Dodany: 03.05.2017 04:57|Autor: Pingwinek

Baśnie braci Jacoba i Wilhelma Grimm

(Czytatka zdradza co nieco.)

Za mną pełne, dwutomowe wydanie "Baśni braci Grimm" (Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1982), w przekładzie Marcelego Tarnowskiego i Emilii Bielickiej. Odczucia podobne jak przy Andersenie - bez szału, nuda, schematyczność, acz z wyjątkami. Oczywiście przedstawię dokładny wykaz.

Organizacyjnie zdecydowałam się na kolejność wg tłumaczy z tej dwutomówki. To tytułami z ich przekładów operuję poniżej i to ich fragmenty nieraz cytuję (jeśli nie podaję inaczej). Ale w nawiasach prezentuję również tytuły alternatywne (nadal je kompletuję - chętnie skorzystam z pomocy, bo z wieloma mam, niestety, problem...), o ile natknęłam się na takie (i zaznaczam, jeżeli tę inną wersję też przeczytałam).

Marceli Tarnowski:

"Żabi król" (czytałam także w przekładzie Karola Barzyka; "Król żab" Bolesława Londyńskiego - czytałam; "Żabi król: Baśń fantastyczna" Michaliny Marczewskiej) na 2.

"Spółka kota z myszą" na 3.

"Dziecko Matki Boskiej" na 3.

"O wilku i siedmiu koźlątkach" (czytałam także w przekładzie Joanny Pietras; "Wilk i siedem koźlątek" Karola Barzyka - czytałam) na 4.

"Wierny Jan" ("Wierny Jan: Baśń fantastyczna" Michaliny Marczewskiej; "Wierny sługa: Bajka" Emilii Korotyńskiej) na 3.

"Dobry interes" na 2.

"Bajka o dwunastu braciach" na 2.

"Spółka hultajska" na 2.

"Braciszek i siostrzyczka" (też w przekładzie Stanisława Średnickiego; "Braciszek i siostrzyczka: Bajka" Elwiry Korotyńskiej) na 3.

"Roszpunka" (czytałam także w przekładzie Karola Barzyka; "O dobrym królewiczu i złej czarownicy: Baśń fantastyczna" Michaliny Marczewskiej; "Jagódka") na 4.

"O trzech krasnoludkach w lesie" ("O złej macosze i dobrych karzełkach: Baśń fantastyczna" Michaliny Marczewskiej) na 3.

"O trzech prządkach" na 5.

"Jaś i Małgosia" (też w przekładach Ireny Tuwim i Edyty Wygonik; "Jaś i Małgosia: Bajka" Elwiry Korotyńskiej) na 4+. Cytat:

"Kto mówi A, musi powiedzieć i B (...)."

"Biały wąż" na 2+.

"Słomka, węgielek i groch" na 3.

"O rybaku i jego żonie" ("O rybaku i złotej rybce") na 4+.

"O dzielnym krawczyku" ("Siedmiobój") na 3+.

"Kopciuszek" ("Kopciuszek: Bajka" Elwiry Korotyńskiej; "Kopciuszek: Baśń fantastyczna" Bolesława Londyńskiego) na 3+.

"Zagadka" na 2.

"Pani Zima" (czytałam także w przekładzie Karola Barzyka; "Pani Zamieć") na 3+.

"O siedmiu krukach" ("Siedem kruków" Karola Barzyka - czytałam; "Szklana góra") na 3.

"Czerwony Kapturek" (czytałam także w przekładzie Karola Barzyka; "Czerwony Kapturek: Bajka" Elwiry Korotyńskiej) na 2.

"O czterech muzykantach z Bremy" ("Czterej muzykanci z Bremy" Danuty Wróbel oraz Anny Sójki; "Czterej muzykanci: Baśń wierszem" Elwiry Korotyńskiej) na 3+.

"Bajka o diable z trzema złotymi włosami" na 3+.

"Mądra Elżunia" ("Mądra Elżbieta" Elwiry Korotyńskiej) na 3.

"Krawiec w niebie" na 1+.

"Stoliczku, nakryj się!" (czytałam także "Stoliczku, nakryj się" Joanny Pietras) na 4.

"Paluszek" (czytałam także w przekładzie Karola Barzyka; "Tomcio Paluch: Baśń wierszem" Elwiry Korotyńskiej) na 2.

"Bajki o krasnoludkach" (czytałam także "Krasnoludki" Bolesława Londyńskiego i "Krasnoludki" Karola Barzyka) na 3.

"Kuma Śmierć" na 5. Japońska kreskówka z dzieciństwa wryła się w moją pamięć!

"Przygody Paluszka" na 2.

"Stary Sułtan" na 4.

"O sześciu łabędziach" (czytałam także "Sześć łabędzi" Karola Barzyka) na 3+.

"Ptaszynka" (czytałam także w przekładzie Karola Barzyka) na 3.

"Król Drozdobrody" (czytałam także "Króla Drozdobrodego: Baśń fantastyczną" Bolesława Londyńskiego) na 2+.

"Śnieżka" ("Śnieżka: Bajka" Elwiry Korotyńskiej) na 2. Ale "Królewnę Śnieżkę" Michałowskiej oceniam na 3 (patrz czytatka dot. "Bajarza europejskiego").

"Tornister, czapeczka i róg" na 3.

"Titelitury" (czytałam także tytuł [odmiana??] "Rupiec Kopeć i wszechwiedzący doktór: Baśń fantastyczna" Bolesława Londyńskiego) na 2.

"Bajka o złotym ptaku" ("Ptak złotopióry: Baśń fantastyczna" Michaliny Marczewskiej) na 3.

"Bajka o dwóch braciach" ("Zwycięzca smoka") na 5+.

"Królowa pszczół" na 4.

"Złota gęś" (czytałam także w przekładzie Joanny Pietras i w przekładzie Karola Barzyka) na 4.

"Wieloskórka" na 3+.

"Dwunastu myśliwych" na 4.

"Jorinda i Joringel" na 2 (lecz jako "Czarowny kwiat: Bajka" Elwiry Korotyńskiej bajka ma u mnie 5! był to tytuł, którego nie umiałam w zbiorze zidentyfikować i traktowałam osobno, dopiero TheGladka przyszła mi z pomocą w komentarzu).

"Trzej szczęśliwcy" na 2.

"Sześciu zawsze sobie radę da" na 4.

"Wilk i człowiek" na 2.

"Dziadek i wnuczek" na 5.

"Śmierć kurki" na 2.

"Szczęśliwy Jaś" ("Szczęśliwy Janek: Bajka" Elwiry Korotyńskiej; "Szczęście Jana" Joanny Pietras - czytałam) na 3. Idiota, ot co.

"Złote dzieci" na 2.

"Ubogi i bogaty" ("Ubogi i bogaty: Bajka" Elwiry Korotyńskiej; "Ubogi i bogaty: Baśń fantastyczna" Bolesława Londyńskiego - czytałam) na 3+.

"Gęsiareczka" ("Gęsiareczka: Bajka" Elwiry Korotyńskiej; "O Księżniczce Gęsiarce"; "Pastuszka gęsi"; "Królewna Gęsiarka" Franciszka Mirandoli - czytałam) na 4+.

"Młody olbrzym" na 2.

"Mądra wieśniaczka" na 3+.

"Woda życia" ("Królewicz i jego dwaj źli bracia: Baśń fantastyczna" Michaliny Marczewskiej) na 3.

"Doktor Wszechwiedzący" na 4+.

"Duch w butelce" na 3.

"Mysikrólik i niedźwiedź" (czytałam także w przekładzie Karola Barzyka) na 2.

"Słodka zupa" na 1+.

"Mądrzy ludziska" na 3.

"Bajeczki o żabce" na 1.

"O biednym młynarczyku i o kotce" (czytałam także w przekładzie Karola Barzyka) na 2+. Cytat (u Tarnowskiego i u Barzyka):

"(...) nie można twierdzić, aby głupi nie mógł znaleźć szczęścia w życiu." / "(...) nie powinno się mówić, że jeśli ktoś jest głupi, to nie zazna w życiu szczęścia."

"Dwaj wędrowcy" na 3. Cytat:

"Góra z górą się nie zejdzie, ale człowiek z człowiekiem zawsze."

"Kto rano skacze, ten wieczorem płacze."

"Śmiertelna koszulka" na 3.

"O mądrym krawczyku" na 3.

"Jasne słońce cię wyda!" na 2.

"Siedmiu zuchów ze Szwabii" na 2+.

"Staruszka w lesie" na 3.

"Trzej bracia" (czytałam także w przekładzie Bolesława Londyńskiego; "O trzech braciach: Baśń wierszem" tudzież "O trzech braciach: Baśń fantastyczna" Elwiry Korotyńskiej)na 3+.

"Bajka o czterech braciach" na 4+.

"Jednooczka, Dwuoczka, Trójoczka" ("Jednooczka, Dwuoczka, Trzyoczka" Elwiry Korotyńskiej; "Jednooczka, Dwuoczka, Trzyoczka: Baśń fantastyczna" Bolesława Lodnyńskiego - czytałam) na 2.

"Bajka o sześciu sługach" na 4.

"Żelazny Jan" na 4.

"Sezamowa góra" na 5.

"Osiołek" na 3.

"Gwiazdy dukaty" na 5.

"Białośnieżka i Różyczka" ("Białośnieżka i Różanka" Bolesława Londyńskiego; "Białośnieżka: Baśń fantastyczna" Elwiry Korotyńskiej) na 2+.

"O Jasiu mocarzu" ("Janek Wyrwidąb") na 2.

"Domek leśny" (czytałam także "Chatę w lesie: Bajkę" Bolesława Londyńskiego) na 3+.

"Mysikrólik" na 2.

"Niejednakie dzieci Ewy" na 4.

"Prawdziwa narzeczona" na 5.

"Jeż i zając" (czytałam także w przekładzie Karola Barzyka; "Zając i jeż: Baśń fantastyczna" Bolesława Londyńskiego - czytałam) na 5. Cytat (z Londyńskiego):

"Nikt, choćby się miał za najbardziej doskonałego, nie powinien nigdy podrwiwać sobie z cudzych ułomności."

"Wrzeciono, czółenko i igła" na 3+.

"Chłop i diabeł" na 4.

"Świnka morska" na 4.

"Kryształowa kula" (czytałam także w przekładzie Karola Barzyka) na 2.

"Dziewica Malena" na 4.

"Złoty kluczyk" ("Złoty zamek: Baśń fantastyczna" Michaliny Marczewskiej) na 3+.

Emilia Bielicka:

"Bajka o jednym takim, co wyruszył w świat, żeby strach poznać" na 2.

"O dziwnym grajku" ("Mądry grajek: Baśń fantastyczna" Michaliny Marczewskiej) na 2.

"Trzy wężowe listki" ("O żołnierzu walecznym i pięknej królewnie: Baśń fantastyczna" Michaliny Marczewskiej) na 3.

"O myszce, ptaszku i kiełbasce" na 4.

"Śpiewająca kość" na 3.

"Weszka i pchełka" na 2.

"Bezręka dziewczyna" na 4.

"Roztropny Jaś" na 1.

"O chłopcu, który u trzech mistrzów pobierał naukę" na 3.

"Wesele pani liszki" na 2.

"Zbójecki narzeczony" na 3.

"Pan Korbes" na 2.

"Imć pan kum" na 1.

"Baba Jaga" na 1.

"Ptak-straszydło" na 4.

"Krzak jałowca" na 2.

"Śpiąca królewna" (czytałam także w przekładzie Elizy Czekajowej; "Zaklęta królewna: Bajka" Elwiry Korotyńskiej) na 2+. Ale "Śpiącą królewnę" Michałowskiej oceniam na 4 (patrz czytatka dot. "Bajarza europejskiego").

"Mój miły Roland" na 3.

"Pies i wróbel" ("Wierny przyjaciel: Bajka" Elwiry Korotyńskiej) na 3.

"O Frycku i Katarzynce" na 2.

"Chłopek-roztropek" na 5.

"Zajęcza narzeczona" na 2+.

"Złodziej i jego mistrz" na 1.

"Wilk i lis" na 3.

"Lis i jego kuma" na 2.

"Lis i kot" na 2.

"Goździk" na 4.

"Mądra Małgosia" na 5.

"Wodnica" na 2.

"Żołnierz Szaławiła" na 4+.

"Jaś Kostera" na 3.

"Jaś się żeni" na 2.

"Lis i gęsi" na 2.

"O wesołym skowroneczku" na 3.

"Podziomek" na 2.

"Król na Złotej Górze" ("Władca malinowy: Bajka" Elwiry Korotyńskiej) na 2.

"Kruk" na 3+.

"Stary Hildebrand" na 3+.

"Trzy ptaszki" na 3+.

"Smoluch diabli kamrat" na 2.

"Niedźwiedzia skóra" na 5.

"Jasio-Jeżyk" ("Jeż-Pastuszek: Baśń fantastyczna" Michaliny Marczewskiej) na 3.

"Żyd pośród cierni" na 2+.

"Wytrawny myśliwy" ("Mądry ślusarczyk: Baśń fantastyczna" Michaliny Marczewskiej) na 1.

"Bajka o cepie z nieba przyniesionym" na 1.

"Dwa królewiątka" na 4+.

"Błękitne światełko" ("Cudowna fajka: Baśń fantastyczna" Michaliny Marczewskiej) na 2.

"Uparte dziecko" na 1.

"Trzej cyrulicy" na 2.

"Trzej wędrowni czeladnicy" na 4.

"O królewiczu, który nie znał strachu" na 2.

"Ośla sałata" ("O młodym strzelcu i wielkoludach: Baśń fantastyczna" Michaliny Marczewskiej) na 2.

"Diabeł i jego babka" na 3.

"Ferdynand Wierny i Ferdynand Niewierny" na 2.

"Żelazny piec" na 3.

"Leniwa prządka" ("Leniwa prząśniczka: Baśń fantastyczna" Michaliny Marczewskiej) na 3+.

"Śliczna Katrinela i Piotr Pif-Paf" na 2.

"Lis i koń" na 2.

"Stańcowane pantofelki" na 2.

"Biała i czarna narzeczona" na 3+.

"Trzy czarne księżniczki" na 1.

"Knoist i jego trzej synowie" na 1+.

"Dziewczyna z Brakel" na 5. Wspomnienie Maryjnych czasów :-)

"Domowa czeladka" na 1.

"Rybka i owieczka" na 3.

"O wędrowaniu" na 3+.

"Niewdzięczny syn" na 3.

"Rzepa" na 3.

"Staruszek w ogniu odmłodzony" na 2.

"Zwierzęta Pana i diabła" na 2.

"Kogucia belka" na 3+.

"Stara żebraczka" na 4.

"Trzech leniuchów" na 4.

"Dwunastu leniwych parobków" na 4. Cytat:

"Kiedy mam się wziąć do jakiejś roboty, obijam się przedtem z godzinę, żeby trochę sił oszczędzić."

"Pastuszek" na 4.

"Skradziony grosz" na 3+.

"Wybór narzeczonej" na 1.

"Pakuły" na 1.

"Wróbel i jego czworo dzieci" na 2.

"Bajka o krainie pieczonych gołąbków" na 2.

"Bajka-bajdurka" na 2.

"Bajka-zagadka" na 2.

"Mądry parobek" na 2.

"Szklana trumna" na 2.

"O Jasiu leniuchu" na 4.

"Bajka o gryfie" na 4.

"Biedny chłopina w niebie" na 5.

"Chuda Eliza" na 3.

"Dzielić dobrą i złą dolę" na 3.

"Gładzica" na 2.

"Bąk i dudek" na 3.

"Sowa" na 2.

"Księżyc" na 3+.

"Długość żywota" na 4+. Cytat:

"- Będziesz żył trzydzieści lat - rzekł Pan - czy ci to wystarczy?
- To bardzo mało! - wykrzyknął człowiek. - Kiedy już zbuduję dom i rozpalę własne ognisko, kiedy posadzę drzewa i zaczną one kwitnąć i rodzić owoce, kiedy będę wreszcie cieszyć się życiem, wtedy właśnie mam umierać! O Panie, przedłuż czas mego żywota!"

"Wysłannicy Śmierci" na 3.

"Majster Ćwiek" na 3+.

"Gęsiareczka u studni" ("Wróżka Skoronóżka") na 3.

"Boginka w stawie" na 3+.

"Dary małego ludku" ("Dary karzełków"; "Dary małych ludzi" Joanny Pietras - czytałam) na 4.

"Olbrzym i krawczyk" na 2.

"Hufnal" na 4.

"Biedny chłopczyna w grobie" na 4.

"Okruchy ze stołu" na 2.

"Złodziej nad złodzieje" na 4+.

"Dobosz" ("Dobosz i królewna: Baśń fantastyczna" Michaliny Marczewskiej) na 3.

"Kłos żyta" na 2.

"Mogiłka" na 3+.

"Stary Rinkrank" na 3.

"Buty z bawolej skóry" na 3.

W wypożyczonych przeze mnie z biblioteki "Baśniach braci Grimm" przeoczono informację o autorstwie tłumaczenia "Trzech piórek" (czytałam także "Trzy pióra: Baśń fantastyczna" Bolesława Londyńskiego; "Trzy pióra: Baśń wierszem" Elwiry Korotyńskiej) - na 3.

Na koniec linki. Oceny niedoskonałe. Strasznie mnie irytuje kiepskie opracowanie utworów w Biblionetce, a i Google nie pomaga (przy Andersenie szło mi znacznie lepiej, popularniejszy?). Jak brakuje informacji o spisie treści - uśredniam ocenę wszystkich historii (czyli stawiam 3), ewentualnie tych wymienionych w notce. Zwariuję, jak sobie choć tak nie poukładam.

Edit: no jeszcze słówko o zbiorze "Grimm" w serii "Najpiękniejsze baśnie, najwięksi bajkopisarze" wyd. BGW - skrót i adaptacja: Rossana Guarnieri, ilustracje: Cesare Colombi, przekład z języka włoskiego: Katarzyna Siewierska-Woźniak. Część tytułów identyczna, część inna (nie uwzględniłam w wykazie): "Królewna Śnieżka", "Śnieżanka i Różanka", "Gęsiarka", "Dzielny krawczyk". Średnia 3,125, ale lubię ilustracje, więc podciągam do 3+.

("Dla dorosłych i dla dzieci Baśnie wybrał Program Trzeci" łączy baśnie Andersena i Grimmów. Powinnam ocenić na 3+, oceniłam na 5, fajne ilustrowane wydanie, a niech!)

(Na deserek - nieco inne "Czerwone Kapturki" Grimmów. Wydawnictwo - Dwie Siostry, tłumaczenie - Wojciech Samborski, ilustracje - Kvĕta Pacovská. Wydawnictwo - Tako, tłumaczenie - Łukasz Musiał, ilustracje - Joanna Concejo. Ale ocenki te same - 2...)

(Aha, o adaptacjach baśni Grimmów w dwóch podlinkowanych rodzajach "Baśni z czterech stron świata" tutaj ani mru-mru, zapraszam do osobnej czytatki.)

Żabi król: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Wilk i siedem koźlątek (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Wierny sługa: Bajka (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Braciszek i siostrzyczka (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
O dobrym królewiczu i złej czarownicy: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
O złej macosze i dobrych karzełkach: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Jaś i Małgosia (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
O rybaku i złotej rybce (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Kopciuszek (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Czerwony Kapturek (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Czterej muzykanci z Bremy (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Mądra Elżbieta (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Stoliczku, nakryj się (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Tomcio Paluch: Baśń wierszem (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Król Drozdobrody: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Rupiec Kopeć i wszechwiedzący doktór: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Ptak złotopióry: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Zwycięzca smoka (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Szczęśliwy Janek: Bajka (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Ubogi i bogaty: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Gęsiareczka: Bajka (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Królewicz i jego dwaj źli bracia: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
O trzech braciach: Baśń wierszem (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Jednooczka, Dwuoczka, Trzyoczka: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Białośnieżka: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Chata w lesie: Bajka (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Zając i jeż: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Złoty zamek: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Mądry grajek: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
O żołnierzu walecznym i pięknej królewnie: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Śpiąca królewna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Wierny przyjaciel: Bajka (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Władca malinowy: Bajka (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Jeż-pastuszek: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Mądry ślusarczyk: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Cudowna fajka: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
O młodym strzelcu i wielkoludach: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Diabeł i jego babka (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Leniwa prząśniczka: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Dobosz i królewna: Baśń fantastyczna (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Trzy pióra: Baśń wierszem (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Szklana góra; Siedmiobój (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Janek Wyrwidąb; Wróżka Skoronóżka (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Wesele pani liszki (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Ptak-straszydło i inne baśnie braci Grimm (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Baśnie braci Grimm: Tom 1 (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Baśnie braci Grimm: Tom 2 (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Baśnie domowe i dziecięce zebrane przez braci Grimm (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Baśnie braci Grimm (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Baśnie (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Baśnie dla najmłodszych (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Baśnie na dobranoc (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Baśnie i opowiadania (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Bajki (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Nowy zbiór baśni (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Nowe bajki (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Najpiękniejsze baśnie [Zielona Sowa] (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Grimm (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Dziesięć najpiękniejszych bajek (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Baśnie nad baśniami (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Baśnie nad baśniami [Elipsa] (antologia; Andersen Hans Christian, Grimm Jacob, Grimm Wilhelm i inni)
Złota gałązka i inne baśnie (antologia; Leszczyński Edward (1880-1921), Sarwa Andrzej Juliusz, Andersen Hans Christian i inni)
Baśnie domowe: Najpiękniejsze baśnie Hansa Christiana Andersena i braci Grimm (antologia; Andersen Hans Christian, Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Bajki o krasnoludkach (antologia; Konopnicka Maria, Janczarski Czesław, Grimm Jacob i inni)
Bajarz europejski: 15 bajek, mitów i baśni dla dzieci (antologia; Perrault Charles, Andersen Hans Christian, Grimm Jacob i inni)
Baśnie z czterech stron świata: 30 najpiękniejszych opowieści (antologia; Sobich Agnieszka)
Baśnie z czterech stron świata (antologia; Andersen Hans Christian, Collodi Carlo (właśc. Lorenzini Carlo), Grimm Jacob i inni)
Czarowny kwiat: Bajka (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Dla dorosłych i dla dzieci baśnie wybrał Program Trzeci (antologia; Andersen Hans Christian, Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)
Czerwony Kapturek [Dwie Siostry] (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm, Pacovská Kvĕta)
Czerwony Kapturek [Tako] (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm, Concejo Joanna)

Użytkownik: aleutka 03.05.2017 11:02 napisał(a):
Odpowiedź na: (Czytatka zdradza co niec... | Pingwinek
Warto sprobowac jakiegos opracowania z psychologicznymi interpretacjami basni, teraz kiedy znasz juz pelny material zrodlowy :) Calkowicie zmienia perspektywe i uczy znajdowac nieoczekiwane rzeczy.
Użytkownik: Pingwinek 03.05.2017 13:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Warto sprobowac jakiegos ... | aleutka
Z kilkoma opracowaniami miałam już do czynienia (zupełnie przy okazji, jakieś artykuły czy rozdziały) - podobają mi się na ogół bardziej od samych baśni... Nie zrozum mnie źle, ja te historyjki doceniam, ale mało która zapada mi w serce.
Użytkownik: TheGladka 02.10.2021 22:33 napisał(a):
Odpowiedź na: (Czytatka zdradza co niec... | Pingwinek
"Czarowny kwiat" to adaptacja baśni "Jorinda i Joringel" :)