Dodany: 09.01.2024 10:57|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czytamy i polecamy! Głosujemy na książkę stycznia

Czas na głosowanie w kolejnym etapie zabawy "Czytamy i polecamy!". Sprawdźcie wszystkie zgłoszone propozycje i wybierzcie tytuły, po które najbardziej chcielibyście sięgnąć w najbliższych tygodniach.

W drugim etapie zabawy "Czytamy i polecamy!" każdy BiblioNETkowicz może zagłosować na trzy książki, których nie zna, a które chciałby przeczytać w najbliższym czasie (co oznacza, że nie można głosować na swoje i przeczytane propozycje). Tak jak w przypadku głosowania na książkę miesiąca, przyznajemy punkty: 5 pkt. - 1. miejsce, 3 pkt. - 2. miejsce, 1 pkt - 3. miejsce.

Zatem do dzieła! Na Wasze głosy czekamy do niedzieli, 14 stycznia, do końca dnia. Ogłoszenie wyników w poniedziałek, 15 stycznia.

Lista propozycji (w kolejności alfabetycznej):

1. 1001 książek, które musisz przeczytać (< praca zbiorowa / wielu autorów >) (zgłasza: ilia )
Ponieważ często jest mi trudno jako uzasadnienie coś odkrywczego wymyślić posłużę się opisem z okładki. "»1001 książek, które musisz przeczytać« to śmiało nakreślone, błyskotliwe omówienie twórczości pisarzy, którzy od dawna rozpalali i do dziś rozpalają wyobraźnię czytelników. Wyboru utworów dokonali znani krytycy, wykładowcy akademiccy i dziennikarze, uwzględniając także najciekawsze pozycje, które ukazały się na rynku księgarskim w ciągu ostatnich lat. Dla bibliofilów jest to niepowtarzalna okazja obejrzenia ponad 600 kolorowych okładek i frontyspisów oraz innych materiałów ilustracyjnych związanych z poszczególnymi tytułami. Dla kolekcjonerów cytatów - zbiór krótkich, ciętych wyimków z powieści i nowel. Słowem - idealna książka dla kogoś, kogo pasjonują... książki". Pierwszą omówioną pozycją są Baśnie tysiąca i jednej nocy (< autor nieznany / anonimowy >), ostatnią Dzieci Apokalipsy (Sinha Indra) z 2007 r. Bardzo ciekawa księga. Warto mieć w domu własną. Samo obejrzenie okładek książek i zdjęć autorów zajmuje mnóstwo czasu, nie mówiąc już o przeczytaniu wszystkiego.

2. Ciotka Julia i skryba (Vargas Llosa Mario) (zgłasza: mchpro)
Bohaterem powieści jest 18-letni student prawa Mario Varguitas, pracujący jako redaktor w stacji radiowej w Limie. Jego perypetie zawodowe i uczuciowe oraz postać Pedra, autora radiowych słuchowisk, czynią z tej powieści dzieło, które na długo pozostaje w pamięci.

3. Co robić, gdy rozmowa staje się niemożliwa: Bardzo praktyczny poradnik (Boghossian PeterLindsay James A.) (zgłasza: wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
Przeglądając Internet i czytając komentarze użytkowników wydaje się, że dzisiejsze społeczeństwo jest bardzo plemienne i podzielone, a ludzie mają skłonność do okopywania się na swoich pozycjach bez słuchania argumentów drugiej strony. Często wzmacnia się różnice w poglądach, zamiast szukać wspólnych punktów i możliwości porozumienia. Ta książka jest bardzo praktycznym poradnikiem podpartym badaniami oraz wieloletnią praktyką autorów, który może pomóc znaleźć nić porozumienia, pokaże jak skutecznie przekonywać innych do swoich racji, a dodatkowo zaproponuje techniki obrony przed manipulacjami (również technikami proponowanymi w tej książce).

4. Dżentelmen w Moskwie (Towles Amor) (zgłasza: dot59Opiekun BiblioNETki)
Statyczna, nostalgiczna opowieść o człowieku niedającym się zmiażdżyć politycznemu barbarzyństwu (które w tym kraju nie pierwszy raz i nie ostatni triumfowało), znajdującym ostoję we wspomnieniach i literaturze.

5. Kochana Maryniuchna (Latawiec Bogusława) (zgłasza: fugare)
Myślę, że jeśli mnie tak bardzo spodobała się ta opowieść, to jest szansa, że ktoś jeszcze jest również w stanie ją polubić. To oparta na faktach i bardzo dobrze udokumentowana, nie tylko zdjęciami rodzinnymi i doskonałą kwerendą, historia rodzinna, napisana na podstawie odnalezionych listów. Historia bardzo nieoczywista i wątek w literaturze polskiej poruszany rzadko - Polacy w wojskach zaborców. Poznań lata 1914-1915 i front pierwszej wojny światowej. Polecam ją często, na razie bezskutecznie bo wciąż ma tylko 6 ocen.

6. Kot i mysz (Grass Günter) (zgłasza: Losice)
Napisana w 1961 roku, krótka powieść laureata Nagrody Nobla, jest jednocześnie drugą częścią trylogii gdańskiej zapoczątkowanej słynnym Blaszany bębenek (Grass Günter). Niemiecki Gdańsk u schyłkowy II Wojny Światowej i grupa licealistów. Ich historia, a właściwie historia jednego z nich, Joachima Mahlke, wychowującego się bez ojca, wyobcowanego samotnika. Historia, a może legenda o Mahlke, opowiedziana po latach przez jego jedynego przyjaciela Pilzena. Powrót do gorących letnich miesięcy w wojennym Gdańsku i nurkowania do wraku polskiego minowca zatopionego w Zatoce Gdańskiej. Pełne napięcia wyprawy Mahlkego do wnętrza statku. Atmosfera zbliżającego się kresu ich świata, własnie teraz u wrót kipiącej życiem młodości.

7. Kto jadł obiad z Abrahamem? (Intrater Asher) (zgłasza: benzmanOpiekun BiblioNETki)
Jeżeli kogoś ciekawią postacie aniołów lub konkretnie anioła Pańskiego na kartach Pisma Świętego może znaleźć w tej książce odpowiedź, kim też był ów anioł. Niezwykle wciągająca historia, prawie jak dobra łamigłówka kryminalna, kiedy wers po wersie autor odszyfrowuje posługując się językiem hebrajskim i tegoż języka bogactwem znaczeniowym i zniuansowaniem poszczególnych słów krok po kroku odsłaniając osobę niezidentyfikowanego anioła.

8. Lato, gdy mama miała zielone oczy (Țîbuleac Tatiana (Tibuleac Tatiana)) (zgłasza: ewa1207)
To wspomnienia dorosłego już mężczyzny z czasu, gdy jako zbuntowany nastolatek spędzał z matką lato i jak te wspólne wakacje zmieniły relacje między nimi, pozwoliły mu nawiązać zerwaną dawno temu więź i zrozumieć, jak ważna jest dla niego matka. To lato odciśnie się na całym jego dalszym życiu i ukształtuje go na przyszłość. Piękna, wzruszająca ale nie ckliwa opowieść, napisana w zaskakujący jak na poruszany temat sposób.

9. Lustrzanna (cykl) (zgłasza: yyc_wanda)
Nie należę do fanów gatunku fantasty. Kiedy pierwsza część tetralogii Lustrzanna wpadła mi przypadkowo w ręce, nie miałam zbyt wielkich oczekiwań, ale moje zainteresowanie wykreowanym przez autorkę światem wzrastało z każdym czytanym tomem. Jest to świat postapokaliptyczny, świat arek (pozostałości po Ziemi) zawieszonych w przestrzeni. Mieszkańcy każdej z nich posiadają różne magiczne zdolności i nie zawsze wykorzystują je w sposób etyczny. Ciekawie i kompleksowo wykreowani bohaterowie, a zwłaszcze dwie główne postaci – Ophelii i Thorna – na długo pozostaną w mojej pamięci. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta seria i polecam ją wszystkim, bez względu na to czy są, czy też nie, wielbicielami magicznych światów fantasy.

10. Nazywam się Czerwień (Pamuk Orhan) (zgłasza: idiom1983)
''Imię róży z Tysiąca i Jednej Nocy". Książka tureckiego noblisty o cywilizacyjnym rozdrożu swojej ojczyzny i swoich rodaków. Pełna orientalnego bogactwa i przepychu, po części kryminalna intryga o występnej zbrodni, po części powieść historyczna o czasach świetności osmańskiego imperium, po części obyczajowa historia wielkiej niespełnionej miłości, a po części filozoficzna dysputa o ludzkiej naturze i o tym, jak kulturowe i religijne uwarunkowania, toposy i archetypy, determinują życiowe postawy i życiowe wybory.

11. Płaszcz i szpony (zgłasza: wwwojtusOpiekun BiblioNETki)
W świątecznym okresie powtórzyłem sobie tą serię komiksową i stwierdziłem, że to jedna z najlepszych historii, jakie przeczytałem od bardzo dawna (o ile nie w ogóle). Nawiązanie do awanturniczych powieści płaszcza i szpady jest oczywiste, ale dodatkowo poza licznymi egzotycznymi podróżami, pojedynkami (na szpady i... wiersze!), bitwami morskimi (niezwykłe starcie piraci kontra filozofowie), potworami, romansami, zdradami i spiskami mamy tutaj mnóstwo humoru, a pogmatwane losy poszczególnych bohaterów dają się rozplątać dopiero po wielokrotnym czytaniu. Przygody bywają naprawdę szalone i niezwykłe, a odwiedzone krainy malownicze i unikalne. Cała historia jest naszpikowana różnymi aluzjami (np. sztuki Moliera, "Trzej Muszkieterowie", "Cyrano de Bergerac", czy nawet do klasycznych obrazów), więc trzeba bardzo uważnie czytać i przeglądać kadry, żeby wyłapać ukryte wskazówki i nawiązania. Aha - główni bohaterowie to hiszpański wilk Don Lope de Villalobos oraz francuski lis Don Armando de Maupertius, bo w tym komiksie sporo postaci to antropomorficzne zwierzęta.

12. Podróże Maudie Tipstaff (Forster Margaret) (zgłasza: ksiomolek)
Chciałabym polecić pozycje z literatury angielskiej, których tematem jest m.in. konfrontacja pokoleń. ["Podróże..."] to zapis wyprawy 70-letniej Szkotki do swoich dorosłych już dzieci.

13. Prorocy (Heschel Abraham Joshua) (zgłasza: benzmanOpiekun BiblioNETki)
Jeżeli kogoś intrygują biblijni prorocy, starotestamentowi, jest to książka, która może wiele wyjaśnić. Autor stara się wczuć w osobę proroka, pokazać jak prorok współpracuje z Bogiem, współodczuwa z Nim. I to jest chyba najważniejsze, co pragnie czytelnikowi pokazać. Książka trudna, ale dająca wiele satysfakcji już po lekturze, w chwili zadumy nad historią biblijną, nad wspaniałością Bożego działania na tym świecie. Napisana przez wybitnego współczesnego mędrca i filozofa żydowskiego, nie pozostawi Was w błogim samozadowoleniu.

14. Rozmowa w "Katedrze" (Vargas Llosa Mario) (zgłasza: mchpro)
Najlepsza moim zdaniem powieść tego autora. Połowa lat 60. Santiago Zavala, dziennikarz pracujący w jednej z limańskich gazet, spotyka dawnego szofera swego ojca i w tytułowej „Katedrze”, obskurnej knajpie dla biedoty, wspomina z nim przy piwie wydarzenia sprzed dekady.

15. Trawa śpiewa (Lessing Doris) (zgłasza: idiom1983)
W tej powieści moim zdaniem Doris Lessing jest niczym południowoafrykański Czechow, który w niezwykle subtelny sposób, delikatną wręcz pisarską manierą, leniwie i niespiesznie tocząc akcję swojej opowieści, oddaje do rąk czytelnika dzieło tak gęste i nabrzmiałe od uczuć i namiętności, że można je w niemal fizyczny sposób odczuć, niczym kłębiące się na niebie czarne chmury na chwilę przed burzą z błyskawicami i ulewą. To uchwycona w samo sedno swojej istoty opowieść o wyobcowaniu, o wielkim micie, jakim okazuje się życie białych europejskich osadników pośrodku Czarnego Lądu Afryki i jej pierwotnych czarnoskórych mieszkańców, a także opowieść o pełnych niesprawiedliwości, rasizmu i nietolerancji prawidłach świata, który oblepia wszystkich żyjących tam ludzi brutalną skazą postępującej coraz głębiej degeneracji i demoralizacji, od której w żaden sposób nikt nie może uciec.

16. Witaj, smutku (Sagan Françoise (właśc. Quoirez Françoise)) (zgłasza: Losice)
"Waham się nazwać pięknym poważnym słowem "smutek" to obce mi dotąd uczucie, którego łagodna, bolesna gorycz dręczy mnie nieustannie. Jest ono tak wyłączne, tak egoistyczne, że nieomal wstydzę się go, a uczucie smutku wydawało mi się przecież zawsze godne szacunku. Nie znałam go do niedawna. Znałam raczej nudę, żal, rzadziej wyrzuty sumienia. Teraz coś jak gdyby rozsnuwa się wokół mnie, niby miękka, denerwująca jedwabna zasłona, i oddziela mnie od innych". Napisana w 1954 roku, jedna z najsłynniejszych powieści w historii literatury francuskiej. Debiut literacki zaledwie osiemnastoletniej Françoise Quoirez, która będzie znana jako Françoise Sagan. Bonjour, tristesse

17. Zacisze pana Bone (Forster Margaret) (zgłasza: ksiomolek)
Chciałabym polecić pozycje z literatury angielskiej, których tematem jest m.in. konfrontacja pokoleń. ["Zacisze..." to] opowieść o starszym mężczyźnie z zasadami, w którego życie wkracza znienacka para hipisów.

Użytkownik: ilia 09.01.2024 23:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na głosowan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zagłosowałabym na Trawa śpiewa (Lessing Doris) i Dżentelmen w Moskwie (Towles Amor), bo to bardzo dobre książki. Ale nie mogę, bo je czytałam. Zatem wybieram:
1. Lustrzanna
2. Kot i mysz (Grass Günter)
Użytkownik: fugare 10.01.2024 09:29 napisał(a):
Na pewno przeczytam:
1. Ciotka Julia i skryba (Vargas Llosa Mario)
bo czytałam już świetną Rozmowa w "Katedrze" (Vargas Llosa Mario), którą mogę tylko również gorąco polecić.
2. Dżentelmen w Moskwie (Towles Amor) zachęcona świetnymi recenzjami kupiłam ją już jakiś czas temu, więc jeśli teraz poleca ją dot59Opiekun BiblioNETki to przestawiam na początek kolejki.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 10.01.2024 09:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na głosowan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Jak zawsze staram się wybrać książki, których wcześniej nie miałem w planach:
1. Kochana Maryniuchna (Latawiec Bogusława)

2. Zacisze pana Bone (Forster Margaret)

4. Nazywam się Czerwień (Pamuk Orhan)
Użytkownik: Kakyuu 10.01.2024 10:31 napisał(a):
Moje głosy idą do:
1. Dżentelmen w Moskwie (Towles Amor)
2.Rozmowa w "Katedrze" (Vargas Llosa Mario)
3. Trawa śpiewa (Lessing Doris)
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 12.01.2024 03:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na głosowan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Podróże Maudie Tipstaff (Forster Margaret)
Użytkownik: ewa1207 13.01.2024 20:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na głosowan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki

1. 1001 książek, które musisz przeczytać (< praca zbiorowa / wielu autorów >)
2. Witaj, smutku (Sagan Françoise (właśc. Quoirez Françoise))
3. Rozmowa w "Katedrze" (Vargas Llosa Mario)

Wiadomo, że na przeczytane nie głosujemy. Ale czy można głosować na tytuły, które nie są nam nieznane, a wręcz przeciwnie - wiszą nam na sumieniu od 100 lat? Odpowiedziałam sobie, że tak i zagłosowałam na
Witaj, smutku (Sagan Françoise (właśc. Quoirez Françoise)) i
Rozmowa w "Katedrze" (Vargas Llosa Mario).
A Wy głosujecie raczej na nieznane Wam tytuły, czy na te odkładane od lat także?
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 13.01.2024 21:44 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. 1001 książek, kt... | ewa1207
Na odkładane też (w tym przypadku Pamuka, którego 4 inne książki mają u mnie średnią 5,25, a jednak pozostałe czekają i czekają...).
Użytkownik: ewa1207 13.01.2024 22:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Na odkładane też (w tym p... | dot59Opiekun BiblioNETki
Uff, to dobrze, bo jednak nie byłam do końca pewna, czy to w porządku :), bo może inni uważają, że chodzi o polecanie i wybieranie tytułów mało znanych albo nowych, jeszcze nie sprawdzonych.
Ale w sumie to słuszne, żeby były też przypominane tytuły w pewnym sensie klasyczne. Takie przypominajki też mają swój sens, więc jak najbardziej głosujmy na swoje wyrzuty sumienia :D Pocieszam się tylko, że każdy ma swoją listę zwłok :)
Użytkownik: Asienkas 15.01.2024 13:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na głosowan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Lato, gdy mama miała zielone oczy (Țîbuleac Tatiana (Tibuleac Tatiana)
2. Nazywam się Czerwień (Pamuk Orhan)
3. Podróże Maudie Tipstaff (Forster Margaret)
Użytkownik: mchpro 15.01.2024 15:32 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Lato, gdy mama miała ... | Asienkas
Ale to już chyba po czasie :-)