Dodany: 16.12.2023 16:55|Autor: benzmanOpiekun BiblioNETki

Książki i okolice> Akcje i wyzwania czytelnicze

Wyzwanie '24

Zbliża się czas podsumowań. Ale póki co postanowiłem stworzyć listę książek, jako wyzwanie czytelnicze na 2024 rok. Aby Biblionetkowe akcje i plebiscyty nie były tylko czczą zabawą, połową książek w moim wyzwaniu będą tytuły, które wygrały w danym miesiącu, a których nie czytałem. Z plebiscytu na książkę miesiąca będzie 6 pozycji. Do tego utwory, które wygrały w danym miesiącu w akcji "czytamy i polecamy". Łącznie 11 książek:

1. Shogun: Powieść o Japonii (Clavell James)
2. Noce i dnie (Dąbrowska Maria)
3. Martin Eden (London Jack (właśc. Chaney John Griffith))
4. Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre))
5. Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej
7. Chłopki: Opowieść o naszych babkach (Kuciel-Frydryszak Joanna)
8. Spacerujący z książkami (Henn Carsten (właśc. Henn Carsten Sebastian))
9. Komu ukazał się wiatr (McCullers Carson)
11. grudzień ?

Kolejne 11 pozycji dobrałem spośród laureatów polskich nagród literackich. Będą to książki laureatki z pierwszego roku ogłoszenia danego plebiscytu. Plebiscyty do akcji wybrałem subiektywnie i wybiórczo. Będą to:

1. Tożsamość i różnica: Eseje metafizyczne (Skarga Barbara) [Nagroda im. Jana Długosza, 1998]
2. Poszukiwanie zagubionych światów (Szwarc-Bronikowski Stanisław) [Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera, 1996]
3. Wiatrołomy: (Kronika jednego sezonu) (Karasek Krzysztof) [Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz", 2012]
4. Józef Retinger - prywatny polityk (Podgórski Bogdan) [Nagroda Literacka i Historyczna Identitas, 2014]
5. Opowiadania wybrane (Kawalec Julian) [Nagroda im. Jarosława Iwaszkiewicza, 2005] - autor został nagrodzony za całokształt twórczości, wybrałem pozycję z własnej półki
6. Żywi (Brycht Andrzej (pseud. Bright Andrew)) [Nagroda Fundacji im. Kościelskich, 1962] - kilku laureatów, wybrałem Brychta
7. Dusza (Dobrzyńska Luiza) [Literacki Debiut Roku, 2012]
8. Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945 (Siemaszko Ewa, Siemaszko Władysław) [Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza, 2002]
9. Piesek przydrożny (Miłosz Czesław) [Nagroda Literacka 'Nike", 1998] - pozycja z roku inauguracyjnego już przeczytana
10. Neandertalczyk: W poszukiwaniu zaginionych genomów (Pääbo Svante) [Mądra Książka Roku, 2015]
11. Pełna krew (Jarosz Łukasz (ur. 1978)) [Nagroda im. Wisławy Szymborskiej, 2013]

Oczywiście kolejność będzie losowa. Mam nadzieję, że podołam. Doszedłem do wniosku, że wyzwania są dobrym sposobem na zmotywowanie do czytania i do dyscypliny czytelniczej, a z tą u mnie różnie bywa. Czy ktoś jeszcze planuje jakieś noworoczne wyzwania czytelnicze? Pochwalcie się, może będą to pomysły na tyle ciekawe, że zainspirują innych? Może sam coś zmienię w swojej akcji?
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 16.12.2023 19:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Zbliża się czas podsumowa... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Spostrzegłem, że umknęła mi gdzieś pozycja nr:

10. W 80 dni dookoła świata (Verne Jules (Verne Juliusz))

więc uzupełniam :)
Użytkownik: Monika.W 17.12.2023 08:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Zbliża się czas podsumowa... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Piękne listy. Dla mnie zwłaszcza ta 2 - czytam głównie polską literaturę. Ciekawe bardzo kryterium. Przyglądam się różnym polskim nagrodom, zwłaszcza tym mniej oczywistym. Nagroda Kościelskich od dawna w kręgu moich obserwacji, a Żywi (Brycht Andrzej (pseud. Bright Andrew)) w schowku jest nawet.
Właściwie to bardzo szkoda, że nie ma w Biblionetce takiej funkcjonalności - nagrody literackie. Dla mnie byłaby przydatna.

Co do wyzwań - różnych próbowałam, z różnym skutkiem (Plany czytelnicze na 2017 rok, Plany czytelnicze na 2018 rok). Utrzymanie dyscypliny czytelniczej bardzo trudne jest. Może jednak Twój wpis będzie dla mnie motywacją? Pomyślę nad kryteriami wyzwania.
Użytkownik: ilia 19.12.2023 00:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Zbliża się czas podsumowa... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Moje wyzwanie na 2024 rok dotyczy Noblistów. Szczegóły znajdują się w dzisiejszym komentarzu do czytatki Owczym pędem, czyli moi przeczytani Nobliści.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 19.12.2023 07:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Moje wyzwanie na 2024 rok... | ilia
Ja mam duże braki jeśli chodzi o noblistów. Chyba, że chodzi o Faulknera :D
Miałem zamysł wpleść w to wszystko główne najsłynniejsze zagraniczne nagrody literackie, ale zabrakło miejsca. A mogę mieć problem z tymi 22 nawet. Hmmm, zobaczymy co ten rok przyniesie. Jakkolwiek trzymam kciuki za Ciebie!
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 25.12.2023 13:45 napisał(a):
Pełna lista mojego wyzwania na 2024 rok

- wybrane spośród laureatów biblionetkowej książki miesiąca oraz akcji "czytamy i polecamy":

1. Shogun: Powieść o Japonii (Clavell James)
2. Noce i dnie (Dąbrowska Maria)
3. Martin Eden (London Jack (właśc. Chaney John Griffith))
4. Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre))
5. Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej
6. Błazen - wielki mąż: Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim (Hen Józef (właśc. Cukier Józef Henryk)) [posiadam]
7. W 80 dni dookoła świata (Verne Jules (Verne Juliusz)) [posiadam]
8. Chłopki: Opowieść o naszych babkach (Kuciel-Frydryszak Joanna) [posiadam]
9. Spacerujący z książkami (Henn Carsten (właśc. Henn Carsten Sebastian))
10. Komu ukazał się wiatr (McCullers Carson)
11. Belcanto (Patchett Ann)

- laureaci polskich nagród literackich:

1. Tożsamość i różnica: Eseje metafizyczne (Skarga Barbara)
2. Poszukiwanie zagubionych światów (Szwarc-Bronikowski Stanisław)
3. Wiatrołomy: (Kronika jednego sezonu) (Karasek Krzysztof)
4. Józef Retinger - prywatny polityk (Podgórski Bogdan)
5. Opowiadania wybrane (Kawalec Julian)
6. Żywi (Brycht Andrzej (pseud. Bright Andrew))
7. Dusza (Dobrzyńska Luiza)
9. Piesek przydrożny (Miłosz Czesław)
10. Neandertalczyk: W poszukiwaniu zaginionych genomów (Pääbo Svante)
11. Pełna krew (Jarosz Łukasz (ur. 1978))

Jest to lista, która będzie dla mnie dużo większym wyzwaniem niż poprzednia "14". Mam nadzieję, że się uda...
Użytkownik: yyc_wanda 25.12.2023 18:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Pełna lista mojego wyzwan... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Laureaci polskich nagród # 5 – Julian Kawalec był swego czasu moim ukochanym pisarzem. Zwłaszcza powieść Tańczący jastrząb (Kawalec Julian) wywarła na mnie kolosalne wrażenie. Czytałam ją lata temu, a do dziś pamiętam treść i emocje o jakie mnie przyprawiła. Kawalec miał specyficzny styl – naracja w drugiej osobie liczby pojedynczej – czyli jakby monolog narratora skierowany do głównego bohatera. Bardzo to do mnie przemawiało. Ja bardzo lubię wszelkiego rodzaje monologi i strumienie świadomości w literaturze. Mam kilka książek Kawalca na mojej półce. Muszę po nie sięgnąć i odnowić znajomość z tym autorem.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 25.12.2023 19:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Laureaci polskich nagród ... | yyc_wanda
Tańczący jastrząb (Kawalec Julian) mam również na półce, te dwie jedynie. Wybrałem opowiadania, ale do tej pewnie sięgnę w przyszłości. Dość ciepło i pozytywnie pisze o nim Józef Hen w swoich "Bezsennych nocach". Ty jesteś drugą osobą, która poleca jego twórczość :) Chcę i ja spróbować tego pisarstwa. Ostatnimi miesiącami mocniej mnie ciągnie do polskich literatów, rodzimej prozy, a także poezji.
Użytkownik: sapere 01.01.2024 21:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Pełna lista mojego wyzwan... | benzmanOpiekun BiblioNETki
"Martin Eden" - koniecznie! Sama jestem na świeżo po powtórnej lekturze tej powieści i znowu się zachwyciłam. Czytałam ją wiele lat temu jako nastolatka i dołączyłam ją wtedy do listy moich ulubionych książek. Nic się nie zmieniło.
Życzę miłej lektury.
Użytkownik: Artola 29.12.2023 14:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Zbliża się czas podsumowa... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Trzymam kciuki za sprostanie wyzwaniu!
Ja, po latach wyzwań (czyszczenie schowka, własna półka, nobliści, klasyka, dookoła świata...) mam wielkie postanowienie na 2024 rok: żadnych wyzwań!!! Chcę poczuć znów smak spontanicznego czytania i przestać się ścigać z samą sobą...
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 29.12.2023 15:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Trzymam kciuki za sprosta... | Artola
:D :D
To dobre wyzwanie na kolejny rok ;) nie mieć żadnych planów...
A więc samych fascynujących lektur Ci życzę.
Użytkownik: Artola 29.12.2023 18:51 napisał(a):
Odpowiedź na: :D :D To dobre wyzwanie ... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Dziękuję i wzajemnie!
Użytkownik: sapere 01.01.2024 21:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Zbliża się czas podsumowa... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Mam jedno wyzwanie - przeczytać to, co z różnych źródeł zgromadziłam na półkach, przynajmniej połowę tego.