Dodany: 31.05.2020 14:50|Autor: ahafia

Czytatnik: Groch z kapustą

1 osoba poleca ten tekst.

maj 2020


Ostrzeżenie!
Przeczytałam poniższy tekst po ponad miesiącu i teraz mam wrażenie, że to jeden wielki spojler, więc jeśli to czytasz, to robisz to na własna odpowiedzialność.

1. /20/ Nie opuszczaj mnie (Ishiguro Kazuo)
W maju tylko jedna książka, ale za to noblisty. Napisana przez noblistę, ale rozczarowująca. Rozczarowująca, bo miała być antyutopia, a dostajemy książeczkę dla podlotków, w której trzeba się doszukiwać treści pomiędzy jednym, a drugim sprawozdaniem z podchodów pomiędzy koleżankami.
Akcja toczy się wśród uczniów brytyjskiej szkoły z internatem, a jej spora część to dziecięce, a potem młodzieńcze zabawy i tajemnice, dylematy, kłótnie i ścieranie się charakterów. Każdy przeżywa coś takiego z różną intensywnością w różnych okresach i gdyby na tym zakończyć, to mielibyśmy zupełnie miałką powiastkę. Może się nie znam, ale w moim odbiorze, to właśnie otrzymujemy.

No tak, zapomniałabym, te dzieci, to w rzeczywistości klony, których jedynym celem życia jest bycie zdrowym, a po osiągnięciu dorosłości służenie organami. Tylko, że ta część jest najmniej wiarygodna i sensowna. Jak bardzo chorzy są biorcy, skoro potrzebują tylu przeszczepów? A jeśli są różni, to czy dowolny organ można wszczepić dowolnemu dawcy? Jak uzasadnić naukowo taki sposób pozyskiwania organów? A ekonomicznie?
Drugi słaby punkt to reakcje bohaterów. Wprawdzie od dzieciństwa są przygotowywani do wypełnienia swojej roli. Niejasno sączy im się w umysły przesłanie o ich misji, a im są starsi, tym dokładniej wiedzą, co ich czeka. Po ukończeniu szkoły, w wieku 16 lat są umieszczani na farmach, gdzie bez większego nadzoru żyją sobie przez kilka lat przed rozpoczęciem donacji. Na tym etapie, jako czytelnik, oczekiwałabym jakiegoś buntu, próby ucieczki, chęci poznania prawdziwego życia. To przecież młodzi są zazwyczaj najbardziej odważni i radykalni! Nic z tego, nasi bohaterowie są bezwolni i pozbawieni jakiejkolwiek energii, a ich działania przypominają gmeranie palcem w ciepłym kisielu. Jak stado owiec.

Sam problem, czy wizja "hodowania" dawcy nie jest nieobecna w literaturze, bo chociażby wydana rok wcześniej książka Bez mojej zgody (Picoult Jodi). To już nie antyutopia, ani nawet sf - opisywana sytuacja wydaje się być jak najbardziej realna, a przedstawione dylematy czynią ją przynajmniej bardziej wiarygodną.

Książkę znalazłam na czwartym miejscu listy, jaką sporządził The Guardian 100 najlepszych książek XXI wieku, dlatego sięgnęłam. Ale ichnie listy wywołują we mnie coraz więcej wątpliwości, bo już przedzierałam się przez filmy z ich zestawienia z podobnym "zachwytem".

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 887
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 6
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 02.06.2020 12:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostrzeżenie! Przeczytał... | ahafia
Widzę, że odbiór i uwagi mieliśmy bardzo podobne. Choć ja wystawiłem ocenę o cały punkt wyższą! Może niesłusznie...
Użytkownik: ahafia 02.06.2020 19:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzę, że odbiór i uwagi ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Faktycznie, mamy niemal identyczne spostrzeżenia, a celowo nie czytam wcześniej cudzych recenzji, żeby się nie sugerować. Teraz przeczytałam Twoją i najbardziej mnie rozśmieszyło czyjeś zdanie o łączeniu emocji z intelektem, w dodatku po mistrzowsku. Ja w tej książce nie widzę ani jednego, ani drugiego.

Mam na podorędziu nastolatkę czytującą podobną literaturę, ale wszystko, co od niej pożyczałam oceniałam na co najmniej 4, więc jest przepaść.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 02.06.2020 20:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Faktycznie, mamy niemal i... | ahafia
Niestety, czasem głośne achy i ochy bywają zwodnicze, z tym łączeniem emocji i intelektu jeszcze bardziej nietrafiona była dla mnie tak określana Samotność liczb pierwszych (Giordano Paolo).
Użytkownik: ahafia 02.06.2020 21:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Niestety, czasem głośne a... | LouriOpiekun BiblioNETki
Przypuszczam, że podpisywanie się pod tymi peanami drukowanymi na okładce jest podyktowane zwykłym wyrachowaniem i wcale bym się nie zdziwiła, gdyby się okazało, że każde takie zdanie ma swoją cenę, a ich autorzy niekoniecznie znają chwalone dzieła.

Inną kwestią są gusta i oczekiwania czytelnika. Pewnie każdemu regularnie zdarza się jakieś zaskakujące rozczarowanie tym, co u innych budzi zachwyt.
Użytkownik: fugare 06.09.2021 13:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostrzeżenie! Przeczytał... | ahafia
Początek twojej czytatki "Ostrzeżenie!" spowodował, że natychmiast ją przeczytałam. Powinnaś to opatentować :) Nie znam żadnej powieści Ishiguro Kazuo i pewnie po lekturze opowiadań Nokturny: Pięć opowiadań o muzyce i zmierzchu (Ishiguro Kazuo) nieprędko się zdecyduję. Stawiam im podobny zarzut - banalne rozwiązania i sztuczny sposób narracji. Mocno naciągane zwroty narratora typu: - Nie uwierzycie! albo -Mówię wam! mnie nie biorą i robię wtedy tzw. "dziwną minę", która charakteryzuje się zmarszczonym nosem jak podczas wąchania czegoś nieprzyjemnego. Zarzutów jest więcej w recenzji Nokturny - opowiadania ...i porównania Podsumowując, cieszę się, że nie tylko mnie przykłady twórczości tego Noblisty nie przypadły do gustu, chociaż nie ośmielę się go dyskredytować po jednej przeczytanej książce. Na razie jestem ostrożna i omijam.
Użytkownik: ahafia 09.09.2021 14:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Początek twojej czytatki ... | fugare
Wiadomo, że każda nagroda jest jakąś wypadkową subiektywnych ocen oceniającego gremium oraz aktualnych trendów (kultura/polityka/wydarzenia społeczne/ etc...), a odbiorca ma prawo zdania nie podzielać, więc spokojnie można się nie zachwycać ;) Jeśli zaś chodzi o Kazuo, to jedyna przeczytana książka wydała mi się tak kiepska, że nieprędko sięgnę ponownie, o ile w ogóle.

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: