Dodany: 03.10.2006 10:16|Autor: pawelw

Nowe lektury


2 października 2006 roku na konferencji prasowej Minister Edukacji Narodowej Roman Giertych poinformował, że przesyła do konsultacji społecznej projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Istotą zmian jest powrót Sienkiewicza do polskich szkół - powiedział Minister. Projekt rozporządzenia przewiduje bowiem ponowne włączenie do kanonu lektur szkolnych dla gimnazjów „Krzyżaków” i „Opowieści z Narnii”(część pierwsza). Natomiast dla liceów ogólnokształcących liceów profilowanych, techników, uzupełniających liceów techników w zakresie kształcenia podstawowego lista ta zostanie uzupełniona o „Potop” oraz książkę Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość”. Minister Roman Giertych przewiduje, iż poddane konsultacji społecznej rozporządzenie zostanie podpisane na przełomie października/listopada br

Giertych podkreślił, że propozycja rozszerzenia kanonu o cztery pozycje nie oznacza zakończenia prac przez powołany we wrześniu w resorcie zespół ds. weryfikacji listy lektur szkolnych. Zdaniem ministra, umieszczenie tych pozycji na liście było sprawą najpilniejszą.

Zaznaczył, że resortowy zespół kierowany przez wiceministra edukacji Stanisława Sławińskiego pracuje i dalej będzie pracował. "Chcemy kompleksowo przyjrzeć się wszystkim lekturom" - powiedział Giertych

Żródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej


Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 21
Użytkownik: Agis 03.10.2006 10:24 napisał(a):
Odpowiedź na: 2 października 2006 roku ... | pawelw
Chyba na tej stronie jest błąd, bo "Potop" przerabia się obecnie w szkole średniej, a wcześniej słyszałam, że ma być cofnięty do gimnazjum. O "Opowieści z Narnii" to w podstawówce raczej powinny być przerabiane...
Użytkownik: Małgorzata_ 03.10.2006 12:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Chyba na tej stronie jest... | Agis
"Opowieści z Narnii" aktualnie przerabia mój siostrzeniec, który jest w 4. klasie podstawówki. A "Potop" przerabiałam w liceum.
Użytkownik: *dido*27 03.10.2006 13:12 napisał(a):
Odpowiedź na: 2 października 2006 roku ... | pawelw
"Opowieści z Narnii"? Pewnie się panu ministrowi film spodobał ;) A tak serio, to jest to jedna z niewielu książek, które odłożyłam nie kończąc. Nawet film był dla mnie nudny...
Użytkownik: annmarie 03.10.2006 13:28 napisał(a):
Odpowiedź na: "Opowieści z Narnii&... | *dido*27
Ja przerabiałam pierwszy tom "Potopu" w gimnazjum a całość w liceum. Moja klasa w gimnazjum przerabiała też całych "Krzyżaków". "Opowieści z Narnii" - film był fajny, książki nie miałam okazji jeszcze czytać, ale pewnie też jest interesująca, więc myślę, że byłaby to przyjemna lektura.
Użytkownik: martamar 03.10.2006 14:46 napisał(a):
Odpowiedź na: 2 października 2006 roku ... | pawelw
"Krzyżaków" przerabiałam w całości w szóstej klasie szkoły podstawowej. Nie wiem, dlaczego Giertych chce dodać ich do spisu lektur, skoro i tak jest omawiana w prawie wszystkich szkołach podstawowych i gimnazjach. A "Opowieści z Narnii" to moim zdaniem książka dla dzieci. Kazać czytać ją gimnazjalistom jest niepoważne. Zgadzam się co do przeanalizowania lektur szkolnych, może wreszcie dzieci i młodzież będą czytać książki odpowiednie dla ich wieku. Chocaż nie wiem, co z tego wyniknie, mam nadzieję, że taką analizę przeprowadzą ludzie nadający się do tego.
Użytkownik: grosiek 03.10.2006 15:49 napisał(a):
Odpowiedź na: 2 października 2006 roku ... | pawelw
Ech, znowu ten Sienkiewiecz... nie lubię, no przykro mi.
A Opowieści z Narnii jak najbardziej!!! Żałuję, że sama ich w podstawówce nie czytałam - bo to przecież dla dzieci książka i wtedy powinna być przerabiana;D
Użytkownik: bejbe 03.10.2006 15:56 napisał(a):
Odpowiedź na: 2 października 2006 roku ... | pawelw
"Krzyżaków" omawiałam w drugiej klasie gimnazjum, "Potop" moja znajoma z drugiej liceum właśnie przerabia, a "Lwa, czarownicę i starą szafę" miałam w trzeciej podstawowej. Jest zdecydowanie sprawą najpilniejszą, aby na liście lektur umieścić te, które już się na niej znajdują.
Użytkownik: bad_samaritan 03.10.2006 15:57 napisał(a):
Odpowiedź na: 2 października 2006 roku ... | pawelw
"Chcemy kompleksowo przyjrzeć się wszystkim lekturom" - tzn. że niby co? przeczytają je wreszcie?:) No tak, Gombrowiczowi już się przyjrzał Pan Giertych...
Użytkownik: vinga9 03.10.2006 16:06 napisał(a):
Odpowiedź na: 2 października 2006 roku ... | pawelw
Ja czytałam "Krzyżaków" w podstawówce. W 6 czy też 7 klasie. Dziś byłoby to gimnazjum. Co do "Opowieści z Narnii" - hmmm... nie bardzo mi się ten pomysł podoba. W każdym bądź razie nie w wykonaniu gimnazjalistów - moim zdaniem to lektura dla nieco młodszych. A tak w ogóle, co to za pomysł, żeby to właśnie pan G. wybierał uczniom lektury. Gombrowicz już poszedł w odstawkę... ciekawe kto następny.
Użytkownik: Lórin 03.10.2006 18:45 napisał(a):
Odpowiedź na: 2 października 2006 roku ... | pawelw
Dużo was pisze o przerabianiu lektur... Na co je przerabialiście? :P

Po kolei:

"Krzyżacy"
Omawiałem tę książkę i uważam, że powinna być omawiana. Sienkiewicz w końcu wielkim pisarzem był i powinno się go znać ;) A "Krzyżacy" ani za trudni ani za dłudzi nie są, więc... gimnazjaliści to przeżyją ;)

"Opowieści z Narnii" - część pierwsza
Część pierwsza - czyli która? ;] Podejrzewam, że chodzi o "Lwa, czarownicę i starą szafę", choć tak naprawdę pierwszą (jeśli chodzi o kolejnośc wydarzeń) jest "Bratanek czarownika" ("Siostrzeniec czarownika").
Czytałem "Lwa..." w zeszłym roku i urzekła mnie ta książka :) Czy się nadaje na lekture szkolną, zdanie mam podzielone. Z jednej strony dobrze, zeby było coś z fantastyki, z drugiej ta książka jest chrześcijańska w wymowie, co może się kłócić ze świeckością szkoły (ktora nota bene i tak nieprzestrzegana jest :P).

"Pamięć i tożsamość"
Każda książka jakiegokolwiek papieża będzie silnie kojarzona z Kościołem i takoż interpretowana. Dlatego nie powinna być lekturą.

"Potop"
Cóż. Nie czytam i raczej nie przeczytam. I 90% licealistów pewnie też nie przeczyta. Ucieszą się za to wydawcy streszczeń i opracowań ;]

Gombrowicz
On koniecznie powienien być omawiany w liceach! Jego styl, jego myśli - każdy wykształcony powinien się z Gombrowiczem zapoznać. Szkoda, że go nie doceniają :(
Użytkownik: emkawu 03.10.2006 19:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Dużo was pisze o przerabi... | Lórin
Zgadzam się z Tobą, z wyjątkiem Potopu.
Któraś z części Trylogii powinna być w lekturze, to ważna część naszej tożsamości, a Potop jest chyba najprzystępniejszy.
Nie wiem, dlaczego 90% miałby nie przeczytać... Ja przeczytałam w wieku lat 10 z zachwytem :-)

(Choć przyznam, że opuściłam dwa czy trzy fragmenty, które wydały mi się nieistotne, ale jeden z nich okazał się istotny i nie mogłam się połapać, więc Brat musiał mi wyjaśnić gdzie mam wrócić :-) )
Użytkownik: mafia 03.10.2006 19:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgadzam się z Tobą, z wyj... | emkawu
Osobiście uważam, że coś Sienkiewicza trzeba coś przeczytać. Osobiście go bardzo lubię i uważam, że nie taki Sienkiewicz straszny jak go malują. Z lektur chyba najbardziej podobały mi się "Potop", "Nad Niemnem", "Lalka" i "Mistrz i Małgorzata". Pewnie uważam inaczej niż większość, ale trudno :).
Użytkownik: namibie 03.10.2006 20:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Osobiście uważam, że coś ... | mafia
"Krzyżaków" przerabiałm w pierwszej klasie gimnazjum, a w trzeciej "Quo vadis", więc z Sienkieiwczem można się spotkać i bez "Potopu" :) Według mnie "Lew, czarownica i stara szafa" może być, ale w podstawówce.
Użytkownik: mafia 03.10.2006 20:33 napisał(a):
Odpowiedź na: "Krzyżaków" prz... | namibie
Tak. Jak go ogólnie lubię, "Quo vadis" bardzo mi się podobało, chociaż nie było moją lekturą.
Użytkownik: namibie 04.10.2006 17:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak. Jak go ogólnie lubię... | mafia
Mi też baaardzo się podobało :) A "Krzyżacy" w ogóle... a może te dwa lata zmieniły moje podejście do Sienkiewicza ;) Muszę kiedyś zabrać się za "Krzyżaków" jeszcze raz.
Użytkownik: annmarie 04.10.2006 20:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Osobiście uważam, że coś ... | mafia
Mafia, ja też bardzo lubię wymienione przez Ciebie lektury (no może z wyjątkiem "Mistrza i Małgorzaty".... W ogóle "Potop" to chyba moja ulubiona książka...
Użytkownik: Korniszon13 03.10.2006 21:17 napisał(a):
Odpowiedź na: 2 października 2006 roku ... | pawelw
Ja mam pytanie. Od kiedy Minister Oświaty decyduje jakie mają być w szkołach lektury? MOja mama, do niedawna nauczycielka języka polskiego, twierdzi, że wybór lektur zależy wyłącznie od nauczyciela... Czyżby Giertych chciał to zmienić?

A poza tym, biorąc pod uwagę systematyczność uczniów, to nawet jeśli "Potop" będzie lekturą, to ten, kto nie będzie chciał go przeczytać, nie zrobi tego! A jeśli będzie chciał, to zrobi to, niezależnie od tego czy jest to lektura czy nie... Minister po raz kolejny pokazał tylko, że nie wie, co się w szkołach dzieje i myśli, że jednym swoim rozporządzeniem może zmienić uczniów...
Użytkownik: Wilku 03.10.2006 21:59 napisał(a):
Odpowiedź na: 2 października 2006 roku ... | pawelw
Dobrze, rozumiem, iż minister Giertych 'dba' o edukację, aczkolwiek kilka spraw na początek.
'Potop' jest od dośc długiego czasu jako lektura obowiązkowa w liceach, nawet na profilach ścisłych. Książki Papieża nie czytałem. Domyślam się, iż zawiera ona w sobie istotne przekazy, może nawet jest to dośc dobra propozycja, ale nie wiem czy będzie to dobrze przyjęte. Nie pytajcie mnie dlaczego, ale po prostu nie wiem. A Giertych poza tym niech się schowa, skoro chce usunąć 'Ferdydurke'!

MY CHCEMY FERDYDURKE!;]
Użytkownik: maltanka 04.10.2006 07:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobrze, rozumiem, iż mini... | Wilku
Giertych kolejny raz daje plamę. Mówi, że w lekturach musi się znaleźć Sienkiewicz. A przecież on tam był i nadal jest. Oczywiście, że "Potop" jest w liceach. Giertych nie wie, że Sienkiewicz był i jest w gimnazjum...
Użytkownik: Czajka 05.01.2007 12:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobrze, rozumiem, iż mini... | Wilku
Tylko nie Ferdydurke. ;-)
Użytkownik: Agis 05.01.2007 12:19 napisał(a):
Odpowiedź na: 2 października 2006 roku ... | pawelw
No i "Pamięć i tożsamość" już w lekturach...
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: