Dodany: 03.10.2023 15:15|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

1 osoba poleca ten tekst.

BiblioNETkowa książka miesiąca: zgłoś propozycje


Wraz z jesienią wracamy do wyborów BiblioNETkowej książki miesiąca. Tym razem zgłaszane przez Was propozycje będą mogły dotyczyć dwóch motywów przewodnich - sprawdźcie, jakich!

W tym miesiącu motywy wiodące zabawy wybrali dla Was dot59Opiekun BiblioNETki oraz idiom1983, których propozycje uzyskały najwięcej głosów we wrześniu.

Oznacza to też chwilową zmianę sposobu zgłaszania propozycji - w dalszym ciągu każdy BiblioNETkowicz będzie mógł w pierwszym etapie zgłosić dwa tytuły, jednak musi się to odbyć zgodnie z poniższymi zasadami:
- zgłaszam dwie książki do motywu 1 LUB
- zgłaszam dwie książki do motywu 2 LUB
- zgłaszam po jednej książce do motywu 1 i do motywu 2.

Przypominamy o uzasadnieniach do zgłaszanych propozycji (mogą być krótkie, mogą być nieco bardziej rozbudowane, ale muszą być - inaczej propozycja nie zostanie uwzględniona w kolejnym etapie zabawy).

A oto motywy przewodnie:

dot59Opiekun BiblioNETkiUCIECZKA

Uciekamy w życiu wiele razy i na różne sposoby: przed kimś/przed czymś, od kogoś/od czegoś. Ucieczka bywa, lecz wcale nie musi być dowodem tchórzostwa lub niezaradności, bo równie dobrze może być sprawdzianem naszej siły, wytrzymałości, pomysłowości, przystosowania ewolucyjnego, rozsądnego rozpoznania zagrożenia, z jakim nie będziemy się w stanie zmierzyć. I może być początkiem czegoś nowego, co by nam się nigdy nie przydarzyło, gdybyśmy się na nią nie zdecydowali. 

idiom1983: LITERATURA FRANCUSKA I FRANCUSKOJĘZYCZNA

W mojej ocenie literatura francuska, obok angielskiej i rosyjskiej, to jedna z trzech najwybitniejszych literatur narodowych w dziejach. Język francuski przez kilkaset lat pełnił przejętą od łaciny rolę języka ogólnoświatowej międzynarodowej komunikacji. To w nim toczono dyplomatyczne rokowania i spisywano wielkie, przełomowe dla historii Europy i całego świata, pakty, traktaty i porozumienia. Literatura francuska wydała światu wielu znakomitych twórców i autorów, a stworzone przez nich dzieła, bardzo często stanowiły absolutny literacki przełom, łamiąc utarte obyczajowe tabu i na stałe zapisując się w kanonach nieśmiertelnej klasyki. Po język francuski sięgali też chętnie pisarze innych narodowości, pisząc w nim nie mniej znakomite literackie perełki. Dlatego na motyw przewodni na książkę października wybieram literaturę francuską w bardzo szerokim ujęciu, który zawiera w sobie wszystkie utwory napisane w oryginale w języku francuskim. To istne bogactwo autorów, literackich epok, stylów, gatunków, motywów i podejmowanej problematyki. Jest z czego wybierać pełnymi garściami!

Na zgłoszenia książkowych propozycji, nawiązujących do powyższych motywów, czekamy do 9 października do końca dnia. Kandydatki na książkę miesiąca należy zgłaszać wraz z uzasadnieniem w komentarzach.

Poprzednie edycje podsumowaliśmy w czytatkach: BiblioNETkowa książka miesiąca: wybory 2023BiblioNETkowa książka miesiąca 2023: wszystkie zgłoszone propozycje.
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 15
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 03.10.2023 16:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Wraz z jesienią ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ależ mam pecha! Jak tylko mi się udało wymyślić coś ciekawego - i od razu dobrać propozycje - to konkurencyjny motyw okazał się o wiele donioślejszy i nie dość tego, pojemniejszy. No, ale słowo się rzekło, kobyłka u płota, nie porzucę tych swoich pomysłów, choć z pewnością nie można ich zaliczyć do wiekopomnej literatury światowej:

1. Drabina czasu (Tyler Anne)
Jej bohaterka Delia ucieka - właściwie niespodziewanie dla samej siebie, tknięta impulsem, bez żadnego przygotowania - od uporządkowanego, bezpiecznego, sztampowego życia, w którym spełnia rolę służebną wobec wszystkich członków rodziny, nie mając sposobności zrobić czegoś dla siebie. Ucieczka jest dla niej zarazem sprawdzianem - jak poradzi sobie sama? - i poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, czy chce żyć dalej tak, jak żyła, czy inaczej.

2. Ojczyzna (Salvatore Robert Anthony)
Drizzt Do'Urden należy do rasy podstępnej i brutalnej, dla której nie istnieje miłość, czułość, lojalność, na porządku dziennym jest oszustwo, skrytobójstwo, krzywdzenie innych. A on się urodził z mutacją genetyczną - awersją do zła. Jeśli opuści podziemną społeczność, gdzie indziej będzie traktowany jako uosobienie tegoż zła, a między swoich nie będzie miał powrotu. Ale ucieka - i dzięki temu poznaje smak życia, w którym robi się coś dla dobra innych, a nie dla własnej doraźnej korzyści.
Użytkownik: idiom1983 03.10.2023 18:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Wraz z jesienią ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Znowu trochę mi niezręcznie zgłaszać jako pierwszy propozycje do motywu, który sam wybrałem. Są to jednak dzieła tak wybitne, że grzechem byłoby tego nie uczynić.

Jako pierwszy tytuł wskazuję Pani Bovary (Flaubert Gustave (Flaubert Gustaw))

To jedna z najlepszych powieści w historii literatury światowej. Łamiąca obyczajowe tabu i kulturowe stereotypy. Znakomicie napisana kronika dziejów nieszczęśliwej kobiety, która pragnęła wielkiej romantycznej miłości, a wszyscy inni pragnęli ją tylko posiadać niczym przedmiot lub narzędzie do realizacji własnych celów i zaspokajania własnych przyjemności. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy kochają czytać książki.

Drugi tytuł, jaki chcę wskazać to Rękopis znaleziony w Saragossie (Potocki Jan)

To chyba największe dzieło w całej historii literatury polskiej, napisany w oryginale w innym języku. Szkatułkowa konstrukcja, niebanalna i intrygująca historia, zapadający w pamięć bohaterowie oraz pokaźne źródło literackich inspiracji dla następnych pokoleń pisarek i pisarzy. Choćby dla Noblistki Olgi Tokarczuk w "Księgach Jakubowych". No i wielka literacka przygoda i czytelnicza uczta. Warto ją przeżyć i posmakować!
Użytkownik: fugare 04.10.2023 14:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Znowu trochę mi niezręczn... | idiom1983
Emma Bovary to moja ulubiona antybohaterka. Kobieta być może nieszczęśliwa, ale przede wszystkim wyjątkowo samolubna i unieszczęśliwiająca. Tak jej nie lubię, że nie mogę siedzieć cicho w tej sprawie. :)
No, ale powieść, jako dzieło literatury francuskiej, oczywiście traktuję z pełnym szacunkiem.
Użytkownik: idiom1983 04.10.2023 16:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Emma Bovary to moja ulubi... | fugare
Wiem, że nie lubisz Emmy. To nie jest ważne. Ważne jest to, że ja lubię Ciebie! Pozdrawiam!
Użytkownik: fugare 04.10.2023 11:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Wraz z jesienią ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Motyw: Ucieczka

Koniokrady: Wspomnienie (Faulkner William) – ostatnia powieść Faulknera, wspomnienie ucieczki-wycieczki z początków XX wieku. Jedenastolatek z dobrego amerykańskiego domu ucieka wraz z Boonem - pracownikiem swoich rodziców, aby odbyć wyprawę do odległego Memphis. Zabierają samochód, a właściwie automobil – i w drogę! Dalej pozwolę sobie pójść na łatwiznę i skopiować fragment z mojej recenzji tej książki.
„Wraz z decyzją udania się z Boonem w podróż skradzionym samochodem i pojawieniem się możliwości dokonania wyboru między dobrym a złym zachowaniem, między świadomą decyzją złamania zasad a tym, co podpowiada jedenastoletni rozsądek młodego bohatera, rozpoczyna się jego podróż do Memphis - symbolu świata dorosłych, gdzie pojawiają się sytuacje pociągające urokiem nowości, tajemnicy i będące zapowiedzią przygody, ale mające też swoją cenę. Tą ceną jest poznanie brudnego oblicza, nieznanej, ciemnej strony rzeczywistości "białego" Południa. Dojrzały narrator ubolewa: "Jaka szkoda, że Cnota nie troszczy się - pewno nie jest w stanie o swoich gorliwych wyznawców tak, jak czyni to Nie-Cnota, szkoda, że ofiaruje im w zamian tylko pozbawioną smaku i zapachu cnotę; porównaj to nie tylko z barwną nagrodą grzechu i rozkoszy, lecz z ową czujną, niezachwianą i wszechobecną umiejętnością, tym niewiarygodnym, nieporównanym talentem imaginacyjnym i odkrywczym, który kieruje już chwiejnymi krokami dziecka, mocno i uparcie, ku pogoni za przyjemnością"*
*Wiliam Faulkner, "Koniokrady", przeł. Anna Przedpełska-Trzeciakowska, TMM Polska/Planeta Marketing, 2007, s. 55
Użytkownik: Kakyuu 04.10.2023 11:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Wraz z jesienią ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Postanowiłam zgłosić po jednej książce do każdego motywu - żeby było sprawiedliwie.

Motyw 1:
Kolej podziemna: Czarna krew Ameryki (Whitehead Colson) - Cora, młoda niewolnica na plantacji bawełny, postanawia zaryzykować i uciec mając nadzieję na nowe, lepsze życie. Jej śladem rusza bezwzględny łowca zbiegłych niewolników. Dziewczyna musi ciągle uciekać, narażając nie tylko swoje życie, ale i osób, które jej pomagały - wszystko to stawia przed nią dotychczas nieznane dylematy, wzmaga bunt wobec ustalonych odgórnie praw istniejącego świata. Ale czy ciągła ucieczka to jedyne rozwiązanie? Czy można żyć wiecznie gdzieś uciekając? Czy w końcu trzeba zmierzyć się z tym, co nas ściga?

Motyw 2:
Nocny lot (Saint-Exupéry Antoine de) - wszyscy znają "Małego Księcia", ale to nie jedyne dzieło znakomitego francuskiego pisarza. Ów dziełko, bo ze względu na objętość możemy tak to ująć, porusza bardzo ważne tematy i dotyka w czuły punkt. Ile warte jest życie człowieka? Czy ktoś może o tym decydować? Czy warto poświęcić życie ludzkie by osiągnąć cel? To tylko część pytań, które nasuwają się po lekturze tej książki. Historia opowiada o pilocie przesyłek pocztowych, który usiłuje wrócić do bazy w Buenos Aires w czasie ogromnej i niespodziewanej burzy, będąc zdanym na łaskę żywiołu zmaga się z własnym strachem i świadomością nieuchronności.
Użytkownik: fugare 04.10.2023 11:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Wraz z jesienią ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Motyw: Literatura francuska

Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre)) - nie odnajduję wśród przeczytanych książek spełniających wymagania tej kategorii, takiej, która wywarłaby na mnie większe wrażenie. Powieść przygodowa, psychologiczna, a jednocześnie przykład wielkiej literatury - wyraziste postacie, przenikające się wątki i intryga poprowadzona w sposób mistrzowski. Żaden film, ani serial nakręcony na motywach tej powieści nie może się z nią równać.
Użytkownik: jolekp 04.10.2023 11:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Motyw: Literatura francus... | fugare
"Hrabia" w sumie pasuje do obu motywów :)
Użytkownik: fugare 04.10.2023 14:19 napisał(a):
Odpowiedź na: "Hrabia" w sumie pasuje d... | jolekp
Tak, jest uniwersalny i mógłby "załatwić" jeszcze kilka motywów np. miłość, przyjaźń, zemstę, przemianę, wiezienie, a nawet tematy marynistyczne, ale jednocześnie Dumas jest taki "francuski", że chyba dobrze się tu prezentuje. :)
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 04.10.2023 12:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Wraz z jesienią ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Do tematu pierwszego myślę, że świetnie pasuje książka Grona gniewu (Steinbeck John). Mamy tu motyw ucieczki wyjątkowo dopasowanej do opisu dot59. Główny bohater, Tom Joad, postanawia postawić wszystko na jedną kartę, zbiera całą rodzinę, pakuje w starego grata i wyrusza ku zachodowi, aby uciec od biedy, od wykluczenia, wyobcowania, od niechybnej śmierci głodowe rodziny. Wyruszają ku lepszemu, ku krainie, o której słyszeli, że opływa w przysłowiowe "mleko i miód". Czy rzeczywiście? Czy im się udało? Jakie doświadczenia napotkali po drodze?

Do tematu drugiego wybrałem Nędznicy (Hugo Victor (Hugo Wiktor)). Tu komentarz wydaje się być zbędnym, wybór tej powieści raczej oczywisty. Niesamowicie nakreślone wątki: poświęcenie, wytrwałość, miłość matczyna i nie tylko, bezprzykładna zawziętość. Większość z Was, którzy aktywnie uczestniczycie w tej zabawie z pewnością czytała, a tych którzy obserwują wątek zachęcam, choć książka obszerna. Dodatkowy smaczek - łaczy w sobie motyw pierwszy, gdyż praktycznie do samego końca główni bohaterowie muszą się ukrywać i ciągle ucekają przed nielitościwym "stróżem prawa" Javertem. No i oczywiście rysy psychologiczne bohaterów - mistrzostwo!
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 04.10.2023 19:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Wraz z jesienią ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Do motywu numer 1:

Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął (Jonasson Jonas) - książka na pewno jest znana. A bohater uciekł... Przed siebie. :)
Użytkownik: ilia 05.10.2023 19:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Wraz z jesienią ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Motyw - Ucieczka
Mała syrenka (Andersen Hans Christian).
Syrenka ucieka/opuszcza swoją rodzinę, swój świat podążając za miłością. Za swoje marzenie płaci najwyższą cenę. Kto czytał wersję Andersena dla dorosłych, wie że nie jest to cukierkowa disneyowska historia, lecz bardzo tragiczna opowieść.
Motyw - Literatura francuska
Próby (Montaigne Michel Eyquem de).
Michel Eyquem de Montaigne to francuski pisarz, myśliciel, filozof z XVI wieku. Jego "Próby" cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem od kilkuset lat. Są to rozważania o charakterze filozoficznym, moralnym, społecznym, obyczajowym. Tak samo aktualne we współczesnym świecie, jak były kiedyś.
Użytkownik: ewa1207 08.10.2023 17:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Wraz z jesienią ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ucieczka:
W pustyni i w puszczy (Sienkiewicz Henryk (1846-1916)) - w przypadku tej książki uzasadnieniem dla wyboru jej na książkę miesiąca jest to, że jest chyba najbardziej znaną polską powieścią z wątkiem ucieczki (na tyle, że nie ma potrzeby a nawet sensu pisać, o czym jest).

Literatura francuska:
Tu powtórzę propozycję, którą zgłosiłam w ramach zabawy "Czytamy i polecamy". Nie jest to pozycja tak znana, jak pozostałe z tym motywem zgłoszone przez uczestników, a szkoda. Zaproponuję ją i tutaj, może wtedy więcej osób zwróci na nią uwagę i ktoś się skusi na czytanie :)
Zielone piekło (Maufrais Raymond) - dziennik Raymonda Maufrais'a z samotnej wyprawy podróżnika przez dżunglę Gujany do masywu górskiego Tumuc-Humac. Opowieść o marzeniach, nadziejach i nadludzkim wysiłku, aby osiągnąć cel. Wyjątkowość tej książki, wrażenie, jakie robi dziennik, bierze się z faktu, że czytelnik z góry wie, jak skończy się wyprawa.
Użytkownik: Marylek 08.10.2023 19:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Wraz z jesienią ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zgłaszam dwie książki do motywu nr 1:

- Całe zdanie nieboszczyka (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena))
Ucieczka absolutnie szaleńcza, z więcej niż jednego (dziwnego) miejsca i z niebezpiecznych sytuacji, a co najlepsze - każda z tych ucieczek uwieńczona powodzeniem. I nie bez znaczenia jest, że można przy czytaniu "baki zrywać ze śmiechu, jak świeże wiśnie", jak mówiła Maria Czubaszek.

- Wszystko za życie (Krakauer Jon)
Ucieczka od rodziny, znajomych i kolegów, od codziennych obowiązków, od nudy życia uporządkowanego i przewidywalnego. Ucieczka w przygodę, w nieznane, w samodzielność. Ucieczka w odpowiedzialność za siebie i tylko za siebie? Nie dowiemy się już nigdy, co kierowało uciekinierem i czy osiągnął swój cel.
Użytkownik: lolka24 08.10.2023 20:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Wraz z jesienią ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Motyw 1

Imperium bólu: Baronowie przemysłu farmaceutycznego (Keefe Patrick Radden)

Jest to dla mnie historia uciekania od odpowiedzialności. Według dowodów zgromadzonych w książce, rodzina Sacklerów od początku istnienia oxycontinu zdawała sobie sprawę z jego uzależniających właściwości, a mimo to nie podjęli absolutnie żadnych kroków aby uświadamiać o tym lekarzy i pacjentów. Jest to też historia setek, tysięcy ludzi, którzy próbując uciec od bólu, czasami od rzeczywistości, ufając organom państwa, lekarzom wpadli w pułapkę uzależnienia.

Motyw 2

Uległość (Houellebecq Michel)

Michel Houellebecq jest moim ulubionym współczesnym francuskim pisarzem. Jego książki mogą być w odbiorze kontrowersyjne, ale właśnie ta odwaga, nieszablonowość jest tym, co najbardziej cenię w jego książkach. "Uległość" to historia, w której niektórzy upatrują wizji przyszłości Francji, tym bardziej w świetle wydarzeń ostatnich kilku lat.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: