Dodany: 14.05.2013 00:40|Autor: anucha0707

Książki i okolice> Książki w ogóle

Literatura polska - lista książek, którą każdy wielbiciel literatury, przeczytać powinien.

Chciałam na wstępie powiedzieć, że zdaje sobie sprawę, że zapewne pojawiały się już takie tematy, niestety na forum jestem "świeżynką" i nic takiego nie znalazłam.

Od razu przepraszam, za nieudolność sformułowania tematu. Jednakże żaden z pomysłów, który pojawił się w mojej głowie, nie wydawał mi się odpowiedni. Zapewne, będą tacy, którzy potępią słowo powinien, bo przecież wszyscy jesteśmy wolni w wyborze literatury. Chodzi mi tu jednak o źródło inspiracji i poszerzania moich książkowych doświadczeń o tytuły, które w oczach innych jawią się za najistotniejsze, a umknęły mojej uwadze lub zostały przeze mnie zapomniane.

Wszyscy znamy listy 100 książek rekomentowanych przez BBC, czy pojawiającą się już na Forum listą WP: "100 książek, które powinieneś przeczytać przed śmiercią".

Chciałabym was poprosić o utworzenie, krótkiej subiektywnej listy książek polskich autoró, które każdy Polak przeczytać "powinien".
Użytkownik: hburdon 14.05.2013 00:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałam na wstępie powie... | anucha0707
O, jak fajnie. Krótka lista -- to ograniczę się do trzech:

Inne pieśni (Dukaj Jacek) -- mój ulubiony autor; każdy powinien przeczytać coś Dukaja.
Puszcza (Gołubiew Antoni) -- książka za mało znana, a tak pasjonująco i tak przepięknym językiem opowiada o początkach państwa polskiego!
Szósta klepka (Musierowicz Małgorzata) -- no bo nie można nie znać Jeżycjady, a od Cesi się wszystko zaczęło.

Gdyby tak każdy ograniczył się do trzech, to można by potem zrobić podsumowanie i opracować listę "100 polskich książek, które każdy BiblioNETkowicz znać powinien". Ale ja wiem, jak to z dyscypliną będzie, każdy zaraz będzie miał fafnaście tych naj-naj-najulubieńszych. :)
Użytkownik: benten 14.05.2013 11:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałam na wstępie powie... | anucha0707
Gorąco polecam Ci zapoznać się z listą książek, na które zostały oddane głosy w plebiscycie na BNetkową książkę X-lecia. Głosowanie odbyło się 2 lata temu i każdy z użytkowników zgłaszał po 5 książek z literatury polskiej i 5 z literatury obcej. Wydaje mi się, że jest to dość dobry punkt startowy, żeby zapoznać się z generalnym rozłożeniem głosów na Bnetce. Wiem, że większość osób oddawała głosy na swoje ulubione książki, a niektórzy na te, które uznali za niezbędne dla literatury polskiej. Wiele osób głosowało też na bardziej niszowe książki, które nie zostałyby dostrzeżone w zwykłej, sondażowej akcji, dlatego dla mnie ta lista jest niezastąpiona, jako źródło inspiracji.

Literatura polska: BiblioNETkowa Książka X-lecia - literatura polska - tytuły według liczby głosów
Literatura obca: BiblioNETkowa Książka X-lecia - literatura obca - tytuły według liczby głosów