Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Ślepnąc od świateł

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,53 ; książkę oceniło 435 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): Elsa
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Zawiedzione nadzieje

Tydzień z życia warszawskiego dealera kokainy. Wydaje się, że Jacek ma w życiu wszystko poukładane. Nocami rozwozi narkotyki do swoich bogatych klientów i co jakiś czas pomaga w organizacji przestępczej, która dostarcza mu towar. Zarabia mnóstwo pieniędzy, jego „hurtownik” mu ufa, a on sam dzięki sprytowi zagwarantował sobie względną nietykalność w ramach wpadki. Co prawda cierpi na bezsenność, ale to nic na co nie pomogą zaplanowane wakacje w Argentynie. Popełnił co prawda jakiś mały błąd, co...

czytaj całość »

data dodania: 2018-11-27, autor: blablabla, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Zagadkowa, dynamiczna miejska odyseja, pełna zaskakujących zwrotów akcji i splotów wydarzeń, skłaniająca do zastanowienia, co znaczą w dzisiejszych czasach podstawowe wartości: miłość, przyjaźń czy wierność. A może raczej… ile kosztują?

Zawsze chodzi wyłącznie o pieniądze. O nic innego. Ktoś może powiedzieć ci, że to niska pobudka. To nieprawda - oświadcza bohater najnowszej powieści Jakuba Żulczyka. Ten młody człowiek przyjechał z Olsztyna do Warszawy, gdzie prawie skończył ASP. By uniknąć powielania egzystencjalnych schematów swoich rówieśników – przyszłych meneli, ludzi mogących w najlepszym razie otrzeć się o warstwy klasy średniej, niepoprawnych idealistów – dokonał życiowego wyboru według własnych upodobań: Zawsze lubiłem ważyć i liczyć.

Waży więc narkotyki i liczy pieniądze jako handlarz kokainy. W dzień śpi, w nocy odbywa samochodowy rajd po mieście, rozprowadzając towar, ale także bezwzględnie i brutalnie ściągając od dłużników pieniądze, przy pomocy odpowiednich ludzi. Jego klientów, zamożnych przedstawicieli elity finansowej i kulturalnej, łączy przekonanie, że: Kokaina i alkohol kochają cię najbardziej na świecie. Bezwarunkowo. Jak matka, jak Jezus Chrystus, zmieniają nocne w miasto w panopticum ludzkich słabości i żądzy.

Jakub Żulczyk w poruszający sposób ukazuje współczesną rzeczywistość, zdeformowaną do tego stopnia, że handlarz narkotyków staje się równie niezbędny jak strażak czy lekarz; jest nocnym dostawcą paliwa dla tych, którzy chcą – albo muszą – utrzymać się na powierzchni.

Jakub Żulczyk (1983r.) – pisarz, felietonista, scenarzysta. Pochodzi z Mazur, studiował w Olsztynie i Krakowie, mieszka i pracuje w Warszawie. Zadebiutował w 2006 r. w wydawnictwie Lampa i Iskra Boża powieścią młodzieżowo-romantyczną Zrób mi jakąś krzywdę. Autor powieści Radio Armageddon, (2008) i Instytut (2010) oraz dwóch części fantastyczno-przygodowego cyklu o Tytusie Grójeckim Zmorojewo i Świątynia, felietonów i artykułów (m.in. dla „Wprost”, „Dziennika”, „Playboya”, „:Przekroju” i „Tygodnika Powszechnego”), scenariuszy filmowych i telewizyjnych, a także książeczki dla dzieci Zdarzenie nad strumykiem. Stypendysta programu Willa Decjusza, zwycięzca międzynarodowego konkursu na esej Young Euro Connect.

[Świat Książki, 2014]

czytaj całość »

data dodania: 2014-11-02, autor: Elsa, komentarzy: 1

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: To już nie oślepienie

Z Jakubem Żulczykiem, a właściwie z jego twórczością, mam przyjemność stanąć oko w oko po raz pierwszy - Ślepnąc od świateł No i od razu otrzymać cios między oczy. To niełatwa lektura. Tu nie ma dychotomii pod tytułem "dobro" contra "zło", tu jest świat opowiadany bez tej dychotomii. Tu jest, jak jest. Niech nikogo nie odstręczą wulgaryzmy, ani niekiedy zbyt prostackie dialogi. To nie książeczka dla dzieci, ale też nie dla dorosłych, którym wydaje się, że cokolwiek osiągnęli. Autor wszystkie...

czytaj całość »

data dodania: 2018-01-14 10:40, autor: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: Słabe i pełne kompleksów

Czy nikt wśród zachwytów nad autorem nie widzi, że gość jest narracyjnie słaby, a jego książki to wyraz małomiasteczkowych kompleksów wobec metropolii i klimat w stylu: "sam nie jestem, ale mój bohater musi być turbo macho" etc. To jest strasznie fałszywa kreacja ujawniająca potężne deficyty emocjonalne autora.

czytaj całość »

data dodania: 2018-11-22, autor: thilde, komentarzy: 0

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku