Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Szalona: Powieść

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,42 ; książkę oceniło 37 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): Panterka
  • Linki:
    • brak
  • Tagi:
    brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: Emancypantka według J.I. Kraszewskiego

Madzia i Zonia to siostry, które się nie znają, bo po śmierci rodziców wychowywały się oddzielnie. Madzia mieszka na wsi u państwa chorążych, ludzi poczciwych, pielęgnujących staropolskie tradycje. Pod ich opieką wyrosła na panienkę bardzo naiwną, pokorną, pobożną i zadowoloną z życia. Ma tylko jedno zmartwienie - chciałaby zobaczyć siostrę. Pewnego razu Ewaryst, syn państwa chorążych, spotyka w Kijowie Zonię. Wiedząc, że to siostra Madzi, stara się nawiązać z nią kontakt. Ale dowiaduje się p...

czytaj całość »

data dodania: 2012-02-20, autor: koczowniczka, komentarzy: 2

Tytuł tekstu: Chwile chwytać trzeba ...

Dwie siostry, Madzia i Zonia Roszkówny, osierocone w dzieciństwie, trafiły do różnych domów. Madzią zaopiekowała się rodzina chorążego Dorohuba, mieszkająca we dworze w Zamiłowie na Wołyniu, Zonią zajęła się rodzina sędziego Ozareńki. Jakże inaczej zostały wychowane. Powieść rozpoczyna się w momencie, kiedy Madzia żyjąca "po bożemu" w patriarchalnym dworku chorążego jest skromną, dobrze wychowaną panienką. Zonia, ostatnio pozbawiona opieki ze względu na śmierć sędziego, a potem sędziny, przen...

czytaj całość »

data dodania: 2004-12-09, autor: bogna, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: opis z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Szalona Zonia - bohatera powieści J. I. Kraszewskiego - jest postacią nietypową, chociaż stworzoną na użytek schematycznej fabuły. Z obciętymi na krótko włosami, z książkami pod pachą, aktywnie uczestniczy w życiu rozdyskutowanej młodzieży kijowskiego uniwersytetu. Studiuje dzieła filozofów, ekonomistów, fizjologów. Całym swym postępowaniem potwierdza autentyczność dążeń do pracowitego i samodzielnego życia. Uznaje tylko związki duszy i intelektu - słowem i czynem zaprzecza więzom krwi. Odważnie przyznaje się do niekonwencjonalnych uczuć, zachowując niewinność osoby poddającej się szczerze i z pasją miłości. Dumna i szlachetna, nie przyjmuje rozwiązań kompromisowych.
Autor jakby wbrew sobie, wbrew negatywnemu stosunkowi do "emancypantek", kreuje, jak pisze K. W. Zawodziński, "jedyną prawdziwie wyzwoloną kobietę literatury polskiej" (wstęp do "Szalonej", 1948).

[Wydawnictwo Literackie]

czytaj całość »

data dodania: 2004-10-01, autor: dorocinska, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku