Dodany: 20.02.2016 09:06|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nie żyje Umberto Eco

Umberto Eco19 lutego zmarł Umberto Eco – wybitny włoski pisarz, eseista i semiolog, autor "Imienia róży". O śmierci poinformował dziennik "La Repubblica". Informację potwierdziła rodzina pisarza. Eco zmarł w wieku 84 lat.

Był profesorem na Uniwersytecie we Florencji oraz na Uniwersytecie w Bolonii. Zajmował się m.in. semiotyką, procesami komunikacji, teorią literatury, językoznawstwem, estetyką średniowieczną. Jego najważniejsze publikacje naukowe przetłumaczone na język polski to: Dzieło otwarte, Pejzaż semiotyczny, Lector in fabula, Superman w literaturze masowej. W 1980 roku wydał swoją pierwszą powieść Imię róży, która stała się jednym z największych bestsellerów w historii literatury. Kolejne – Wahadło Foucaulta (1988) i Wyspa dnia poprzedniego (1994) utwierdziły jego pisarską sławę.

Ogromna wiedza historyczna oraz głęboka znajomość konwencji narracyjnych pozwalają mu tworzyć fabuły wielowarstwowe, atrakcyjne zarówno dla czytelników powieści detektywistycznych, jak i dla zwolenników wyrafinowanych zabaw literackich.

źródło zdjęcia: AFP / FRANCOIS GUILLOT

Użytkownik: Marylek 20.02.2016 09:35 napisał(a):
Wielka strata...
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 20.02.2016 09:44 napisał(a):
Kolejna smutna wiadomość.
Użytkownik: antypater 20.02.2016 10:19 napisał(a):
Odpowiedź na: 19 lutego zmarł Umberto... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Z tą ''ogromną wiedzą historyczną'' u pana Eco to bym nie przesadzał. Wielu historyków zarzucało mu fałszowanie historii. Zwłaszcza w odniesieniu do obrazu Inkwizycji, który pan Eco przedstawiał zgodnie z tak zwaną ''Czarną legendą'', jaka o tej organizacji uparcie krąży, przy wsparciu lewicowych środowisk. Na naszym polskim podwórku z mitami, jakie można znaleźć na stronach książek tego pana (oraz wieloma innymi przeinaczeniami) rozprawił się w sposób profesjonalny np. pan Roman Konik w swojej książce pt. ''W obronie Świętej Inkwizycji''. Zachęcam do lektury.

Pozdrawiam

Antypater
Użytkownik: Suara 20.02.2016 18:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Z tą ''ogromną wiedzą his... | antypater
Z treści notatki:
"Ogromna wiedza historyczna oraz głęboka znajomość konwencji narracyjnych pozwalają mu tworzyć fabuły wielowarstwowe, atrakcyjne zarówno dla czytelników powieści detektywistycznych, jak i dla zwolenników wyrafinowanych zabaw literackich".
Fabuła, konwencja narracyjna, wyrafinowana zabawa literacka a nie praca naukowa... jak mi się zdaje pisarz ( każdy a już z pewnością tej miary co "ten pan" czyli Umberto Eco) ma prawo nawet do naginania historii jeśli mu do fabuły książki tak pasuje. Oczywiście o ile książka nie jest pracą naukową. Jak się komuś nie podoba można nie czytać.
Użytkownik: antypater 20.02.2016 18:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Z treści notatki: "Ogrom... | Suara
Prawo do ''naginania'' może i ma, w końcu istnieje coś takiego jak Licentia Poetica. Niemniej jednak wszystkie tego typu ''naciągnięcia'' faktów, albo mówiąc po imieniu zmyślenia, powinny być prostowane przynajmniej przez wydawcę książki. W przypadku książek pana Eco takie coś nie miało miejsca.

Problem jest głębszy niż się może na początku wydawać, ponieważ wśród ogółu ludności to właśnie literatura oraz media kształtują najbardziej wyobrażenie o świecie, zarówno tym przeszłym, jak i tym teraźniejszym. Pan Eco i jemu podobni ''naginacze'' faktów robią w tej materii bardzo złą robotę, promując fałszywy obraz przeszłości. Co gorsza przez wielu tacy rozmijający się z prawdą twórcy są uważani za ''znawców'' tematu, którymi nie są.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 20.02.2016 10:27 napisał(a):
Odpowiedź na: 19 lutego zmarł Umberto... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Bardzo smutna wiadomość :( Ale też piękny wiek.

A akurat wczoraj oglądałem trochę ekranizacji "Imienia róży"...
Użytkownik: Aquilla 20.02.2016 11:00 napisał(a):
Odpowiedź na: 19 lutego zmarł Umberto... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ej - dwóch moich ulubionych pisarzy w ciągu roku :( To jest wybitnie nie fair :(
Użytkownik: maramara 20.02.2016 12:40 napisał(a):
Użytkownik: benten 20.02.2016 14:29 napisał(a):
Odpowiedź na: 19 lutego zmarł Umberto... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
To szkoda. Mój ulubiony. Swoją drogą Znak może wznowi Czytanie świata.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 20.02.2016 20:28 napisał(a):
Odpowiedź na: To szkoda. Mój ulubiony. ... | benten
Ja bym chciał, by wznowiono Kant a dziobak (Eco Umberto) - akurat nigdzie nie mogę tego trafić :/
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 20.02.2016 15:47 napisał(a):
Odpowiedź na: 19 lutego zmarł Umberto... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ech, niby wiadomo, że wszyscy przeminiemy, ale kiedy odchodzi ktoś, kto tyle wnosił w nasze życie, wybitny pisarz na przykład właśnie - nawet w słusznym wieku - to i tak bardzo żal...
Użytkownik: beatrixCenci 21.02.2016 15:08 napisał(a):
Użytkownik: Mmyszunia 22.02.2016 19:58 napisał(a):
Wielka strata [*]
Użytkownik: Qball 22.02.2016 22:16 napisał(a):
Odpowiedź na: 19 lutego zmarł Umberto... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Niech spoczywa w pokoju na wyspie dnia poprzedniego. Wybitny pisarz, wspaniały eseista, genialny umysł.
Użytkownik: UzytkownikUsuniety08​242023180918 23.02.2016 10:16 napisał(a):
Odpowiedź na: 19 lutego zmarł Umberto... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
"Wszędzie spokoju szukałem i nie znalazłem nigdzie, jak tylko w kącie z książką."
Umberto Eco, 1932-2016.
Użytkownik: miłośniczka 24.02.2016 15:52 napisał(a):
Odpowiedź na: "Wszędzie spokoju szukałe... | UzytkownikUsuniety08​242023180918
Jaki piękny cytat. :-)
Użytkownik: purpleduck658 24.02.2016 13:16 napisał(a):
Odpowiedź na: 19 lutego zmarł Umberto... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Bardzo mi przykro. Swoich czasów był moim idolem. czytałem wiele jego książek. Nigdy go nie zapomnę, na zawsze będzie w moim sercu.
Użytkownik: agnesines 24.02.2016 15:13 napisał(a):
Odpowiedź na: 19 lutego zmarł Umberto... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Jacek Dehnel napisał: "Chciałem sprawdzić w Wiki, ile Eco miał lat - i tak natrafiłem na informację, skąd pochodziło jego nazwisko: dziadek był znajdą i w przytułku tak mu dali. Bo »Ex Caelis Oblatus«, dar niebios. I myślę sobie, że to go bardzo ładnie podsumowuje".
Użytkownik: Pingwinek 27.02.2016 12:39 napisał(a):
Odpowiedź na: 19 lutego zmarł Umberto... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ja to bym pewnie kupiła sobie "Zapiski na pudełku od zapałek" i kolejne dwie części, gdyby wznowiono ich wydanie.