Dodany: 06.09.2014 12:56|Autor: rollo tomasi

Książki i okolice> Książki w ogóle

Literacki Nobel 2014 - dywagacje


Portal Ladbrokes specjalizujący się w zakładach bukmacherskich jak co roku typuje literackich noblistów. W tym roku w pierwszej dziesiątce tylko trzej nie są w Polsce szerzej znani, t.j nie mieli swoich samodzielnych tłumaczeń: Adonis, Peter Nadas i Bei Dao.

Jak co roku listę otwiera Haruki Murakami, którego w zasadzie przedstawiać nie trzeba. To pisarz nie tylko szeroko znany, ale i ceniony przez krytyków i specjalną nisze "murakami-kadzę", fanów kadzących pisarzowi, ale i takich, którzy są w stanie dać się zabić za najnowszą jego książkę. Zaraz po nim bukmacherzy typują pisarza z Afryki - Ngugiego (znanego u nas jako James Ngugi), autora książki "Chmury i łzy" o chłopcu wychowującym się w ogarniętej postkolonialnej rewolucji Kenii. Podium zamyka Assija Djebar, autorka "Oranu", mrocznych historii o współczesnej Algierii - kolejna silna postać z reprezentacji afrykańskiego kontynentu.

Pierwszą europejską pisarką na liście jest Swietłana Aleksiejewicz, ceniona u nas jak mało kto za swoje wojenne reportaże o sowieckich kobietach - zdobyła nagrodę im. Kapuścińaskiego za "Wojna nie ma ws obie nic z kobiety" - jej teksty były też adaptowane przez nasze teatry. Ameryki broni Joyce Carol Oates, pisarka nieunikająca komercyjnych tematów (książka o M. Monroe), ale nie bawiąca się w subtelności, pisząca surowym językiem - doceniana przez krytykę, jej powieść "Oni" zdobyła w 1970 roku jedną z dwóch najbardziej prestiżowych (równolegle z Pulitzerem) amerykańskich nagród literackich, National Book Award. Szóstą osobą na liście jest wspomniany Adonis, syryjski poeta co do którego wielkości należy wierzyć na słowo zagranicznym wydawnictwom. U nas - mimo dekady obecności na liście Ladbrokes jest wciąż znany kilku może osobom z Literatury na Świecie lub innych czasopism literackich.

Siódemką (szczęśliwą - to się okaże) jest wciąż żyjący Milan Kundera, którego największe literackie osiągnięcia szacuje się na lata 60 - 70., adaptowany "Żart" i "Nieznośna lekkość bytu" - tytuł-legenda (również adaptowany, w filmie z D. Dayem-Lewisem i J. Binoche).

O tym, czy złamanie pióra to dobry pomysł marketingowy przekonamy się, jak swoją rodaczkę, Oates ubiegnie ósmy na liście Philip Roth - autor nie mający szczęścia do filmowcy adaptacji - wprawdzie było ich już kilka, ale mało udane - najbardziej znanymi książkami Rotha pozostaną: "Kompleks Portnoy'a" i cykl o Zuckermanie. Osobiście preferuję jego "Operację Shylock", w której Roth pisze o sugerowanym powrocie izraelskich Żydów do Polski - o idei co nieco skradzionej później przez Yael Bretanę.

Dziewiąty na liście Węgier, drugi i ostatni pisarz z krajów UE, Peter Nadas to jako się rzekło postać enigma; trudność w rozpoznaniu będzie też miał na naszym rynku Bei Dao zamykający pierwszą dziesiątkę.

Z istotnych pisarzy i pisarek warto wymienić Pynchona, McCarthy'ego i Delillo z USA, a także Atwood z Kanady, super-znanego Umberto Eco z Włoch, a także Salmana Rushdiego (słynne "Szatańskie wersety", czy nawet Boba Dylana. W tym roku Polaków na liście nie ma, jakkolwiek w ostatnich latach pojawiali się w rankingu Adam Zagajewski i Olga Tokarczuk.

Pełna lista http://sports.ladbrokes.com/en-gb/awards/nobel-prize-in-literature/2014-nobel-prize-in-literature-e217776275,
a jakie są Wasze typy?
Wyświetleń: 4119
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 16
Użytkownik: imogena 06.09.2014 13:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Portal Ladbrokes specjali... | rollo tomasi
Dwa lata temu był Mo Yan (Chiny), rok temu Alice Munro (Kanada). Coś tak czuję, że teraz czas na Rosję :) Typuję Swietłanę Aleksiejewicz
Użytkownik: lutek01 06.09.2014 13:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Dwa lata temu był Mo Yan ... | imogena
Zdecydowanie popieram! Należy jej się za pokazanie światu rosyjskiego sposobu myślenia. Zwłaszcza w takich czasach. Trzymam mocno kciuki za Aleksijewicz.
Użytkownik: imogena 06.09.2014 14:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Zdecydowanie popieram! Na... | lutek01
A ja nie tyle popieram, co próbowałam wniknąć w sposób myślenia szwedzkiej komisji :) Podejrzewam, że tym razem laureatem nie będzie nikt powszechnie znany (bo w krótkim czasie nagrodzili Vargasa Llosę i Alice Munro), a właśnie jakiś przedstawiciel któregoś z krajów, o których głośno.
Użytkownik: Monika.W 06.09.2014 21:57 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja nie tyle popieram, c... | imogena
Nobel od dawna jest polityczny. W szerokim rozumieniu polityki. Obstawiam, że będzie Nobel dla Ukrainy.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 06.09.2014 15:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Zdecydowanie popieram! Na... | lutek01
Ooo, tak! I ja jestem za!
Użytkownik: alva 07.09.2014 13:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Dwa lata temu był Mo Yan ... | imogena
Swietłana Aleksijewicz pasowałaby także politycznie - deklaruje, że należy do trzech narodów: rosyjskiego, ukraińskiego i białoruskiego.

Osobiście jestem jak najbardziej za, aczkolwiek nie ukrywam, że to "za" nie jest bezinteresowne :) Bo wtedy któreś wydawnictwo pokusi się o wydanie wszystkich jej książek, w tym także tych wydanych wcześniej, których nijak nie mogę znaleźć, a które chciałabym mieć na półce.
Użytkownik: beliarus 06.09.2014 15:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Portal Ladbrokes specjali... | rollo tomasi
Wydaje mi się, że tegoroczny literacki Nobel okażę się mocno symboliczny. Triumfator z krajów ostatnio mocno medialnych (muzułmańska Afryka, Syria) otworzy wszystkim oczy, że na takich terenach można znaleźć osobę prezentującą humanistyczne wartości. Z drugiej strony, mogą wziąć górę sentymenty europejczyków, dla których literatura afrykańska i jej docenianie to wciąż tylko akt zadośćuczynienia za kolonialne piekło. Postkolonialna problematyka wciąż mocno dotyka europejskie sumienia.
Nie obraziłbym się, gdyby Nobla zdobył McCarthy - jako naturalny kontynuator prozatorskiej myśli Steinbecka i Faulknera. Szczególnie, że jego alegoryczna powieść "Droga" jest genialna w swoim minimalizmie.
Użytkownik: Szeba 07.09.2014 14:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Portal Ladbrokes specjali... | rollo tomasi
Zastanawiam się, co mogło być z polityki w Noblu dla Munro i nic mi do głowy nie przychodzi... Pewnie się nie znam na polityce. Ale może głosy na Aleksijewicz nie są bezpodstawne?
Biorąc pod uwagę inny, równie specyficzny kąt patrzenia decydujących o nagrodzie można postawić na Petera Nadasa.
A ja powiem - do trzech razy sztuka: McCarthy.
Użytkownik: Szeba 15.09.2014 12:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Zastanawiam się, co mogło... | Szeba
Albo może Rushdie.
Użytkownik: benten 07.09.2014 15:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Portal Ladbrokes specjali... | rollo tomasi
Nie rozumiem tego. Lubię Murakamiego, ale wydaje mi się za słaby na Nobla, gdyby o talent chodziło. No, ale to moja opinia.
Przepadła możliwość Nobla dla Atwood, co było moim marzeniem, od kiedy spełnił mi się Llosa.
Więc z realnych chciałabym Kunderę.
Użytkownik: beliarus 07.09.2014 16:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie rozumiem tego. Lubię ... | benten
Bo problemem Murakamiego jest to, że jego cała twórczość wydaje się być jedną, wielką książką. Czy to powieść, czy to zbiór opowiadań to wciąż tylko części składowe tego samego. Różnica jest tylko w ilości surrealistycznych i groteskowych elementów :)
Jeżeli chodzi o to, czy ktoś jest za słaby literacko na Nobla, to nic mnie nie zdziwi po triumfie Le Clezio.
Użytkownik: rollo tomasi 09.10.2014 13:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Portal Ladbrokes specjali... | rollo tomasi
Nobel wędruje do Patricka Modiano
Użytkownik: Roy2002 09.10.2014 13:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Nobel wędruje do Patricka... | rollo tomasi
77 ocen (na 6 pozycji) w Biblionetce - nie czujemy trendów moi drodzy :(
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 09.10.2014 14:24 napisał(a):
Odpowiedź na: 77 ocen (na 6 pozycji) w ... | Roy2002
Pewnie teraz nadganiać będą z tłumaczeniami na kolanie, byle ekspresowo powydawać choć część z pozostałych 22 książek... Ale patrząc na daty wydania tego, co po polsku wyszło, to nie ma się co dziwić, że nikomu nad Wisłą nie przychodził on do głowy!
Użytkownik: Eida 09.10.2014 14:43 napisał(a):
Odpowiedź na: 77 ocen (na 6 pozycji) w ... | Roy2002
Oceny też ma tu dość średnie.
Użytkownik: emkawu 09.10.2014 17:09 napisał(a):
Odpowiedź na: 77 ocen (na 6 pozycji) w ... | Roy2002
Ja czytałam kilka książek Modiano, ale nic nie mam w ocenach, bo jakoś umknęły mi z pamięci.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: