kryzysów i przemian społecznych wiele lat później narodzi się American Dream.

Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek (Babkina Kateryna)

Dwanaście fragmentów dziecięcego i dorosłego świata kilkorga Ukraińców, dziewcząt i chłopców, w ich najwcześniejszym dzieciństwie oraz jako dorosłych, powiązanych pokrewieństwem, nićmi przyjaźni, bądź zupełnie sobie obcych, spotykających się przypadkowo. Obrazy od czasu sprzed ich narodzin po im współczesne tworzą w opowiadaniach ukraiński krajobraz ruin i zgliszcz.
Użytkownik: mchpro 13.11.2023 10:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Jaka ciekawa ksi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Kiedy będzie można głosować?
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 14.11.2023 14:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedy będzie można głosow... | mchpro