Dodany: 03.01.2023 20:59|Autor: Losice

Czytatnik: Biblioteka skojarzeń

5 osób poleca ten tekst.

Rok 2022 w czytelniczym podsumowaniu

W mijającym roku, który zwyczajowo kończyłem szampanem, opanowałem również tradycyjną, chińską sztukę produkcji wódki na bazie ziarna czerwonego sorga (umiejętność tę zawdzięczam chińskiemu nobliście Mo Yan (właśc. Guan Moye), którego powieść została moją książką 2022 roku).
Cenię sobie tę umiejętność na równi z opanowanymi w poprzednich latach tajnikami:
- powożenia i podróżowania dyliżansami (z uwzględnieniem zasobów alkoholowych odwiedzanych zajazdów) szczegółowo wyłożonymi przez Charlesa Dickensa Klub Pickwicka (Dickens Charles (Dickens Karol))
- polowania na wieloryby i sposobem produkcji tranu i jego pochodnych opisanymi przez Hermana Melville'a Moby Dick czyli Biały Wieloryb (Melville Herman)
- i zdecydowanie przestarzałymi medycznymi dywagacjami Thomasa Manna o budowie i funkcjonowaniu organizmu ludzkiego zaczerpniętymi z mojej ulubionej Czarodziejska góra (Mann Thomas (Mann Tomasz)).

Oczywiście jest wielce dyskusyjne czy wymienione powyżej, tak cenne i oryginalne umiejętności jeszcze mi się w życiu do czegoś przydadzą.
Pierwsza próba zaprezentowania lekarskich idei Thomasa Manna w dyskusji z moją żoną, posiadającą wykształcenie medyczne, nie nastroiła mnie optymistycznie.
Końcowa konkluzja, a raczej diagnoza żony brzmiała:
- Jacku, czyżbyś uraczył się bimbrem własnej produkcji (pędzonym na bazie chińskiej receptury), o której mi mówiłeś. Raczej napij się tranu z wieloryba (stoi w lodówce) i idź pobiegać na świeżym powietrzu wyobrażając sobie, że jesteś koniem prowadzącym w zaprzęgu dzięwiętnastowiecznego angielskiego dyliżansu. Może potem porozmawiamy.

Tak więc zdecydowałem się dokończyć pisanie mojej podsumowującej 2022 rok czytatki.

Przeczytałem 33 książki napisane w następujących językach:
- literatura angielska 3 (w tym Nobel 1)
- literatura angielska/USA 10 (w tym Nobel 2)
- literatura francuska 3 (w tym Nobel 2)
- literatura hiszpańska 1
- literatura hiszpańska 1/Chile
- literatura hiszpańska 1/Argentyna
- literatura hiszpańska 1/Kuba
- literatura niemiecka 1/Austria (w tym Nobel 1)
- literatura niemiecka 1/Szwajcaria
- literatura niemiecka 1/Rumunia (w tym Nobel 1)
- literatura szwedzka 2
- literatura norweska 1 (w tym Nobel 1)
- literatura bułgarska 1
- literatura rosyjska 1
- literatura chińska 1 (w tym Nobel 1)
- literatura serbska/Jugosławia 1 (w tym Nobel 1)
- literatura portugalska 1
- literatura polska 2

Książka roku 2022:
Klan czerwonego sorga (Mo Yan (właśc. Guan Moye))

Największa niespodzianka 2022 roku:
Kwiaty dla Algernona (Keyes Daniel)

Gwiazdy sezonu:
Zima 2022:
Dom duchów (Allende Isabel)
Wiosna 2022:
Powieść naturalna (Gospodinow Georgi (Gospodinov Georgi))
Lato 2022:
Przejechał cyrk (Modiano Patrick)
Jesień 2022:
Brzezina (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter))

Nagroda specjalna dla książki, która najbardziej wpłynęła na zmianę mojego postrzegania świata, w którym żyłem (i żyję):
Pamiętniki Hadriana (Yourcenar Marguerite (właśc. Crayencour Marguerite de))

Najlepsza książka 2022 w dziedzinie biografia/autobiografia/pamiętnik/reportaż:
Hemingway: Miłość i wojna (Villard Henry S., Nagel James)

Najbardziej urzekający cytat 2022 roku (tym razem nie o Paryżu jak w 2021 roku, a o Londynie):

"Z drugiej strony jezdni, poprzez sztachety, Somes mógł dostrzec połyskujące w świetle latarni ulicznych, lekko poruszane wiatrem gałęzie drzew, a za nimi, wyżej, szeregi oświetlonych okien, wpatrzonych, niby mnóstwo oczu, w niemą czerń ogrodu. Nad tym wszystkim rozpięta kopuła nieba, cudownego londyńskiego nieba, zasypanego świetlistym pyłem padającym od niezliczonych świateł miasta - ciemna opona rozsnuta pomiędzy gwiazdami, odbijająca w swym olbrzymim zwierciadle ludzkie potrzeby i ludzkie zachcianki, nędzę i przepych, noc w noc ogarniająca wyrozumiale drwiącym uśmiechem wielomilionową przestrzeń: domy i ogrody, wspaniałe rezydencje i liche chatki, Forsyte'ów, policjantów i cierpliwych gapiów ulicznych" [1]

[1] John Galsworthy Saga rodu Forsyte'ów (Galsworthy John), przeł. Józef Birkenmajer, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1956, tom 1, s. 206.

Użytkownik: Losice 04.01.2023 23:21 napisał(a):
Odpowiedź na: W mijającym roku, który... | Losice

Muszę dodać jeszcze słów parę o "najbardziej urzekajacym cytacie 2022 roku". Do ostatniej chwili wahałem się, czy nie wybrać innego fragmentu z tej samej powieści - Saga rodu Forsyte'ów (Galsworthy John).

"Panna młoda była doskonale opanowana, a w białej sukni i welonie, zarzuconym na krótko przycięte, ciemnokasztanowate włosy, piękniejsza niż kiedykolwiek; skromnie przymknięte powieki skrywały ciemnobrunatne oczy. Na zewnątrz zdawała się całą sobą uczestniczyć w ceremonii. Ale gdzie była jej dusza? Gdy oboje przechodzili obok Holly, Fleur podniosła powieki i niespokojny błysk niebieskawych białek utkwił w pamięci Holly, niby trzepotanie skrzydeł uwięzionego w klatce ptaka".

To sugestywne porównanie - "niby trzepotanie skrzydeł uwięzionego w klatce ptaka".
Moje skojarzenie powróciło do dyskusji o powieści Szczygieł (Tartt Donna) pod nagrodzoną recenzją fugare - Zobaczyć „Człowieka z Tollund”.

Czy tylko ptaki .... ???
Użytkownik: Raptusiewicz 05.01.2023 00:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Muszę dodać jeszcze słó... | Losice
Ciekawe to porównywanie kobiet do (uwięzionych) ptaków, przypomniała mi się ta kwestia Jane Eyre:

"Nie jestem ptakiem, żadna sieć mnie nie więzi; jestem wolną istotą ludzką o niezależnej woli (...)."
Użytkownik: Losice 08.01.2023 20:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawe to porównywanie k... | Raptusiewicz
Prawie 180 lat później, to zdanie w tak wielu sytuacjach nic nie straciło ze swojej aktualności - chyba smutna konstatacja w kontekście naszej rzeczywistości ...
Użytkownik: Losice 11.01.2023 00:29 napisał(a):
Odpowiedź na: W mijającym roku, który... | Losice

I jeszcze jeden cytat z tej samej powieści, który 8 września 2022 roku (w dzień śmierci królowej Elżbiety II) - 102 lata od swojego napisania i 121 lat od wydarzenia, którego dotyczy, stracił swoją aktualność, co całym pokoleniom Brytyjczyków wydawało się niemożliwe.

"Pod szarym niebem, z którego dopiero, co przestało mżyć, zbierała się ciemna ciżba na widowisko. "Dobra, stara królowa", syta cnót i lat, po raz ostatni opuściła swą odosobnioną siedzibę, by Londynowi zrobić święto. Z Houndsditch, Acton, Ealing, Hampstead, Islington i Bethnal Green; z Hackney, Hornsey, Leytonstone, Battersea i Fulham; i z tych zielonych łąk, na których kwitną Forsyte'owie - Mayfair i Kensington, St. James i Belgravia, Bayswater i Chelsea, i Regent'sPark - wyroili się ludzie dążąc ku drodze, którą za chwilę przeciągnąć miała śmierć z posępną pompą i paradą. ŻADNA JUŻ KRÓLOWA NIE BĘDZIE PANOWAŁA TAK DŁUGO, nigdy też ludzie nie będą mieli sposobności zobaczyć jak schodzi do grobu tak ogromny szmat historii grzebany za ich pieniądze. Jaka szkoda, że wojna* jeszcze trwa i nie można złożyć na trumnie monarchini lauru zwycięstwa!" [2]

* - chodzi o drugą wojnę burską toczoną w latach 1899-1902 w Afryce Południowej

Cytat dotyczy oczywiście pogrzebu królowej Wiktorii, która zasiadała na tronie 63 lata i 216 dni. Pomimo powszechnej opinii, że jest to okres, który nigdy nie zostanie pobity, jej prawnuczka Elżbieta II, w chwili śmierci panowała 70 lat i 214 dni.
Paradoksalnie obie królowe zmarły w czasach wojny, Wiktoria w trakcie bezpośredniej interwencji wojsk brytyjskich w Afryce Południowej, Elżbieta II w trakcie znaczącego militarnego (dostawy sprzętu wojskowego i szkolenie żołnierzy) wspierania przez Wielką Brytanię walczącej z Rosją Ukrainy.

[2] John Galsworthy Saga rodu Forsyte'ów (Galsworthy John), przeł. Józef Birkenmajer, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1956, tom 2, s. 316.