Dodany: 30.12.2014 15:39|Autor: galenlomiel

Czytatnik: Czytalnia

Wyzwanie czytelnicze na 2015 rok

Bardzo spodobało mi się wyzwanie czytelnicze, krążące w internecie i tutaj po Biblionetce. Spodobało do tego stopnia, że z radością przeczesałam schowek, żeby dopasować zalegające w nim książki do kolejnych haseł i tym samym włączam się w to wyzwanie!

Jakie sobie stawiam zasady? Po jednej książce do jednej kategorii - kilka mam jeszcze nieobsadzonych, myślę, że pojawią się z czasem. Jednej książki nie mogę znaleźć (może ktoś poratuje albo doradzi zastępstwo?). Wszystkie kategorie starałam się w miarę możliwości obsadzić pozycjami, które i tak miałam w schowku i chciałam przeczytać, a niekiedy brakowało mi motywacji. Będę się starała czytać po kolei, ale czasami z braku odpowiedniej książki pod ręką będę przeskakiwała do kolejnej kategorii i wracała później do poprzedniej.

Łączę akcję z moją akcją czytania pisarzy uhonorowanych Nagrodą Nobla (każdą przeczytaną książkę Noblisty krótko recenzuję w tej czytatce: Kryptonim: "Nobliści"). Będę tutaj na podobnej zasadzie krótko pisała swoje przemyślenia na temat kolejnych lektur, ewentualnie podawała adres, pod którym można je będzie znaleźć (aktualizacja: wszystkie refleksje odnośnie przeczytanych w wyzwaniu książek do znalezienia na moim blogu: http://pierogipruskie.blogspot.com/p/wyzwanie-czytelnicze.html).

1. Ponad 500-stronicowa powieść: Trafny wybór (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert)) [20.01.2015, najpierw wystawiłam ocenę: 4,0, ale po zastanowieniu zmieniłam jednak na 5,0]
2. Klasyczny romans: Przeminęło z wiatrem (Mitchell Margaret) [08.01.2015, ocena: 4,0]
3. Książka, która została sfilmowana: Smażone zielone pomidory (Flagg Fannie (właśc. Neal Patricia)) [12.01.2015, ocena: 4,0]
4. Książka wydana w roku 2015: Odpływ (Christensen Lars Saabye) [14.03.2015, ocena: 3,5]
5. Książka z numerem w tytule: Dwanaście stacji: Poemat (Różycki Tomasz) [17.02.2015, ocena: 5,0, zmieniłam na 5,5]
6. Książka napisana przez kogoś poniżej 30-stki: Europa pingwina Popo (Bajtlik Jan) [19.05.2015]
7. Książka, której bohaterami nie są ludzie: Wodnikowe Wzgórze (Adams Richard) [08.02.2015, ocena: 6,0]
8. Zabawna książka: Na szczęście mleko... (Gaiman Neil) [09.02.2015, ocena: 5,0]
9. Książka napisana przez kobietę: Planeta wygnania (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber)) [24.01.2015, ocena: 5,0]
10. Kryminał lub thriller: Kim Novak nigdy nie wykąpała się w jeziorze Genezaret (Nesser Håkan) [16.01.2015, ocena: 3,5]
11. Książka z jednowyrazowym tytułem: Bohiń (Konwicki Tadeusz) [19.03.2015, ocena: 5,5]
12. Zbiór opowiadań: Wiadomość (Jansson Tove) [23.03.2015, ocena: naciągane 4,0]
13. Książka dziejąca się w innym kraju: Aaronovitch Ben Foxglove Summer [21.02.2015, ocena: 4,5]
14. Książka non-fiction: Niemcy na peryferiach Europy: Wędrówki przez Litwę, Spisz i wzdłuż Morza Czarnego (Gauß Karl-Markus) [13.02.2015, ocena: 4,0]
15. Pierwsza książka popularnego pisarza:
16. Powieść ulubionego pisarza, której jeszcze nie znasz:
17. Książka, którą polecił przyjaciel:
18. Kiążka, która zdobyła Nagrodę Pullitzera: Amerykańska sielanka (Roth Philip) [28.05.2015, ocena: 4,5]
19. Książka oparta na faktach:
20. Książka z dołu listy „do przeczytania”:
21. Książka, którą kocha twoja mama: Król chłopów: Czasy Kaźmirza Wielkiego (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.)) [27.05.2015, ocena: 4,0]
22. Książka, która cię przeraża:
23. Książka wydana przed 1915 rokiem: "Jarska kuchnia" z 1898 roku
24. Książka wybrana po okładce:
25. Lektura szkolna, której nie przeczytałeś:
26. Pamiętnik:
27. Książka do przeczytania w dzień: Morderstwo w Orient Expresie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) [25.03.2015, ocena: 5,0 - świetny, klasyczny kryminał!]
28. Książka z antonimami: Późny Gomułka, wczesny Gierek (Dziurawiec Andrzej) [09.05.2015, ocena: 2,5]
29. Książka dziejąca się w miejscu, które zawsze chciałeś odwiedzić: Wszystko, co lśni (Catton Eleanor) [08.03.2015, ocena: 3,5]
30. Książka z roku twojego urodzenia:
31. Książka ze złymi recenzjami: Rysio Raper i straszna kiełbasa (Nopola Sinikka, Nopola Tiina) [15.04.2015, ocena: 2,0]
32. Trylogia: I. Uwikłanie (Miłoszewski Zygmunt) [26.01.2015, ocena: 3,5], II. Ziarno prawdy (Miłoszewski Zygmunt) [28.01.2015, ocena: 4,0], III. Gniew (Miłoszewski Zygmunt) [02.02.2015, ocena: 4,0]
33. Książka z twojego dzieciństwa: Dziewięciu książąt Amberu (Zelazny Roger) [26.04.2015, ocena: 4,5 z 6,0, chociaż lektura sprawiła mi znowu dużo radości]
34. Książka z trójkątem miłosnym: Doktor Żywago (Pasternak Borys) [24.04.2015, ocena: 5,0 z pewnymi wątpliwościami]
35. Książka dziejąca się w przyszłości:
36. Książka rozgrywająca się w liceum:
37. Książka z kolorem w tytule: Wspomnienia niebieskiego mundurka (Gomulicki Wiktor (pseud. Fantazy)) [07.05.2015, ocena: 3,5]
38. Wzruszająca książka:
39. Książka o magii:
40. Powieść graficzna: Co było potem?: Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi (Jansson Tove) [27.05.2015, ocena: 5,5]
41. Książka autora, którego nigdy nie czytałaś: Grona gniewu (Steinbeck John) [02.04.2015, ocena: 4,0]
42. Książka, którą posiadasz, ale jeszcze nie czytałaś:
43. Książka dziejąca się w okolicy, z której pochodzisz:
44. Książka napisana w języku innym niż polski: Rowell Rainbow "Fangirl" [07.04.2015, ocena: 5,0]
45. Książka dziejąca się w czasie Bożego Narodzenia:
46. Książka autora mającego takie same inicjały, co ty: