Dodany: 10.10.2023 08:54|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Głosowanie na BiblioNETkową książkę października

Czas na rozstrzygnięcie konkursu na BiblioNETkową książkę miesiąca! W tym miesiącu wybieramy tytuły dotyczące dwóch motywów przewodnich - sprawdźcie zgłoszone przez Was propozycje.

Na Wasze głosy czekamy do 17 października do końca dnia. Można zagłosować na najlepsze tytuły w ramach jednego lub obu motywów - możecie wybrać 3 propozycje z każdej "kategorii", przypisując je do miejsc 1-3, gdzie:
- za 1. miejsce dana propozycja otrzymuje 5 punktów,
- za 2. miejsce książka otrzymuje 3 punkty,
- za 3. miejsce tytuł otrzymuje 1 punkt.

Czy w kolejnym miesiącu również będziemy wybierać dwie książki? Nie, w tym miesiącu wytypujemy dwa tytuły, a motyw na kolejną odsłonę zabawy wybierze osoba, której propozycja otrzyma najwięcej punktów spośród wszystkich książek zgłoszonych w październiku (w ramach obu motywów).

Tematy głosowania wybrali dla Was dot59Opiekun BiblioNETki oraz idiom1983.

Motyw UCIECZKA - propozycje w kolejności alfabetycznej:

1. Całe zdanie nieboszczyka (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) (zgłasza: Marylek)
Ucieczka absolutnie szaleńcza, z więcej niż jednego (dziwnego) miejsca i z niebezpiecznych sytuacji, a co najlepsze - każda z tych ucieczek uwieńczona powodzeniem. I nie bez znaczenia jest, że można przy czytaniu "baki zrywać ze śmiechu, jak świeże wiśnie", jak mówiła Maria Czubaszek.

2. Drabina czasu (Tyler Anne) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Jej bohaterka Delia ucieka - właściwie niespodziewanie dla samej siebie, tknięta impulsem, bez żadnego przygotowania - od uporządkowanego, bezpiecznego, sztampowego życia, w którym spełnia rolę służebną wobec wszystkich członków rodziny, nie mając sposobności zrobić czegoś dla siebie. Ucieczka jest dla niej zarazem sprawdzianem - jak poradzi sobie sama? - i poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, czy chce żyć dalej tak, jak żyła, czy inaczej.

3. Grona gniewu (Steinbeck John) (zgłasza: benzmanOpiekun BiblioNETki)
Mamy tu motyw ucieczki wyjątkowo dopasowanej do opisu dot59. Główny bohater, Tom Joad, postanawia postawić wszystko na jedną kartę, zbiera całą rodzinę, pakuje w starego grata i wyrusza ku zachodowi, aby uciec od biedy, od wykluczenia, wyobcowania, od niechybnej śmierci głodowe rodziny. Wyruszają ku lepszemu, ku krainie, o której słyszeli, że opływa w przysłowiowe "mleko i miód". Czy rzeczywiście? Czy im się udało? Jakie doświadczenia napotkali po drodze?

4. Imperium bólu: Baronowie przemysłu farmaceutycznego (Keefe Patrick Radden) (zgłasza: lolka24)
Jest to dla mnie historia uciekania od odpowiedzialności. Według dowodów zgromadzonych w książce, rodzina Sacklerów od początku istnienia oxycontinu zdawała sobie sprawę z jego uzależniających właściwości, a mimo to nie podjęli absolutnie żadnych kroków aby uświadamiać o tym lekarzy i pacjentów. Jest to też historia setek, tysięcy ludzi, którzy próbując uciec od bólu, czasami od rzeczywistości, ufając organom państwa, lekarzom wpadli w pułapkę uzależnienia.

5. Kolej podziemna: Czarna krew Ameryki (Whitehead Colson) (zgłasza: Kakyuu)
Cora, młoda niewolnica na plantacji bawełny, postanawia zaryzykować i uciec mając nadzieję na nowe, lepsze życie. Jej śladem rusza bezwzględny łowca zbiegłych niewolników. Dziewczyna musi ciągle uciekać, narażając nie tylko swoje życie, ale i osób, które jej pomagały - wszystko to stawia przed nią dotychczas nieznane dylematy, wzmaga bunt wobec ustalonych odgórnie praw istniejącego świata. Ale czy ciągła ucieczka to jedyne rozwiązanie? Czy można żyć wiecznie gdzieś uciekając? Czy w końcu trzeba zmierzyć się z tym, co nas ściga?

6. Koniokrady: Wspomnienie (Faulkner William) (zgłasza: fugare)
Ostatnia powieść Faulknera, wspomnienie ucieczki-wycieczki z początków XX wieku. Jedenastolatek z dobrego amerykańskiego domu ucieka wraz z Boonem - pracownikiem swoich rodziców, aby odbyć wyprawę do odległego Memphis. Zabierają samochód, a właściwie automobil – i w drogę! Dalej pozwolę sobie pójść na łatwiznę i skopiować fragment z mojej recenzji tej książki.
„Wraz z decyzją udania się z Boonem w podróż skradzionym samochodem i pojawieniem się możliwości dokonania wyboru między dobrym a złym zachowaniem, między świadomą decyzją złamania zasad a tym, co podpowiada jedenastoletni rozsądek młodego bohatera, rozpoczyna się jego podróż do Memphis - symbolu świata dorosłych, gdzie pojawiają się sytuacje pociągające urokiem nowości, tajemnicy i będące zapowiedzią przygody, ale mające też swoją cenę. Tą ceną jest poznanie brudnego oblicza, nieznanej, ciemnej strony rzeczywistości "białego" Południa. Dojrzały narrator ubolewa: "Jaka szkoda, że Cnota nie troszczy się - pewno nie jest w stanie o swoich gorliwych wyznawców tak, jak czyni to Nie-Cnota, szkoda, że ofiaruje im w zamian tylko pozbawioną smaku i zapachu cnotę; porównaj to nie tylko z barwną nagrodą grzechu i rozkoszy, lecz z ową czujną, niezachwianą i wszechobecną umiejętnością, tym niewiarygodnym, nieporównanym talentem imaginacyjnym i odkrywczym, który kieruje już chwiejnymi krokami dziecka, mocno i uparcie, ku pogoni za przyjemnością"*
*Wiliam Faulkner, "Koniokrady", przeł. Anna Przedpełska-Trzeciakowska, TMM Polska/Planeta Marketing, 2007, s. 55

7. Mała syrenka (Andersen Hans Christian) (zgłasza: ilia )
Syrenka ucieka/opuszcza swoją rodzinę, swój świat podążając za miłością. Za swoje marzenie płaci najwyższą cenę. Kto czytał wersję Andersena dla dorosłych, wie że nie jest to cukierkowa disneyowska historia, lecz bardzo tragiczna opowieść.

8. Ojczyzna (Salvatore Robert Anthony) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Drizzt Do'Urden należy do rasy podstępnej i brutalnej, dla której nie istnieje miłość, czułość, lojalność, na porządku dziennym jest oszustwo, skrytobójstwo, krzywdzenie innych. A on się urodził z mutacją genetyczną - awersją do zła. Jeśli opuści podziemną społeczność, gdzie indziej będzie traktowany jako uosobienie tegoż zła, a między swoich nie będzie miał powrotu. Ale ucieka - i dzięki temu poznaje smak życia, w którym robi się coś dla dobra innych, a nie dla własnej doraźnej korzyści.

9. Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął (Jonasson Jonas) (zgłasza: mafiaOpiekun BiblioNETki)
Książka na pewno jest znana. A bohater uciekł... Przed siebie. :)

10. W pustyni i w puszczy (Sienkiewicz Henryk (1846-1916)) (zgłasza: ewa1207)
W przypadku tej książki uzasadnieniem dla wyboru jej na książkę miesiąca jest to, że jest chyba najbardziej znaną polską powieścią z wątkiem ucieczki (na tyle, że nie ma potrzeby a nawet sensu pisać, o czym jest).

11. Wszystko za życie (Krakauer Jon) (zgłasza: Marylek)
Ucieczka od rodziny, znajomych i kolegów, od codziennych obowiązków, od nudy życia uporządkowanego i przewidywalnego. Ucieczka w przygodę, w nieznane, w samodzielność. Ucieczka w odpowiedzialność za siebie i tylko za siebie? Nie dowiemy się już nigdy, co kierowało uciekinierem i czy osiągnął swój cel.

Motyw LITERATURA FRANCUSKA I FRANCUSKOJĘZYCZNA - propozycje w kolejności alfabetycznej:

1. Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre)) (zgłasza: fugare)
Nie odnajduję wśród przeczytanych książek spełniających wymagania tej kategorii, takiej, która wywarłaby na mnie większe wrażenie. Powieść przygodowa, psychologiczna, a jednocześnie przykład wielkiej literatury - wyraziste postacie, przenikające się wątki i intryga poprowadzona w sposób mistrzowski. Żaden film, ani serial nakręcony na motywach tej powieści nie może się z nią równać.

2. Nędznicy (Hugo Victor (Hugo Wiktor)) (zgłasza: benzmanOpiekun BiblioNETki)
Tu komentarz wydaje się być zbędnym, wybór tej powieści raczej oczywisty. Niesamowicie nakreślone wątki: poświęcenie, wytrwałość, miłość matczyna i nie tylko, bezprzykładna zawziętość. Większość z Was, którzy aktywnie uczestniczycie w tej zabawie z pewnością czytała, a tych którzy obserwują wątek zachęcam, choć książka obszerna. Dodatkowy smaczek - łaczy w sobie motyw pierwszy, gdyż praktycznie do samego końca główni bohaterowie muszą się ukrywać i ciągle ucekają przed nielitościwym "stróżem prawa" Javertem. No i oczywiście rysy psychologiczne bohaterów - mistrzostwo!

3. Nocny lot (Saint-Exupéry Antoine de) (zgłasza: Kakyuu)
Wszyscy znają "Małego Księcia", ale to nie jedyne dzieło znakomitego francuskiego pisarza. Ów dziełko, bo ze względu na objętość możemy tak to ująć, porusza bardzo ważne tematy i dotyka w czuły punkt. Ile warte jest życie człowieka? Czy ktoś może o tym decydować? Czy warto poświęcić życie ludzkie by osiągnąć cel? To tylko część pytań, które nasuwają się po lekturze tej książki. Historia opowiada o pilocie przesyłek pocztowych, który usiłuje wrócić do bazy w Buenos Aires w czasie ogromnej i niespodziewanej burzy, będąc zdanym na łaskę żywiołu zmaga się z własnym strachem i świadomością nieuchronności.

4. Pani Bovary (Flaubert Gustave (Flaubert Gustaw)) (zgłasza: idiom1983)
To jedna z najlepszych powieści w historii literatury światowej. Łamiąca obyczajowe tabu i kulturowe stereotypy. Znakomicie napisana kronika dziejów nieszczęśliwej kobiety, która pragnęła wielkiej romantycznej miłości, a wszyscy inni pragnęli ją tylko posiadać niczym przedmiot lub narzędzie do realizacji własnych celów i zaspokajania własnych przyjemności. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy kochają czytać książki.

5. Próby (Montaigne Michel Eyquem de) (zgłasza: ilia )
Michel Eyquem de Montaigne to francuski pisarz, myśliciel, filozof z XVI wieku. Jego "Próby" cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem od kilkuset lat. Są to rozważania o charakterze filozoficznym, moralnym, społecznym, obyczajowym. Tak samo aktualne we współczesnym świecie, jak były kiedyś.

6. Rękopis znaleziony w Saragossie (Potocki Jan) (zgłasza: idiom1983)
To chyba największe dzieło w całej historii literatury polskiej, napisany w oryginale w innym języku. Szkatułkowa konstrukcja, niebanalna i intrygująca historia, zapadający w pamięć bohaterowie oraz pokaźne źródło literackich inspiracji dla następnych pokoleń pisarek i pisarzy. Choćby dla Noblistki Olgi Tokarczuk w "Księgach Jakubowych". No i wielka literacka przygoda i czytelnicza uczta. Warto ją przeżyć i posmakować!

7. Uległość (Houellebecq Michel) (zgłasza: lolka24)
Michel Houellebecq jest moim ulubionym współczesnym francuskim pisarzem. Jego książki mogą być w odbiorze kontrowersyjne, ale właśnie ta odwaga, nieszablonowość jest tym, co najbardziej cenię w jego książkach. "Uległość" to historia, w której niektórzy upatrują wizji przyszłości Francji, tym bardziej w świetle wydarzeń ostatnich kilku lat.

8. Zielone piekło (Maufrais Raymond) (zgłasza: ewa1207)
Dziennik Raymonda Maufrais'a z samotnej wyprawy podróżnika przez dżunglę Gujany do masywu górskiego Tumuc-Humac. Opowieść o marzeniach, nadziejach i nadludzkim wysiłku, aby osiągnąć cel. Wyjątkowość tej książki, wrażenie, jakie robi dziennik, bierze się z faktu, że czytelnik z góry wie, jak skończy się wyprawa.

Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 10.10.2023 09:23 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Hrabia Monte Christo ... | Marylek
Hej, prośba o korektę głosowania - można zagłosować na książki w ramach jednego motywu lub dwóch - ale wtedy punktację rozpisujemy osobno dla każdego z nich. / Daria
Użytkownik: Marylek 10.10.2023 14:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Hej, prośba o korektę gło... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
A! Dzięki za wyjaśnienie! :)
To zaraz zagłosuję jeszcze raz.
Użytkownik: fugare 10.10.2023 09:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na rozstrzy... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1.Nędznicy (Hugo Victor (Hugo Wiktor))
2.Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre))
3.Całe zdanie nieboszczyka (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) - dzięki tej powieści zapamiętałam na całe życie, że zawsze trzeba nosić przy sobie szydełko!
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 10.10.2023 09:24 napisał(a):
Odpowiedź na: 1.Nędznicy 2.Hrabia Mont... | fugare
Hej, prośba o korektę Twojego głosu. Można zagłosować na książki w ramach jednego motywu lub dwóch - ale wtedy punktację rozpisujemy osobno dla każdego z nich. / Daria
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 10.10.2023 09:21 napisał(a):
Powtórzę, bo może nie wszystko jest jasne ; -) Głosować można na 3 sposoby:
- tylko na książki z motywu 1 (miejsca 1-3)
- tylko na książki z motywu 2 (miejsca 1-3)
- na książki z obu motywów (ale wtedy punktowanie odbywa się osobno dla dwóch tematów, tj. trzeba wskazać książki z motywu ucieczka oraz książki z motywu lit. francuska i rozpisać osobną punktację dla każdego z nich)

Nie można miksować propozycji z obu motywów. / Daria
Użytkownik: fugare 10.10.2023 10:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Powtórzę, bo może nie wsz... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dobrze, teraz zrozumiałam - ostatnie zdanie dopiero rozwiewa wątpliwości, jak widać nie tylko moje.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 11.10.2023 07:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobrze, teraz zrozumiałam... | fugare
Przy ostatnim podwójnym głosowaniu poszło bezproblemowo, ale faktycznie - przy następnych okazjach będę starać się zaprezentować zasady tak, by nie było cienia wątpliwości ;-) Dzięki za poprawiony głos. / Daria
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 11.10.2023 07:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie wiem, czy dobrze :-),... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Komisja wyborcza uznaje głos za ważny ;-) / Daria
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 11.10.2023 07:44 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Koniokrady: Wspomnieni... | idiom1983
Hej, prośba o poprawienie głosu :-) Głosować można na 3 sposoby:
- tylko na książki z motywu 1 (miejsca 1-3)
- tylko na książki z motywu 2 (miejsca 1-3)

Nie można miksować propozycji z obu motywów. / Daria
Użytkownik: Foxie 13.10.2023 19:57 napisał(a):
Motyw UCIECZKA
1. Grona gniewu (Steinbeck John)
2. Mała syrenka (Andersen Hans Christian)
3. Imperium bólu: Baronowie przemysłu farmaceutycznego (Keefe Patrick Radden)

Motyw LITERATURA FRANCUSKA I FRANCUSKOJĘZYCZNA
1. Nędznicy (Hugo Victor (Hugo Wiktor))
2. Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre))
3. Rękopis znaleziony w Saragossie (Potocki Jan)
Użytkownik: ksiomolek 15.10.2023 20:16 napisał(a):
Literatura francuska:
1. Zielone piekło (Maufrais Raymond)
2. Nędznicy (Hugo Victor (Hugo Wiktor))
3. Nocny lot (Saint-Exupéry Antoine de)

Ucieczka:
1. Wszystko za życie (Krakauer Jon)
2. Koniokrady: Wspomnienie (Faulkner William)
3. Grona gniewu (Steinbeck John)
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 17.10.2023 09:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na rozstrzy... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ostatnie godziny głosowania - swoje typy możecie wskazać do 23.59 :-)