Dodany: 02.01.2016 23:09|Autor: bobogumizelka

Czytatnik: Czytatnik

Rok 2015

Styczeń:
1) Lśnienie (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl))
[ Podobała mi się nieco mniej, niż "Doktor Sen". To pewnie przez tę "niekolejność" - ponieważ "Doktora" przeczytałam wcześniej, wiedziałam, jak "Lśnienie" się kończy... ]
2) Atlas chmur (Mitchell David (ur. 1969))
[ Zakochałam się w filmie. Nieco zepsuło mi to odbiór książki, jak zawsze, gdy już się wie, o czym się za chwilkę przeczyta. Z drugiej strony, gdyby nie film, pewnie bym nigdy na tę książkę na trafiła.
Na początku zakochałam się też w książce i zakochana byłam do połowy. Moje uczucie osłabło podczas drugiej części zmagań Luisy Rey, która mnie męczyła i nudziła. Później znów zrobiło się lepiej.
I tylko motyw z kometą wydawał mi się, i w książce, i w filmie, niepotrzebny. ]

Luty:
3) Przez ciemne zwierciadło (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred))
[ Czytałam długo i z przerwami, ostatecznie stwierdzam, że książka jest rewelacyjna. Szczególnie, jeśli przeczyta się całość, wraz z posłowiem autora, które rzuca nowe światło na treść. Zwykle, kiedy czytałam książki Dicka, to mi się podobały, ale miałam wrażenie, że coś się nie zgadza, że nie jest do końca przemyślane i do końca spójne, że może tego wątku mogłoby być trochę więcej, a tamtego trochę mniej. Tym razem tego wrażenia nie było. ]

Marzec:
4) K-PAX (Brewer Gene)
5) Pod słońcem Toskanii: U siebie we Włoszech (Mayes Frances)
[ Uczucia mieszane. Na początku książka mi się bardzo podobała. Spokojna, bez nagłych zwrotów akcji, za to z urokiem. Małe miasto, targ na którym znam wszystkich sprzedawców, dużo wolnego czasu, spokojne gotowanie i kupowanie jedzenia gdzie indziej niż w markiecie po pracy (bo gdzie indziej kupić jedzenie po 17?) baaardzo mi się ostatnio marzy i "Pod Słońcem Toskanii" uderzyło w tę właśnie potrzebę. Nie przeszkadzało mi nawet nadużywanie przymiotników i ogólny przesadny zachwyt nad wszystkim co włoskie. Jednakże mniej więcej w połowie lektury książka zaczęła mnie nudzić. Naprawdę przestało mnie obchodzić co Frances zjadła na swój kolejny wspaniały, pachnący włoski obiad, jakie wypiła wino i o której wstała. Na jakiekolwiek inne "wydarzenia" nie można przecież liczyć... Chciałam jednak doczytać do końca, bo przecież, jak się powiedziało "A"... Więc męczyłam i męczyłam dalej. Gdy do końca pozostało mi zaledwie 2 czy 3 rozdziały. odłożyłam gdzieś książkę i nie mam pojęcia gdzie jest. Cóż, trudno, bez żalu oddam się czytaniu czegoś innego:) ]
6) Starość aksolotla (Dukaj Jacek)
7) Dom dzienny, dom nocny (Tokarczuk Olga)

Czerwiec:
8) Raport mniejszości (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred))
[ Wreszcie kolejna pozycja na liście, po 2 miesiącach niemocy! Zawsze trudno mi oceniać zbiory opowiadań, bo jedne podobają mi się bardziej, a drugie mniej. Całość na 4,0. Opowiadanie tytułowe fajniejsze, niż wersja filmowa :) ]

Lipiec:
[ Przede mną istny książkowy maraton. Tak się składa, że sytuacja wymaga ode mnie siedzenia na kanapie niemalże 24 godziny na dobę, telewizja w moje skromne progi nie zawitała, a korzystanie z komputera utrudnione. Cóż więc fajniejszego mogłabym robić od czytania? Zapowiada się długa lista książek... ]
9) Dywan (Pratchett Terry)
10) Drażliwe tematy: Krótkie formy i punkty zapalne (Gaiman Neil)
11) Na promieniu światła (Brewer Gene)
12) Światy prota (Brewer Gene)
13) Katedra (Dukaj Jacek)
14) Czarnoksiężnik z Archipelagu (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber))
15) Grobowce Atuanu (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber))
16) Najdalszy brzeg (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber))
17) Tehanu (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber))
18) Opowieści z Ziemiomorza (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber))
19) Łagodna: Opowiadanie fantastyczne (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor))
20) Matka noc (Vonnegut Kurt (Vonnegut Kurt Jr))
21) Wszechświat kontra Alex Woods (Extence Gavin)

Sierpień:
22) Człowiek z Wysokiego Zamku (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred))
23) Po zmierzchu (Murakami Haruki)
24) K-PAX IV: Nowy gość z konstelacji Liry (Brewer Gene)
25) Na południe od granicy, na zachód od słońca (Murakami Haruki)
26) Warstwy wszechświata (Pratchett Terry)
27) Czarne oceany (Dukaj Jacek)
28) Norwegian Wood (Murakami Haruki)
29) Kronika ptaka nakręcacza (Murakami Haruki)
30) Spryciarz z Londynu (Pratchett Terry)

Październik:
[ Postanowiłam przeczytać coś po angielsku, żeby sobie język nieco odświeżyć. Znajomy tłumacz polecił cykl o Harrym, bo "język bardzo ładny, ale nie bardzo trudny, a fabułę przecież znasz, to nawet jeśli czegoś nie zrozumiesz - będzie dobrze!" ]
31) Harry Potter i kamień filozoficzny (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert))
32) Harry Potter i komnata tajemnic (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert))
33) Harry Potter i więzień Azkabanu (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert))
34) Harry Potter i czara ognia (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert))
35) Harry Potter i Zakon Feniksa (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert))
36) Harry Potter i Książę Półkrwi (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert))
37) Harry Potter i insygnia śmierci (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert))

Grudzień:
38) 1Q84: Tom 1 (Murakami Haruki)
39) 1Q84: Tom 2 (Murakami Haruki)
40) 1Q84: Tom 3 (Murakami Haruki)
41) Koniec Świata i Hard-Boiled Wonderland (Murakami Haruki) [ To takie małe oszustwo, bo skończyłam czytać w Sylwestra, kilka godzin po północy. Ale przecież Nowy Roku zaczyna się dopiero, gdy uda nam się 1 stycznia zwlec z łóżka, prawda? :) ]

Książka, która w tym roku zrobiła na mnie największe wrażenie i zasłużyła na najwyższą ocenę to: Przez ciemne zwierciadło (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred))