Dodany: 15.03.2022 08:01|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przekład „Lodu” Jacka Dukaja nominowany do Magnesia Litera

Ogłoszono nominacje do najbardziej prestiżowej czeskiej nagrody literackiej Magnesia Litera. Wśród trzech tytułów wyróżnionych za przekład znalazł się „Lód” Jacka Dukaja. Za tłumaczenie odpowiadali: Michala Benešova i Michael Alexa.

Obok Lód (Dukaj Jacek) nominowano także przekład Ostatnia podróż Winterberga (Rudiš Jaroslav) (tłum. Michaela Škultéty) oraz „Gingerbread” Oyeyemi Helen (tłum. Petr Onufer).

Nagrodę Magnesia Litera już raz otrzymała tłumaczka z języka polskiego - Iveta Mikešová za czeski przekład Piaskowa Góra (Bator Joanna) (2016).

Michael Alexa w ostatnich latach przełożył między innymi Morfina (Twardoch Szczepan) (2017), Lala (Dehnel Jacek) (2015), Powrót (Zagajewski Adam) (2016), a także w duecie z Janem Faberem Ślepnąc od świateł (Żulczyk Jakub) (2020).

Natomiast Michala Benešová przybliżyła czeskim czytelnikom reportaże m.in. Sprawiedliwi zdrajcy: Sąsiedzi z Wołynia (Szabłowski Witold) (2017), Modlitwa o deszcz (Jagielski Wojciech (ur. 1960)) (2018), a także Cwaniary (Chutnik Sylwia) (2014) i Król (Twardoch Szczepan) (2020).

Wymienione tłumaczenia Alexy i Benešovej (w tym nominowanego Lód (Dukaj Jacek)) wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Zdjęcie: Tomasz Wiech / AG
Źródło: Instytut Książki
Opracowanie: DZ

Użytkownik: mchpro 15.03.2022 14:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Ogłoszono nominac... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
W marcu 2017, podczas London Book Fair, brytyjskie wydawnictwo Head of Zeus pozyskało prawa do angielskiego wydania "Lodu".

Mija 5 lat, ciekaw jestem, czy i kiedy książka ukaże się po angielsku.
Użytkownik: mchpro 19.03.2022 14:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Ogłoszono nominac... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Na serwisie youtube znalazłem spotkanie z Ursulą Phillips i Jackiem Dukajem poświęcone przekładowi "Lodu" na angielski. (Tłumaczka i jej pisarz. O przekładzie Lodu na angielski.) Bardzo interesujące - polecam.

Prace nad przekładem trwają, do października ubiegłego roku przetłumaczonych zostało 900 stron tekstu. Przekład ukaże się nie prędzej, niż za 2 lata.
Użytkownik: mchpro 16.01.2024 13:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Ogłoszono nominac... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Mam dobrą wiadomość. Przekład powieści Lód (Dukaj Jacek) na język angielski ma się ukazać 1. października br.

Książkę, noszącą tytuł "Ice", można już zamawiać w przedsprzedaży.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 16.01.2024 14:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam dobrą wiadomość. Prze... | mchpro
Raczej nie przeczytam przekładu, ale jestem bardzo ciekaw recenzji anglojęzycznych czytelników :)
Użytkownik: mchpro 16.01.2024 15:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Raczej nie przeczytam prz... | LouriOpiekun BiblioNETki
Ja również - nie przeczytam przekładu i jestem ciekaw. A nawet trzymam kciuki.